פריחה אצל תינוקות - כל מה שצריך לדעת

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 27/10/2015

תינוקות וילדים קטנים יכולים לפתח מגוון פריחות, גבשושיות וכתמים בעור. למרבה המזל, כמעט כולם אינם מסוכנים וחולפים מעצמם. רק מצב אחד - פריחת חום - מחייב טיפול. אם התינוק נולד בבית-החולים, רוב הסיכויים שהתפרחת או הנגעים בעור יופיעו עוד קודם לשחרורו הביתה, כך שאפשר להיוועץ בצוות הסיעודי או הרפואי.


קראו עוד: אטופיק דרמטיטיס;   תפרחת או פריחה בעור


פריחת חום, חררה
פריחת חום נגרמת על-ידי חסימת הנקבוביות של בלוטות הזיעה בעור. זהו מצב שיכול לקרות בכל גיל, אבל נפוץ ביותר בקרב ילדים קטנים מאוד, שבלוטות הזיעה שלהם עדיין מתפתחות. כאשר החום והלחות עולים, הבלוטות מפרישות זיעה כרגיל. אבל מכיוון שהנקבוביות חסומות, הזיעה נאספת בתוך העור ויוצרת גבשושיות אדומות קטנות.


פריחת חום בעור אצל תינוק או ילד קטן

פריחת חום או חררה המופיעה כנקודות אדומות קטנות בעור התינוק או הילד.


מיליה Milia
גבשושיות לבנות קטנות מופיעות במקום בו מצטבר עודף של תאי עור. בקרב עד 40 אחוז מהתינוקות אפשר למצוא את הגבשושיות הללו לאחר הלידה. עם הזמן הגבשושיות נפתחות, החומר הכלוא בתוכן יוצא והן נעלמות ללא טיפול.


אדמנת רעילנית (Erythema Toxicum)
אדמנת רעילנית הוא שם ארוך ומפחיד שלא בצדק. פריחה זו מופיעה ככתמים אדומים ושטוחים, שמתפתחת אצל כ-50 אחוז מכלל התינוקות. לרוב, הכתמים יופיעו לפני גיל חמישה ימים וייעלמו לאחר יומיים או שלושה, בגיל שבעה ימים.


אקנה (פצעי בגרות) של תינוקות
מכיוון שהתינוק חשוף להורמונים של אמו, הוא עלול לפתח אקנה מתון - נקודות לבנות או אדומות קטנות שנראות כמו פצעי בגרות שמתפתחות עקב הפרשת יתר של השומן מבלוטות החלב בעור כתוצאה מפעילות ההורמונים. פצעי אקנה מופיעים אצל תינוקות בין השבוע השני לשבוע הרביעי והם נעלמים תוך שישה חודשים עד שנה.כיצד מטפלים? 


פריחת חום, חררה
טיפול יעיל ופשוט הוא לשמור על סביבה קרה יותר ולחה פחות. אמנם אבקת טלק אינה גורמת כל נזק לעור, אבל היא גם אינה עוזרת ואינה מזרזת להחלמה מפריחת חום. אך חשוב להימנע ממשחות וקרמים, משום שהם נוטים לשמור את העור חם יותר וחוסמים את הנקבוביות.


מיליה, אדמנת רעילנית ופצעי בגרות
מיליה ואדמנת רעילנית אינן מצריכות טיפול מכיוון שהן נעלמות מעצמן. אין לטפל בתינוקות עם פצעי אקנה תינוקות בתרופות הניתנות בדרך כלל למתבגרים ולמבוגרים. כל שנדרש הוא שטיפת הפנים עם תכשירי ניקוי עדינים.הפריחות בעור אינן מלוות בחום או בכאב, אך הן עלולות לגרום לאי נוחות קלה בעיקר בגלל פריחת חום. אם עולות שאלות לגבי אחד מן הממצאים הללו, כדאי לשוחח עם רופא הילדים. בדרך כלל, דיון בבעיות הללו יכול  להמתין עד לביקור מעקב אצל הרופא/ה או ביקורת בטיפת חלב.

 
ממשיכים לדבר על זה בפורום פריחה


פורומים יבלות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
יבלות ויראליות ומשחת cantharone נועה 05/02/2020 14:29
  • לבני בן ה-6 נתגלה ואובחן מולוסקום בצוואר ובחזה. הוא טופל במשחה Cantharone, ולמחרת הופיעו שלפוחיות, שחלקן נעלמות. ישנן עוד יבלות שלא נעלמו וכנראה מצריך עוד טיפול. האם ניתן לרכוש את התרופה הזאת באופן עצמאי? האם ניתן להביאה מחו"ל? כמובן עם מרשם.

  • + הוסף תגובה
אדמומית סמי 24/01/2020 09:46
מוגלה או הרפס בנרתיק יעל 26/12/2019 07:44
  • שלום , לפני כשבוע הופיעה לי בליטה קטנה שנראתה לא מזיקה על השפתיים החיצוניות של הנרתיק אך לאחר מכן הפכה להיות לבנה וגדולה יותר ומאוד גירדה ואפילו הכאיבה ואז בערך כשבוע לאחר שהופיעה ״התפוצצה״ ויצא נוזל לבן-ירוק שנראה מוגלתי וטיפונת דם. האם אני צריכה ללכת לראות רופא או שהכל בסדר ? אני חושבת שהבליטה עדיין קיימת אבל היא קטנה מאוד בקושי מורגשת והיא לא מוגלתית וכבר לא כואב . אשמח לעזרה תודה רבה !!

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!