דלקת לחמית אביבית

בדומה לתופעות אלרגיות שונות, גם הדלקת האביבית מתפרצת בעיקר בגלל מגע עם חומרים אלרגניים אשר מרחפים בחלל האוויר ומופרשים מאבקני צמחים שונים, חיות בית או קרדית אבק הבית.
כתבה פרסומית כתבת חסות


בדומה לתופעות אלרגיות שונות, גם הדלקת האביבית מתפרצת בעיקר בגלל מגע עם חומרים אלרגניים אשר מרחפים בחלל האוויר ומופרשים מאבקני צמחים שונים, חיות בית או קרדית אבק הבית. המחלה באה לידי ביטוי בדרך כלל באודם בלובן העין, אשר מלווה בתחושת גירוד עזה ובהפרשת דמעות ואף ריר צמיגי מהעיניים. כמו כן מופיעה נפיחות באזור העפעפיים ומסביב לעיניים. חשוב לשים לב לתופעת הגירוד, אם לא מרגישים תחושת גירוד – זו לא אלרגיה, וצריך לחפש גורם אחר לסיבה של אודם העין. לפעמים מלווים את התופעות בעיניים גם סימנים אחרים כגון נזלת, התעטשויות וגירודים בגרון. בהתקפים קשים הילד סובל מאוד, הוא נמנע מחשיפה לאור, מסתגר, ועוצם את עיניו. לפעמים תחושת הגירוד היא כל כך חזקה, עד כי כך שהילד משפשף באופן חזק מאוד את עיניו וגורם לשריטות בקרנית העין אשר מחמירות את הכאב ואת תחושת אי הנוחות.דלקת הלחמית האביבית היא מחלה כרונית אשר יכולה להופיע לעיתים קרובות ולשבש את מהלך החיים התקין של הילד ושל המשפחה. ההורים הנואשים עוברים מרופא לרופא ומנסים טיפות עיניים שונות ושיטות טיפול שונות, אך מתאכזבים לעיתים קרובות בגלל חזרת המחלה. כשהמחלה היא קשה, ההתקפים החוזרים גורמים לצלקות בקרנית העין אשר יכולות לאיים על תפקוד הראייה.

בבדיקת העיניים המאפיין העיקרי הוא הופעת "פפילות" שהן בליטות בשרניות על גבי החלק הפנימי של העפעף. ייתכן ונראה גושים בשרניים גם על לובן העין מסביב לקרנית. בנוסף אפשר לראות שריטות על גבי הקרנית שברוב המקרים הן מציקות מאוד.

הטיפול בשלב הראשוני הוא להרחיק את הילד מחומרים אלרגניים כגון חיות שהוכנסו לבית לאחרונה, לנקות אבק ממצעים, שמיכות צמר או שטיחים וכן צמחים אשר ידועים כאלרגניים, כמו למשל, עצי זית. בעזרת ביצוע טסטים אלרגניים נוכל לאתר באופן מדויק את האלרגן שגורם לדלקת.

מטרתו של השלב הבא בטיפול הוא לחסום את החומרים אשר מופרשים בעין, וגורמים לתחושת הגירוד, לאודם ולנפיחות. חומרים אלה הם ההיסטמין שכבר לפני זמן רב סומן כ"עושה הצרות" העיקרי בכל מחלות האלרגיה, בנוסף חומרי דלקת אחרים. היום יש כמה תרופות אשר שמטרתן היא לחסום את פעילות החומרים הללו.

לאחרונה פיתחו תרופות חדשות אשר מבצעות פעולה משולשת. תרופות אלה חוסמות את ההיסטמין, מחלישות את התגובה הדלקתית וגם מייצבות את התאים שמפרישים חומרים מזיקים על מנת למנוע הפרשה חוזרת בעתיד. תרופות אלו מאפשרות לנו תקופה ארוכה של רגיעה, וגם אם ישנה חזרה קלה – הן מחלישות אותה. התרופות הללו מספקות מענה טוב מאוד לרוב חולי הדלקת האביבית בגלל שאינן בעלות תופעות לוואי ואפשרי לעשות בהם שימוש פעמיים ביום במשך זמן ממושך.

לעיתים השימוש בתרופות אלה אינו מספיק ואנחנו צריכים להשתמש בטיפות סטרואידים. הסטרואידים הם תרופה יעילה מאוד, אשר גורמת להקלה די מיידית אצל רוב הילדים. אך השימוש בהם לאורך זמן הוא מסוכן. שימוש ללא בקרה עלול לגרום לסיבוכים כגון עליית הלחץ התוך עיני, הופעת קטרקט ועוד. לכן אנו משתמשים בטיפות סטרואידים ב"דחילו ורחימו" ומפסיקים את השימוש בהם מהר ככל הניתן. לרשותנו יש מספר רב של סוגים של טיפות סטרואידים, וחשוב לבחור בתרופות "קלות" ככל האפשר.

לאחר שעבר ההתקף, חשוב לזכור שלצערנו לא נרפאנו לחלוטין מהמחלה. בדומה לכל מחלה אלרגית אחרת, התופעות יכולות לחזור על עצמן. יש בידנו תרופות אשר מונעות או מחלישות את ההתקפים החוזרים, וחשוב להשתמש בהם באופן רצוף במשך מספר שבועות או חודשים, אפילו אם לא מופיעים סימפטומים. תרופות אלה "שופכות מים קרים" על התגובה האלרגית ומונעות התפרצויות חריפות.

למרות כל הטיפולים שהזכרנו, אצל ילדים מסוימים הדלקת קשה ועקשנית ולא מוכנה לחלוף גם כאשר מנסים שילוב של מספר טיפות. ילדים אלה סובלים ממש. הם אינם מסוגלים לפקוח את העיניים באור, ולא מצליחים לתפקד באופן תקין. לילדים אלה אפשרי להציע טיפולים חדשים כגון טיפות ציקלוספורין שהיא תרופה חדשה שמציעה פתרון במקרים קשים ועקשניים, או לחילופין הזרקת סטרואידים לעפעף. אלה הם טיפולים המוגדרים יעילים מאוד, אשר פותרים את הבעיה במקרים קשים.

לסיכום, הטיפול בדלקת אביבית מורכב משני חלקים: טיפול בהתקף חריף ומניעה של חזרת ההתקפים. ישנה חשיבות רבה למניעת חשיפה לגורם האלרגיה, וכן לטיפול רצוף בתרופות אשר מונעות את ההתקף החריף. בזמן התקף חריף צריך להשתמש בתרופה הקלה ביותר הניתנת על מנת למנוע תופעות לוואי. התרופות החדשות בעלות הפעולה המשולשת אפשריות לשימוש במשך זמן רב ובלי תופעות לוואי. במקרים קשים ועקשניים אפשרי להציע טיפול בטיפות ציקלוספורין שהוא יעיל מאוד וללא תופעות לוואי.

הצטרפו לאינדקס הרופאים!