גופי הבריאות הגדולים חוברים לקמפיין אזהרה

מחר יעלה בארץ קמפיין אזהרה מפני השימוש בתרופות מזויפות. הקמפיין בחסות קופות החולים כללית, מכבי, מאוחדת ולאומית, חברת התרופות פייזר ובעידודו של משרד הבריאות.
כתבה פרסומית כתבת חסותהקמפיין ייצא תחת הכותרת:
"אל תהיה שפן ניסיונות, תרופות מרשם קונים רק בבית מרקחת מורשה."

הקמפיין יעלה בתאריך ה-19 בנובמבר בערוצי הטלוויזיה ובשלטי חוצות, באמצעות משרד הפרסום "גלר נסיס PUBLICIS". הפרסומת מתארת באופן הומוריסטי ארנב המדמה תופעות לוואי הנובעת משימוש בתרופות מזויפות כגון רעידות, גירוי, כאבי ראש, הקאות והזיות. ההחלטה לעשות שימוש הומוריסטי על מנת להעביר מסר רציני נובעת מתוך ההכרה כי בשונה משימוש בהפחדה, במקרים של מסרים מהותיים ורציניים, יוצר ההומור חיבור בין הצופה לבין המסרים. במקרים של הפחדה מוגזמת יוצר הצופה ניתוק בינו לבין הפרסומת אשר בה צופה ולמסר שהיא מנסה להעביר.

מדינת ישראל נמצאת בין עשרת המדינות המובילות בעולם בזיוף תרופות ומדורגת במקום ה- 8. על פי הערכות, 1 מכל 100 ישראלים קונה תרופה מזויפת במודעות או שלא במודעות. עפ"י סקר שנערך בעבור חברת פייזר על ידי מכון "מותגים", רק 12% מהגברים ו- 7% מהנשים מודעים לעובדה כי רוב התרופות לטיפול בהפרעות זקפה אשר נרכשות באינטרנט הן מזויפות. במדינות מתפתחות אחוז התרופות המזויפות מגיע לכ- 10% מהאוכלוסייה. כ- 33% מהתרופות המזויפות שמצליחים לאתר ולתפוס אינן מכילות כלל חומרים פעילים. 52% מהתרופות הן בעלות מינון שגוי של מרכיבים ו- 20% מהתרופות המזויפות מכילות חומרים שאינם אמורים להיכלל בהם כלל לדוגמת רעל עכברים וחומצת בור (Boric acid) אשר גורמת לכשל בכליות.

במהלך השנה האחרונה, משטרת ישראל תפסה כמויות גדולות של תרופות מזויפות במהלך פשיטות אשר שנערכו ברחבי הארץ. בחלק מהמקרים מדובר היה ברשתות פשע רחבות היקף, אשר משתמשות בישראל כציר מרכזי בהעברת התרופות מארצות המקור כגון סין ומדינות ערב לשאר רחבי העולם.
סוחרים בתרופות מזויפות בדרך כלל מעורבים גם בסחר בנשק ובמימון ארגוני טרור שונים ברחבי העולם. ארגונים אלה עושים שימוש בערוצים של הפצת תרופות מזויפות, כפי שמשתמשים בהפצתם של סמים ונשק כחלק מתוכנית המימון של פעילויות הטרור.

לדברי, יאיר עמיקם, סמנכ"ל הסברה וקשרי חוץ במשרד הבריאות,  תרופות מזויפות הפכו למכת מדינה ומשרד הבריאות מוטרד מאד מן התופעה ההולכת וגדלה. אזרח חולה אשר קונה תרופה מזויפת, בין אם במודע או שלא במודע, מסכן את בריאותו ואף את חייו. המחקרים מראים שמרבית הציבור אינו מודע כלל לעובדה שהתרופות אשר מוצעות למכירה ברחבי אינטרנט הינן ברוב המקרים תרופות מזויפות, אלא אם המוכר הוא בית מרקחת אינטרנטי אשר פועל ברישיון. החלטנו לצאת בקמפיין אזהרה והעלאת המודעות על מנת להביא לידי הציבור את הסכנות הקיימות בשימוש בתרופות אשר אינן נרכשות בבתי מרקחת מורשים ובכדי לקרוא לציבור להגן על עצמו ועל בריאותו.

לדברי עופרה פיינמסר, מנכ"לית פייזר ישראל, ערוצי ההפצה הפופולאריים של תרופות מזויפות כוללים אינטרנט, פרסום בעיתונות, תרופות ביבוא אישי, ושווקים. 62% מתרופות המרשם אשר נרכשות דרך האינטרנט הן מזויפות. ארגון הבריאות העולמי מנבא כי השנה המכירות של תרופות מזויפות יגיעו לערכים של כ- 75 מיליארד דולר. עוד מוסיפה פיינמסר כי התרופות אשר מובילות ברשימת התרופות המזויפות הן תרופות נגד מלריה ושחפת, אנטיביוטיקה, תרופות אשר מדכאות תאבון, תרופות נוגדי קרישה וחיסונים וכמובן תרופות לטיפול בהפרעות זקפה כגון ויאגרה.

פורומים מחלות לב נשים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התקף לב? מולי 01/06/2020 16:25
  • שלום, בת 45, בריאה בדרך כלל. בשבוע וחצי האחרונים תסמינים קשים: יד שמאל חלשה, בחילות קשות, קוצר נשימה במאמץ ובמנוחה, 'רואה שחור', תשישות מוחלטת. במיון- אקג, צילום חזה, בדיקות דם לאנזימים וקרישיות -הכל תקין. מחר בדיקת מאמץ- מרגישה שאם אגש אתמוטט. בחודש האחרון אובדן תיאבון, הרזיה.

  • + הוסף תגובה
תסמינים טלי 01/06/2020 18:00
  • לא הבנתי מהי השאלה? אם את מרגישה רע גשי להבדק אצל הרופא/ה המטפל

  • + הוסף תגובה
דופק מורגש כחזק ותחושה של הפרעות קצב מיטל 30/05/2020 08:35
  • שלום, מזה כ-3 שבועות סובלת מדופק חזק במנוחה ומתשישות. כאשר מודדת את הדופק לדקה הוא על 70, אבל מרגישה שלפעמים הוא מחסיר פעימה. בנוסף באותן 3 שבועות אחרונים אני התחלתי לסבול גם מקוצר נשימה שיעול וליחה. רציתי לדעת מה יכולה להיות הבעיה? אני מטופלת כרגע באנטיביוטיקה Roxo עבור הליחה וקוצר הנשימה, אבל הדופק התחיל הרבה לפני קוצר הנשימה (אני אובחנתי בעבר עם אסטמה סמויה ובנוסף אני סובלת מתת פעילות בלוטת התריס שככל הידוע לי מאוזנת כרגע). כל המחלות שתיארתי, איתי שנים, ומעולם לא הביאו להתקפי דופק בצורה הממושכת הזאת. הנחתי שאולי זה נפשי ולקחתי כדור קלונקס להרגעה, אבל עדיין הרגשתי את הדופק (מה שלרוב ״מרגיע״ מצבים כאלה תוך 20 דקות). מה יכולה להיות הבעיה שלי? האם עליי להיבדק בלב?

  • + הוסף תגובה
הפסקת קרדילוק לפני אקג רוית 27/05/2020 09:15
  • האם יש צורך להפסיק קרדילוק לפני אקג שעושים בבדיקות ספורט? תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!