כאבי שיניים

כאבי שיניים הם לרוב תוצאה מצערת של חוסר שמירה על היגיינת הפה.

כתבה פרסומית כתבת חסות

תאריך עדכון: 10/07/2019

כאבי שיניים הם לרוב תוצאה מצערת של חוסר שמירה על היגיינת הפה. אף-על-פי שעמידות לריקבון השיניים הינה תורשתית בחלקה, רוב בעיות השיניים ניתנות למניעה בעזרת שימוש בחוט דנטלי, צחצוח השיניים עם משחת שיניים שמכילה פלואוריד וניקוי מקצועי על-ידי שיננית. שימוש בחומר איטום ופלואוריד על-ידי רופא/ת השיניים עשוי להיות חשוב במיוחד אצל ילדים. 

אם אתם רואים שן רקובה או אזור אדמומי סביב השן, סביר להניח ששן נגועה היא הגורם לכאב. נקישה על שן נגועה מחזקת בדרך כלל את הכאב, אפילו אם השן נראית כרגיל. 

אם האדם נראה חולה, סובל מחום ויש נפיחות בלסת או אדמומיות סביב שן, סימן שהגורם לכאב הוא ככל הנראה מורסה בשן - כיס מוגלה בתוך החניכיים. אותו אדם יזדקק לאנטיביוטיקה בנוסף לטיפול שיניים נאות.

אפשרויות אחרות
לעיתים קשה להבחין בין כאב שיניים לכאב מסיבות אחרות. כאב אוזניים, כאב גרון, חזרת, סינוסיטיס ודלקת של המפרק שמחבר בין הלסת לגולגולת יכולים להטעות ולגרום לכאב המחקה כאב שיניים. פנייה לייעוץ רפואי יכולה להבהיר מהו המקור האמיתי של הכאב.
אם הכאב חוזר בכל פעם שהמטופל פותח לרווחה את הפה, סביר להניח שהיתה פגיעה במפרק הלסת. הדבר יכול להתרחש כתוצאה ממכה או סתם מניסיון לאכול כריך גדול מדי. פנייה לרופא/ה תעזור לך להחליט מה צריך לעשות, אם בכלל.

טיפול ביתי
ניתן להשתמש במשככי כאבים כשחושדים שמדובר בכאב שיניים. זאת עד לתור אצל רופא/ת השיניים. תרופות אלו עוזרות גם לבעיות במפרק הלסת.

בעת ביקור אצל רופא/ת השיניים
רופא השיניים ימלא סתימות, יעקור שיניים או יבצע דברים אחרים. לבעיות עם שיני חלב, עקירה תהיה ההליך הצפוי ביותר. טיפולי שורש מבוצעים בדרך כלל בשיניים קבועות, אם הבעיה חמורה. אם יש חום או נפיחות של הלסת, בדרך כלל יינתן מרשם לאנטיביוטיקה.

 
הכל על שיניים


פורומים, טיפול שורש

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ציסטה בשן טוחנת לסת תחתונה רון 23/06/2019 18:51
 • שלום.לאחר צילום סיטי לסת תחתונה הרופא אמר שיש ציסטה בשן טוחנת ושכנראה לא ניתן לעשות טיפול שורש או שזה לא יעזוור (לא בדיוק הבנתי). המליץ על עקירת השן בפה ולסת בבית חולים (אמר שצריך מומחה בגלל חשש לפגיעה בעצב) וביצוע ביופסיה. וגם שלא בטוח שניתן יהיה לעשות שתל. יצאתי מהרופא מפוחד ומבולבל. אנא תשובתך מה עליי , ומה ניתן לעשות ?

 • + הוסף תגובה
בדיקה אצל מומחה לטיפולי שורש ד"ר טל קורן 30/06/2019 15:49
לא התייעצתי עם מומחה לטיפול שורש רון 09/07/2019 10:06
 • בינתיים לצערי ומחוסר ברירה עקרתי את השן (36). את השן עקר מומחה לפה ולסת שתוך 5 דקות סיים את העקירה. מעבר לעקירה לא ביצע שום פעולה של שימור רכס או כל פעולה אחרת לטובת הנחת שתל בעתיד, וזאת למרות שהסברתי שבביצוע העקירה ינקוט בצעדים לטובת שתל בעתיד. הוא רק אמר שבעוד 5 חודשים כשהאיזור יחלים אפנה אליו שוב כדי לראות מה ניתן לעשות. שאלותיי הן :א. האם ניתן לדעת כבר עכשיו האם ניתן לעשות שתל ? ב. האם ישנם צעדים שעליי לנקוט בינתיים עד שהאיזור יחלים ?

 • + הוסף תגובה
כאב בלחיצה ארבעה חודשים אחרי טיפול שורש קרן 02/07/2019 18:15
 • שלום, עברתי טיפול שורש בשן טוחנת לפני כארבעה חודשים. כתר לא בוצע. כשאני לוחצת טיפה על השן אני מרגישה כאב קל . זה היה ככה מההתחלה. אין כאבים ספונטניים בשן. חזרתי לפני שבוע לרופא שעשה צילום ולא מצא שום ממצא חריג. הוא העלה את האפשרות שיתכן ויש סדק בשן, למרות שלא ראה כלום בצילום. ולמרות שלא ראה דלקת בצילום הוא רשם לי אנטיביוטיקה לשבוע (מוקסיפן) אותה סיימתי היום לקחת אבל אין שום שיפור . דבר נוסף - כשאני נוגעת עם הלשון בשן אני מרגישה שהסתימה גבוהה קצת בהשוואה לשן האחורית שצמודה אליה (היא גבוהה רק בקצה השן ולא במרכזה). האם זה יכול להסביר את הכאבים ?

 • + הוסף תגובה
ספיגה צווארית בשן יוסי 30/06/2019 16:00
 • שלום רב, יש לי בשן 22 כאבים מזה תקופה מאוד ארוכה לאחר שעשיתי צילום הוסבר לי על ידי הרופא המטפל שיש לי ספיגה צווארית פלטינלית המחייבת ניתוח כירורגי שבו יבצעו סתימה לאחר הרמת החניכיים ובנוסף טיפול שורש. רציתי לדעת האם כל ספיגה מחייבת טיפול שורש השן רגישה לקור וגם לחום הרגישות עוברת לאחר דקה. ומה הסיכוי של הצלחת טיפול כזה לאור הכאבים שאני חווה והממצאים הרנטגניים או שעדיף לעקור ולשים שתל ? תודה

 • + הוסף תגובה
טיפול ד"ר טל קורן 30/06/2019 17:43
 • אכן זהו טיפול מורכב, ההצלחה תלויה בהמון דברים בעיקר , היקף הספיגה והיכולת להגיע לשם נושא של טיפול שורש הוא משני, ברגע שהשן נספגה , נוצרה דלקת בעצם- הכאבים לקר וחם צריך לבחוןם את המקרה עם CBCT , אצל מומחה לטיפולי שורש , אפשרות לשלב עם מומחה לחניכיים לפעמים עקירה זה הטיפול הנכון לעשות בהצלחה

 • + הוסף תגובה
ספיגה צווארית המשך לשאלה יוסי 01/07/2019 10:10
 • תודה על תשובתך. כפי שציינתי הומלץ לי לעשות cbct אך אציין כי עשיתי את אותו צילום לפני 10 חודשים לערך על 3 שיניים שגם השן עם הספיגה נכללה בהם האם יש הכרח לעשות שוב את הצילום הזה ? הרופא המטפל הציע תחילה לבצע טיפול שורש השן עדיין ויטאלית לפי מה שהבנתי ואז לבצע את הניתוח הכירורגי לסתימת הספיגה השאלה היא האם לא עדיף לעשות את הניתוח קודם לראות אם יש סיכוי בכלל לשן זו לשרוד ואז לבצע טיפול שורש ? הכאב אכן קיים אך אני מבין שזה מהספיגה תודה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!