נזלת

כתבה פרסומית כתבת חסות


הסימן המאפיין הצטננות הוא נזלת. הנזלת עוזרת לגוף להילחם בזיהום הנגיפי (ויראלי). ההפרשות מהאף מכילות נוגדנים נגד נגיפים. המשמעות של הנזלת היא שההפרשות הללו מוציאות איתן נגיפים אל מחוץ לגוף.
גם אלרגיה היא סיבה נפוצה לנזלת, הנקראת קדחת השחת. ההפרשות מהאף בדרך כלל שקופות ודלילות מאוד. אנשים החולים בקדחת השחת סובלים בדרך כלל מתסמינים נוספים, כולל התעטשויות, גירודים ועיניים דומעות. ברוב המקרים בעיה זו נמשכת שבועות או חודשים ומתרחשת, בדרך כלל, באביב או בסתיו. בעונות אלה יש באוויר חלקיקים רבים של אבקת פרחים או גורמים אלרגנים אחרים. חומרים אחרים יכולים לגרום לנזלת אלרגית, בכללם אבק, עובש ופרוות בעלי חיים. 

גורם נוסף לתחושת גודש באף הוא שימוש ממושך בטיפות אף. אין להשתמש בטיפות אף המכילות חומרים כמו פסאודואפינפרין יותר משלושה ימים. ניתן להתמודד עם בעיה זו על-ידי החלפת הטיפול לטיפות מי מלח למשך מספר ימים .

סיבוכים מנזלת נובעים מעודף נזלת שיכולה לזרום דרך החלק האחורי של האף אל תוך הלוע, ולגרום לכאבי גרון או לשיעול שמחמיר בלילה. טפטוף הנזלת עלול לחסום את חצוצרות השמע בין מעברי האף והאוזן ולגרום לדלקת אוזניים וכאב ( ראו במנוע האבחון). הוא יכול לסתום את מעברי הסינוסים ולהוביל לדלקת וזיהום בהם (סינוסיטיס).

חבלת ראש היא מצב נדיר ביותר אך חמור, שיכול לגרום לנזלת ( ראו במנוע האבחון). אם יש לאדם הפרשה שקופה מהאף שהחלה מייד לאחר פגיעה בראש, יש סיכוי שהפגיעה היתה חמורה ונוזל השדרה מתנקז דרך האף. טפלו באפשרות זו כבמקרה חירום.

טיפול ביתי
שימוש בממחטה או טישו כדי לקנח את האף מאפשר הוצאה בטוחה של נזלת, חלקיקי נגיפים ואלרגנים אל מחוץ לגוף. לשימוש בטישו אין תופעות לוואי ועלותו פחותה ממחירן של תרופות.
אם חייבים להשתמש בתרופות יש שני סוגים:
 חומרים נגד גודש כמו פסאודואפינפרין מכווצים את ריריות האף ופותחים את מעברי האף.
 אנטיהיסטמינים חוסמים תגובות אלרגיות ומקטינים את כמות ההפרשה.

חומרים נגד גודש גורמים לחלק מהילדים להיות פעילים יתר על המידה. חלק מהאנטיהיסטמינים גורמים לישנוניות ומפריעים לשינה רציפה .
אם אתם בוחרים לטפל בנזלת עם תרופות, טיפות אף יתאימו לכך. טיפות אף מתמיסת מלח טובות לילדים צעירים. ילדים גדולים יותר ומבוגרים יכולים להשתמש בטיפות המכילות חומר נגד גודש .

ברוב המקרים ניתן למנוע סיבוכים, כמו דלקות אוזניים וסינוסים, אם מוודאים שהנזלת דלילה ולא סמיכה ודביקה, כך שאינה חוסמת את מעברי האף. הגברת הלחות באוויר בעזרת מפזר אדים לחים עוזרת לשמור על נוזליות הנזלת. אוויר מחומם בתוך הבית הוא בדרך כלל יבש מאוד; אוויר קר יותר מכיל יותר לחות. שתייה מרובה של נוזלים תעזור לשמור על נוזליות ההפרשה. אם התסמינים ממשיכים יותר משלושה שבועות כדאי לפנות לייעוץ רפואי.

בעת ביקור אצל הרופא/ה
הרופא יבדוק ביסודיות את האוזניים, האף והגרון ויחפש רגישות מעל הסינוסים. לעיתים יילקח משטח מהפרשות האף לבדיקה תחת מיקרוסקופ כדי לחפש סוגי תאים מסוימים, הקרויים אאוזינופילים ומעידים על נזלת אלרגית. במקרה של נזלת אלרגית, אפשר שיינתן מרשם לאנטיהיסטימינים, נוגדי גודש או תרסיס אף המכיל סטרואידים היעילים לייבוש הריריות. אם ידוע מהו גורם האלרגיה, מומלץ להקטין את החשיפה אליו (אבק, טחב, פרוות בעלי חיים, אבקת פרחים).

לבריאות!
התעטשויות הן בריאות. הן מסירות חיידקים, נגיפים, אלרגנים ואבק מהאף. הסכנה היחידה היא להדביק אחרים באחד החיידקים או הנגיפים שגורמים לכם להתעטש. כסו את אפכם ואת הפה עם טישו או ממחטה, שטפו את הידיים לעיתים תכופות, ותנו לאחרים לומר לכם "לבריאות".

פורומים דלקת אוזניים ושיקום שמיעה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
צריבה מתחת ללשון צד ימין הדס 21/10/2020 12:59
  • שלום ותודה , מחודש יולי סובלת מתחושת צריבה /אי נוחות מתחת ללשון בצד ימין . משטח לשון,בדיקות דם , מומחה פה ולסת ובדיקת MRI מוח - תקינה . בת 25 ללא מחלות רקע . התחושה מלווה למשך כל היום , לעיתים תחושת דקירות , ברוב הזמן תחושה לא טובה רק בצד ימין . האם עליי ללכת לאאג ? והאם יש קשר לחומציות בקיבה ( הנויורולג הפנה אותי ללכת לגסטרו )

  • + הוסף תגובה
כאבים באוזן ללא דלקת ספיר 01/03/2020 14:59
  • שלום אני כ- 5 חודשים אחרי לידה. התחיל להופיע אצלי כאב מעומעם באוזן ימין. בתחילה לא יחסתי לו חשיבות והתעלמתי. לאחרונה הכאב באוזן התגבר והוא מגיע במעין גלים במשך היום. התחושה היא של כאב +אוזן מלאה+ עקצוץ מגרד. בנוסף התחלתי להרגיש כאבי ראש וכאבים באיזור בית החזה. בעקבות כך הלכתי למיון שבוע שעבר . שבדקתי ע"י רופא א.א.ג שלא אבחן דלקת באוזן. אמר שיש מצב ויש לי דלקת בלסת/מפרקי פה. (כשהוא נגע מתחת לאוזן חשתי בכאב) בנוסף עברתי א.ק.ג, צילום בית חזה ובדיקות דם.הכל נראה היה תקין. הומלץ לי ליטול אדוויל ונורופן. להמשך הבירור נגשתי לרופא שיניים מומחה. הוא שלח אותי לבצע צילומים מקיפים . הצילומים לא הראו סימנים לדלקת.. הכאב הולך ומתגבר באזור האוזן ובנוסף התחלתי להרגיש נימול באיזור הלחי הימנית. ותחושה מגרדת גם בגרון. מה לעשות? מאין נובעים הכאבים? (לא יודעת אם זה קשור. אבל ילדתי עם אפידורל.היו לי כאבי גב מאוד חזקים בגב תחתון עד לאחרונה)

  • + הוסף תגובה
מזדהה שירין 11/10/2020 13:48
  • מזדהה עם מה שכתבת! אני 5 חודשים אחרי קיסרי ומרכישה בול אותו דבר ועוד לא מצאתי תשובה

  • + הוסף תגובה
ניתוח טימפנופלסטיקה רעות 01/10/2020 01:58
  • שלום ד"ר עברתי ניץוח טימפנופלסטיקה לפני כשבוע. היום בבוקר מתוך שינה גירדי אינסטקטיבית את האוזן מבחוץ ( לחצתי על הצופציק הקטן באוזן) הרגשתי פתאום משהו זז. האם יתכן שגרמתי נזק ואני צריכה לפנות למנתח שלי? או שמא לחכות לביקורת עוד שלושה שבועות?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!