הנשק החדש במלחמה נגד סכרת- בירה לבנה

בירה לבנה מיוצרת כבר למעלה מ-6000 שנה, עוד מימי התנ"ך, ומהווה את אחד המשקאות הוותיקים ביותר שנוצרו בידי אדם.

כתבה פרסומית כתבת חסות

תאריך עדכון: 11/03/2012
הבירה הלבנה מיוצרת באופן טבעי מלתת ושעורה, כישות ומים, כאשר כל התערובת הזו מותססת באמצעות שמרים מיוחדים. הבירה מכילה מספר אבות מזון: פחמימות, אלכוהול, ויטמינים שונים (בעיקר מבוצת B) וכן רכיבים צמחיים שונים. מחקרים מספר מן השנים האחרונות מצאו יתרונות רפואיים מספר הגלומים בבירה הלבנה. בין השאר הוכחה הבירה הלבנה כיעילה במניעת מחלות לב, דמנציה, בחיזוק מערכת החיסון וכמזרזת את תהליכי ההתאוששות לאחר פעילות ספורטיבית. תכונה רפואית חשובה נוספת שהוכחה במחקרים מספר בשנים האחרונות היא יכולתה של הבירה הלבנה לסייע במניעת התפתחות סוכרת.

מחקרים שונים מצאו שלבירה הלבנה השפעה מגינה בגובה של כ-30% מפני התפתחות מחלת הסוכרת. הערך הקלורי של בירה לבנה נמוך יחסית ועומד על כ43 קלוריות בלבד ל-100 מילילטר. לאור זאת ואור השפעתה כמפחיתת סיכון למחלות לב וכלי דם שהן צרות שכיחות בקרב חולי סוכרת, יתכן וצריכה מתונה של בירה לבנה תצורף לרשימת ההמלצות למניעת סוכרת ואורח חיים בריא.

המסקנה האמפירית (הניסויית) כי בירה לבנה מסייעת בהגנה מפני סוכרת יכולה להיות מוסברת לפחות בחלקה על ידי העובדה כי צריכת בירה לבנה מגבירה את רגישות תאי הגוף לאינסולין. היות ובמחלת הסוכרת, בייחוד בסוכרת מסוג 2, אחת הבעיות העיקריות היא ירידת רגישות הגוף לאינסולין, מדובר כמובן בהשפעה חיובית. כאשר רגישות תאי הגוף לאינסולין מוגברת ניתן "להסתפק" בכמות נמוכה יותר של אינסולין, וכך להוריד בין השאר את העומס מן הלבלב, יצרן האינסולין הגדול של הגוף. מחקר שנערך בצרפת מחזק טענה זו במוצאו כי צריכה של משקאות אלכוהוליים, ביניהם בירה לבנה, קשורים באופן מובהק בירידה של רמות האינסולין בדם.

אותו מחקר גם מצא כי צריכת בירה לבנה בצורה מתונה לאורך זמן קשורה לירידה בערכי ההמוגלובין המסוכרר (H1C) שהוא מדד טוב יותר לאיזון הסוכר בדם לאורך זמן (שלושה חודשים ויותר). באותו מחקר נמצא כי צריכת האלכוהול המייטבית בקרב גברים (בעלת ההשפעה המגינה הגבוהה ביותר) היא 30 גרם ליום.

מחקר אחר שנערך בהולד עקב אחרי 12 אלף חולי סוכרת וקבוצה ענקית של 370 משתתפי ביקורת בריאים, ובחן בין השאר הרגלי צריכה של משקאות אלכוהוליים שונים (ביניהם בירה לבנה) ורמות סוכר בדם. המחקר עקב אחרי הנבדקים למשך 12 שנים, ומצא כי נבדקים ששתו כמות מתונה של אלכוהול (6-48 גרם ליום) היו בעלי סיכון נמוך יותר לפתח סוכרת (ביחס למי שהפריז בשתיה או לא שתה אלכוהול כלל).

מחקר נוסף וארוך טווח במיוחד (32 שנה) בדק את הרגלי השתיה של 1462 נשים בשוודיה, בגילאי 38-60. מן המחקר עולה כי צריכת בירה לבנה וסוגי אלכוהול אחרים הורידו את הסיכון לחלות בסוכרת סוג 2 ללא קשר לגיל, וכן הפחיתה את הסיכון לתמותה בקרב אותן הנשים.
במחקר אחר שבדק יותר ממאה אלף נשים צעירות למשך תקופה של 10 שנים עלו תוצאות דומות, כאשר החוקרים קבעו כי צריכת אלכוהול בכמות המצויה בבקבוק בירה לבנה אחד או שני בקבוקים לכל היותר ביום, היא בעלת השפעה מגנה מפני סוכרת. מטה- אנליזה (סיכום של מחקרים רבים שנעשו בקרב אוכלוסיות שונות לאורך השנים) קבעה כי הכמות המומלצת של אלכוהול כטיפול מניעה לסוכרת עומדת על 24 מ"ל לנשים ו-22 לגברים. אותם החוקרים הביעו את דעתם כי ההשפעה המיטיבה של אלכוהול במניעת סוכרת תמונה בפריסת הצריכה לכל אורך השבוע והקפדה על צריכה מתונה בלבד.

גורם נוסף שהינו בעל חשיבות מכרעת במניעת סוכרת הוא ההקפדה על משקל גוף תקין ומניעת השמנה. בניגוד למיתוסים תזונתיים שונים, הערך הקלורי (ל100 מ"ל) של בירה לבנה נמוך יחסית למשקאות אלכוהוליים אחרים, ועומד על 43 קילוקלוריות ל100 גרם, מספר נמוך כמעט פי שניים מיינות יבשים בהם הערך הקלורי הוא 84 קק"ל ל100 גרם. ב100 מ"ל של משקאות אלכוהוליים אחרים כמו וודקה או וויסקי מצוי ערך קלורי הגבוהה פי 5 (!) מזה של הבירה הלבנה.

מחקר גדול שבחן את השפעת הבירה הלבנה על השמנה בקרב נשים בעלות משקל גוף תקין לעת תחילת המחקר הראה כי צריכה מתונה של בירה לבנה דווקא מפחיתה את הסיכון להשמנה בכ-61% בהשוואה להמנעות משתייה. המחקר נערך במרכז הרפואי הגינקולוגי בבוסטון (ארצות הברית) ועקב במשך 12.9 שנים אחרי 19220 נשים אמריקאיות (בגיל ממוצע של 38.9), כאשר כל המשתתפות התחילו את תקופת המעקב במשקל גוף תקין וללא מחלות לב או סוכרת. הסתבר כי הנבדקות שהקפידו על צריכה מתונה של אלכוהול- בקבוק אחד או שניים של בירה לבנה ביום- הפחיתו את הסיכון להשמנה ב-61% ואת הסיכון למשקל עודף קל ב-30% בהשוואה לנבדקות שנמנעו משתיה. המחקר הראה כי למרות שכל הנשים התחילו את המחקר במשקל תקין 41.3% מהן הגיעו במשך שנות המעקב של המחקר למצב המוגדר כעודף משקל והשמנה, כלומר מדדת מסת הגוף שלהם (BMI) עבר את רף ה25 נקודות. המחקר עורר הדים רבים בעולם התזונה והרפואה (כולל רפואת הסוכרת) ופורסם לאחרונה בכתב העת הרפואי הבינלאומי המתמקד ברפואה פנימית- "internal Medicine".

עצם האפשרות להלחם בסיכון לפתח סוכרת במהלך השנים באמצעים תזונתיים היא בעלת חשיבות מכרעת עבור חלקים גדולים באוכלוסייה העולמית, בייחוד האוכלוסיה המערבית ובמיוחד לאור חודש המודעות לסוכרת המצויין בעת זו בישראל וברחבי העולם. נתוני המועצה הלאומית לסוכרת מראים כי בישראל כיום חיים כחצי מיליון חולי סוכרת וחצי מיליון נוסף מתושבי ישראל מצויים במצב של סוכרת סמויה. כל שנה מתגלים בישראל בסביבות ה30000 חולי סוכרת חדשים, 2500 חולי סוכרת ישראלים מתים מידי שנה. מתוך כ1700 קטיעות האיברים שנערכות בישראל מידי שנה הרוב המוחלט (כ1400) הן תוצאה ישירה של מחלת הסוכרת. הנתונים ממשיכים להדהים: על פי הערכות שונות אחד מתוך כל שלושה ילדים ישראלים יפתח סוכרת במרוצת חייו.

סוכרת היא הגורם העיקרי לעיוורון, מחלות כליה, דיאליזה וקטיעות רגליים, ומהווה גורם סיכון משמעותי מאוד למחלות לב ומחלות כלי דם במוח. שיעורי התחלואה בסוכרת נמצאים בעליה: בשנים האחרונות חלה עליה של 38% בשיעורי הסוכרת בנשים ו29% בגברים. מדובר במחלה מסוכנת ביותר: תוחלת החיים של החולה הסוכרתי נמוכה בממוצע ב-10 שנים מבן גילו ללא סוכרת. כאמור סוכרת מהווה את הגורם העיקרי לעיוורון נרכש בישראל וברחבי העולם המערבי, כאשר 70% מן המאושפזים במחלקות לטיפול נמרץ ומעל לחצי ממטופלי הדיאליזה הם חולי סוכרת.

ארגון הבריאות העולמי (WHO) מדווח כי מעל ל300 מיליון חולי סוכרת חיים ברחבי העולם ומספרם יוכפל תוך 30 שנה. מדובר לא רק בשיקול בריאותי אלא גם בבעיה כלכלית עולמית: מגיפת הסוכרת, כפי שהיא הוגדרה על ידי ארגון הבריאות העולמי, מאיטה את הצמחיה הכלכלית באמצעות גרימת נכות, אובדן חיים ויכולת עבודה, עלויות טיפול ועוד, כתוצאה ישירה של המחלה או הסיבוכים הנרחבים שלה. עלות הנטל הכלכלי של מחלת הסוכרת מוערכת בכ376 מיליארדי דולרים בשנת 2010 בלבד, שהם כ11.6% מן ההוצאה העולמית הכוללת על שירותי בריאות. הפדרציה העולמית לסוכרת (IDF) מעל ל344 מיליון מתושבי העולם נמצאים בסיכון לפתח סוכרת. הIDF צופה כי ללא שינוי משמעותי במגמת המגיפה עד לשנה 2030 יותר מ-438 מיליון אנשים יחיו כחולי סוכרת מאובחנים עם נטל כלכלי של מעל ל490 מיליארד דולר בשנה.

הנתונים המדאיגים הללו ואחרים יידונו ב"סוכרת המגפה של המאה ה21- ניתן לעצור זאת", אירוע שיתקיים ביום שני, ה22 לנובמבר 2010, בתל אביב (גני התערוכה) ביוזמתה של המועצה הלאומית לסוכרת בהשתתפות האגודה הישראלית לסוכרת נעורים והאגודה הישראלית לסוכרת (איל). באירוע השתתפו שרים שונים, חברי כנסת, קברניטי מערכת הבריאות וראשי ערים מרחבי הארץ, כל זאת מתוך אמונה כי ישראל חייבת לחולל שינוי ממשי ודחוף בדפוסי ההתפשטות של מחלת הסוכרת על ידי שינוי באורח החיים של אזרחי המדינה, בייחוד באמצעים של קידום תזונה נכונה, פעילות גופנית ומניעת השמנת יתר.

חשוב להדגיש בהמשך לאמור לעיל כי שתיה מתונה מוגדרת ככמות של 2 בקבוקים (660 מ"ל) לגברים לבקבוק אחד (330 מ"ל) לנשים, ומורידה בצורה משמעותית את הסיכון למחלות שונות כנ"ל. עם זאת, צריכה מוגברת של בירה לבנה או כל משקה אלכוהולי אחר מבטלת את ההשפעות המגינות הנ"ל ומסוכנת. כמו כן כמובן שאין לנהוג לאחר שתיית בירה לבנה או כל סוג אחר של אלכוהול.

פורומים, מרפאת מטיילים רמב"ם

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הריון אחרי המזרח(: אביה 16/10/2019 15:26
 • שלום, אנחנו לאחר טיול במדינות המזרח (תאילנד וויאטנם), לאחר שהייה של כחודש עברנו לטייל בקנדה ובצפון ארה"ב. הבנו שההמלצה היא להמתין שלושה חודשים עד לפני כניסה להריון. עברו כבר חודש וחצי מאז שעזבנו את המזרח ולכן פחות הומלץ לנו לבצע את הבדיקות. האם באמת ניתן להסתמך על ההמתנה של השלושה חודשים? אם קרה וחלילה היה הנגיף לאחד מאיתנו (לא ידוע לנו כיוון שלא היה לנו אף תסמין ונמרחנו ב-DEET, אומנם נעקצנו מיתושים בכללי) יש מצב שעבר לשני ביחסי מין ועדיין לא היו תסמינים? ההמתנה של השלושה חודשים ערה גם לאפשרות שמקרים כאלו היו? תודה (:

 • + הוסף תגובה
בדיקה לזיקה לאחר יותר משלושה חודשים ד"ר עמי נויברגר 16/10/2019 17:43
 • אין מקרה מתועד של הדבקת עובר יותר משלושה חודשים לאחר החזרה. לטעמי בהחלט אפשר לחכות ולוותר על הבדיקה. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
שאלה קטנה נוספת אביה 16/10/2019 17:47
 • תודה על המענה המהיר(: ושאלה נוספת, הופיעה לי פריחה קטנה בכף היד בטיול, משהו קטן ולא מציק, לא עבר לגמרי (בערך חודשיים), פשוט נמצא שם בקטנה, ייתכן וזהו תסמין לזירה?

 • + הוסף תגובה
זיקה תאילנד ט א ט 15/10/2019 08:50
 • שלום, אני ובעלי חזרנו מתאילנד לפני כשבוע וחצי איננו יודעים אם נדבקו בזיקה אנחנו רוצים לנסות להיכנס להריון כמה זמן עלינו לחכות ? ( כמה זמן לאישה וכמה זמן לגבר?) תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
חודשיים אישה ד"ר עמי נויברגר 16/10/2019 17:46
 • ושלושה חודשים לגבר. אם מקיימים יחסי מין לא מוגנים - שלושה חודשים לשניכם

 • + הוסף תגובה
טיול משפחתי עם תינוק נועה 16/10/2019 10:03
 • שלום רב, אנחנו זוג + ילד בן שנתיים וארבע. על מנת לחסוך בעלויות, אנחנו מנסים לתכנן כבר עכשיו טיול לספטמבר 2020, בו כבר יצטרף אלינו למשפחה תינוק שיהיה במועד זה בן 7 חודשים. האם יש מפה ו/או רשימה מסודרת של יעדים שלא מומלצים לטיול עם תינוק (בשל רפואה לקויה, מחלות...) שאפשר להיעזר בה על מנת לתכנן טיול? ישנם יעדים במזרח אסיה או דרום אמריקה למשל שהיינו רוצים לנסוע אליהם, אך אנחנו לא יודעים אם הם בכלל מתאימים. תודה

 • + הוסף תגובה
טיול עם תינוק שעדיין לא נולד ד"ר עמי נויברגר 16/10/2019 17:45
 • צר לי אבל צריך לשבת ולחשוב איך ואיפה. מציע שתגשו ליעוץ מלא - זה מעבר לעומק שאפשר להיכנס כאן.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!