זריקה חדשה למניעת הריון עם הזרקה תת עורית

אמצעים הורמונליים למניעת הריון (HC) נכנסו לשימוש המוני מאז המחצית השניה של המאה שעברה,
אולם במשך עשרות שנים דרך המתן היחידה של תרופות אלו נשארה אוראלית.
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 06/06/2016
אמצעים הורמונליים למניעת הריון (HC) נכנסו לשימוש המוני מאז המחצית השניה של המאה שעברה,
אולם במשך עשרות שנים דרך המתן היחידה של תרופות אלו נשארה אוראלית. הורמוני המין הנשיים
(אסטרוגנים ופרוגסטרונים), עליהם מבוססות הגלולות למניעת הריון, נספגים הייטב במתן פומי,
אולם הצורך להמנע מרמות גבוהות מידי בבת אחת מביא לכך שהגלולות חייבות להלקח בצורה יומיומית.


קראו עוד: פוסטינור - גלולת היום שאחרי למניעת הריוןבכל הגלולות, ובעיקר בגלולות החדשות בהן רמות ההורמונים הופחתו למינימום היעיל, חשיבות מכרעת להקפדה
על לקיחת התרופה מדי יום באותו הזמן. "פספוס" של יום בודד יכול להוביל לירידה ביעילות הגלולה ב20-100%, ולכן במידה ושכחת ליטול את הגלולה אין להסתמך על יעילות הגלולות באותו החודש (אם כי כמובן יש להמשיך וליטול את התרופה למניעת אי סדירויות בוסת).

אחד הפתרונות לצורך היומיומי בלקיחת הגלולה הוא הזרקות של תכשירים הורמונליים בעלי פירוק איטי.
החומר המפורסם ביותר בקטגוריה זו קרוי depot medroxyprogesterone acetate, או בקיצור DMPA (ידוע גם בשמו המסחרי depo-provera), שפותח ב2004 כאמצעי הזרקה תוך שרירי אחת לשלושה חודשים.

לאחרונה פותחו שני מוצרי חדשניים המבוססים על תרכובות דומות של DMPA. הראשון, DEPO SUBQ, יוצר על ידי חברת האם פפיזר וניתן להזרקה תת עורית ולא תוך-שרירית, מה שאמור להוריד את תופעות הלוואי האסטרוגניות של התרופה (בין השאר אוסטאופורוזיס, כאבי ראש, אגירת נוזלים וכו'). השני, בפיתוח של חברת מרק, ממתין לאישור ה-FDA האמריקאי ואמור להיות משוחרר בצורה איטית במיוחד, כך שניתן יהיה להסתפק בזריקה אחת לשנה בלבד.

פורומים הריון בסיכון גבוה - אולטרה סאונד וסקירות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
רגליים / ידיים שנרדמות בר 27/02/2020 20:03
 • היי, אני בשבוע 12 ואני כל הזמן מרגישה שנרדמות לי הרגליים/ידיים אם הן סטטיות למשך זמן מה. קראתי שזה הגיוני שזה ייקרה בשלבים מתקדמים של ההריון. אבל בשלב זה זה הגיוני? האם זה עלול להעיד על איזשהן בעיות שקשורות לדם/זרימת דם? יש משהו שכדאי שאבדוק? לפני ההריון עשיתי את כל בדיקות הקרישיות שאפשר. אולי יש צורך לעשות אותן גם בהריון עצמו? כי ההריון משפיע על הקרישיות?

 • + הוסף תגובה
הירדמות ידיים ורגליים דר' יפעת גדות 28/02/2020 11:12
 • שלום רב. במהלך ההריון הידיים עלולות להרדם כתוצאה מהצטברות נוזלים. בדרך כלל זה מופיע בשלב יותר מתקדם. הרגליים יכולות להתפס בהריון כתוצאה מהתכווצות שרירים במהלך ההריון. אני מציעה לגשת לבדיקת נוירולוג מכיוון שזה הופיע לך מוקדם ולעקוב אחר לחצי הדם. בהצלחה. ד"ר יפעת גדות

 • + הוסף תגובה
מי שפיר טל 27/02/2020 12:11
 • היי, יש לי אפשרות לקבוע תור למי שפיר לשבוע 17 או לשבוע 21. האם יש עדיפות לקבוע לשבוע 21 מהבחינה של אמינות התוצאה או מבחינה אחרת?

 • + הוסף תגובה
דיקור מי שפיר דר' יפעת גדות 28/02/2020 11:09
 • שלום רב. עדיף בשבוע 17 על מנת לקבל תשובה כמה שיותר מוקדם. החל משבוע 17 לא אמור להיות הבדל בין שבוע 17 ו21 מבחינת אמינות תוצאות הבדיקה. בהצלחה. ד"ר יפעת גדות

 • + הוסף תגובה
הריון, טיסות וקורונה אור 27/02/2020 09:33
 • שלום דר' ובוקר טוב :) בת 37, בשבוע 13 להריון (הריון שלישי, בבית בת אחת + הריון אחד הפסיק בשבוע שבע). בשל בעיות של רעלת, סכרת, iugr בהריון הקודם אני במעקב הריון בסיכון גבוה ומטופלת באספרין, אך מהלך ההריון עד נק' זמן זו תקין. שאלותיי הן: 1. האם יש בעיה לטוס באיזור שבוע 15 לחו"ל? (הרופא מאשר אך אשמח לעוד חו"ד. טיסה של שעה). 2. האם יש כיום מידע על קורונה בהקשר של הריון /פגיעה בעובר וכו'? אתמול יצאה המלצה לישראלים לא לטוס כלל, במצב של "טיול" הייתי מבטלת, אך לא מדובר בכך ויש חשיבות לנסיעה לכן מעדיפה לברר ולקבל החלטה שקולה כמה שאפשר.

 • + הוסף תגובה
טיסה וקורונה דר' יפעת גדות 28/02/2020 10:10
 • שלום רב. עקרונית אין בעיה לטוס אם לר ידוע על קרישיות יתר. חשוב לשתות הרבה בטיסה להתהלך ולהזיז רגליים. חשוב שיהיה ביטוח רפואי טוב. מבחינת הקורונה- אין מידע על הריון אך חשוב לדעת שנשים בהריון הן קבוצת סיכון ויכולות לחלות בצורה קשה. בברכה ד"ר יפעת גדות

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!