מספר עצות לשמירה על המשקפיים שלכם

ישנן פעילויות יומיומיות רבות אשר עלולות להרוס את משקפי הראיה שלנו מבלי שאנחנו אפילו מודעים לכך.
להלן מספר עצות לשמירה על המשקפיים
כתבה פרסומית כתבת חסות


בשנת 1270 במהלך נסיעתו לסין הבחין מרקו פולו באנשים מבוגרים אשר מרכיבים משקפיים. הסינים מצידם טענו שהמשקפיים נוצרו לראשונה בחצי האי ערב כבר במאה ה-11.
בתחילת הופעתם שימשו המשקפיים לכמרים ובמאה ה-18 נראו גם כמשקפיים לקצרי ראייה ע"י האפיפיור לאו העשירי.
אין יודעים בוודאות מיהו ממציא המשקפיים אך הזוגות הראשונים נוצרו מקוורץ כיוון שעדיין לא ידעו איך ליצרם מזכוכית.במהלך המאה ה-20 הייתה תפנית דרמטית כאשר חלה התקדמות בדיוק רמת הייצור והגימור של עדשות המשקפיים ומאז הפכו המשקפיים לאביזר אופנתי ופופולארי וכיום אף ישנם אנשים אשר מרכיבים מקפיים ליופי בלבד ללא צורך בסיוע לראייה.
כיום השימוש נעשה בעיקר בעדשות מפלסטיק אשר עמידות יותר בפני שברים אך נשרטות בקלות רבה יותר מאשר זכוכית.

כיצד נוכל בכל זאת לשמור על המשקפיים?

להלן מספר עצות אשר יסייעו לנו לעשות זאת:

1. כאשר אנו לא עושים שימוש במשקפיים, מומלץ לשמור אותם בנרתיק המיועד להם ובכך נמנע מלדרוך או לשבת עליהם ונשמור על ניקיונם.
חשוב שלא להניח את המשקפיים בתיק ללא נרתיק ואף מומלץ שיהיה ברשותנו נרתיק רק ומרופד בחלקו הפנימי על מנת למנוע שריטות וקשיח בחלקו החיצוני על מנת למנוע שבר. חשוב לשמור בנרתיק יחד עם המשקפיים בד עדין לצורך ניקוי המשקפיים ולפני כל הרכבה לנקות מעט את העדשה.
2. חשוב להקפיד ולהניח את המשקפיים בתוך הנרתיק כאשר המוטות הסגורים אינם נוגעים או שורטים את עדשות המשקפיים.
3. חשוב לוודא כי עדשות המשקפיים כוללת ציפוי מונע שריטות. הציפוי מסייע לצמצם את כמות השריטות אך אינו עמיד בפני שריטות עמוקות. ישנם כיום סוגים שונים של ציפויים לעדשות כאשר העמיד ביותר הוא ציפוי הלוטוטק אשר מיוצר בטכנולוגיה חדשנית במיוחד ועבר מבחני איכות מחמירים בגרמניה.
ציפוי זה מותאם במיוחד לחומר הגלם של העדשה, בעל שכבה הידרופובית מיוחדת המסייעת לניקוי קל ומונעת הצטברויות שומן וכתמי מים כמו גם מונעת השתקפויות (אנטי רפלקס).
4. חשוב לשטוף את המשקפיים במים פושרים או בספריי המתאים לכך לפני ניגובם ובכך למנוע מחלקיקי אבק לשרוט את העדשות בזמן ניגובם.
5. חשוב להסיר את המשקפיים תוך שימוש בשתי הידיים ולא רק באחת מהן ובכך ניתן לשמור על מוטות המשקפיים ישרים ומקבילים ולמנוע התרחבות של צד מסוים.
6. חשוב שלא להרכיב את המשקפיים על הראש. הרכבת המשקפיים על הראש עלולה לגרום להתרחבותם מכיוון שרוחב חלקו העליון של הראש גדול מרוחבו באזור הרכות.
כמו כן, השומן הנמצא בשיער והתכשירים אשר אנו משתמשים בהם עלולים לגרום נזק רב לעדשות המשקפיים.
7. מומלץ לגשת מידי פעם לאופטומטריסט אשר אצלו נרכשו המשקפיים ולחזק את הברגים ובכך למנוע מצב בו המשקפיים יהרסו דווקא בזמן בו אתם זקוקים להם.
8. חשוב להקפיד ולהרחיק את המשקפיים לפני שמתיזים בושם או ספריי לשיער בכדי למנוע נזק לעדשות ולמסגרת המשקפיים.
9. על מנת לשמור על המשקפיים מומלץ שלא לתלות אותם על מחשוף החולצה או על הצוואר באמצעות שרוך.
10. אסור להשאיר את המשקפיים על לוח המכוונים ברכב מכיוון שהחום עלול להזיק לעדשות או למסגרת המקשפיים ולעוות אותם.

פורומים בריאות העין

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שינוי טיפות עיניים על ידי הרוקח שמוליק 26/05/2020 17:59
  • שלום רב מטופל בתרופה קבועה לטיפול בגלאוקומה dorzatol avenire ללא תופעות לוואי. לאחרונה הרוקח החליף לי את התרופה ל dorzolamide timolol taro עם השימוש התחלתי להרגיש צריבה וגם העיניים דמעו והיו אדומות. הבוקר הפסקתי את השימוש וחזרתי לתרופה הרגילה ויש שיפור משמעותי בתופעות הנל. האם התופעה בגלל שינוי יצרן התרופה שעליה אמר הרוקח שהיא אותה התרופה ?? תודה

  • + הוסף תגובה
שינוי תרופה ד"ר מיכאל היימס 26/05/2020 21:24
  • להרבה תרופות יש תחליפים של חברות שונות. במידה והתחליף גרם לגירוי כפי שאתה מתאר, מומלץ לבקש מהרופא המטפל לציין במרשם לא לתת תרופה חליפית עקב תגובה

  • + הוסף תגובה
משחת החתלה לעין ניב 24/05/2020 19:24
  • נכנסה לבת שלי (בת שנה ו3) משחת החתלה מסוג צינקוד (משחה טיפולית) לעין בטעות. הורדנו את המשחה עם מגבת רטובה וצמר גפן, אין אדמומיות או גירוד בעין אלא רק קצת לובן. האם יש טעם בבדיקה מיידית של רופא עיניים במיון? או לחילופין בדיקה בעוד מספר ימים? תודה

  • + הוסף תגובה
משחה בעין ד"ר מיכאל היימס 24/05/2020 21:50
  • אם העין שקטה, אין אודם דמעת או כאבים, אפשר להמתין

  • + הוסף תגובה
קפיצת המכונית שלפני מצד ימין בזמן נהיגה עומרי 07/05/2020 17:06
  • בזמן שאני נוהג המכונית שלפני מצד ימין קופצת קדימה ואחורה גם אם אני מכסה עין אחת. אני לא חושב שהעין שלי זזה.

  • + הוסף תגובה
קפיצות ד"ר מיכאל היימס 07/05/2020 18:25

הצטרפו לאינדקס הרופאים!