בעיות פוריות - הקשיים בדרך לחלום ההורות

בעיות פוריות - הקשיים בדרך לחלום ההורות
כתבה פרסומית כתבת חסות


כל זוג, בין אם הוא נכנס בברית הנישואין ובין אם לא, חולם להביא יום אחד ילד לעולם. על החלום הזה עובדים בני הזוג במשך תקופה ארוכה מתוך ציפייה שיום אחד החלום יתגשם, והם יוכלו להחזיק בידייהם צאצא קטן. אך ישנם לא מעט זוגות אשר חווים בעיות פוריות שונות. בעיות אשר מונעות מהם להגשים את החלום.

בשנים האחרונות אנו שומעים וקוראים יותר ויותר על זוגות אשר חווים בעיות פוריות שונות . בעיות פוריות חלקן טבעיות וחלקן לא טבעיות, מאלצות אותם לשנות אורחי חיים ולעבור טיפולי פוריות קשים ומעייפים. 

מחקרים מוכיחים שניתן למצוא בעיות הפוריות  באחוזים שווים פחות או יותר אצל בני הזוג (40 אחוז גברים, 40 אחוז נשים) בעוד שהאחוזים הנותרים, מייצגים את בני הזוג אשר אצל שניהם יש בעיות פוריות.

מה הן הסיבות של בעיות פוריות אצל נשים? ישנן לא מעט נשים אשר סובלות מבעיות פוריות שונות. למשל, היעדר יכולת לבייץ, תהליך ביוץ קצר, הופעת מחזור בצורה לא סדירה, תסמנות שחלות פוליציסטיות- תסמונת מולדת שגורמת לתהליך ביוץ קצר מועד. כמו כן, נשים אשר סובלות מעודף משקל מכירות אף הן בעיות פוריות, כמובן נשים בגיל מבוגר סובלות אף הן מבעיות ביוץ המקשה עליהן להיכנס להיריון.

גברים סובלים אף הם משורה של בעיות פוריות טבעיות הפוגעות בהם בתהליך ההפרייה. אלו יכולות להיות בעיות כגון היעדר זרע או יצירת זרע שאינו פורה. בעיות אלו נובעות כתוצאה מהרחבת וריד האשך, חוסר ייצור זרע, היעדר זרע מולד, חסימה בדרכי הזרע או מבעיות הורמונאליות שונות.

מלבד בעיות פוריות טבעיות אלו, ישנן שורה של סיבות חיצוניות אשר משפיעות על תהליך הביוץ של האישה וספירת הזרע של הגבר. למשל, זיהומים ודלקות באיברי המין הגבריים והנקביים, אשר מפריעים בהליך הכניסה להיריון. 

גורמים אחרים המשפיעים על תהליך ההפריה נעים בין מתחים נפשיים ודיכאונות שמשפיעים בעת קיום יחסי מין, לעישון סיגריות וסמים, שתיית אלכוהול מרובה, אשר פוגעים בתפקוד המיני. 

גם לבישת תחתונים הדוקים מדי משפיעה באופן שלילי על ספירת זרע של הגבר. כמו כן, חשיפה לחומרים כימיים ופולטי קרינה פוגעים בפריון הגבר והאישה.

על מנת שבני הזוג יוכלו להיכנס להיריון בהליך תקין ופשוט עליהם לנקוט מספר צעדים, אשר חלקם יכולים לשנות באופן מהותי את חייהם. עליהם לקבל את ההחלטה להיכנס להיריון בגיל הנכון, בלי להמתין ולהשתהות בטרם הגוף יתקשה לעמוד בכך. 

עליהם לשמור על אורח חיים בריא. לשם כך עליהם להימנע מעישון ומשתיית אלכוהול, לצרוך מזון עם מרכיבים בריאים, לשמור על משקל תקין ולבצע פעילות ספורטיבית. כמו כן, עליהם להימנע מחשיפה לחומרים מסוכנים ולהקפיד על עבודה בסביבה בריאה. 

כמובן שעליהם לשמור על אורח חיים רגוע ונינוח, ולהקפיד על שגרת חיים רגועה. על מנת לוודא שאכן הם מצליחים בכך, עליהם לעבור בדיקות אשר יבחנו האם ביכולתם להיכנס להיריון והאם הם אכן הם מצליחים בכך.

פורומים דיקור מי שפיר וסיסי שליה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הגיון מאחורי שבועות מי שפיר מישפיר 23/11/2020 23:43
 • שלום, אשמח להבין מדוע מתעקשים בארץ על מי שפיר משבוע 16 ואפילו 17 בעוד רשמית אפשר לעשות משבוע 15? האם מדובר בכמות מי השפיר? (על פניו כשהעובר קטן יותר אמור להיות קל יותר לבצע את הדיקור לא?) תודה רבה

 • + הוסף תגובה
דיקור מ שפיר ד"ר יוסי הר-טוב 24/11/2020 06:08
 • שלום, בגלל מחקרים שהראו על סיכון גבוה יותר בדיקור מי שפיר לפני שבוע 15 (early amniocentesis), משרד הבריאות קבע שהבדיקה תבוצע משבוע 16. בשנים האחרונות מבוצע הצ'יפ הגנטי בבדיקה ולזה מומלץ יותר תאים, וההמלצה משבוע 17. אפשר לבצע משבוע 16. בברכה ד"ר יוסי הר-טוב

 • + הוסף תגובה
מי שפיר דבש 18/11/2020 13:54
 • בת 34 הריון שני ללא ילדים, שקיפות 6 מ"מ לאחר פגישה עם יועץ גנטי הוא רשם המלצה לבצע את מי השפיר ב- 30/11 בתאירך הזה אני אהיה בשבוע 14+6 האם הגיוני? זה לא מוקדם מדי? לא מסוכן או משהו?

 • + הוסף תגובה
דיקור מי שפיר ד"ר יוסי הר-טוב 18/11/2020 15:23
 • שלום, כנראה שיש טעות בחישוב. לא מבצעים דיקור מי שפיר לפני שבוע 16. את צריכה לדחות את הדיקור בשבוע וחצי או לבצע בהקדם בדיקת סיסי שליה. בברכה ד"ר יוסי הר-טוב

 • + הוסף תגובה
מי שפיר דבש 18/11/2020 19:32
בדיקות מיותרות? נעמה 15/11/2020 11:54
 • אני אשה צעירה, בת 24, בהריון. קצת מוזרות לי כל הבדיקות.. הריון זה לא מחלה! הבנתי שבמדינות אחרות, בודקים פחות. הייתי שמחה לשאול לדעתך, ולהבין מהן הבדיקות הבאמת הכרחיות..

 • + הוסף תגובה
בדיקות בהריון ד"ר יוסי הר-טוב 15/11/2020 22:09
 • שלום נעמה, הריון אינו מחלה אך לידת ילד פגוע כן. לכן יש בדיקות המומלצות לפי משרד הבריאות במטרה להוריד סיכון ללידת עובר פגוע וההמלצות מתייחסות מצד אחד לסיכון ומצד שני לעלות של בדיקות אלו. נוסף להמלצות משרד הבריאות ישנן בדיקות נוספות וכל זוג, ללא תלות בגיל והמלצות משרד הבריאות, רשאי להחליט אילו מבין הבדיקות הם מעוניינים לבצע. כמובן שהדבר תלוי בגישה, אמונה, מצפון ותרבות ועלות הקשורים להחלטה וזה לא ממש רלוונטי מה עושים במקומות אחרים בעולם או זוגות אחרים. בברכה ד"ר יוסי הר-טוב

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!