כירופרקטיקה מונעת כאבי גב תחתון

כירופרקטיקה מונעת כאבי גב תחתון
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 10/10/2019

מחקר חדש שהתפרסם בארה"ב ב-2008 ופורסם ב-JAMA (כתב העת של ארגון הרפואה האמריקאי) קובע כי לאורך זמן אין יתרון מובהק לטיפול באמצעות ניתוחי כנגד כאבי גב תחתון והקרנה לרגל הנובעים מפריצת דיסק לעומת טיפול לא פולשני כמו כירופרקטיקה.

במהלך המחקר נבדקו 500 מטופלים הסובלים כאבי גב תחתון ואובחנו עם פריצת דיסק נחלקו לשתי קבוצות טיפול, חציים נותחו וחציים טופלו בטיפול לא פולשני.המטופלים אשר נותחו דיווחו מיידית על שיפור במצבם ,מטופלים אשר לא נותחו דיווחו על שיפור דומה לאחר3-6 חודשים.

בהמשך מעקב לאחר שנתיים שתי הקבוצות הראו שיפור דומה במצבם.

הראיות המחקריות ליעילות הטיפול הכירופרקטי אינן חדשות כך, מחקר רחב היקף שנעשה בארה"ב ע"י חברת הביטוח קייזר פרמננטה בשנת 2004 השוותה מליון מבוטחים שטופלו בכירופרקטיקה מול מליון שלא טופלו ומצאה כי המבוטחים שלא טופלו בטיפולי כירופרקטיקה עברו ניתוחי גב ב30% יותר וביקרו בחררי המיון בשל כאבי הגב ב40% יותר.

מקרים נדירים של כאבי גב תחתון עם חסר נוירולוגי חריף כמו חוסר שליטה על סוגרים או חולשה שרירי הגפיים זקוקים לניתוח מידי. מקרי חבלה וטראומה הכוללים שברים בעמוד השדרה אף הם זקוקים להתערבות כירורגית מידית. 

אך ברוב המקרים אין צורך לרוץ ולהתנתח. רוב המומחים ממליצים על לפחות 12 שבועות של התאוששות מההתקף של כאבי גב תחתון חמורים לפני שליחה אל ניתוח גב.

נקודות למחשבה:

· יותר מ-90% של החולים עם פריצת דיסק מחלימים מההתקף בעזרת טיפול שמרני לא ניתוחי.

· רק 4% מהחולים עם פריצת דיסק משיקים לקריטריונים של מתאימים אל ניתוחי גב בעמוד השדרה

· MRI של עמוד השדרה ימצא פריצות דיסק ב-20% מהאוכלוסיה הכללית ללא כאבים ומתחת לגיל 60. תופעה הידועה כפריצת דיסק אסימפטומטית.

· לאורך ציר הזמן רוב החולים שפרצו דיסק מחלימים ללא ניתוח ומצבם נשמר עד להתקף הבא שמגיע בממוצע אחת לחמש שנים.

· רק 0.25% של חולים עם כאבי גב תחתון זקוקים לניתוח, זאת אומרת 1 מתוך 400.

· 40% מהחולים שנותחו בגבם חווים Failed Back-Surgery Syndrome (FBSS) המאופיין בכאבים עמומים באזור הניתוח עם הגבלה תנועתית.

· במקרים נדירים מוחרף הכאב לאחר הניתוח למצב שמוביל את החולה לניתוח נוסף.

· במחקר שפורסם ב-Spine 13:1418-22 בשנת 1988, דווח כי 17% מכלל המנותחים בעמוד השדרה נזקקו לניתוח נוסף.

נכון להיום מחקרים שנעשים בתחום בריאות עמוד השדרה מצביעים על כיוון אחר, פחות פולשני לבעיות מורכבות מסוג פריצות דיסק, בלטי דיסק והיצירות התעלה השדרתית. 

רוב התקפי הגב החריפים אם או בלי הקרנה לגחלקהעליון או התחתון, עוברים למעשה לאחר כמה חודשים. רק אם יש מצב חריג של אבדן מסת שריר במהלך ההתקף ואו אבדן שליטה על סוגרים, רצוי להפנות לייעוץ כירורגי. 

המטרה היא לכלול את מיטב האופציות הקיימות לשדרוג איכות חיי המטופל, החל בטיפול האינטנסיבי לשיכוך הכאב בכירופרקטיקה פיזיוטרפיה דיקור סיני ומשככי כאב, וכלה בנוגדי דלקת וזריקות. אפשר במצב דלקתי חריף להיעזר בטיפול משולב ידני ותרופתי גם יחד. 

ניתן לעזור ב-90% מהמקרים ללא ניתוח במקרים של כאבי גב תחתון. צריך להצטייד בסבלנות ובאורך רוח, מוטיבציה להחלים מההתקף וחשיבה אופטימית על שיקום השרירים באמצעות שחייה והתעמלות מתאימה.

יש לזכור כי אם מדובר בכאבים בלבד, ניתוח ניתן לדחות תמיד עד למימוש כל האופציות הלא פולשניות. במרבית המקרים הטיפול הכירופרקטי המכוונן ומאזן את חוליות עמוד השדרה, מסייע למטופל להחלים במהירות רבה יותר ולגוף להשתקם טוב יותר. האיזון והעלאת טווחי התנועה חיוני מאד לבריאות עמוד השדרה, להורדת העומס המכאני הרב, לזרימה עצבית אופטימאלית לפריפריה ולהפרשת אנדורפינים וסרטונינים מהמח המביאים לרגיעה במערכות השריר והשלד. 

הריפוי המלא של כאבי גב תחתון הוא תוצאה של טיפול לא פולשני אינטנסיבי עם שיקום לחיזוק השרירים הסובבים את עמוד השדרה. שחיית חתירה או גב, התעמלות מים ופילאטיס מומלצים. כשמדובר בפריצה או בלט אם סימפטומים חריפים יש להתאזר גם בסבלנות ולתת לגופנו לרפא את עצמו בדרכו הטבעית.

ניתוחים ניתן ברוב המקרים לדחות. האם ניקח את הכאב כחלון הזדמנויות לשיפור איכות חיינו? בזכותו נלמד להקשיב לגוף, ואולי נבין שכאב בא לסמן על משהו לא תקין בהיתנהלותנו היום יומית. 

נראה שמזמן שכחנו מנוחה מהי ונתחיל לשים לב ליציבה שלנו, הדרך בה אנו ישנים במיטה אם על הצד או על הגב או שאנו רגילים ואוהבים לישון על הבטן וע"י כך מגבירים את העומס על הצואר ועל הגב התחתון? האם אנחנו נושמים נשימות מלאות או שמרוב ריצות שכחנו את עצמנו ואת הצורך לנשום? או שנבחר לראות בכאב מטרד שיש להעלימו מייד ע"י ניתוח ודי.

הרצון להיפטר מתחושת כאבי גב תחתון באופן מיידי לא לוקחים בחשבון את הכאב לאחר הניתוח, זמן שיקום וסיבוכים בעקבות הניתוח.

בעזרת הטיפול הכירופרקטי וכל טיפול לא פולשני אחר ניתן לקבל כלים לשיפור היציבה,טכניקות להורדת מתחים ותרגילים ובעת כאב חריף לשלב טיפול תרופתי מקל.

ניתוח כנגד כאבי גב תחתון מומלץ במצבים קליניים בהם מופיעים דגלים אדומים כמו אובדן שליטה על סוגרים ושיתוק. 

במקרים אחרים של כאבי גב וההקרנה לרגל או הזרוע הנובעים מפריצת דיסק מומלץ לטפל בדרכים לא פולשניות עד למיצויין,לנתח תמיד אפשר אם הטיפול אינו עוזר.


הצטרפו לאינדקס הרופאים!