בשורה לסובלים מלחץ דם גבוה: צמצמו בנתרן, הגבירו צריכת אשלגן

מחקרים רבים בעשור האחרון מדגישים את חשיבות המינרל אשלגן בתזונה שלנו. "המחסור היחסי בצריכת האשלגן לעומת צריכה מופרזת של נתרן בתפריט המערבי, הוא ככל הנראה בעל חשיבות בהתפתחות של מחלות כרוניות שונות".

כתבה פרסומית כתבת חסות

תאריך עדכון: 12/09/2019
מחקרים רבים בעשור האחרון מדגישים את חשיבות המינרל אשלגן בתזונה שלנו. "המחסור היחסי בצריכת האשלגן לעומת צריכה מופרזת של נתרן בתפריט המערבי,  הוא ככל הנראה בעל חשיבות  בהתפתחות של מחלות כרוניות שונות".

גם בהיבט של מניעת לחץ דם גבוה, לטענת החוקרים מינון הנתרן בתפריט הוא חשוב אך היחס בין נתרן לאשלגן חשוב לא פחות. בתרבות האכילה הקדומה למשל,  צריכת הנתרן הייתה נמוכה פי 7 מצריכת האשלגן, בעוד בתרבות במערבית המתועשת מעריכים כי צריכת הנתרן גבוהה פי 3 מהצריכה היומית של אשלגן.

מהמחקרים עולה עוד  כי דיאטה שהיא דלה יחסית בנתרן (2.3 גר או פחות ליום) ועשירה באשלגן (לפחות 4.7 גרם ליום) קשורה בהפחתת הסיכון ליתר לחץ דם ולמחלות הנלוות לה כגון מחלות לב, כלי דם וכליות.

כך למשל, באחד מהמחקרים (מטה אנליזה שכללה 33 מחקרים קליניים ופורסמה בירחון הנחשב JAMA),  נבדקה  השפעתה של צריכת אשלגן מוגברת, בעיקר מתוסף של אשלגן כלורי, על לחץ הדם בקרב 2609  נבדקים. הגברת צריכת האשלגן  הורידה באופן משמעותי את לחץ הדם  גם  בנבדקים בעלי לחץ דם תקין ובשיעור גבוה יותר בנבדקים בעלי יתר לחץ דם. הטיפול באשלגן השפיע בצורה טובה יותר בקרב נבדקים שצרכו כמויות נתרן גבוהות יותר.

לאור ממצאים אלו, ממליצה דבוש  לצמצם את צריכת הנתרן ולהגביר את צריכת האשלגן בתפריט היומי. העדפה של תחליפי מלח על בסיס אשלגן יכולים לעזור בהשגת מטרה זו.
חברת המלח לישראל, יצרנית ובעלת מותג "מלח הארץ", מציעה את  מלח הארץ  50% מכמות הנתרן שהוא מלח פונקציונאלי , המכיל כמחצית מכמות הנתרן במלח רגיל ומועשר באשלגן . תחליף מלח זה מומלץ לאלו הסובלים מלחץ דם גבוה ובנוסף, גם למי שמבקשים לשמור על בריאותם ולהקפיד על תזונה בריאה ומאוזנת - כאורח חיים.

פורומים, גריאטריה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אסטו 10 מ"ג אוסי 20/06/2019 19:06
 • ד"ר יקר שלום, אמי בת ה-79 לוקחת אסטו 10 מ"ג כבר כמה שנים. לאחרונה היא חשה צורך בהעלאת המינון. היא פנתה לרופא המשפחה שאמר לה, שבגילה לא מעלים מינון. אמי אשה יחסית בריאה, מתפקדת וחיונית. האם יש מניעה להעלות מינון ל-20 מ"ג מפאת גילה? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
מינון תרופה פסיכיאטרית ד"ר רון בן יצחק 21/06/2019 09:46
 • שלום רב אכן קיימת התויית נגד להעלאת מנון מעבר ל- 10 מ"ג מציע מפגש עם פסיכוגריאאטטר הכולל אבחון חשיבתי ורגשי בהצלחה שבת שלום ד"ר בן יצחק רון

 • + הוסף תגובה
מינון תרופה פסיכיאטרית אוסי 21/06/2019 10:34
תודה תודה 08/09/2019 15:17
הזיות ראיה מיכל 05/09/2019 08:34
 • אשמח לעזרתך. אני מתנדבת בביקור שבועי אצל אישה בת 91, שאינה רואה כמעט.הצד המנטלי מעולה. לאחרונה סובלת מאלוסינאציות ראיה בצד אחד שמשפיעות על תחושת הבטחון העצמי שלה במרחב. למי צריכה לפנות והאם ניתן לעשות משהו להקל עליה? תודה

 • + הוסף תגובה
האלוצינאציות ראייה בגיל מתקדם- סיבות רבות ד"ר רון בן יצחק 05/09/2019 11:07
 • שלום רב אני מציע להתחיל עם הערכה גריאטרית כוללנית יש חשיבות לבדיקת כל האספקטים בגיל זה תפקוד מצב רגשי גופני טיפול תרופתי ואיזון מחלות כרוניות קוגניטיבי ניידות בהמשך רופא עיניים במידה ויימצא קשר להפרעת הראייה בהצלחה רון ד"ר בן יצחק

 • + הוסף תגובה
בדיקת ספקט מוח כנרת 01/09/2019 15:08
 • שלום רב, אימי כבת 70 עברה בדיקת ספקט מוח מאחר וסובלת מאיבוד זכרון ותופעות המאפיינות אלצהיימר. מכיוון שלא נשקלה הרבה זמן העריכו את משקלה בפער של כ-10 קילו. הבדיקות יצאו תקינות לגילה. האם ייתכן כי עקב הטעות במשקל התוצאות אינן נכונות ? כל כמה זמן ניתן לבצע בדיקה כזו ללא סיכון ? האם זו עילה מספקת לבקש בדיקה חוזרת ?

 • + הוסף תגובה
בדיקת SPECT מוח ד"ר רון בן יצחק 05/09/2019 11:05
 • שלום רב איני מכיר את הדקויות שבפענוח בדיקות מיפוי מוח עלייך להיוועץ ברדיולוג מומחה במיפויים. מעבר לכך - מדובר בבדיקה הבודקת ומעריכה מיטאבוליזם. הווה אומר חיוניות של תאים בניצול ועיבוד של סוכר\גלוקוז כך שאיני בטוח בקשר לכמות החומר המוזרק במיפוי ותוצאותיו. בהצלחה רון ד"ר בן יצחק

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!