על ערמונית מוגדלת שפירה והפרעות במתן שתן" />

על ערמונית מוגדלת שפירה והפרעות במתן שתן - ראיון עם ד"ר שלום כץ

ראיון: שאלות ותשובות עם ד"ר שלום כץ מומחה לכירורגיה אורולוגית וחלוץ שיטת אידוי הערמונית.
על ערמונית מוגדלת שפירה והפרעות במתן שתן
כתבה פרסומית כתבת חסותד"ר שלום כץ הינו מומחה לכירורגיה אורולוגית, מנתח מעל 33 שנים, וחלוץ שיטת האידוי בישראל להסרת ערמונית מוגדלת שפירה.שאלה: באיזה גיל מומלץ לגשת לבדיקה ראשונית אצל אורולוג?
מומלץ לכל גבר בסביבות גיל ה 50 לבצע פעם בשנה בדיקה רקטאלית ע"י אורולוג ובדיקת דם ל PSA כבדיקת סקר לגילוי מוקדם של סרטן הערמונית.

שאלה: על איזה טיפול ראשוני אתה ממליץ לגבר כבן 60 שסובל מהפרעות במתן שתן?
בשלב הראשון לאחר הבדיקות הבסיסיות כגון בדיקות דם הכוללות :תפקודי כליות, בדיקת PSA. בדיקת שתן כללית + תרבית, ובדיקת אולטרסאונד, מומלץ להתחיל בטיפול תרופתי לשיפור התסמינים.
קיימים מספר רב של תרופות אשר באחוז מסויים גורמות לשיפור במתן השתן וכן לירידה בתסמינים החסימתיים. אולם יש לזכור כי לא קיימות תרופות אשר נותנות מענה לבעיה במאת האחוזים, וכן, ברוב המקרים ישנן גם תופעות לוואי, כגון: ירידת לחץ-דם, חולשה וסחרחורת וירידה בחשק המיני ובתפקוד המיני.

שאלה: באיזה שלב היית ממליץ על טיפול להסרת הערמונית?
במידה והמטופל נטל את התרופה לתקופה מסויימת ובזמן הזה לא חל שיפור בהפרעות, או שמתגלות תופעות לוואי אשר אינן מאפשרות המשך טיפול תרופתי.
ישנם מקרים בהם המטופל בעצמו איננו מעוניין בטיפול התרופתי, בתואנה שטיפול כזה רק דוחה את תאריך הניתוח ואינו פותר למעשה את הבעיה כמו בניתוח ערמונית.

שאלה: האם הטיפול פוגע בתפקוד המיני, והאם יש פגיעה בפוריות לאחר מכן?
בטיפול הניתוחי יש אחוז קטן (פחות מ 10%) של גברים שמתלוננים על ירידה בזיקפה, לעומת שיטת הניתוח הסגור בו אחוז החולים המתלוננים קטן יותר. בשתי השיטות, באחוז גבוה של החולים לאחר הניתוח ,ישנה תופעה של שפיכה אחורית. לכן הסיכוי לפוריות והבאת ילדים הינו נמוך, אך עדיין אפשרי.

שאלה: האם לאחר הטיפול, הערמונית עלולה לגדול מחדש?
הצלחת הניתוח תלויה במיומנות הרופא המנתח ,אשר מסיר את כל החלק הפנימי של הבלוטה עד לקליפה (קופסית). ידוע שבמקרים בהם הרופא המנתח לא הסיר את כל בלוטת הערמונית עד לקליפה, היתה גדילה מחודשת של הערמונית והפרעות במתן השתן שהופיעו לאחר מספר שנים. מנסיוני, במעקב של 10 שנים ומעלה, מעל 90% לא דווחו מקרים של הגדלה חוזרת.

שאלה: מה עושים במקרה של חולה עם קטטר קבוע שאין לו אישור רפואי לעבור ניתוח בהרדמה כללית או אזורית, והאם ניתן לגמול אותו מהקטטר?
קיים טיפול ללא צורך באשפוז, המתבצע במרפאה בעזרת אלחוש בלבד ע"י משחה. הטיפול נקרא תרמו-תרפיה. מדובר בטיפול חד פעמי האורך כשעה. הטיפול גורם לחימום של בלוטת הערמונית ועל ידי כך נגרם הרס של הרקמות החוסמות את מעבר השתן. מנסיוני, כ 70% מהמטופלים נגמלים מהקטטר לחלוטין לאחר כחודש ו 20% נוספים נגמלים לאחר חודש וחצי לערך, כך, שסיכויי ההצלחה לגמילה מקטטר הינם כ 90%.

פורומים גריאטריה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חוסר איזון ורצון לישון אריה 01/06/2020 00:45
  • שלום אבא בן 83 שנים. עם מסתם אורטאלי. לפני 4 עבר ניתוח להסרת גידול שפיר בשלפוחית השתן. היה פעיל וחיוני. ב3 חודשים האחרונים רוצה יותר לישון , מתעייף מהר. מטופל תרופתית ב:סטונרון לחוסר איזון, קרדילוק ואלקוויס לדילול. התיאבון שלו בינוני. הוא מתקשר ודינמי אבל מאבד עניין מהר. מה לעשות?

  • + הוסף תגובה
קטטר קבוע נתן 31/05/2020 08:49
  • שלום...אימי נמצאת בבית כבר חודש עם קטטר שתן...שאלתי מה סדר הפעולות הנדרש במעדה וברצוננו לנסות גמילה מהקטטר...האם ישנן תרופות שיש צורך לקחת במקביל? ומה עלינו לעשות כדי להימנע ממצב שבו, לאחר הסרת הקטטר יגרמו בעיות במתן שתן...כלומר במידה ויהיה צורך בהחזרת הקטטר...תודה.

  • + הוסף תגובה
ייעוץ בנוגע לאימי, אישה בת 68 בל 26/05/2020 00:00
  • שלום רב אני שואלת עבור אימי, אישה בת 68. חולת סכרת שהחריפה לה לפני מעל כשנתיים. מטופלת מטופלת בתרופות ג'ארדינס, טרוגלודק ואיזומפיק. וקרדילוק ללחץ דם. כתוצאה מהסכרת העיניים נפגעו, יש לה בצקות והיא מקבלת זריקות לתוך העיניים כבר שנתיים. ועדיין לא יודעים מתי הסוף.. שאלתי היא כזאת..מאז ההחנרה בסכרת היא שבר כלי. כאבי שרירים, כאבי פרקים, סחרחורות, כאבי ראש, בחילות, חולשה, רצון לישון כל הזמן. לאחר פנייה לרופאת משפחה, נאמר לאימי שזנ כתוצאה מתרופות. האם יכול להיות שאיכות החיים כ"כ תפגע בגלל הטיפול לסכרת ( שכן התאזנה בזכות התרופות) לאיזה רופאה או הפנייה לבדיקה עלינו לבקש כדי לעשות לה בדיקות מקיפות ולנסות לעלןת על הבעיה? אודה לתשובתך.

  • + הוסף תגובה
חולת סוכרת עם ריבוי תלונות ד"ר רון בן יצחק 26/05/2020 22:12
  • שלום רב מבין את המצוקה הגדולה. אמא סובלת מירידה תפקודית וריבוי תלונות. אני מציע לבצע הערכה גריאטרית כוללנית ובה התייחסות למצב רפואי, תרופתי, מנטאלי קוגניטיבי, פיזיקאלי וסוציו-ביולוגי. בהצלחה ד"ר רון בן יצחק

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!