לנשים בלבד: כל השינויים שניתן לעשות היום בחזה

אילו שיטות קיימות כיום? האם להגדיל או להקטין? מה עדיף? מה ההשלכות? ומתי מתחילים? כל הדברים שרציתם לדעת על טיפולים אסתטיים בחזה והתביישתם לשאול.

כתבה פרסומית כתבת חסות

הן גברים והן נשים רואים בחזה הנשי ביטוי משמעותי ביותר למיניות ולנשיות. למעשה רוב רובן של הנשים היו רוצות בחזה יפה ומושלם שלא רק ישפר את תחושתן האישית, אלא גם יחזק את מעמדן מול הגברים ומול נשים אחרות ויגרום להן להרגיש יפות, מושכות וסקסיות, גם אם הטבע לא נתן ולפעמים גם אם הטבע הגזים.

אילו שיטות קיימות כיום? האם להגדיל או להקטין? מה עדיף? מה ההשלכות? ומתי מתחילים? כל הדברים שרציתם לדעת על טיפולים אסתטיים בחזה והתביישתם לשאול.

הגדלת חזה
מהו גודל החזה האידיאלי? מה שקובע הוא הטעם האישי, וכמובן- האופנה. ניתוח הגדלת חזה הוא הניתוח הפלסטי הנחשב היום לפופולארי ביותר. ניתוח הגדלת חזה יכול להתבצע אחרי שהשד הגיע לבשלותו, בדרך כלל החל מגיל 18. הוא מתאים לנשים ששדיהן קטנים מלידה, או לכאלה ששדיהן התרוקנו במשך השנים. יחד עם זאת, אם יש עודפי עור משמעותיים או צניחה שלהשד - יש לבצע ניתוח הרמת חזה.
 
הגדלת חזה נעשית על ידי החדרת שתל סיליקון לתוכו. ישנן כמה אפשרויות באשר למיקום החתך דרכו יוחדר השתל: המיקום השכיח ביותר הוא בקפל השד התחתון, מקומות נוספים הם - בגבול עטרת הפטמה התחתון או בבית השחי. דרכים אחרות, כמו החדרת השחי דרך הטבור למשל, הן נפוצות הרבה פחות. בתוך השד ניתן למקם את השתל מעל לשריר בית החזה או מתחתיו. יש יתרונות וחסרונות לכל שיטה. עטיפת כל סוגי השתלים עשויה מסיליקון, אך היא יכולה להיות מליאה בג'ל סיליקון או במים פיזיולוגיים- מי מלח. שתלי סיליקון נחשבים לטובים יותר ומקנים מראה טבעי יותר מאשר שתלים של מי מלח.
 
השתלים יכולים להיות עגולים או בעלי צורת אגס (אנטומים), בגדלים ובנפחים שונים ובמידות סמיכות ג'ל שונות. בשנים האחרונות הופיעו שתלי סיליקון עגולים בעלי פרופיל שונה – גבוה, בינוני או נמוך. פרופיל גבוה – השתל צר יחסית ובולט לפנים במידה רבה. פרופיל נמוך – השתל רחב ופחוס.  ההחלטה על מקום החדרת השתל ועל הסוג שלו, גודלו וסמיכותו תהיה תלויה ברצון המנותחת ובהחלטת הרופא המנתח.

הגדלה באמצעות הזרקה
הגדלת החזה באמצעות ההזרקה היא פרוצדורה חדשה יחסית. חברה שוודית Q-med פיתחה חומר מילוי בשם מקרוליין, המשמש לתיקון פגמים אסתטיים שונים, לרבות עיצוב הישבן וכן הגדלת חזה. המקרוליין המבוסס על חומצה היאלורונית (רב-סוכר חומצי), הוא מעין ג'ל הבטוח לגוף האנושי. במהלך הגדלת חזה בהזרקה באמצעות מקרוליין, החומר מוזרק, באמצעות מחט מיוחדת, אל מתחת לעור ומעניק נפח לרקמה במקומות הרצויים ובדיוק מקסימאלי. ב-2008 אושר השימוש בחומר על-ידי ה-CE האירופאי ולאחרונה הוא אושר לשימוש גם על-ידי משרד הבריאות הישראלי.   

הגדלת חזה בהזרקה מאפשרת מילוי של רקמת השד במקומות המתאימים, ברמת דיוק וסימטריה גבוהים ביותר, והחומר המוזרק מעניק תחושה של רקמת שד טבעית ורכה. אולם תוצאות הגדלת חזה בהזרקה נשמרות רק שנה עד שלוש שנים, שכן במהלך זמן זה נספג המקרוליין בגוף. יש לציין כי השיטה מתאימה כאשר רוצים הגדלה בנפח קטן, יחסית וכי עלות החומר גבוהה משמעותית מעלות ניתוח רגיל להגדלת חזה.

הקטנת חזה
ניתוח הקטנת חזה מתבצע לעיתים מסיבות רפואיות- חזה גדול וכבד מדי מכביד על עמוד השדרה ומגביל בתנועה- או מסיבות אסתטיות. גם כאן מדובר בעניין של טעם ואופנה. במהלך ניתוח הקטנת חזה מסירים מן השדיים עודפי רקמת בלוטות, שומן ועור ובכך מביאים להקטנתם. יש אפשרות להקטין גם את עטרת הפטמה- העור הכהה סביבה. כך יהיה גודלם של השדיים פרופורציונאלי יותר לשאר הגוף. בדרך כלל מבוצע ניתוח הקטנת שד בגיל בו הגיעו השדיים לשיא התפתחותם. אך לעיתים גורמים שדיים גדולים מדי לפגיעה בביטחון העצמי ולאי נוחות פיזית, עד כדי סבל. במקרים כאלו ניתן להקדים את גיל הניתוח.
 
צורת השדיים וגודלם הרצוי ייקבעו על ידי הרופא, תוך תשומת לב לרצונותיה של המנותחת, כמובן. הגורמים שישפיעו על החלטתו יהיו בעיקר גילה של המנותחת, מבנה גופה, גודל שדיה ומצב עורה. כאשר מדברים על ניתוח הקטנת שדיים יש להתייחס לשני גורמים – מיקום הגבעול הוסקולרי ומיקום הצלקות.
הגבעול הוסקולרי – זהוא חלק ממבנה השד אותו  משמרים על מנת לשמור על אספקת הדם לפטמה, הגבעול יכול להיות מבוסס על החלק התחתון של השד או על החלק העליון מרכזי. השיטה המתקדמת ביותר לביצוע ניתוח הקטנת שדיים משאירים גבעול וסקולרי עליון מרכזי, כך שומרים על צורה מלאה של השד המקוטן לאורך שנים. הגורם השני הוא צורת החתך – החתך תמיד סביב הפטמה ויורד במרכז השד מהפטמה כלפי מטה. במידת הצורך מוספים גם צלקת בכפל התתשדי.

הניתוח מבוצע בהרדמה כללית. אחרי החיתוך והסרת הרקמות המיותרות ירים המנתח את הפטמה למקומה החדש. לעיתים הוא ישאב עודפי שומן גם מאזור בית השחי. ארכו של הניתוח כ-3-4- שעות.

הרמת חזה
במשך השנים ואחרי הלידות וההנקות נוטה החזה הנשי ליפול. אם נרצה לשפר את המצב נוכל לעשות זאת על ידי ניתוח הרמת חזה. בניתוח הרמת חזה מסירים עודפי עור ומעצבים את החזה מחדש. לעיתים משולבת הרמת החזה בניתוח נוסף כמו הגדלת חזה או הקטנתו, אך בהרבה מקרים נשמר גודל החזה כפי שהיה.
 
כל שיטות הניתוח של הרמת חזה קובעות את גובה הפטמה המתוכנן ואת כמות העור שיש להסיר. לעיתים די להגביה מעט את הגבול העליון של העטרה- החלק הכהה סביב הפטמה- כדי להביא להרמת השד. אך במקרים קשים יותר יש להגביה את כל העטרה ולהסיר עודפי עור סביבה. בדרגת הצניחה המתקדמת ביותר יש להסיר עודפי עור רבים ולהרים את הפטמה בצורה משמעותית. הצלקת שתיוותר אחרי ניתוח כזה תהיה, כמובן, גדולה יותר.

ניתוח הרמת חזה נעשה בהרדמה כללית. משך הניתוח תלוי כמובן בהיקפו: החל משעה בערך ועד שלוש שעות. במקרים הקלים תשוחרר המנותחת לביתה עוד באותו יום. במקרים המורכבים יותר היא תאושפז להשגחה במשך 24 שעות.

פורומים, סרטן העור וניתוחי מוז (מוס)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הכנות לניתוח Mohs ארי 09/10/2019 18:39
  • שלום רב אני בן 70 לפני 8 שנים עברתי ניתוח מעקפי לב לוקח בקביעות מדלל דם מיקרופרין 75 אני חש בטוב לפני ניתוח MOHS בלחי הרדמה מקומית . שאלתי: א. האם יש צורך בהפסקת מדלל הדם מספר ימים לפני וכמה: ב. האם יש מגבלות שיש להמנע כחודש לאחר הניתוח כגון רחצה בבריכות ים המלח (לא בשמש) תודה ארי

  • + הוסף תגובה
הפסקת אספירין טרם ניתוח ד"ר עופר ארנון 16/10/2019 11:38
  • לא חובה להפסיק אספירין טרם הניתוח. אין אפשרות להכנס למקווה מים, במשך כחודש לאחר הניתוח. רחצה במקלחת אפשרית בדרך כלל יום לאחר הניתוח. רפואה שלמה

  • + הוסף תגובה
שאלון אנונימי בנושא סרטן העור רומי 10/10/2019 17:35
  • שלום, אנחנו עדן קרן, רומי נוף וליה מלמד תלמידות מגמת ביולוגיה בתיכון אלון בכיתה י"ב, ובמסגרת המגמה אנו עושות עבודת ביומד בנושא השפעת חשיפה מוגברת לשמש על הסיכויים לחלות בסרטן העור. השאלון הוא אנונימי ולמטרות המחקר בלבד ומיועד לאנשים שחולים / חלו בסרטן העור. תודה רבה על שיתוף הפעולה ! מאוד נעריך אם תוכלו לשתף את הפוסט לקרוביכם (: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdeVKc5trK9iguNqm-ukChdLqlqruhtIPbXZ8WtAAWcDwo5vw/viewform

  • + הוסף תגובה
חשד לבואן דזיס ניבה 30/08/2019 15:19
  • שלום, יש לי חשד לבואן ליד הקלויקולה והומלצה ביופסיה אך התור הכי קרוב בינואר, האם יש אפשרות להגיע בקרוב?

  • + הוסף תגובה
תור בבית חולים ציבורי ד"ר עופר ארנון 06/10/2019 19:30

הצטרפו לאינדקס הרופאים!