מתיחה או קרע של רצועת הברך: מה לעשות?

רצועות הברך עלולות להימתח, להיקרע באופן חלקי או לגמרי. שלא כמו רצועות הקרסול, רצועות קרועות בברך דורשות תיקון בניתוח, מוקדם ככל האפשר. אם קיים סיכון כלשהו לרצועה קרועה, יש לפנות לטיפול רפואי.
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 23/04/2019


רצועות הברך עלולות להימתח, להיקרע באופן חלקי או לגמרי. שלא כמו רצועות הקרסול, רצועות קרועות בברך דורשות תיקון בניתוח, קרוב ככל האפשר למועד הפגיעה. אם הניתוח מתעכב, הפעולה הכירורגית קשה יותר וסיכויי ההצלחה נמוכים יותר. מסיבה זו, ההתייחסות לפגיעות ברך זהירה יותר מאשר לפגיעות קרסול. אם קיים סיכון כלשהו לרצועה קרועה, יש לפנות לטיפול רפואי. 


ספורט וברכיים


שברים באזור הברך נפוצים פחות מאשר באזור הקרסול ודורשים תמיד טיפול רפואי. פציעות בברך מתרחשות לרוב במסגרת פעילות גופנית או משחקי ספורט, בהם יש סיכון גדול יותר שהברך תסתובב או תספוג מכה מהצד.


כפיפות מלאות של הברך מעמידה לישיבה גורמות למתיחה והתרופפות של הרצועות, ובכך עלולות לתרום לחוסר יציבות של המפרק, ולכן מומלץ להימנע מפעילות זו. 


פגיעות ברך חמורות מתרחשות כשהרגל נטועה בקרקע והברך סופגת מכה מהצד. אם הרגל לא תתקפל, הברך תספוג את המכה. אין דרך להימנע לגמרי מאפשרות זו בעת פעילות ספורט. שימוש בנעלי כדורגל עם זיזים יכול לעזור, ומגני ברכיים נותנים רק הגנה חלקית. 


עד כמה המצב חמור?


כאשר הרצועות קרועות לחלוטין, אפשר לנענע את השוק מצד לצד כשהרגל ישרה. השוו את הברך הפגועה לברך השנייה, כדי לקבל מושג עד כמה טווח התנועה מצד לצד הוא רגיל או חריג. אם הברך מחליקה קדימה ("סימן המגירה"), המצב עוד יותר חמור, כיוון שזהו רמז לקרע של הרצועה בקדמת הברך. אם נראה לכם שהתנועתיות בברך רפויה בצורה חריגה, פנו לטיפול רפואי. 


אם הסחוס בברך נקרע, טווח התנועה הרגיל עלול להצטמצם ואי אפשר יהיה ליישר את הרגל. סחוס קרוע אינו מצריך ניתוח מיידי, אך מחייב ייעוץ רפואי. 


מה משמעות הכאב והנפיחות?


מידת הכאב והנפיחות אינה משקפת את חומרת הפגיעה. להערכת מצב הברך, חשובה יותר הערכת היכולת לשאת משקל, הנעת הברך בטווח התנועה הרגיל ושמירה על ברך יציבה כשמנענעים אותה. 


בדרך כלל, מתיחה או קריעה חלקית של הרצועות מעוררת כאב באופן מיידי, שנמשך שעות ואף ימים לאחר הפגיעה. הנפיחות נוטה להופיע לאט יחסית תוך מספר שעות, אבל יכולה להגיע לממדים מרשימים.


במקרה של רצועות קרועות לגמרי, יש כאב חזק ומיידי שפוחת עד שהברך כואבת רק קצת ואפילו כלל לא למשך זמן מה. לרוב, כשהרצועה נקרעת, ישנו דימום פנימי משמעותי ברקמות סביב המפרק, הנפיחות מופיעה במהירות ובצורה מרשימה. 
מה חשוב לעשות?


המדיניות הטובה ביותר במקרה של פגיעה אפשרית ברצועות היא להימנע מפעילות משמעותית, עד ברור אם מדובר במתיחה או בקרע קל בלבד. רק במקרים של נזק מינימלי אפשר להסתפק בטיפול ביתי.


טיפול ביתי באישור רופא


מנוחה, קרח והגנה הם הבסיס לטיפול. תנו לברך לנוח והגביהו אותה. הניחו עליה קרח - בתוך שקית ניילון או מגבת - למשך חצי שעה לפחות, כדי לצמצם את הנפיחות המתפתחת. אם יש יותר ממעט נפיחות או כאב, על אף המנוחה המיידית לברך והקרח שהונח עליה - יש לפנות לטיפול רפואי. 


אם ההגבהה, המנוחה והקרח מביאים להקלה, יש להמשיך בטיפול עם הקרח למשך חצי שעה, עם מנוחה של רבע שעה כל פעם למשך מספר שעות. ניתן לבדוק בזהירות אם הרגל מסוגלת לשאת את משקל הגוף במהלך זמן זה, ולשים לב האם ישנה החמרה בנפיחות ובכאב. 


כעבור 24 שעות, ניתן לחמם את האזור. בשלב זה הברך צריכה להיראות רגילה ולהרגיש כך. לאחר 72 שעות, זה צריך להיות המצב באופן עקבי וחד משמעי. אם אין הטבה משמעותית, יש לפנות לרופא.

יש לזכור שגם נקע ומתיחה לא נרפאים לחלוטין כה מהר ודורשים 4-6 שבועות עד להחלמה מלאה. תחבושות אלסטיות לא ימנעו פגיעה חוזרת, אך יקלו מעט את התסמינים ויזכירו לפצוע להיזהר עם הברך. משככי כאבים יכולים כמובן להקל על אי הנוחות.


מה יבדוק הרופא?


הרופא יבדוק את תנועתיות הברך, כדי לראות האם היא חריגה. במקרה של ברך נפוחה מאוד, ייתכן שהוא ינקז את הדם מהמפרק בעזרת מחט. רצועות קרועות דורשות תיקון באמצעות ניתוח. צילומי רנטגן אפשריים, אך לרוב הם אינם מועילים. לריפוי פגיעות קלות, לרוב יומלץ על טיפול ביתי.


הכתבה בשיתוף עם ד"ר רון ארבל, אחראי המרכז לרפואת ספורט וכירורגיה ארטרוסקוספית. הכתבה נערכה על ידי מערכת אינפומד.


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר רון ארבל השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים פציעות ספורט

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שטף דם חוזר מתחת לציפורן יסמין 28/09/2020 10:03
 • שלום, אני הולכת על הליכון כל יום במשך שעה עד שעתיים. בסוף כל הליכה נוצרות לי בשתי הרגליים, באצבע הארוכה ברגל, זאת שאחרי הבוהן, שלפוחית בקצה הקדמי וכן שטף דם מתחת לציפורן. קורה לי באותה אצבע בשתי הרגליים. שטפי הדם גורמים לציפורניים להיות כחולות ולציפורן להתנתק בהדרגה. איך אפשר למנוע את השלפוחיות ואיך אפשר למנוע את שטפי הדם? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
שטף דם מתחת לציפורן ד"ר נועם רשף 29/09/2020 10:17
 • שלום יסמין. תופעה כזו ידוע ומוכרת ברצים. צריך לוודא שהנעל שלך לא קצרה מדי (חצי מידה יותר גדולה מומלץ אם כן)ותופסת היטב את כף הרגל . מעבר לכך - אם - אנטומית - המסרק השני והאצבע השניה בכף הרגל שלך ארוכים יותר - וזה קיים - אז השפשוף והעומס על קצה האצבע ישאר.

 • + הוסף תגובה
פתרונות לשין ספלינט אריאל 25/09/2020 15:24
 • סובל משין ספלינט מספר שנים ואני לא יודע האם כדאי להמשיך לחפש פתרונות או לוותר על ריצות. ניסיתי להחליף לנעליים יציבות יותר כדי להפחית את העומס, משתמש במדרסים בזמן ריצות, טיפולי פזיותרפיה לחיזוק האיזור שהקלו חלקית אך לא לאורך זמן ותרגילים לשיפור שווי משקל. ניסיתי כמובן הפסקות ארוכות אך הכאבים חוזרים אחרי 3-4 ריצות קלות. האם לדעתך כדאי לוותר על ריצות? האם יש עוד טיפולים שאפשר לנסות? נתקלתי מספר פעמים בפרסומת על מכשיר לייזר b-cure , האם זה יכול לעזור? תודה על המענה

 • + הוסף תגובה
פתרונות לשין ספלינטס. ד"ר נועם רשף 29/09/2020 10:15
 • שלום אריאל. שין ספלינטס היא תגובת מאמץ. כל מה שתיארת הוא דרך טיפול מקובלת לשין ספלינטס. רוב המטופלים מסתדרים. חלק קטן - לא. הדבר החשוב הוא לחזור לריצה מאוד מאוד מאוד בהדרגה לאחר מנוחה ורק לאחר שאין כאבים. תוארו גם הזרקות - סטרואידים, PRP כאשר אין ערובה לכך שזה יעזור אבל היות שטרם ניסית - זו אפשרות. הייתי מציע לבצע MRI (מעבר למיפוי עצמות שלדעתי כבר ביצעת)של השוקים לוודא שאין אבחנה אחרת. עם ה MRI ממליץ להבדק על ידי אורטופד ספורט לנסות לחפש אפשרויות טיפוליות מעבר למה שכבר טיפלת. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
קרע בלברום דניאל 24/09/2020 00:57
 • לאחר בדיקת MRI הגיעו התשובות מורפולוגיה קלה מסוג cam של מפרק הירך השמאלי. ללא מורפולוגיה מסוג pincer . קרע ואי-סדירות של הלברום הקדמי עליון. ניתוק כונדרולברלי חלקי מדרגה נמוכה עליון אחורי. הסחוס ההיאליני במפרק הירך השמאלי תקין. זה הסיכום של כל ה MRI גשמי לדעת מה אומרים הדברים האלה חשוב לציין שאני סובל מתחושה של אי נוחות במפשעות / אשכיים ובגלל כובד בחלק השמאלי של הרגל ותחושה של שריר תפוס בירך תודה רבה .

 • + הוסף תגובה
קרע בלברום ד"ר נועם רשף 24/09/2020 08:53
 • שלום דניאל. מדובר על תפס וקרע בלברום העליון במפרק הירך . פגיעה זו בהחלט יכולה להדגים כאבים בקדמת המפשעה והאשכים. יש לפנות לאורטופד ספורט או אורטופד המתמחה בארטרוסקופיות של מפרק הירך לבדיקה פיזיקלית מסודרת, מעבר על ה MRI ובניית כנית טיפול. בחלק מהמקרים ניתן לטפל בכך שמרנית - ללא ניתוח, בשילוב טיפולי פיזיותרפיה והזרקות שונות. לעיתים יש צורך בהתערבות ניתוחית לתפירה של הלברום. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!