הרטבה לילית - איך אתם מתמודדים עם זה?

מחקר מגלה, ילדים מרטיבים סובלים יותר מעונשים חלקם אף סובל מעונשים פיזיים ואלימות של ממש. מומחה להרטבה בילדים מתריע כי הורים רבים תופסים את ההרטבה כמעשה מבחירה ומעבירים לילד רגשות אשם מיותרים.

כתבה פרסומית כתבת חסות

תאריך עדכון: 29/08/2011
מחקר מגלה, ילדים מרטיבים סובלים יותר מעונשים, חלקם אף סובל מעונשים פיזיים ואלימות של ממש. מומחה להרטבה בילדים מתריע: הורים רבים תופסים את ההרטבה כמעשה מבחירה ומעבירים לילד רגשות אשם מיותרים. מחקר שנערך בקרב ילדים בגילאים 6-18 שסובלים מבעיות של הרטבה לילית גילה כי רובם המוחלט של הנשאלים חוו עונש כזה או אחר מצד ההורים בעקבות ההרטבה הלילית. המחקר פורסם בירחון הרפואי לרפואת ילדים (journal of pediatria) וגילה כי כ-87% מהנשאלים שהשתתפו במחקר סבלו מעונש מילולי בעקבות ההרטבה. יותר מ-50% סבלו מעונשים פיזיים ממש, ביניהם דרישה לכבס את הסדין הרטוב, מקלחת קרה, דרישה לעמוד במשך כל שאר הלילה, ועוד. בכמחצית מן המקרים (48.5%) סבלו הנשאלים מעונשים פיזיים אלימים של ממש. האלימות הפיזית הישירה הייתה נפוצה יותר דווקא בקרב הילדים הצעירים יותר (גילאי 6-9), בהם כ-49.6% סבלו מאלימות. זאת בניגוד לילדים בוגרים יותר, בגילאי 10-18, בהם "רק" כ-16 אחוזים סבלו מאלימות פיזית ישירה. מעניין לציין כי רוב העונשים האגרסיביים (כ-90 אחוז מהם) בוצעו באופן יומיומי ומרבית האלימות באה דווקא מצד האם. כל ההורים או האפוטרופוסים של הילדים שהתשתתפו במחקר הודו במידה זו או אחרת של חוסר סובלנות כלפי הילדים שסבלו מהרטבת לילה.

בתגובה על המחקר מוסר מנהל המחלה האורולוגית לילדים בבית החולים שערי צדק, ד"ר בוריס צ'רטין, כי גם בישראל ישנם למרבה הצער הורים המאמינים שההרטבה הלילית נעשית "בכוונה", מתוך בחירה של הילד, וחושבים כי לילד יש שליטה על ההרטבה הלילית. לדבריו של ד"ר צ'רטין חשוב שהורים ידעו ויבינו שרוב מקרי ההרטבה הלילית נובעים בגלל בעיה פיזיולוגית לגמרי: ירידה ברמת ההורמון ווזופרסין.

מדובר בהורמון שאחראי על ריכוז השתן והקטנת קצב יצור השתן, בין השאר בשעות הלילה. כמו לכל אדם, לילדים אין כל שליטה מודעת על רמת ההורמון, והטיפול היחיד בבעיה הוא רפואי גרידה: מתן תחליף הקרוי "מינירין". גם הרטבת יום היא בדרך כלל בעיה רפואית, בדרך כלל בשלפוחית השתן, ולכן האבחון והטיפול הראשוני צריך להיות על ידי רופא מומחה ולא בשיטות פסיכולוגיות שונות. למעשה הטיפול הגרוע ביותר האפשרי לבעיית ההרטבה בלילה הם עונשים שונים, שבוודאי לא יסייעו לפתרון בעיית ההרטבה אלא רק יעמידו את הילד במצב של חוסר אונים ויפגעו בביטחונו העצמי, כך לדברי ד"ר צ'רטין.

הרטבת לילה היא אחת מן הבעיות הנפוצות הגורמות לפניה של הורים לרופא ילדים. בגיל 6 שנים לדוגמא כ-15 אחוז מהילדים יסבלו מן התופעה בדרגות חומרה שונות. הרטבת לילה מגיל 5 ואילך דורשת בירור וטיפול רפואי. בנוסף לסיבות שצויינו לעיל, קיימות סיבות נוספות רבות לבעיית הרטבת הלילה, ולכן מומלץ שכל ילד שסובל מן התופעה יעבור בירור יסודי במרפאה יעודית לטיפול בהרטבות לילה.

פורומים, בעיות בזיקפה, אימפוטנציה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פין קטן לור 04/11/2019 23:55
 • אני בן 65.שנים אחרונות הפין שלי נעשה קטן מאד מאד ובנוסף בעיה של אי אונות. מגיע לאורגזה רק כשבת זוגתי נוגעת לי בפין. הפלטה נעשת ללא זיקפה אולי זיקפה קטנה מאד ממש בקושי ועדיין הפין נישאר קטן מאד. מיתבייש ללכת לרופא.

 • + הוסף תגובה
כיווץ הפין ד"ר נחום זילבר 06/11/2019 06:37
 • זו בעיה מוכירת בגיל המבוגר הנובעת ממספר סיבות או מצבים רפואיים שונים. גם הבעיה של זקפה חלשה ופליטה בנגיעה הם גם מוכרים. פנה לאורולוג מומחה בנושא שינסה לעזור לך אחר בירור רפואי

 • + הוסף תגובה
בעיות זיקפה לאחר ניתוח יורי 28/10/2019 11:24
 • עברתי ניתוח לכריתת ערמונית לפני כ 4 שנים. כדורים לקחתי ללא הועיל.זריקות עזרו לי להגיע לזקפה. ברצוני לנסות משאבה לפין האם זה יכול לעזור לי לזקפה ? ואיזה משאבה או חברה מומלץ לקנות ? תודה

 • + הוסף תגובה
טיפול בהזרקות לפין ד"ר נחום זילבר 30/10/2019 00:01
 • אם כדורים לא הועילו וטיפול זריקתי משפר את מצבך הזיקפתי אל תחפש דברים שמופיעים ברשתות באינטרנט למינהם

 • + הוסף תגובה
אחרי ניתוח ערמונית יורי 30/10/2019 01:23
 • הזריקות עזרו לי אך הם יקרות מאוד וגורם לי לכאבים בפין . זריקה אפשר כל 48 שעות ובין לבין אני רוצה להשתמש במשאבה לפין . שאלתי האם זה יכול לעזור לי להגיע לזקפה ? ואיזה משאבה לפין מומלצת איזה חברה או דגם ? תודה

 • + הוסף תגובה
זריקות לפין אחרי כריתת ערמונית ד"ר נחום זילבר 01/11/2019 10:03
 • מבחינה האורולוגית רפואית - טיפולית הטיפול הזריקתי לפין הוא היעיל ביותר ואלפי אנשים מקבלים אותו כי הוא משפר להם את איכות החיים בצורה ניכרת. הפרש הזמן בין ההזרקות הוא לפחות 72 שעות. בעבר לפני כ20 שנה היו משאבות לצורך קבלת זיקפה שהגיעו מארצות הברית אולם לאחר הופעת שני מקרי נמק הפין הם הוצאו משימוש. איני מכיר משאבות אחרות פרט לאלו שמפורסמות על ידי חנויות סקס למינהם.

 • + הוסף תגובה
תוספי מזון לאון גברי אביאל 27/10/2019 19:50
 • הינני כבן 62 ואני מרגיש שכוחי המיני חלש ! יש לי תוספי מזון כגון: "multi gold" "vita cal+d" וכן "אופטי סייף מולטי ויטמינים ומינרלים" האם הם יכולים לעזור לי? וגם להורמונים כגון טסטוסטרון וכו תודה לתשובתך

 • + הוסף תגובה
תוסף ד"ר נחום זילבר 29/10/2019 23:58
 • אם יש לך תוסף ואתה משתמש בו והוא עוזר לך אז מצוין ואם הוא לא עוזר כמו שקורה בדרך כלל פנה לאורולוג מומחה בנושא זה שיתאים לך טיפול שיעזור לך היטב בגיל 62.. אפשרי גם לבדוק רמות הורמונים בדם ולהמליץ על טיפול לפי התשובות.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!