//

פצעים בפה

כתבה פרסומית כתבת חסות


בעיות חניכיים? התייעץ עם המומחה בפורום שתלים דנטאליים וחניכיים >>>

שלפוחיות או פצעי חום הם בעיה מוכרת שנגרמת על-ידי נגיף (וירוס) ההרפס. 
בדרך כלל מוצאים אותם על השפתיים, למרות שלעיתים הם מופעים בתוך הפה. בדרך כלל השלפוחיות מתפקעות ורק שארית הפצע נראית לעין. ברוב המקרים עולה גם החום, אבל לא תמיד. נגיפים של הרפס חיים בתוך הגוף במשך שנים וגורמים לבעיות רק כשמחלה אחרת גורמת לעליית טמפרטורת הגוף. באופן כללי, שלפוחיות כתוצאה מחום מחלימות מעצמן מספר ימים לאחר היעלמות החום. 

כיב מכאיב יופיע לעיתים לאחר פציעה, כמו כשנושכים בטעות את החלק הפנימי של השפה או את הלשון. 
פצע כזה גם יכול להופיע ללא סיבה ברורה. עם הזמן הוא יחלים מעצמו.

אצל ילדים
נקודות לבנות גדולות בחלק העליון של הפה ועל הלשון הן סימן לפטרת (זיהום ע"י פטרייה) הפה והגרון. פעמים רבות מצב זה נעלם ללא טיפול.
פצעים בפה אצל ילדים יכולים להיגרם על-ידי נגיף הקוקסאקי. פצעים אלו מלווים פעמים רבות בנקודות על הידיים והרגליים - מכאן השם מחלת הפה והטלפיים. הילד חש בטוב ואינו סובל מעליית חום. שוב, בעיה זו תחלוף מעצמה.

גורמים אחרים
תרופות יכולות לגרום לכיבים בפה. במקרים כאלו יכולה להופיע גם פריחה על חלקים אחרים בגוף ויש לפנות לייעוץ רפואי. יהיה צורך להפסיק להשתמש בתרופה.
סרטן השפתיים או החניכיים נדירים בקרב אנשים שאינם מעשנים. יש לטפל במקרים אלו, אך אין מדובר במקרה חירום. עגבת שהועברה במגע מיני אוראלי עלולה לגרום לפצעים בפה. שתי בעיות אלו אינן מלוות בדרך כלל בכאב. מצבים אחרים שיכולים לגרום לכיבים בפה עשויים גם לערב חלקי גוף כמו עיניים, מפרקים או איברים אחרים.

טיפול ביתי
פצעים בפה שנגרמים כתוצאה מנגיפים מחלימים מעצמם. מטרת הטיפול היא להוריד את החום, להקל על הכאבים ולשמור על אספקה מספקת של נוזלים.
ילדים בדרך כלל אינם רוצים לאכול כשיש להם פצעים מכאיבים בפה. על אף שילדים יכולים "לשרוד" מספר ימים בלי אוכל מוצק, חשוב לשמור על שתיית נוזלים בכמות מספקת. נוזלים קרים הם המרגיעים ביותר, ואפשר לתת קרטיבים או משקאות ברד שיכולים אף הם לעזור.
לטיפול בפצעים בשפה או בחניכיים ניתן להשתמש בתכשיר רפואי שאינו מחייב במרשם ונמכר בבתי-המרקחת.
פצעים בפה נרפאים בדרך כלל תוך שבוע עד שבועיים. רופא/ה צריך לבדוק כל פצע שאינו מגליד במשך למעלה משלושה שבועות.

בעת ביקור אצל הרופא/ה
הרופא יערוך בדיקה מקיפה של הפה. במקרה של פטרת הפה והגרון יינתן בדרך כלל מרשם לתרופה. במקרים של זיהום נגיפי אין מה להציע מלבד הטיפול הביתי. ניתן להיוועץ לגבי אפשרויות הטיפול התרופתי בפצעים שנגרמים על-ידי הרפס.

 
בעיות חניכיים? התייעץ עם המומחה בפורום שתלים דנטאליים וחניכיים >>>


הצטרפו לאינדקס הרופאים!