שומן טרנס מעלה את הסיכון לסרטן הערמונית

האגודה למלחמה בסרטן מציגה בפנינו מספר עובדות לגבי סרטן הערמונית וממליצה לציבור הגברים החל מגיל 50 להתייעץ עם רופא המשפחה בנוגע לסוג הבדיקה אשר מתאימה להם
כתבה פרסומית כתבת חסות


היקף המחלה
סרטן הערמונית היא מחלת הסרטן השלישית בשכיחותה בארצנו. על פי נתוני רישום הסרטן הלאומי במשרד הבריאות אשר מעודכנים לשנת 2010 בישראל מאובחנים 2,890 חולים חדשים בסרטן הערמונית מתוכם 2,769 גברים יהודים וכן 121 גברים השייכים למגזר הערבי. שיעורי חישוב אומדן הסיכון לחלות בסרטן הערמונית בישראל עומדים על 1 מכל 12 גברים אשר עלול לחלות. הגורם העיקרי שמגביר את שכיחות המחלה הוא גיל מבוגר שכן עם העלייה בגיל עולה הסיכון לחלות בסרטן הערמונית באופן משמעותי כך למשל בקרב גברים בין הגילאים 40 עד 50 חלו בשנה החולפת כ - 36 גברים, בין הגילאים 50 עד 60 חלו כ - 400., בין הגילאים 60 עד 70 חלו כ – 950 גברים ובקרב בני ה – 70 ומעלה חלו כ – 1400 גברים.
בין שאר הגורמים למחלה ניתן למנות גורמי סיכון כמו היסטוריה משפחתית שקובעת כי גברים שלהם ישנו אב שחלה נמצאים בסיכון גבוה פי שניים לחלות בסרטן הערמונית, כמו כן, תזונה לקויה, השמנה, חוסר פעילות גופנית, שתיית אלכוהול ועישון הם בין הגורמים אשר עשויים להגביר את הסיכון לחלות. תסמיני סרטן הערמונית
בשלבים הראשוניים של התפתחות המחלה לא מתרחשים תסמינים ולמחלה אין כל סימן חיצוני. היות וסרטן הערמונית מתפתח באופן איטי ובמהלך כמה שנים, הופעת התסמינים עלולה להתרחש מספר שנים לאחר היווצרות הגידול עצמו כששטח הגידול מתרחב ומפעיל לחץ על צינור השופכה. מדובר בתסמינים אשר מצביעים לפעמים על סרטן הערמונית אך דומים מאוד לתסמינים אשר מאפיינים תופעה אחרת שאיננה סרטנית והיא הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית שאופיינית מאוד לגברים הנמצאים מעל לגיל 50 מסיבה זו כאשר מתרחשים התסמינים הללו יש לגשת לרופא ולברר את סיבתם:
• קושי במתן שתן.
• עליה בתדירות מתן השתן, בעיקר בשעות הלילה.
• כאב בעת מתן שתן.
• דם בשתן או במגע מיני (נדיר).

במידה ואתה סובל מאחד התסמינים שפורטו לעיל, חשוב שתפנה באופן מיידי לרופא שלך. עם זאת, חשוב לזכור כי במרבית המקרים של ערמונית מוגדלת לא מדובר בסרטן.

מחקרים חדשים בנושא גורמי הסיכון ומניעה של סרטן הערמונית
עם התפתחות הרפואה, הולכות ומצטברות עדויות מדעיות אשר מצביעות על יכולתו של אורח חיים בריא למנוע ולהקטין את הסיכון לחלות בסרטן הערמונית מחד ועל הרגלי חיים לא בריאים להגביר את הסיכון מאידך. גורמי הסיכון אשר ידועים עד עתה לעולם הרפואה ולהם ממליצה האגודה למלחמה בסרטן לתת תשומת לב מיוחדת הם תזונה לקויה, השמנה, חוסר פעילות גופנית, שתיית אלכוהול באופן מופרז, עישון סיגרים, סיגריות, מקטרות ונרגילה אשר עלולים להגדיל את הסיכון לחלות במחלה.

• אחד המחקרים החדשים ביותר בנושא זה קבע שצריכת שומן מוקשה (שומן טרנס) מגבירה את הסיכון לסרטן הערמונית. המחקר אשר נערך על המרכז למניעת מחלות כרוניות בסוכנות הבריאות הציבורית של קנדה (Centre for Chronic Disease Prevention and Control, Public Health Agency of Canada) מצא קשר בין צריכת שומן טראנס לבין הסיכון לסרטן הערמונית. עורכי המחקר שלחו שאלונים רפואיים בנושא תזונה לתושבי שמונה מחוזות ברחבי קנדה באמצעות הדואר בין השנים 1994 ו-1997 וסיכמו את תשובותיהם של התושבים אשר ענו. 1,797 שאלונים מולאו על ידי גברים שאובחנו כסובלים מסרטן הערמונית ו-2,547 שאלונים מולאו על ידי גברים אשר אינם סובלים מן המחלה. בשאלונים נאסף מידע בנוגע לנתונים סוציו אקונומיים, הרגלי תזונה וסגנון החיים של המשתתפים. המשתתפים חולקו לרבעים בהתאם למידת צריכת שומן הטרנס שלהם. הממצאים הראו, שהגברים אשר נמצאו ברבעון העליון של הצריכה היו בעלי סיכון הגבוה בכ-45% לחלות בסרטן ערמונית, לעומת הגברים אשר נמצאו ברבעון התחתון של הצריכה. מכאן הוסק כי צריכה מוגברת של שומן מוקשה מעלה את הסיכון לחלות בסרטן הערמונית, כאשר תזונה דלה בשומן טראנס מסוגלת להקטין את הסיכון למחלה. המחקר פורסם בגיליון האחרון של כתב העת המדעי הרפואי לתזונה וסרטן ה - Nutrition and Cancer.

המידע בנושא גורמי המניעה מתבסס על מחקרים אשר נעשו בתחום התזונה שמצביעים על כך לדוגמא שמרכיבים כגון אומגה 3, נוגדי חמצון וירקות מסוגלים להפחית את הסיכון לסרטן הערמונית.

• בתחום זה נערך מחקר חדש בצרפת אשר קבע כי נוגדי חמצון, הקרויים פוליפנולים אשר נמצאים ביין אדום ותה ירוק, מעכבים את התפתחות מחלת סרטן הערמונית. החוקרים ערכו ניסויים בתנאי מעבדה אשר במסגרתם נבחנה יעילותם של נוגדי החמצון. החוקרים שתלו תאי סרטן ערמונית אנושיים בגופם של עכברים וטיפלו בהם במי שתייה עם וללא פוליפנולים. בקרב העכברים, אשר כן טופלו בפוליפנלים, נמצאה ירידה משמעותית בגודל הגידול הסרטני. המחקר פורסם לאחרונה בכתב העת המדעי FASEB ה - The Federation of American Societies for Experimental Biology.

• מחקר אשר נערך קודם לכן באוניברסיטת קליפורניה בארצות הברית קבע כי לגברים אשר צרכו את המינון הגבוה ביותר של אומגה 3, היה סיכון מופחת של 63% לפתח סרטן הערמונית אגרסיבי, בהשוואה לגברים אשר לקחו את המינון הנמוך ביותר. החוקרים מצאו עוד כי לגברים אשר נמצאו עם שינויים בגן מסוג COX-2 וצרכו מינון נמוך של אומגה 3, היו בסיכון של פי 5 לחלות בסרטן ערמונית אגרסיבי, אך בעלי אותם שינויים גנטיים שצרכו מינון גבוה של אומגה 3, הפחיתו את הסיכון המוגבר לחלות בסרטן הערמונית כתוצאה מכך. המחקר פורסם לאחרונה בכתב העת המדעי ה - CANCER WATCH.

בדיקות לגילוי סרטן הערמונית
לגברים אשר נמצאים בקבוצת סיכון גבוה, מומלץ לבצע בדיקות לאבחון מוקדם החל מגיל 50, בתדירות של אחת לשנה. סיכון גבוה מוגדר כהופעת סרטן הערמונית אצל קרובי משפחה מדרגה ראשונה (אח, אב או בן) אשר חלו בסרטן הערמונית לפני גיל 70. לגברים אלו מומלץ לבצע בדיקות PSA לצורך גילוי חלבון שמיוצר בתאים של בלוטת הערמונית ונמצא בדם, בדיקה רקטלית וכן בדיקת אולטרסאונד. בהתאם לכך נקבעות לכל נבדק בדיקות משלימות. באשר לכלל אוכלוסיית הגברים אשר אינם נמצאים בקבוצת סיכון גבוה, על פי המלצת המועצה הלאומית לאונקולוגיה בישראל, שתואמות להמלצות ברוב מדינות העולם המערבי, בדיקות לצורך גילוי מוקדם של סרטן הערמונית אינן כוללות ביצוע בדיקות סריקה לכלל אוכלוסיית הגברים, פרט כאמור לגברים אשר נמצאים בקבוצת סיכון גבוה. האגודה למלחמה בסרטן ממליצה לגברים מגיל 50 להתייעץ עם רופא המשפחה בנוגע לסוג הבדיקה שמתאימה להם ולהבין מה היתרונות והחסרונות של הבדיקות הקיימות כיום.

תמיכה באינטרנט
האגודה למלחמה בסרטן מפעילה כיום פורום התייעצות בנוגע לסרטן הערמונית באתר של האגודה למלחמה בסרטן בניהולו של פרופ' אבישי סלע חבר ועדת העדכון בנושא אורולוגיה של האגודה למלחמה בסרטן, מנהל המכון האונקולוגי במרכז הרפואי אסף-הרופא צריפין. במסגרת הפורום ניתן להתייעץ ולהציג שאלות בכתובת: http://www.cancer.org.il/forums/10.aspx

ידוענים עם סרטן הערמונית
באוקטובר, שנת 2003 הודיע השחקן האמריקאי רוברט דה נירו כי חלה בסרטן הערמונית שהתגלה, כך הודגש בשלב המוקדם של המחלה, בזכות הבדיקות הסדירות אשר ערך. בעקבות דה נירו אשר מחזיק בשני פרסי אוסקר וזכור מהסרטים הסנדק 2, השור הזועם, פסגת הפחד ועוד נחשפו מפורסמים נוספים ברחבי העולם לדוגמת השחקן דניס הופר, אשר מוכר מהסרטים קטיפה כחולה, אפוקליפסה עכשיו וספיד, לאחר מספר שנות התמודדות עם סרטן הערמונית נפטר בגיל 73 לפני כמה חודשים. בישראל באוקטובר 2007 הודיע ראש הממשלה אהוד אולמרט כי בגופו אותרו סימנים של סרטן הערמונית ומאז נותח והחלים באופן מלא. האגודה למלחמה בסרטן מאמינה כי חשיפה ציבורית של סרטן הערמונית מניעה לפעולה את הציבור הבריא לבצע בדיקות ועוזרת לחולים להתמודד עם המחלה. האגודה אף ערכה סקר בנושא באמצעות מכון המחקר מותגים שממנו עלה כי 81% מהציבור חושבים כי חשיפת מחלתם של ידוענים בתקשורת הוא דבר ראוי ומבורך אשר נותן כוח לחולי הסרטן האחרים להתמודד.
כ – 19% חשבו שהדבר אינו ראוי. הסקר נערך בקרב מדגם ארצי ומייצג של האוכלוסייה בישראל בשנת 2006.

פורומים סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הרחבה של צינוריות חלב ראשיות חלקן עם הסתיידויות- האם אופייני לאישה לאחר לידה? האם תקין? רווית 03/06/2020 09:34
  • בת 42, ילדתי לפני 10 חודשים. עשיתי ממוגרפיה שהיתה תקינה ואילו בא.ס בדיקה משלימה נרשם: שד ימין- מאחורי הפיטמה הודגמה ציסטה בקוטר 0.7 ס"מ. הודגמה הרחבה של צינוריות חלב ראשיות , חלקן עם תוכן והסתיידות BIRDS2 בית שחי: ב.מ. פ שד שמאל- תבנית סונוגרפית תקינה. לא הודגם גוש סולידי או ציסטי. הודגמה הרחבה של צינוריות חלב ראשיות , חלקן עם תוכן והסיידויות. בית שח.: ב.מ.פ BIRDS2. מה המשמעות של צינורות חלב מורחבות עם הסתיידויות? האם זה קשור לכך שאני לאחר לידה עם חלב בשדיים- האם הסתיידויות אופייניות לאחר לידה עם חלב? אם כן, מדוע BIRDS2? תודה

  • + הוסף תגובה
גושים בשדיים נדין 03/06/2020 02:22
  • שלום ד״א אפרת. אני בת 29.8. לפני 4 שנים גיליתי גוש בשד ימין, והתברר כי יש לי גם בצד שמאל אחרי אולטרסאונד. כמובן שעושה מעקבים צמודים גם אצל כירורג שד. לאורך כל הזמן לא היו שינויים בגושים( 1.30 סמ ו-1.10 סמ), מוגדרים, היפואקוגניים, ומוגדרים כ-birads 2 אך, בבדיקה שביצעתי לפני שבוע נמצא בנוסף לשני הנ״ל(שלא השתנו כלל), נוסף גוש בשד שמאל -0.90 ס״מ, מוגדר, היפואקוגני עם הסתיידויות בתוכו- סוכם כ- birads 3-ממצא כנראה שפירי. הומלץ לחזור על הבדיקה עוד 6 חודשים. התור שלי לכירורג לעוד מלא זמן. האם אני צריכה לדאוג בגלל ההסתיידות ובגלל הגוש החדש? אין לי רקע של סרטן כזה במשפחה. תודה רבה רבה על כל תשובה נדין

  • + הוסף תגובה
דקירות בשד ימין ניצן 02/06/2020 23:46
  • שלום, בשנה האחרונה גיליתי גוש בשד ימין. הלכתי לכירורג שד אחד, הוא שלח אותי לאולטראסאונד והממצאים היו ציסטות קטנות מפוזרות. אצר שזה גורם לפעמים לכאבים. לאחרונה התחילו לי דקירות בשד המדובר. לעיתים ממש חזקות ועוצרות את הנשימה. הלכתי שוב לכירורג , הוא מחדש, בדק ואמר שהכול בסדר ואפילו לא הרגיש את הגוש והסביר שציבטה מלאה בנוזלים והיא יכולה להיעלם פתאום חשוב לחזור. קבעתי והלכתי לעוד כירורג, גם הוא בדק ואמר שלא מרגיש כלום חשוד אבל הכאבים ממשיכים. האם יש לך ניסיון עם דקירות כפי שתיארתי במקרים בהם טיפלת? אני ממש מפחדת ... תודה רבה!

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!