אבחון וטיפול בגידולי בלוטת התריס

בלוטת התריס, הנקראת גם בלוטת המגן או בלוטת התירואיד, מצויה בחלק הקדמי של הצוואר , מתחת לפיקת הגרון. הבלוטה מייצרת הורמונים (תירוקסין וטרייודוטירונין) אשר משפיעים על קצב חילוף החומרים בגוף ועל תהליכים נוספים כגון ויסות חום הגוף, תיאבון, ועוד.
גושים (קשריות) בבלוטת התריס כלל אינם נדירים. מקובל כי לכ 50-60% מנשים בגיל 50 ומעלה יש קשריות בבלוטת התריס. עם זאת, רק כחמישה עד עשרה אחוזים מכלל הגושים בבלוטת התריס ממאירים.

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 23/04/2019
מהי בלוטת התריס?
בלוטת התריס, הנקראת גם בלוטת המגן או בלוטת התירואיד, מצויה בחלק הקדמי של הצוואר, מתחת לפיקת הגרון. הבלוטה מייצרת הורמונים (תירוקסין וטרייודוטירונין) אשר משפיעים על קצב חילוף החומרים בגוף ועל תהליכים נוספים כגון ויסות חום הגוף, תיאבון, ועוד.
גושים (קשריות) בבלוטת התריס  אינם נדירים. מקובל כי לכ 50-60% מנשים בגיל 50 ומעלה יש קשריות בבלוטת התריס. עם זאת, רק כחמישה עד עשרה אחוזים מכלל הגושים בבלוטת התריס ממאירים. 


מהם הגורמים לסרטן בבלוטת התריס?

קיימים שני גורמי סיכון עיקריים לסרטן בלוטת התריס. הראשון היא חשיפה לקרינה רדיואקטיווית (מייננת), לעיתים לאחר טיפול בסרטן אחר. חשיפה לקרינה עשויה לגרום לסרטן בבלוטת התריס גם שנים רבות לאחר החשיפה.
גורם סיכון נוסף הוא היסטוריה משפחתית חיובית- מקרים נוספים של גידולי בלוטת תריס במשפחה מהווים גורם סיכון. 
 

סוגי הגידולים בבלוטת התריס:

קיימים ארבעה סוגי גידולים עיקריים בבלוטת התריס:
סרטן פפילארי ( Papillary Thyroid Cancer) – הינו הגידול השכיח ביותר, עד 80% מכלל גידולי בלוטת התריס. מאובחן בדרך כלל בין גילאי 30 ל 50 ומופיע פי 3 יותר בנשים.
סרטן פוליקולארי (Follicular Thyroid Cancer ) –  כ- 10-15% מגידולי בלוטת התריס, גם הוא שכיח פי 3 בנשים.
סרטן מדולארי (Medullary Thyroid Cancer) – נדיר יותר 5-10% מכלל הגידולים, ולעיתים מופיע במשפחות עם הפרעות אנדוקריניות אחרות.
סרטן אנאפלסטי (Anaplastic Thyroid Carcinoma) – נדיר- 5%, בגילאים מבוגרים ויותר בנשים. 


מה מייחד את הסרטן הפפילארי ?
הסרטן הפפילארי הוא השכיח ביותר מכלל גידולי בלוטת התריס. בשנים האחרונות חלה עלייה ניכרת בשכיחות הסרטן הפפילארי- בשיעור של כ 4% יותר בכל שנה. על פי רוב – זהו אינו סרטן אלים. המשמעות היא שבטיפול נכון , מרבית החולים מחלימים.


מהם התסמינים וכיצד מתבצעת האבחנה ?
במרבית המקרים סרטן פפילארי של בלוטת התריס מתגלה באופן מקרי- מישוש או הבחנה בגוש צווארי. על פי רוב הגוש אינו גורם לבעיות כלשהן או לכאבים. במקרים מסוימים ישנם סימני לחץ על הצוואר המתבטאים בהפרעה בבליעה או נשימה, ונדיר עוד יותר- הופעת צרידות בשל פגיעה בעצב החוזר על ידי הגידול. כמובן שסימנים אלו אינם ייחודיים לגידול והם מצויים במצבים אחרים בנוסף.
לאחר בדיקה גופנית, ובדיקת אולטרסאונד של הבלוטה והצוואר,האבחנה מתבצעת על ידי ביופסיה- דיקור מחט עדינה (FNA-Fine Needle Biopsy). במהלך הדיקור נשאבים תאים מהגוש ונבדקים על ידי פתולוג שמאבחן את סוג הגידול.


טיפול

הטיפול בסרטן פפילארי ופוליקולארי של בלוטת התריס הוא ניתוח לכריתת הבלוטה וטיפול ביוד רדיואקטיבי.
ניתוח
למעט מקרים מיוחדים, לרוב הניתוח הוא כריתה שלמה של בלוטת התריס, ובמידת הצורך כריתת בלוטות לימפה העשויות להיות נגועות. הניתוח מבוצע בהרדמה כללית, וכרוך באשפוז קצר.
לאחר כריתת הבלוטה- יש ליטול טיפול תרופתי קבוע המחליף את הורמוני בלוטת התריס.
כאשר הניתוח מבוצע על ידי מנתח מיומן, שיעור הסיבוכים הוא נמוך. הסיבוכים כוללים פגיעה בעצב החוזר (כ 1%) עם צרידות קבועה או חולפת, ופגיעה בבלוטות הפארא תירואיד עם ירידה ברמת הסידן (כ 5%) באופן זמני או קבוע. במקרים אלו יש ליטול טיפול תרופתי שיאזן את רמת הסידן בגוף.
טיפול ביוד רדיואקטיבי- לאחר כריתת הבלוטה, מבוצעת סריקה כל גופית על ידי יוד רדיואקטיבי, על מנת לגלות שאריות גידול או פיזור גרורתי. במידה ומתגלים מוקדים חשודים, ניתנת כמות גדולה יותר של יוד רדיואקטיבי אשר משמידה את שאריות הגידול.


מעקב

לאחר השלמת הטיפול, יש להישאר במעקב הכולל בדיקה רפואית, בדיקת רמת תירו גלובולין (הורמון המופרש מתאי בלוטת התריס ואשר עליית הרמה שלו עשויה להעיד על הישנות) ובדיקות הדמיה אחרות לפי הצורך.

לשאלות על בלוטת התריס וניתוחי ראש צוואר ניתן לפנות לד"ר מועלם קלמוביץ בפורום גידולי ראש וצוואר >>>
 

הכתבה בשיתוף עם ד"ר לימור מועלם קלמוביץ, רופאת אף אוזן גרון, מומחית לניתוחי ראש-צוואר. הכתבה נערכה על ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר לימור מועלם קלמוביץ השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, סחרחורת וטינטון (רעשים באוזניים)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תחושת שיוט לירון 14/11/2019 00:29
 • שלום רב כבר חצי שנה שאני סובל מסחרחורת שאינה סיבובית אלא תחושת שיוט ולפעמים כמו "נפילה" לשנייה ( רק בתחושה) בהתחלה היה קשה מאוד לתפקד , להתקלח ולאט לאט זה השתפר אבל לא אוכל להגיד שהיה יום אחד שהיה ללא תחושה זו בכלל. עשו לי את כל הבדיקות Eng MRI. מוח שמיעה והכל יצא תקין תודה לאל אך זה לא עובר ועכשיו חזרתי יותר לתפקד ימים טובים בהרבה אך פתאום יש ימים ששוב זה מגיע במיוחד כאשר אני אחרי אימון והצוואר כואב. שאלתי א. אם יש לזה קשר להחמרה והשאלה הכי חשובה האם לאור השיפור יש סיכוי שזה יחלוף לגמרי ואחזור להיות מי שהייתי?????????? או שאם ככה זה חוזר לפעמים אז תהיה שוב החמרה?? התחלתי לקחת ביטסטין בהוראת הרופאה שלי א.א.ג האם זה יכול לעזור ומתי?? אני כבר שבוע לוקחת ואין שיפור אפילו החמרה לוקחת אחד בוקר אחד ערב עליי להפסיק אם אין שיפור?? כמה זמן מותר לקחת את הכדור ומתי הוא מתחיל להשפיע?? הסחרחורת שלי אינה סיבובית אשמח לדעת דעתך ותשובה לגבי כדור תודה רבה

 • + הוסף תגובה
תחושת שיוט BEN DAVID 14/11/2019 09:19
 • תחושה זו , לאחר שנשללו מקורית מדאיגים נדירים ע"י בצוע MRI יכולה לנבוע ממצבים של אנמיה, חוסר ויטמין B12 וחומצה פולית, הפרעה בתפקודי בלוטת התריס, צורה ווסטיבולרית של מיגרנה בעיה של עמוד שדרה צוואריועוד. כדור בטיסטין משפר זרימת הדם בכלי דם קטנים ויש לקחת באופן קבוע . אם אין אסתמה או בעיות כיב קיבה או תריסריון ניתן לקחת חודשים . ההשפעה לא מידית אלא לאחר מספר שבועות . השאלה מה מקור השיוט. אחת הסיבות השכיחות לתחושת שיוט בד"כ מוחמרת במקומות צפופים היא - מתח נפשי . בדומה לפחד גבהים . מתח גורם לכאבי ראש, יתר לחץ דם ועוד . לכן יחד עם ברור הסיבות הקודמות יש לבדוק גם נקודה זו.

 • + הוסף תגובה
תחושת שיוט אלון 14/11/2019 09:31
 • תודה על תשובתך המהירה כל הבדיקות שציינת בדם נעשו יש לי כאבים איומים בצוואר רק לא יודעת אם הוא ממתח הוא שמשם מגיעה התחושה היית ממליץ לי להמשיך עם הכדור ?? לדעתך הוא יוכל לעזור לי??

 • + הוסף תגובה
תחושת שיוט BEN DAVID 14/11/2019 09:49
 • יש לפנות לאורתופד מומחה לעמוד שדרה. כלי הדם לראש וגם העצבים לכוון הראש עוברים ברובם דרך עמוד שדרה צווארי. לא כתבת אם בוצע MRI של עמוד שדרה צווארי. אם המומחה ישלול קשר זה יש לפנות למומחה בתחום האמוציונלי פסיכולוג או פסיכיאטר. לא מומלץ שרופא המשפחה יטפל בכוון זה. לחץ זה לא מחלה זה דרך חיים שאם מופעל לא למטרות שלמענם הוא נוצר , מעבר לפגיעה באיכות החיים, עלול לגרום לפגיעות גופניות . אחד הטיפולים היעילים ביותר לכך זה C.B.T. קיימים גם מאמנים מומחים לתחום זה.

 • + הוסף תגובה
שיוט אלון 14/11/2019 09:53
 • לא בוצע MRI צווארי זו הבדיקה היחידה שלא נעשתה לי המתח שעליו אתה מדבר נוצר לי בעקבות המצב של הסחרחרות שכל הזמן פחדתי ליפול זאת אומרת שאוכל להמשיך את הכדור כי אינו מזיק?? ואם זה קשור לצוואר האם הוא יוכל לעזור או שאינו קשור לזה?? אין מצב שהכדור החמיר לי את. מצב נכון?? אולי פשוט לא עוזר עדיין אז נדמה לי שזה מחמיר

 • + הוסף תגובה
כאב באוזן לבחורה בת 17 דליה 28/10/2019 01:49
 • שלום רב, בתי בת 17 היה לה נוזל באוזן, לאחר תקופה של חודש וחצי עם טיפול של מכשיר איירפופר הרגישה טוב והלכה רק לרופא לביקורת לוודא שהנוזל נעלם. הוא ביקש שתשכב על הצד ועם משפך קטן, לטענתה, הסתכל תחת מיקרוסקופ. כל הלילה כאבה לה האוזן. האם בדיקה כזאת יכולה לגרום לגירוי ולכאבים? תמיד הבדיקה נעשית עם מכשיר כמו אקדח האם הבדיקה הזאת חריגה ובעייתית? ממה נובע לה הכאב שלא היה לה קודם. הרופא אמר שהנוזל נספג. תודה על תשובתך.

 • + הוסף תגובה
כאב באוזן BEN DAVID 14/11/2019 09:09
 • קשה להאמין שהבדיקה גרמה לכאב. אם הבדיקה הייתה הסיבה לכאב הייתה צריכה להרגיש זאת תוך כדי הבדיקה עצמה. כאב באוזן יכול להיות מוקרן משיניים אחוריות תחתונות בעיקר,עמוד שדרה צווארי , מפרק הלסת לוע תחתון ועוד.

 • + הוסף תגובה
שריקה באוזן רוני 18/10/2019 17:51
 • שלום רב! פעם בכמה ימים יש לי תופעה של 5 שניות של שריקה ארוכה באוזן הפנימית שנעלמת מה זה אומר? עשיתי בדיקת שמיעה שיצאה תקינה. מה משמעות התופעה הזו? תודה

 • + הוסף תגובה
שריקה באוזן BEN DAVID 20/10/2019 10:43
 • שלום רב לא כתבת אם מדובר בשריקה באוזן אחת או בשתי האוזניים . אם זה באוזן אחת יש לברר יותר בכוון הפגיעה באוזן עצמה אם זה דו צדדי סימולטני פתאומי וקצר יש לברר סיבות כלליות כמו שינויים בלחץ הדם .

 • + הוסף תגובה
שריקה באוזן רוני 20/10/2019 14:40
 • מדובר באוזן ימין זה פתאומי ומהיר, אלו בדיקות עליי לעשות? תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
רעשים באוזן ימין BEN DAVID 20/10/2019 16:37
 • הייתי מבצע בדיקת BERA לברר מקור התופעה אם זה בשבלול או מעבר לשבלול. בכל מקרה אין צורך להיכנס ללחץ . ברב המקרים המקור לא מדאיג.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!