לאחר הלידה: מה עושים עם השלייה?

חברה ישראלית מפתחת תרופות למגוון מחלות מתאי גזע המופקים משליות של נשים אחרי לידה.

כתבה פרסומית כתבת חסות

תאריך עדכון: 13/08/2019
חברה ישראלית מפתחת תרופות למגוון מחלות מתאי גזע המופקים משליות של נשים אחרי לידה

המחקר בתאי הגזע הינו אחד התחומים הלוהטים כיום בקרב הקהילה המדעית. מאות חברות לוקחות חלק במhירוץ לפיתוח טיפולים ותרופות שמקורם בתאי גזע שונים, ובעיקר כאלה שמקורם בעוברים או דם טבורי.
אולם חברה ישראלית אחת גילתה דרך מקורית להפיק תאי גזע ממקור לא צפוי. חברת הביו-רפואה הישראלית, פלוריסטם, הינה הראשונה בעולם העוסקת בפיתוח טיפולים למגוון מחלות, מתאי גזע המופקים משליית אדם. תאי הגזע נלקחים משליות של נשים ישראליות שעברו ניתוח קיסרי, והסכימו לתרום את השלייה לצורך המחקר. בחדרים הנקיים במעבדות בחיפה, הצליחו מדעני החברה לפתח פטנט רשום לגידול התאים, ובימים אלה עובדים על פיתוח תרופות למגוון מחלות באמצעות הזרקה של תאים  שלייתיים לחולים.

השלייה הינה איבר המתפתח ברחם במהלך תקופת ההיריון, ומחבר את העובר אל דופן הרחם. במהלך ההיריון מספקת השליה לעובר מזון וחמצן, ומרחיקה ממנו את הפסולת. השלייה גם מפרישה הורמונים המווסתים את ההיריון, ובמהלך הלידה היא מתנתקת מן הרחם ונפלטת מן הגוף בתוך זמן קצר מרגע יציאת התינוק אל אוויר העולם.

לאחרונה הודיעה החברה כי הצליחה למנוע קטיעה רגליים של חולי סכרת באמצעות הטיפול החדש שפיתחה. במסגרת הטיפול, הוזרקו לרגליהם של חולי סוכרת הסובלים מהיצרות עורקים קשה (איסכמיה) תאי גזע שהופקו משליית אדם. המטופלים שהוזרקו היו מועמדים לכריתת גפיים בתוך חצי שנה מרגע כניסתם לניסוי.

12 מתוך 21 החולים הנכללים בתוצאות הביניים סיימו בימים אלה את שלושת חודשי המעקב הנדרשים לצורך הערכת השפעת הטיפול על מצבם.

בתום תקופת מעקב של שלושה חודשים, דיווחו יותר מ-80% מהמטופלים שהוזרקו על שיפור משמעותי בתפקוד הרגליים וכתוצאה מכך, ברמת החיים שלהם. סכנת הכריתה הוסרה ורובם אף שיפרו את יכולתם ללכת.

תפקוד הרגליים של המטופלים הוערך לפי שלושה פרמטרים מדידים המקובלים לאבחון חולי איסכמיה- אינדקס הבוחן את זרימת הדם בקרסול, אינדקס הבוחן את תפקוד זרימת הדם ברגל וכמות החמצן  התת עורי. 83% מהחולים שקיבלו את הטיפול בתאי הגזע מן השלייה הראו שיפור בפרמטר אחד לפחות, ואילו 50% מהם הראו שיפור בלפחות שניים מהפרמטרים שנבדקו.

בנוסף לפרמטרים הרפואיים שנבדקו, דיווחו מרבית החולים (יותר מ-80 אחוז) על שיפור משמעותי ברמת החיים שלהם. תחושתם האישית של החולים אוששה גם במחקר, ובבדיקה הוכח כי אצל רובם חלה עלייה משמעותית ביכולתם ללכת בעקבות הטיפול, הכאב באזור הרגליים פחת מאוד, ויכולתם של החולים לתפקד בסביבתם הקרובה ולבצע מטלות יומיומיות השתפרה.

הנתונים החדשים התפרסמו במסגרת תוצאות הביניים של השלב הראשון בניסויים הקליניים שעורכת החברה, שמקום מושבה בחיפה, והיא מעסיקה כ-40 אנשים במחקר ופיתוח.

כיצד זה עובד?
בפלוריסטם רשמו פטנט על גידול של תאי גזע מהשלייה, במתקן מיוחד. התאים גדלים על נשאים קטנים, בתוך נוזל, שמאפשר להרבות אותם בתנאים מבוקרים, באופן המדמה את המצב הטבעי בגוף האדם. שיטת הגידול מאפשרת למעשה ייצור המוני של תאים, לצורך ייצור המוני של תרופות. באופן כזה, תאים שנלקחו משלייה אחת יכולים לרפא חולים רבים.

התאים עצמם מוזרקים לגוף החולה - או למחזור הדם או למקום עצמו אשר דורש ריפוי. תאי הגזע מן השלייה למעשה מעודדים את הגוף לרפא את עצמו, מעודדים גדילה מחודשת של כלי דם ורקמות ובכך משפרים את מצבו של המטופל. במקרה של חולי הסכרת, שרגליהם נפגעו קשות כתוצאה מהיצרות עורקים, תאי הגזע מן השלייה מעודדים יצירת כלי דם חדשים הגורמים לזרימת דם מחודשת לרגליים ובכך מצילים את החולים מכריתת גפיים.

פריצת דרך נוספת: ההזרקה נעשתה ללא התאמה גנטית לחולים
בנוסף לעבודה שהזרקת תאי הגזע מן השלייה שיפרה את מצבם של החולים, רשמה פלוריסטם פריצת דרך משמעותית נוספת. היא הצליחה להוכיח כי ניתן להזריק תאי גזע מזנכימליים (תאים ראשוניים שעוד לא התמיינו לרקמות מסוגים שונים) לחולים, ללא התאמה גנטית בינם לבין מקור התאים. כלומר, להבדיל ממצבים שאנו מכירים שבהם יש לדאוג להתאמה גנטית בין התורם לבין המקבל (כמו למשל במבצעי חיפוש תורם להשתלת מח עצם בחולי סרטן), בטיפול של פלוריסטם ניתן לקחת תאים ממקור אחד, ולהזריק לאדם אחר מבלי לחשוש מדחייה.

למעשה, השלב הראשון של הניסוי הקליני נועד בראש ובראשונה לבחון את בטיחות הטיפול. מתוצאות הניסוי עד כה עולה כי באיש מהמוזרקים לא נרשמה תגובה חיסונית שלילית או דחייה של הטיפול, למרות העובדה שלא נערכה התאמה גנטית.

תגלית זו מהווה פריצת דרך משמעותית בדרכה של פלוריסטם (ועולם הרפואה בכלל) לייצור תרופה תאית למגוון מחלות, ללא צורך בהתאמה אישית לכל חולה וחולה.

על מנת להבין את המשמעות – דמיינו מצב שבו תרופות מתאי גזע יימכרו לכל דורש בבית מרקחת, ממש כמו אנטיביוטיקה, שאומנם מצריכה מרשם – אך לא התאמה אישית לכל חולה.


כיצד מפיקים את תאי הגע מהשלייה
החברה פונה ליולדות שמועד לידתן קבוע מראש, כלומר נשים שנקבע להן תור ללידה בניתוח קיסרי, ומקבלת את הסכמתן לתרומת השילייה. מייד לאחר הלידה אוספים את השילייה ושואבים ממנה את סוג תאי הגזע הספציפיים שלהם יכולת לתמוך בשיקום מערכות בגוף האדם, כלומר ביצירת כלי דם.
בחברה מדווחים על היענות גדולה של נשים להשתתפות במחקר, וכיום איסוף תאי הגזע מהשליות מתבצע כפעמיים בשבוע, בבתי חולים באזור חיפה.

למה דווקא שליית אדם
הריון זהו המצב היחידי בטבע שבו שתי מערכות אימוניות (חיסוניות) מתקיימות זו לצד זו, ללא דחייה אחת של השנייה. כלומר, גוף האישה מייצר במהלך ההריון את האפשרות הביולוגית לגדל עובר בתוך גוף האישה, מבלי שגוף האישה ידחה אותו החוצה.
מכאן למעשה התכונות הייחודיות שיש לתאי הגזע המופקים משליית אדם בתהליכי ריפוי ויצירת כלי דם. 

פורומים, שחלות פוליציסטיות וגידולים בשחלה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פרימולוט נור יובל 01/08/2019 19:41
  • אובחנתי בעבר אצל רופא עם שחלות פוליציסטיות אך לא סיימתי את הברור הרפואי. מאז החלפתי רופא והרופאה החדשה נתנה לי לקחת פרימולוט נור למשך 10 ימים לקבל המחזור ואז לסדרה של בדיקות. הפסקתי לקחת את הכדורים ביום ראשון, נאמר לי כי אקבל מחזור תוך יומיים שלושה...היום כבר יום חמישי ואין שום תסמינים לקבלת וסת...האם זה תקין ? יש מה לדאוג?

  • + הוסף תגובה
התקן מירנה טלי 28/07/2019 21:15
  • שלום אני סובלת משחלות פוליציסטיות, הפסקתי עם גלולות וכך בעצם גיליתי את הבעיה, הופיעה לי אקנה ושיעור יתר. הבנתי שההתקן מירנה לא מכיל את ההורמון שיכול לעזור לי עם הפחתת השיעור אבל האם הוא יכול לעזור לי עם הפחתת האקנה? תודה רבה.

  • + הוסף תגובה
מירנה ד״ר דב לקסמן 29/07/2019 01:36
  • שלום רב, ההורמון המוטמע בהתקן המירנה עלול להחמיר את תופעת האקנה.

  • + הוסף תגובה
שחלה רונה 28/07/2019 08:19
  • שלום, לפני כמספר חודשים עשיתי בדיקה אמל רופאת נשים והיא לא הצליחה לראות את אחת השחלות שלי באולטסאונד, החכתי לעוד שני רופאות מומחות אחרי זה ואת אחת לא הצליחה לראות אותה. רציתי לשאול האם זה אפשרי להיוולד עם שחלה אחת או שיכולה להיות סיבה אחרת? בגיל 10 עשיתי ניתוח hernia ורציתי לדעת אם אולי לזה יש קשר לדבר

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!