הפרעות אכילה - כיצד מתמודדים עם אנורקסיה, בולמיה או אכילה כפייתית

הפרעות אכילה - כיצד מתמודדים עם אנורקסיה, בולמיה או אכילה כפייתית

כתבה פרסומית כתבת חסות

בעשור האחרון נחשף העולם יותר ויותר לתופעות של הפרעות אכילה בקרב שכבות שונות באוכלוסייה. חשיפת התופעה הביאה להגברת המודעות למאבק בהפרעות אכילה. חדלו להסתכל עליה כמחלה של נשים או של נערות צעירות בלבד, וישנה הכרה כיום שהפרעות אכילה היא אחת המחלות הקשות ביותר שיש בתחום בריאות הנפש.

על מנת להבין עד כמה חמורה התופעה של הפרעות אכילה, מספיק להסתכל על ארה"ב בלבד. שם סובלים יותר מעשר מיליון נשים ומיליון גברים מהפרעות אכילה. הם מהווים יותר משלוש אחוז מהאוכלוסייה. אם בעבר חשבו שתופעה זו היא אך ורק של נשים ונערות צעירות, אזי שמתברר שבתופעה זו לוקים גם גברים ואוכלוסיות שבעבר נתפסו כחסינות מפניה, דוגמא האוכלוסייה האפרו-אמריקאית וילדים קטנים מתחת לגיל 10.

הפרעות אכילה מוגדרות כהתנהגות כפייתית כלפי אוכל. התנהגות זו מתבטאת באובססיה בכל הקשור לאוכל, גם במחיר של הרס הגוף. התנהגות זו הינה משלבת אלמנטים פיזיים ונפשיים, ולמעשה איננה נקשרת רק לגורם אחד אלא מאגדת בתוכה גורמים שונים, רגשיים, פסיכולוגיים, חיצוניים ועוד.

בספרות המקצועית מוכרות שלוש הפרעות אכילה, המבטאות התנהגויות פסיכולוגיות שיש בהן אובססיה לאוכל, בין אם להימנע ממנו ובין אם לצרוך אותו, באופן לא בריא. בין שתי ההפרעות הראשונות, אנורקסיה ובולימיה, יש אצל לא מעט חולים שילוב של השניים יחד.

אנורקסיה היא הפרעת אכילה שמתבטאת ברצון להרעיב את הגוף. מי שסובל מאנורקסיה חושש להשמין, ולעיתים מאמין שהוא שמן למרות שבגלל האנורקסיה הוא מגיע לתת משקל ואף עלול למות ממנה. אנורקסיה מתחילה בדרך כלל עם דיאטה, אך גם אחרי שזו מושלמת בהצלחה, ימשך דיכוי התיאבון. 

מי שסובל מאנורקסיה ימשיך לא לאכול ולהרעיב את עצמו, על מנת להוריד במשקל. אבחון אנורקסיה בא לידי ביטוי במציאת הבדלים קיצונים של משקל הגוף ביחס לגיל ולגובה של הסובל מאנורקסיה.

בולמיה, היא הפרעת אכילה המשלבת התקפי אכילה, יחד עם הקאות ושלשולים לא טבעיים מיד לאחר מכן. הסובלים מבולימיה נוטים לאכול הרבה, אך מיד בסיום הארוחה הם יבקשו לרוקן את עצמם מכל מה שאכלו, ועל כן הם יקיאו, יצרכו חומרים משלשלים כדי לשלשל או יתחילו בצום. השילוב של בולמיה ואנורקסיה מתחיל בצום ולאחר מכן בזלילה והקאה או להיפך.

אכילה כפייתית היא הפרעת אכילה המאופיינית בחוסר יכולת להפסיק לאכול. הפרעת אכילה זו גורמת לעלייה דרסטית במשקל. הסובלים מאכילה כפייתית משתמשים בה על מנת להתמודד עם לחצים, מתחים, כישלונות, פחדים וכל דבר מתחום הרגש והתחושות. 

הפרעות אכילה מסכנות את הגוף בשני היבטים. ההיבט הראשון הוא בריאותי, והוא מורגש בזמן ההפרעה. אכילה כפייתית גורמת נזק ללב, לכבד ולמערכות אחרות בגוף. ההיבט השני הוא פסיכולוגי, והוא מורגש ברגע שמבקשים להחלים מן התופעה ולעשות דיאטה. במידה והדיאטה נכשלת אז שוב חשים דיכאון, ויכולים לחלות שוב בהפרעת אכילת יתר כפייתית.

טיפול הפרעות אכילה שונות, אנורקסיה, בולמיה או אכילת יתר כפייתית, מתבטאת בשני גורמים. הגורם הפסיכולוגי והגורם הפיזי. האוכל הוא רק סימפטום לבעיה ואיננו מהווה מקור עיקרי בפתרון הבעיה. מבחינה פסיכולוגית, הבעיה הינה התמודדות עם כישלון, תחושת הדימוי העצמי, הביטחון העצמי, התמודדות עם החברה ועוד. 

מבחינה פיזית, אזי שהמטרה היא להבריא את החולה, על מנת שגופו יתפקד כראוי, לא יזדקק עוד לתחושת הרעבה או אכילה כפייתית ויקנה לעצמו הרגלי תזונה נכונים. טיפול הפרעות אכילה מתבצע באמצעות פסיכולוג, עובד סוציאלי, קרדיולוג, דיאטנית ואנשי מקצוע אחרים.

פורומים, טיפול בדיכאון וחרדה בנוירופידבק

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הפניה לאתר המסביר את ההבדל מירי 29/09/2019 05:41
  • שלום. מבקשת קישור לאתר המסביר את ההבדל בין נוירופידבק לביופידבק. פנסיונרית. מתמודדת עם סוג של חרדה אך לא התקפים אלא "מתח "כרוני" המקשה עלי מאד. בשל ריבוי מחלות נילוות לא ניתן לטפל בתרופות (קונטראינדיקציות) וגם לא תרופות בעלות השפעת הרגעה, היוצרות עייפות. כמו כן איסור לקבל תרופות ממריצות. (אי ספיקת האדרנלים) כדור אחד של סימבלטה גרם לתחושות עייפות וערפול עד כמעט התעלפות. היה ניסיון נוסף לאחר שנה ונוצרה אותה תגובה. אין דיכאון, אך המתח הרב מקשה על ביצוע מטלות. נטשתי את רוב המעקבים הרפואיים בגלל הstress התמידי. פניתי לטיפול פרטי קוגניטיבי-ביהביוריסטי, אך המתח בולם הצלחה בשיחות. (מאובחנת גם ב ADHD) הייתי מעוניינת להיעזר בביופידבק לרכישת יכולת הרגעה עצמית. האם תסכימו להמליץ (אפשר במייל) על פסיכולוג המטפל בביופידבק בצפון/חיפה?.

  • + הוסף תגובה
מירו מני 26/08/2019 00:23
  • שלום רב כ5 שנים אני שותה מירטאזפין 45 של טבע. אני אמור לעבור לכדור מירו 45מג. השאלה שלי היא האם ישנו הבדל בינהם? האם אין חשש לעבור למשהו אחר כי התרגלתי למיטרזאפין אבל הוא כבר לא יוצא לשוק. והאם יתכנו תופעות לוואי במעבר?

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר דורון תודר 01/09/2019 22:08
טיפול באובססיה אבי ליבוביץ 18/08/2019 23:42
  • אני כבר מזה שנים סובל מהפרעה אובססיבית קשה עברתי שלשה טיפולים בשיטת סי בי טי וללא תועלת כיום אני לוקח שני כדורי קלונקס כל יום ושני לוסטרל וסירוקאל אחד מההשלכות של ההפרעה שלא הצלחתי מזה ש נתיים בקיום יחסים (עד עכשיו) ושאלתי האם טיפול בטכנולוגית נוירופידבק תוכל להקל עלי תודה רבה

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר דורון תודר 27/08/2019 08:35
  • שלום רב הפרעה טורדנית כפייתית היא הפרעה קשה. היא אחת ההפרעות הכי ביולוגיות שיש במובן שאנחו יודעים היטב מה הם איזורי המוח שגורמים לה. ניתן לטפל בהפרעה ב3 כלים עיקריים. א. תרופות ב. טיפול קוגנטיבי התנהגותי ג. גריה מוחית. הגריה המוחית אינה כלי יחיד. יש כמה כלים בהם נוירופידבק, גריה ברזולוציה גבוהה או גריה מגנטית עמוקה. מניסיוני בכל הקשור לOCD, ולאחר שנים רבות של טיפולים, התרשמותי היא שהנוירופידבק אינו חזק מספיק לבעיה זו, ואני בדרך כלל ממליץ על השתיים האחרות. בהצלחה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!