החיידק ההודי – עכשיו גם בישראל

בחודשים האחרונים צצו דיווחים ממדינות שונות אודות החיידק ההודי, מושג המשמש לתיאור חיידקים בעלי עמידות למרבית הטיפולים האנטיביוטיים. כעת תואר לראשונה מקרה דומה בישראל. מדובר באישה בת כחמישים, הנשאית של החיידק אך אינה חולה במחלה, ומאושפזת בתנאי בידוד בבית-חולים שיבא, תל השומר.
כתבה פרסומית כתבת חסות


לפני כחודשיים פרסמו חוקרים מבריטניה באחד מהעיתונים הרפואיים המובילים בעולם, The Lancet, על זיהויו של גן מסוים, בשם NDM1 (ובשמו המלא, New Delhi metallo-β-lactamase 1) , המקנה לחיידקים יכולת עמידות גבוהה כנגד רוב רובן של התרופות האנטיביוטיות הקיימות. מרבית החולים שנדבקו בחיידקים הנושאים את הגן הנ"ל טיילו בהודו או פקיסטן במהלך השנה שחלפה, או היו בקשר עם מדינות אלו. הגן זוהה בחיידקי מעיים, שאינם אלימים או מסוכנים במיוחד. החשש היה מפני מעבר הגן לחיידקים אלימים יותר, ובמצב זה, החיידק האלים יהיה עמיד למרבית הטיפולים הזמינים והתוצאה עלולה להיות קטלנית.

החיידק ההודי, או חיידק ניו-דלהי, הינו למעשה קבוצה של חיידקים שונים שמקורם במערכת העיכול, בהם E. Coli ו-Klebsiella. החיידק תואר כעת לראשונה בישראל באישה בת כחמישים, ששבה מהודו לאחר שאושפזה בבית חולים מקומי ונותחה בעקבות תאונת דרכים. חשוב להדגיש כי האישה אינה חולה במחלה, אלא רק נשאית של החיידק, ובשלב זה מאושפזת בתנאי בידוד בבית החולים שיבא, תל השומר.

בעקבות זיהוי המקרה, משרד הבריאות העביר הנחייה לבתי חולים לערוך בדיקות לנשאות חיידקים עמידים אלו בכל חולה שאושפז בבית-חולים בהודו או קיבל טיפול רפואי בהודו.

נציין כי במהלך החודשים האחרונים צצו פרסומים ממדינות שונות אודות מקרים דומים, שמקורם בבתי חולים בהודו. בשלב זה לא נדרשת בדיקה של כל המטיילים להודו, אלא רק לאלו שאושפזו בבתי חולים או קיבלו טיפול רפואי בהודו.

לידיעה המקורית ב-Lancet

פורומים גריאטריה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בעיית זכרון לאמי אמירית 23/10/2020 23:10
 • אמי בת 85, החלה מידי פעם לשאול אותה שאלה מספר פעמים. או במקרה אחר בלבלה עם זכרון של אביה שנפתר מלפני 35 שנה, מקרה שגרם לי לחשוב אם משהו לא בסדר אצל אמי. מה ניתן לעשות? לא בטוחה שאמי תבין את הלחץ שלי למקרה.

 • + הוסף תגובה
שינוי בהתנהגות המתלווה לירידה בחשיבה ד"ר רון בן יצחק 24/10/2020 13:04
 • שלום רב בהמשך לשינויים שאת חווה בהתנהגות של אמך, ייתכן והמדובר בתופעה הפיכה. מצב הפיך קשור לנטילת תרופה או שינויים מיטאבוליים מחסור בויטאמינים\מינראלים\ שינויים אנדוקריניים באבחנה המבדלת בגיל זה (סיכוי של 35%-30%) להתחלת תהליך דימנטיבי מציע לבצע הערכה גריאטרית כוללנית בהצלחה ד"ר בן יצחק

 • + הוסף תגובה
בן 95 שלאחרונה בעל התקפי כעס פנימיים חביבה 08/10/2020 21:37
 • לפני כחודש, אבא נפל וקיבל מכה בלחי ללא נפיחות או דימום חיצוני. מאז הוא נחלש מאוד ואיבד את הביטחון ללכת לבד ומתקשה יותר בשליטה בסוגרים. עם הזמן הוא מתאושש אבל מאוד לאט. מידי פעם הוא מקבל התקפי גירוד והמלווים בכעס פנימי או חרדה. רופא שביקר בבית המליץ לא לאשפז אותו לבדיקות בגלל התקופה וגם אם ימצאו משהו, הרבה לא ניתן לעשות מפאת גילו.נשמח לקבל חוות דעתך

 • + הוסף תגובה
מצב לאחר נפילה- חבלת ראש ד"ר רון בן יצחק 09/10/2020 12:04
 • שלום רב חבלת ראש בגיל זה מחייבת בצוע בדיקת CT מוח ללא חוומר ניגודי על מנת לשלול הימאטומה סוב-דוראלית. אני מציע להיבדק במהרה עלידי צוות רב מקצועי. על מנת לקבל החלטה טיפולית תרופתית ולא-תרופתית בברכת סופ"ש מהנה ומועדים לשמחה ד"ר בן יצחק רון

 • + הוסף תגובה
החלפת צינור זונדה יעקב 09/10/2020 10:55
 • אימי קשישה דמנטית המוזנת בזונדה דרך האף מזה כחודשיים בשל קשיי בליעה. הרופאה המטפלת טוענת שאין צורך להחליף את צינורית הזונדה מדי תקופה. היתכן? מעיון בחומר מקצועי הנמצא באינטרנט אני למד שצריך להחליף צינורית מדי שבועים עד חודש.מה הטיפול הנכון?

 • + הוסף תגובה
החלפת גוף זר? ד"ר רון בן יצחק 09/10/2020 12:00
 • שלום רב עקרונית הגישה היא למנוע החלפות הכנסה והוצאה מיותרים..... מאחר וכל החדרה עשויה להביא עימה החדרה של זיהומים. אני מציע לדבוק בשיטת עבודה אחת של הגורם המטפל ולהאמין בשיטתו ובדרך העבודה שלו. בהצלחה רון

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!