//

פריחה אצל תינוקות - כל מה שצריך לדעת

כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 27/10/2015


תינוקות וילדים קטנים יכולים לפתח מגוון פריחות, גבשושיות וכתמים בעור. למרבה המזל, כמעט כולם אינם מסוכנים וחולפים מעצמם. רק מצב אחד - פריחת חום - מחייב טיפול. אם התינוק נולד בבית-החולים, רוב הסיכויים שהתפרחת או הנגעים בעור יופיעו עוד קודם לשחרורו הביתה, כך שאפשר להיוועץ בצוות הסיעודי או הרפואי.


קראו עוד: אטופיק דרמטיטיס;   תפרחת או פריחה בעור


פריחת חום, חררה
פריחת חום נגרמת על-ידי חסימת הנקבוביות של בלוטות הזיעה בעור. זהו מצב שיכול לקרות בכל גיל, אבל נפוץ ביותר בקרב ילדים קטנים מאוד, שבלוטות הזיעה שלהם עדיין מתפתחות. כאשר החום והלחות עולים, הבלוטות מפרישות זיעה כרגיל. אבל מכיוון שהנקבוביות חסומות, הזיעה נאספת בתוך העור ויוצרת גבשושיות אדומות קטנות.


פריחת חום בעור אצל תינוק או ילד קטן

פריחת חום או חררה המופיעה כנקודות אדומות קטנות בעור התינוק או הילד.


מיליה Milia
גבשושיות לבנות קטנות מופיעות במקום בו מצטבר עודף של תאי עור. בקרב עד 40 אחוז מהתינוקות אפשר למצוא את הגבשושיות הללו לאחר הלידה. עם הזמן הגבשושיות נפתחות, החומר הכלוא בתוכן יוצא והן נעלמות ללא טיפול.


אדמנת רעילנית (Erythema Toxicum)
אדמנת רעילנית הוא שם ארוך ומפחיד שלא בצדק. פריחה זו מופיעה ככתמים אדומים ושטוחים, שמתפתחת אצל כ-50 אחוז מכלל התינוקות. לרוב, הכתמים יופיעו לפני גיל חמישה ימים וייעלמו לאחר יומיים או שלושה, בגיל שבעה ימים.


אקנה (פצעי בגרות) של תינוקות
מכיוון שהתינוק חשוף להורמונים של אמו, הוא עלול לפתח אקנה מתון - נקודות לבנות או אדומות קטנות שנראות כמו פצעי בגרות שמתפתחות עקב הפרשת יתר של השומן מבלוטות החלב בעור כתוצאה מפעילות ההורמונים. פצעי אקנה מופיעים אצל תינוקות בין השבוע השני לשבוע הרביעי והם נעלמים תוך שישה חודשים עד שנה.כיצד מטפלים? 


פריחת חום, חררה
טיפול יעיל ופשוט הוא לשמור על סביבה קרה יותר ולחה פחות. אמנם אבקת טלק אינה גורמת כל נזק לעור, אבל היא גם אינה עוזרת ואינה מזרזת להחלמה מפריחת חום. אך חשוב להימנע ממשחות וקרמים, משום שהם נוטים לשמור את העור חם יותר וחוסמים את הנקבוביות.


מיליה, אדמנת רעילנית ופצעי בגרות
מיליה ואדמנת רעילנית אינן מצריכות טיפול מכיוון שהן נעלמות מעצמן. אין לטפל בתינוקות עם פצעי אקנה תינוקות בתרופות הניתנות בדרך כלל למתבגרים ולמבוגרים. כל שנדרש הוא שטיפת הפנים עם תכשירי ניקוי עדינים.הפריחות בעור אינן מלוות בחום או בכאב, אך הן עלולות לגרום לאי נוחות קלה בעיקר בגלל פריחת חום. אם עולות שאלות לגבי אחד מן הממצאים הללו, כדאי לשוחח עם רופא הילדים. בדרך כלל, דיון בבעיות הללו יכול  להמתין עד לביקור מעקב אצל הרופא/ה או ביקורת בטיפת חלב.

 
ממשיכים לדבר על זה בפורום פריחה


פורומים אקנה – פצעי בגרות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שימוש בראקוטן לזמן קצר דנה 06/08/2020 01:38
  • בעקבות אקנה בגב, ובעקבות כך שאחת לכמה חודשים ,היו מופיעים לי בפתאומיות הרבה חצקונים באזור הכתפיים (תופעה מאוד מוזרה שהזכירה אלרגיה לולא פצעי האקנה הלבנים)הרופא אמר להתחיל טיפול בגלולות וראקוטן.כעת לאחר חודש וחצי עם הראקוטן הרופא אמר להפסיק עם הטיפול בראקוטן ולהמשיך גלולות כי הגוף נקי ואין כמעט אקנה פעילה.אז השאלה שלי האם זה מוקדם מדי ובעייתי ? וגם נשארו לי כתמים קטנים מאוד אדומים קצת או שונים קצת מצבע העור בכתפיים ובגב מניחה שמהאקנה כיצד ניתן להיפטר מזה תודה

  • + הוסף תגובה
קריוטן מינון מאיה 02/08/2020 14:38
  • ד'ר צהריים טובים, אני נוטלת קריוטן כבר 3 חודשים, שוקלת 55 במינון 40 מ"ג עדיין יוצאים לי פצעים מוגלתיים. אני עוד לא מרגישה ורואה השפעה. האם מינון 50 מ"ג יכול להתאים למשקלי? תודה רבה מראש.

  • + הוסף תגובה
קיוראטן מינון ד"ר שמואל יורב 02/08/2020 18:01
ראקוטן פעם שנייה משה 26/07/2020 22:22
  • שלום , לפני 5 שנים נטלתי ראקוטן ומאז לא היו לי כמעט פצעים בכלל , שזה ממש כיף . לאחרונה ולאחר שהייתי צריך לקחת אנטיביוטיקה דוקסילין מסיבה אחרת (לא קשורה לעור ) יוצאים פצעים אחד כל כמה ימים אומנם קטנים אבל זה ממש מעצבן ומוריד את הביטחון, שוב משחות שוב לטפל, יש לציין שאני משתמש בסבון פנים מותאם במשך כל הזמן אך לאחרונה המצב בלתי נסבל. הייתי אצל הרופאת עור המליצה לי על טיפול במינון20 מג יום כן יום לא למשך שלושה חודשים ואז כל יום במידה ואני לא מרגיש יובש או תופעות.. יש לציין שאני שוקל 65 ורוצה כמה שיותר לצמצם את הסיכוי לחזרה נוספת( פעם שלישית) האם זה מינון מספיק ? לפי ההמלצה זה מינון נמוך יחסית בטח ובטח לפרק זמן כזה קצר ? הרי המטרה היא שלא אצטרך לצרוך פעם שלישית ראקוטן .. כאמור אני עובד בתור נהג ולפעמים השמש עלי ( מהחלון במשך שעות ) משתדל לשים קרם הגנה כל יום , אשמח להתייחסותך תודה

  • + הוסף תגובה
רואקוטאן פעם שנייה ד"ר שמואל יורב 30/07/2020 17:08
  • הפורום לא מהווה תחליף לבדיקת רופא ץ אין לי אפשרות לייעץ לך מבלי לבדוק

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!