בעיות פוריות - הקשיים בדרך לחלום ההורות

בעיות פוריות - הקשיים בדרך לחלום ההורות

כתבה פרסומית כתבת חסות

כל זוג, בין אם הוא נכנס בברית הנישואין ובין אם לא, חולם להביא יום אחד ילד לעולם. על החלום הזה עובדים בני הזוג במשך תקופה ארוכה מתוך ציפייה שיום אחד החלום יתגשם, והם יוכלו להחזיק בידייהם צאצא קטן. אך ישנם לא מעט זוגות אשר חווים בעיות פוריות שונות. בעיות אשר מונעות מהם להגשים את החלום.

בשנים האחרונות אנו שומעים וקוראים יותר ויותר על זוגות אשר חווים בעיות פוריות שונות . בעיות פוריות חלקן טבעיות וחלקן לא טבעיות, מאלצות אותם לשנות אורחי חיים ולעבור טיפולי פוריות קשים ומעייפים. 

מחקרים מוכיחים שניתן למצוא בעיות הפוריות  באחוזים שווים פחות או יותר אצל בני הזוג (40 אחוז גברים, 40 אחוז נשים) בעוד שהאחוזים הנותרים, מייצגים את בני הזוג אשר אצל שניהם יש בעיות פוריות.

מה הן הסיבות של בעיות פוריות אצל נשים? ישנן לא מעט נשים אשר סובלות מבעיות פוריות שונות. למשל, היעדר יכולת לבייץ, תהליך ביוץ קצר, הופעת מחזור בצורה לא סדירה, תסמנות שחלות פוליציסטיות- תסמונת מולדת שגורמת לתהליך ביוץ קצר מועד. כמו כן, נשים אשר סובלות מעודף משקל מכירות אף הן בעיות פוריות, כמובן נשים בגיל מבוגר סובלות אף הן מבעיות ביוץ המקשה עליהן להיכנס להיריון.

גברים סובלים אף הם משורה של בעיות פוריות טבעיות הפוגעות בהם בתהליך ההפרייה. אלו יכולות להיות בעיות כגון היעדר זרע או יצירת זרע שאינו פורה. בעיות אלו נובעות כתוצאה מהרחבת וריד האשך, חוסר ייצור זרע, היעדר זרע מולד, חסימה בדרכי הזרע או מבעיות הורמונאליות שונות.

מלבד בעיות פוריות טבעיות אלו, ישנן שורה של סיבות חיצוניות אשר משפיעות על תהליך הביוץ של האישה וספירת הזרע של הגבר. למשל, זיהומים ודלקות באיברי המין הגבריים והנקביים, אשר מפריעים בהליך הכניסה להיריון. 

גורמים אחרים המשפיעים על תהליך ההפריה נעים בין מתחים נפשיים ודיכאונות שמשפיעים בעת קיום יחסי מין, לעישון סיגריות וסמים, שתיית אלכוהול מרובה, אשר פוגעים בתפקוד המיני. 

גם לבישת תחתונים הדוקים מדי משפיעה באופן שלילי על ספירת זרע של הגבר. כמו כן, חשיפה לחומרים כימיים ופולטי קרינה פוגעים בפריון הגבר והאישה.

על מנת שבני הזוג יוכלו להיכנס להיריון בהליך תקין ופשוט עליהם לנקוט מספר צעדים, אשר חלקם יכולים לשנות באופן מהותי את חייהם. עליהם לקבל את ההחלטה להיכנס להיריון בגיל הנכון, בלי להמתין ולהשתהות בטרם הגוף יתקשה לעמוד בכך. 

עליהם לשמור על אורח חיים בריא. לשם כך עליהם להימנע מעישון ומשתיית אלכוהול, לצרוך מזון עם מרכיבים בריאים, לשמור על משקל תקין ולבצע פעילות ספורטיבית. כמו כן, עליהם להימנע מחשיפה לחומרים מסוכנים ולהקפיד על עבודה בסביבה בריאה. 

כמובן שעליהם לשמור על אורח חיים רגוע ונינוח, ולהקפיד על שגרת חיים רגועה. על מנת לוודא שאכן הם מצליחים בכך, עליהם לעבור בדיקות אשר יבחנו האם ביכולתם להיכנס להיריון והאם הם אכן הם מצליחים בכך.

פורומים, אמצעי מניעה והתקנים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התקן עם פרומלטנור נוי 07/12/2019 21:18
 • שלום ושבוע טוב אני עם התקן רגיל לא הורמונלי כבר שנה וחצי ומקבל מחזור סדיר ברצוני לדחות עכשיו את המחזור הבא בערך לחודשיים, האם אני יכולה להתחיל לקחת פרימולטנור? ואם כן באיזה מינון?

 • + הוסף תגובה
דחיית וסת ד"ר אילן ברעם 08/12/2019 16:38
 • ניתן לדחות וסת עם פרימולוטנור גם כאשר יש התקן לא הורמונלי ברחם. מתחילים ליטול שבוע לפני הוסת אותו רוצים לדחות, מפסיקים ליטול כשרוצים לקבל וסת

 • + הוסף תגובה
מינון נוי 08/12/2019 18:27
מינון ד"ר אילן ברעם 08/12/2019 18:42
התקן טרם לידה יפה 04/12/2019 15:55
 • שלום רב, לא נוח לי שימוש בגלולות, והוצע לי שימוש בהתקן, למרות שאני טרם לידה. האם יש מניעה בשימוש בהתקן לפני לידות? תודה

 • + הוסף תגובה
התקן טרם לידה ד"ר אילן ברעם 08/12/2019 16:42
 • אין מניעה לשימוש בהתקן טרם לידה - לאחרונה זה אף מומלץ ע"י הגינקולוגים בארה"ב באירופה ובישראל

 • + הוסף תגובה
גלולות שככל הנראה גורמות לדכאון שירלי 05/12/2019 10:45
 • שלום בתי בת כמעט 19 נוטלת גלולות מרסילון. בעבר הפסיקה ליטול את הגלולות כיוון גרמו לה למצבי רוח ירודים לגמרי. כיום חזרה ולו רק על מנת שלא יהיה ביוץ כיוון שמדי פעם סובלת מתחושת דקירות ברחם בזמן הביוץ. אינה נמצאת כיום בקשר עם חבר ולא מקיימת יחסים. אני ממש רוצה שתפסיק ליטול גלולות האלה. איך זה ישפיע כשתפסיק? ( בעבר גם עשתה הפסקה ) תודה

 • + הוסף תגובה
מצבי רוח עם גלולות ד"ר אילן ברעם 08/12/2019 16:41
 • תלוי מה הסיבה שהיא נוטלת גלולות, אם יש השפעה על מצבי הרוח - הייתי מחליף לגלולה אחרת או שוקל להתקין התקן תוך רחמי לא הורמונלי

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!