מה הקשר בין מיץ חמוציות לסרטן השד?

לאורך השנים נקשר המוניטין הבריאותי של מיץ החמוציות בעיקר לטיפול בדלקות בדרכי השתן, אך ידע מדעי מצטבר ומחקרים חדשים שנערכו בתחום, חושפים את סגולותיו הבריאותיות של מיץ החמוציות, כגורם מגן ומונע מחלות עוצמתי גם במערכות נוספות בגוף ובהשפעתו נוגדת החמצון המגנה על הלב, מונעת סוגי סרטן שונים ומאיטה הזדקנות תאים.

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 23/04/2019
חמוציות הן פרי השייך למשפחת פירות היער ומקורן בצפון אמריקה, הן נחשבות כאחד מאוצרות הרפואה העממית של האזור וטיפלו בעזרתן במגוון מחלות ותסמינים. לאורך השנים נקשר המוניטין הבריאותי של מיץ החמוציות בעיקר לטיפול בדלקות בדרכי השתן, אך ידע מדעי מצטבר ומחקרים חדשים שנערכו בתחום, חושפים את סגולותיו הבריאותיות של מיץ החמוציות, כגורם מגן ומונע מחלות עוצמתי גם במערכות נוספות בגוף ובהשפעתו נוגדת החמצון המגנה על הלב, מונעת סוגי סרטן שונים ומאיטה הזדקנות תאים.

למיץ החמוציות ערכים תזונתיים ייחודיים, מהם נגזרים סגולותיו הבריאותיות. הבולט הוא נוכחותם של נוגדי חמצון המצויים בהם בכמות רבה ובעיקר תכולה גבוהה במיוחד של פוליפנולים, שהינם נוגדי חמצון עוצמתיים ביותר, החזקים פי 8 ויותר מוויטמין C הידוע כנוגד חמצון חיוני לגוף האדם. 
עם זאת, דווקא מנגנונים שאינם תלויים בפעילות של נוגדי חמצון הקיימים במיץ חמוציות נמצאו כמעכבים באופן משמעותי חלוקה של תאי סרטן מסוגים שונים ביניהם סרטן שד, וכבעלי יכולת לדכא חלוקת תאי רקמת שד אנושיים באמצעות עידוד של השמדה עצמית של התא וכן עצירה של שלב החלוקה הראשוני שלו.

אחד המחקרים, שבוצע במרכז לחקר הסרטן צרלס ברונו במונטריאול קנדה, השווה את פעילותם של מיצי פירות יער מסוגים שונים התורמים לבריאות, כולל מיץ חמוציות, הידועים כמכילים פיטוכימיקלים שונים כמו פנולים ופרואנטוציאנינים. רכיבים אילו נמצאים היום במוקד המחקר הבודק את השפעתם ופעילותם של מזונות על עיכוב ומניעה של סרטן. מיצי פירות יער מסוגים שונים הוספו לתאי סרטן אנושיים, ביניהם סרטן שד, סרטן קיבה, סרטן המעי הגס וסרטן הערמונית, והשפעתם נבדקה על פעילויות שונות כגון עיכוב חלוקת התאים, פעילות אנטי חימצונית, פעילות אנטי דלקתית, עצירה של המעגל התאי ועוד. במחקר נמצא כי למיץ החמוציות הייתה השפעה המשמעותית ביותר על עיכוב חלוקת תאי הסרטן באמצעות עיכוב  תהליך התחלקות התא.

מחקר אחר, שנערך באוניברסיטת קורנל בארצות הברית, גילה כי למיץ החמוציות יש יכולת לדכא חלוקת תאי שד אנושיים באמצעות עידוד של השמדה עצמית של התא וכן עצירה של שלב החלוקה הראשוני שלו . במסגרת המחקר הודגרו תאי סרטן שד אנושיים עם מיץ חמוציות. ככל שעלה ריכוז מיץ החמוציות בתרבית כך נצפה שיעור גבוה יותר של השמדה עצמית של תאים. לאחר חשיפה של 24 שעות של תאי סרטן שד לחמוציות, נמצא כי העיכוב בחלוקת תאי הסרטן עם החמוציות היה גבוה פי 6 מאשר תאי הסרטן שהודגרו בלי חמוציות. מדובר במחקר משמעותי עם תוצאות מעודדות שכן סרטן השד הינה המחלה הממארת השכיחה ביותר בישראל. על פי נתוני האגודה למלחמה בסרטן, כ- 4,000 נשים מאובחנות מדי שנה כחולות בסרטן השד וכ -  900 נשים מתות מהמחלה. על פי חישוב הסתברותי של רישום הסרטן הלאומי במשרד הבריאות הנשען על התחלואה עד היום, אחת מכל שמונה נשים בישראל עלולה לחלות בסרטן השד במהלך חייה.

בזכות מחקרים מדעיים אלו ניתן להצביע על יתרונות בריאותיים מרחיקי לכת של צריכת חמוציות עבור נשים ומומלץ לשלבן בתפריט היומי, על מנת ליהנות מתכונותיהן הייחודיות. מיץ חמוציות זמין וניתן להשיגו בקלות בסופרמרקטים, בחנויות ,בתי טבע ופארמים השונים.


הכתבה בשיתוף עם לימור בן חיים, תזונאית קלינית המתמחה בטיפול בחולים ובמניעת מחלות באמצעות תזונה נכונה. הכתבה נערכה על ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר מיכל רביד השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, טיפולים ביולוגיים ואימונותרפיה בסרטן ריאה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיפול בקיטרודה שלי 09/09/2019 08:52
 • אבא שלי אובחן עם מזותליומה, עבר ניתוח להחדרת צינור וקיבל כימותרפיה שלא עזרה. כעת סובל מכאבים קשים בבית חזה, חלש מאד. שמעתי שקיטרודה יכול להיות יעיל במחלה שלו, אל זה לא בסל. האם נכון? תודה

 • + הוסף תגובה
מזותליומה - מקום של אימונותרפיה דר' אליזבטה דודניק 17/09/2019 13:10
 • אכן, טיפול אימונותרפי יכול להיות יעיל בחלק מהחולים עם מזותליומה. כך, קייטרודה ואופדיבו שניהן הראו תגובות בכ-20-30% מהמטופלים, שילוב של אופדיבו ויירבוי ייתכן ויעיל יותר אך מידע לגבי השילוב הוא טרם בשל. טיפול אימונותרפי עבור חולי מזותליומה זמין דרך הסל אך ורק לחולים עם MSI-HIGH (פרמטר מסויים שניתן לבדוק בתאי הגידול, מדובר במצב נדיר, שכיחותו כ-2% ). באם לא נמצא MSI-HIGH - ניתן לקבל טיפול אימונותרפי ברכישה עצמית/דרך ביטוח פרטי/עמותות חמלה.

 • + הוסף תגובה
מרינה צריכה עזרה מרינה 18/10/2019 09:30
 • 050-7534732 053-3723266 055-9419758 052-2880180 052-2886129 1919-121-936 1919-121-970 היא עשתה עליה ורוצה לעשות לך ירידה.. התקשר עכשיו לאנה בשיחות סקס חמות http://callmebabyimhot.com/

 • + הוסף תגובה
סרטן חגי 02/10/2019 03:01
 • שלום, מס' שאלות- 1. מדוע אי אפשר להתייחס לסרטן כאל מחלה "רגילה", לפתח נוגדנים ופשוט לחסן אנשים ? 2. מדוע אי אפשר לפתח תרופה שתזהה את התאים הסרטניים ותחסל אותם(מה שמערכת החיסון אמורה לעשות רוב הזמן אך לפעמים נכשלת)?

 • + הוסף תגובה
אדנוקרציומה שלב 4 גרורות במוח ובכבד אתי 16/09/2019 19:13
 • שלום, אבי חולה בסרטן ריאה תאים לא קטנים אדנוקרציומה שלב 4 מפושט. בבדיקת פאונדיישן נמצאו שלוש מוטציות Stk11 , keap1, kras(g12d . עבר עשר הקרנות לכל הראש וטיפול אחד של קיטרודה +אלימטה+קרבו. שאלתי היא האם לדעתך הטיפול שמקבל מתאים לפרופיל ושאלה נוספת , הפאונדיישן כתובות שמותיהן של שתי תרופות שיעילות לטיפול ב stk11 בסוגי סרטן אחרים everolimus. Temsirolimus האם בשלב מסויים שימוש בתרופות האלו יכול להיות יעיל וכדאי לנסות? תודה

 • + הוסף תגובה
מוטציות STK11 KEAP1 דר' אליזבטה דודניק 17/09/2019 13:41
 • שלום רב, לצערי, מוטציות בגנים LKB1/STK11 (שתי שמות של אותו הגן) ו- KEAP1 בסרטן ריאה, כל אחד לחוד מנבאות היעדר תועלת מטיפול אימונותרפי ( בין אם ניתן לבד ובין אם ניתן בשילוב עם טיפול כימותרפי). כמובן, שכל מקרה הוא אינדיבידואלי ויש לבצע הערכת תגובה של הטיפול אשר הוחל ולפעול בהתאם. שילוב של כימותרפיה אחרת עם תכישיר נוגד התפתחות כלי דם - היא אחת האופציות בהיעדר תגובה לטיפול שהוחל. אין נתונים של יעילות של טמסירולימוס או אברולימוס בגידולי ריאה נושאים מוטציות אלו.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!