בשורה לסובלים מלחץ דם גבוה: צמצמו בנתרן, הגבירו צריכת אשלגן

מחקרים רבים בעשור האחרון מדגישים את חשיבות המינרל אשלגן בתזונה שלנו. "המחסור היחסי בצריכת האשלגן לעומת צריכה מופרזת של נתרן בתפריט המערבי, הוא ככל הנראה בעל חשיבות בהתפתחות של מחלות כרוניות שונות".
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 10/10/2019
מחקרים רבים בעשור האחרון מדגישים את חשיבות המינרל אשלגן בתזונה שלנו. "המחסור היחסי בצריכת האשלגן לעומת צריכה מופרזת של נתרן בתפריט המערבי,  הוא ככל הנראה בעל חשיבות  בהתפתחות של מחלות כרוניות שונות".

גם בהיבט של מניעת לחץ דם גבוה, לטענת החוקרים מינון הנתרן בתפריט הוא חשוב אך היחס בין נתרן לאשלגן חשוב לא פחות. בתרבות האכילה הקדומה למשל,  צריכת הנתרן הייתה נמוכה פי 7 מצריכת האשלגן, בעוד בתרבות במערבית המתועשת מעריכים כי צריכת הנתרן גבוהה פי 3 מהצריכה היומית של אשלגן.

מהמחקרים עולה עוד  כי דיאטה שהיא דלה יחסית בנתרן (2.3 גר או פחות ליום) ועשירה באשלגן (לפחות 4.7 גרם ליום) קשורה בהפחתת הסיכון ליתר לחץ דם ולמחלות הנלוות לה כגון מחלות לב, כלי דם וכליות.

כך למשל, באחד מהמחקרים (מטה אנליזה שכללה 33 מחקרים קליניים ופורסמה בירחון הנחשב JAMA),  נבדקה  השפעתה של צריכת אשלגן מוגברת, בעיקר מתוסף של אשלגן כלורי, על לחץ הדם בקרב 2609  נבדקים. הגברת צריכת האשלגן  הורידה באופן משמעותי את לחץ הדם  גם  בנבדקים בעלי לחץ דם תקין ובשיעור גבוה יותר בנבדקים בעלי יתר לחץ דם. הטיפול באשלגן השפיע בצורה טובה יותר בקרב נבדקים שצרכו כמויות נתרן גבוהות יותר.

לאור ממצאים אלו, ממליצה דבוש  לצמצם את צריכת הנתרן ולהגביר את צריכת האשלגן בתפריט היומי. העדפה של תחליפי מלח על בסיס אשלגן יכולים לעזור בהשגת מטרה זו.
חברת המלח לישראל, יצרנית ובעלת מותג "מלח הארץ", מציעה את  מלח הארץ  50% מכמות הנתרן שהוא מלח פונקציונאלי , המכיל כמחצית מכמות הנתרן במלח רגיל ומועשר באשלגן . תחליף מלח זה מומלץ לאלו הסובלים מלחץ דם גבוה ובנוסף, גם למי שמבקשים לשמור על בריאותם ולהקפיד על תזונה בריאה ומאוזנת - כאורח חיים.

פורומים גריאטריה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מחלת הנשיקה או שלבקת חוגרת גוד 25/03/2020 07:41
 • בת 69 אני מזה חודש וחצי מרגישה תשושה שאין לי כח ללכת או להרים משהו, קושי ללכת בקצור חולשה כללית תשישות איומה, אחרי שבועיים כאב גרון ושעול אבל בלי חום. לפני שבועיים נחלשתי יותר ובכל פעולה קטנה יש לי פעימות לב חזקות שמגיעות ל 104 פעימות .עשיתי בדיקות דם לפני כחודש ותפקודי כבד בתוך הנורמה רק המונוציטים מעל הנורמה 13.5% (כשהנורמה 13%). כמו כן  EBNA IGg posituv EBV past infection CMV IGg 123.3 CMV IGm שלילי יש לי גם קטע של 12 ס"מ בעור מתחת לשד הימני שהתחיל להפריע לי היה שם קצת אדום וחשבתי שזה מהחזיה אבל עד היום המקום שורף לי. האם אני חולה במחלקת הנשיקה?או זה הרפס זוסטר. כמה זמן המחלות האלה נמשכות?

 • + הוסף תגובה
אבחון מרחוק ד"ר רון בן יצחק 25/03/2020 11:02
 • שלום רב לצערי לא אוכל לעזור לך באבחון מרחוק. האבחנה המבדלת היא הרבה יותר רחבה ממה שאת מציגה. אני מציע לנסות תחילה ייעוץ מרחוק ובמידה ולא מתאפשר, אזי לבוא ולהיבדק שלבקת חוגרת היא מחלה עורית עם ביטוי מאוד בולט- שלפוחיות נרחבות על פני מחצית הגוף באזור שונה גוו או גב או חזה או בטן או פנים (אבל רק מחצית...) ולרוב מלווה בכאב עיצבי לא פשוט מבחינת עוצמתו אני מציע לבדוק : אנמיה מצב לבבי והתפתחות אי ספיקת לב? מחלה דלקתית- מחלת פרקים דלקתית? בהצלחה רון ד"ר בן יצחק

 • + הוסף תגובה
תשישות ד"ר רון בן יצחק 31/03/2020 16:47
 • שלום רב האבחנה המבדלת כאמור רחבה יותר: מחלה מיטאבולית (סוכרת, חסר בויטאמינים), זיהומית (שחפת? מחלות עור ומין), מחלות הדם, מחלות כבד, אי ספיקת לב, ומחלות קולאגן וואסקולאריות. לכן אני מציע לעבור הערכה מקיפה, הכוללת גם התייחסות למרכיב מנטאלי- רגשי וקוגניטייב בהצלחה רון ד"ר בן יצחק

 • + הוסף תגובה
ירידה דרמטית בתפקוד בת 30/03/2020 18:25
 • אמי כבת 87, היתה מתפקדת באופן סביר ועצמאית חבילה עד לפי כחודשיים, אז נפלה פעמיים בלילה , אושפזה כשבוע ומאז נפילותיה חלה התדרדרות דרמטית בתפקוד, ולא ניתן היה להשאיר להתגורר לבד כי שהיה עד אז, כיום, מתהלכת בסיוע ובגושי רב, מתנשמת ממאמץ קל, ליקוי בזמנים ( טעתה בשנה, בחודש, בעונה וכן סבורה שהמטפלת אצלה שנה בעוד היא אצלה כחודש וחצי. השל הפיכתה לסיעודית ( זקוקה לסיוע ברחצה, הלבשה, הליכה, מעבר מחשיבה לעמידה, בישול ועוד) הבאנו מטפלת זרה. אמי מתקשה להסתגל למצב החדש, איבדה תיאבון רוב הזמן יושבת באפס מעשה על הכיסא כשפניה כלפי מטה למראה שהיא מהרהרת והיא איבדה לחלוטין את שמחת החיים. אינה רואה טעם בהמשך חייה. היא אינה רואה בעין יפה את התנהלות המטפלת כגון שהמטפלת מבשלת למשל רוט בזה חוסר הנימוס להשתלטות על המטבח ועוד. אין למה מצב רוח, סובלת מדידות הואיל ואינה יכולה לנהל שיחות עם המטפלת שיודעת מילים ספורות בעברית, הפכה לנרגמית וממורמרת, ולעיתים אף מעליבה וכעסנית. היתה אדם עצמאי ודעתן כל חייה. ואני מביטה בהתגרדרותה בעצב עמוק, וכל ימיי ולילותיי חושבת על מצבה החדש בחשש. כיצד ניתן לסייע לה להסתגל ולהשלים עם מצבה החדש? עם נוכחות מטפלת שגרה עימה? כיצד להחזיר לה את הסיבה לחיות את חצי הכוס המלאה? תודה.

 • + הוסף תגובה
תסמונת בתר-נפילה ד"ר רון בן יצחק 30/03/2020 23:26
 • שלום רב אמך סובלת מתסמונת מוכרת, הידועה בשם "תסמונת בתר-נפילה" כמובן שיש לכך טיפול המשלב אימון פיזיקאלי , שינוי תרופתי ואימון חשיבתי רגשי במידה ותרצי בייעוץ מקוון, חפשי השרות באינטרנט בהצלחה רון ד "ר בן יצחק

 • + הוסף תגובה
הורים מבוגרים עדן 24/03/2020 16:43
 • היי הוריי הם למעלה משמונים 2 אין מתעקשים להמשיך לבקר אותם למרות שהם אנשים לא בריאים מה עושים?

 • + הוסף תגובה
הורים מבוגרים בעידן הקורונה ד"ר רון בן יצחק 24/03/2020 17:32
 • שלום רב לצערי ההנחיות הם חד משמעית למנוע חשיפה של מבוגרים לאוכלוסיה צעירה יחד עם זאת- הבדידות אף היא לא מוסיפה נחת אושר ובריאות, ועל כן יש להתייחס בכל מקרה לגופו. זמן חשיפה קצר, במרחק שמעבר ל- 2 מטר, כפפות אלכוג'ל ומסיכה מאותם שלא שבו מחו"ך ולא נחשפו לחולי קורונה ולא נמצאים בבדוד ייתכן ומפגש שבועי קצר עשוי להיות מועיל ופחות מסוכן בהתחשב בהקפדה כנ"ל ד"ר בן יצחק

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!