החורף הגיע - כך תתמודדו עם מחלות הילדים

לקראת בואו של החורף אנו מציגים בפניכם מספר עצות שימושיות למניעת מחלות החורף אצל ילדכם
כתבה פרסומית כתבת חסות


בחורף, כאשר מזג האוויר לא יציב והלילות קרירים, מערכת החיסון נחלשת מעט והגוף חשוף יותר למחלות. גופם הקטן של תינוקות וילדים רגיש עוד יותר ולכן הם נדבקים ומפתחים יותר מחלות. גם העובדה שהם מצויים במסגרות של מעונות יום, גנים ובתי ספר מעלה את שיעור ההדבקה בקרב תינוקות וילדים - אז איך מתמודדים עם מחלות החורף של הילדים? מחלות החורף המוכרות והנפוצות הפוגעות בנו ובילדינו כוללות הצטננות, דלקות גרון, שיעול, שפעת ודלקות של דרכי הנשימה, אשר נובעות בדרך כלל מנגיף המועבר מאדם לאדם על ידי התעטשות ונזלת, ומופץ באוויר בגני הילדים, במקומות עבודה ובמקומות ציבוריים וסגורים.


אז איך תצליחו למנוע מהילדים להידבק במחלות החורף ואיזו תזונה תחזק את המערכת החיסונית שלהם? ד"ר דורון כרמי, מומחה באנדוקרינולוגיה וברפואת ילדים נותן מספר עצות שימושיות למניעת מחלות חורף אצל ילדים: 

 
- נגיפי החורף נמצאים בחלל האוויר. בכל שיעול ובכל עיטוש נפלטים לאוויר כמויות עצומות של וירוסים וחיידקים, שיכולים לשרוד באוויר למשך מספר שעות ולהדביק ילדים אחרים. לכן, חשוב גם במזג אוויר חורפי לפתוח חלון ולאוורר את החדר ובכך לדלל את מספר הוירוסים שבאוויר החדר. עדיפה שכבה נוספת של בגדים וחלון מעט פתוח.


- חשוב להפריד בין ילד חולה לילדים בריאים גם בבית. במיוחד חשוב לא להשכיב אותם לישון באותו חדר.


- חשובה הקפדה על הגיינה: לא להעביר מוצצים, בקבוקים, כוסות, כפיות ואת מגבות הרוק וממחטות הנזלת.


- יש להקפיד לשטוף ידיים לפני כל ארוחה, אפילו שטיפה קלה. החיידקים והוירוסים שם, לא משנה אם אתם אוכלים תפוח, ביסקוויט או ארוחת צהריים מלאה.


- למדו את הילד להקפיד על רחיצת ידיים נכונה (שימוש בסבון ומים זורמים למשל כ – 20 שניות).


- הקפידו לנקות מקומות רגישים במיוחד, אשר פעוטות באים איתם במגע כמו: רצפה, סיר, ארונות נמוכים, שולחנות כסאות וידיות של דלתות.


צעצוע של ילד חולה מכיל מיליוני וירוסים. עשרות בודדות מהם מספיקות כדי להדביק ילד אחר במחלה.


תזונה נכונה:


- חשוב לוודא כי ילדכם מרבה באכילת פירות חורף כגון פירות הדר, קיווי וגויאבות, המכילים כמות יפה של ויטמין C ובננות העשירות במגנזיום.


- יש להקפיד על צריכה יומית מרובה של ירקות בצבעים שונים, המכילים אנטיאוקסידנטים –חומרים מנטרלי רעלים, המסייעים לחיזוק מערכת החיסון של הגוף.


- הילדים מבקשים קטשופ? מצוין. הקטשופ ושאר תבשילי העגבניות מכילים פיטוכמיקל הקרוי ליקופן, שהינו נוגד חמצון יעיל, היכול לסייע לחיזוק המערכת החיסונית.


- בתינוקות עד גיל שנה יש להקפיד על הנחיית משרד הבריאות למתן תוסף של ויטמין D, במיוחד בחורף, כאשר פחות נחשפים לשמש. ויטמין D חשוב לבריאות העצמות, השיניים, חיוני לספיגת סידן ולמניעת מחלת הרככת (מחלה בה העצמות מתרככות ומתעקמות). מגיל 4 חודשים ועד שנה, הקפידו על תוסף ברזל (כמו טיפטיפות פריפל 3) החיוני לתפקוד מערכות הגוף והתפתחות המוח אצל התינוק.


- ילדים ומבוגרים נהנים בחורף ממרק עוף חמים, שבנוסף לבריאות תורם להרגשה הטובה. בניגוד למקובל לחשוב, מרק עוף אינו משמש כתרופה לכל מחלה. במקרה שצריך למנוע התייבשות כתוצאה מהקאות ושלשולים, האופייניים בחורף (כתוצאה מנגיף הרוטה) מומלץ לתת לילד לשתות בשלב מוקדם ככל האפשר תמיסת מינרלים מאוזנת ומוכנה לשתייה.- תנו לקטנים להוציא מרץ. בחורף כולנו נוטים לאמץ התנהגות דובית ולהפוך ל- COUCH POTATOES... שמשמעותו תזוזה מינימאלית והתכרבלות מול הטלוויזיה. חשוב מאד לעודד פעילות גופנית בקרב הקטנטנים. הפעילות הגופנית משחררת חומרים טבעיים הנקראים אנדורפינים, אשר תורמים לחיזוק מערכת החיסון ומשפרת את יכולת הגוף להתמודד עם מחלות.- אחרי שהשתוללו, חשוב להקפיד שהילדים מקבלים מספיק שעות שינה. שינה ומנוחה חיוניות לגדילה ולהתפתחות, אך גם מאפשרות לגוף מנוחה לניקוי המערכות וחיזוק המערכת החיסונית.


- במיוחד בעונת המעבר, בה מזג האוויר יכול להשתנות באופן קיצוני ובוקר חמים יכול להפוך לאחר צהריים גשום וסוער, מומלץ לשים בתיק עוד בגד ארוך וזוג גרביים לחימום הקטנטנים.


- מומלץ להשאיר ילד חולה בבית. ילד חולה בגן מחולל מעגל של הדבקות. אולי תפסידו יום עבודה, אך בסופו של דבר, ילדים שנדבקו עלולים להדביק שוב את הילד שלכם, אפילו מיד אחרי שהבריא. בנוסף, ילד חולה אומלל בגן, דורש תשומת לב מיוחדת, מעסיק את הגננת ומונע ממנה לתפעל את הגן.


- חום כשלעצמו אינו סיבה לרוץ למרפאה. רוב מחלות החם בילדים מעל גיל שנתיים הנן קלות וחולפות ללא צורך בטיפול תרופתי. כדאי לזכור שפניה למרפאה חושפת את הילד למחלות זיהומיות ,לעיתים קשות יותר ממחלתו המקורית. פנה אל רופא הילדים וקבל הנחיות לגבי המצבים המצדיקים פניה מיידית למרפאה. בשאר המקרים השתמשו בתכשיר להורדת חם כגון: טיפטיפות נובימול על פי המינון המומלץ ופנו למרפאה במידה והמחלה אינה חולפת.


הילד חולה? התייעצו עם מומחה בפורום שפעת וצינון>>>הצטרפו לאינדקס הרופאים!