זהירות: תרופות מזויפות!

בעשור האחרון הפכו תרופות לחלק בלתי נפרד מחיי היום יום שלנו - במיוחד עם פיתוחן של תרופת מתקדמות שלא רק מרפאות מחלות אלא גם מונעות אותן ומשפרות את איכות חיינו. בכתבה הבאה תקראו מדוע וכיצד יש להיזהר מתרופות מזויפות.
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 11/03/2014


בעשור האחרון הפכו התרופות לחלק בלתי נפרד מחיי היום יום שלנו - במיוחד עם פיתוחן של תרופת מתקדמות שלא רק מרפאות מחלות אלא גם מונעות אותן ומשפרות את איכות חיינו. 


במקביל מציעים בתי המרקחת שירותים טובים יותר והפכו נגישים יותר לצרכן ולעיתים זה נראה כאילו טושטשו הגבולות הברורים באשר לתהליך רכישת התרופות. אך יש חשיבות מצילת חיים בצריכת תרופות מספקים מורשים, שכן כמות זיופי התרופות רק הולכת וגוברת. 


הסכנות ברכישת תרופות מזויפות מתחלקות לשלוש קבוצות עיקריות


1.    נטילה ללא פיקוח: תרופות מרשם יש לצרוך תוך פיקוח ובאמצעות בית מרקחת מורשה. הרופא הרושם את
       התרופה יודע אם קיימת רגישות לחלק ממרכיבי התרופה או התנגשות בין התרופות אותן נוטל החולה. 


2.    חומרים מסוכנים: תרופות מקוריות מורכבות מחומרים פעילים ולא פעילים שתפקידם לשלוט בין השאר
       בספיגת התרופה ובקצב שחרור החומר הפעיל.  החומרים הלא פעילים, כדוגמת טלק, עמילן, לקטוז וכו'
       משפיעים אף הם על החולה. במקרה של תרופות מזויפות, חומרי המילוי האלה אינם מדווחים ואינם ידועים. 
       הם עשויים להכיל חומרים מסוכנים ובמקרים מסוימים אף התגלה כי מדובר ברעל עכברים.


3.    חוסר פיקוח: כאשר אין פיקוח על תהליך ייצור התרופה אין באפשרותנו לקבוע את כמות החומר הפעיל או
       את אמינותם של הפרטים המופיעים על גבי האריזה. בתרופות מזויפות החומר שמחליף את החומר הפעיל
       הוא חומר חלופי ברמה נמוכה ונחותה. לכן נטילת כדורים מזויפים או תחליפים לא מוכרים עלולה לגרום
       לבעיות בריאותיות חמורות.


מדינת ישראל נמצאת בעשירייה המובילה בעולם בסחר בתרופות מזויפות - אנחנו נוהגים לקרוא להן "תרופות רחוב". בארץ מזייפים תרופות רבות - תכשירים להפרעות בזקפה כדוגמת ויאגרה, שהיא התרופה הפופולארית ביותר בקרב הזייפנים, סיאליס, לויטרה, כמו גם כדורי הרגעה פסיכיאטריים, ועוד.


הסיבה לכך, טוען דודו פאפו, יו"ר הסתדרות הרוקחים, היא שלצרכן הישראלי יש ליקוי חינוכי מובנה – אין דרך אחרת להסביר את חוסר ההיגיון מאחורי הצידוק לרכישת תרופות בפיצוציות או אתרי אינטרנט מפוקפקים.
אחת הסיבות לזמינותם של תרופות מזויפות היא כנראה הבושה של החולים. לדברי דודו פאפו בושה זו אינה במקומה והיא מיותרת ושגויה. אם המטופל סובל מלחץ דם גבוה וסוכרת אז הרופא, הרוקח וכל מי שמכיר את הפרופיל הרפואי של המטופל יודע שהפרעות בתפקוד המיני מתלוות למחלות אלה. עוד מוסיף פאפו כי בפיצוציה וברחוב פרטיותו של הלקוח אינה נשמרת, להבדיל מהקשר האישי והסודי של המטופל עם רופאו. 


הויאגרה, למשל, הינה התרופה הכי נפוצה בשוק התרופות המזויפות. לדברי דודו פאפו, "אם קניתם ויאגרה בכל מקום למעט בית מרקחת מורשה קיבלתם מוצר מזויף, גנוב או מוברח.  חשוב להקפיד לרכוש את התרופות באמצעות מרשם שהתקבל אצל הרופא המטפל ואך ורק בבתי מרקחת מורשים".פורומים ייעוץ תרופתי

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מוקסיפון כשיש פאקטור 5 האם מותר? לי 19/03/2015 15:42
  • מוקסיפון כשיש פאקטור 5 האם מותר לקחת?

שימוש בפרדניזון עינת 18/02/2015 19:28
  • שלום, לפני כחודש אושפזתי בבי"ח עקב וסקוליטיס ואריתריטיס בקרסול וטופלתי בסטרואידים. לאחר השחרור מביה"ח היה עלי להמשיך בטיפול תרופתי בפרדניזון במינון של 30 מ"ג למשך שבוע ובהמשך ירידה הדרגתית של 10 מ"ג במינון אחת לשבוע - עד הגעה למינון של 5 מ"ג. בביקורת אצל רופא עור (4 ימים לאחר האשפוז), הרופא אמר שאני יכולה להוריד מינון ל- 20 מ"ג. כך, שלקחתי 30 מ"ג - 4 ימים , 20 מ"ג - 8 ימים , 10 מ"ג - 8 ימים. האם יש צורך לקחת גם מינון של 5 מ"ג או האם עלי להמשיך במינון של 10 מ"ג עד לבדיקה של ראומטולוג בשבוע הבא או שאני יכולה להפסיק ליטול את התרופה? (אני מאוד חוששת מתופעות הלוואי). אודה על תשובתך, עינת

סירופ ברונכו-ד חושם 18/02/2015 10:56
  • האם סירופ ברונכו-ד מתנגש עם סרנדה? יש לי סחרחורות קלות ועייפות כתוצאה מהסירופ. אני לוקחת את הסירופ כבר מס' ימים. בעלון של הסירופ כתוב שיש לשים לב לתגובה בין תרופתית במיוחד לגבי תרופות נגד דיכאון.


הצטרפו לאינדקס הרופאים!