נוגדי חמצון עלולים לגרום לקשיי פוריות בנשים

בשנים האחרונות, התפתח שוק עשיר של מוצרים נוגדי חמצון, בצורה של תוספי מזון, משקאות, קוסמטיקה ועוד. בפועל כנראה שאיננו מבינים לגמרי את מגוון ההשפעות של החומרים הללו על גוף האדם.
כתבה פרסומית כתבת חסות


בשנים האחרונות, התפתח שוק עשיר של מוצרים נוגדי חמצון, בצורה של תוספי מזון, משקאות, קוסמטיקה ועוד. מוצרים אלו נחשבים לבטוחים לשימוש ורכישתם אינה מותנית בהצגת מרשם רופא. עם זאת, בפועל כנראה שאיננו מבינים לגמרי את מגוון ההשפעות של החומרים הללו על גוף האדם. פרופסור נאווה דקל, במחלקה לבקרה ביולוגית של מכון ויצמן, בחנה לאחרונה את השאלה הזו, וגילתה כי בין השאר חומרים נוגדי חמצון יכולים לגרום לבעיות פוריות בנשים. נוגדי חמצון שונים, כמו ויטמינים מקבוצת C ו-E, מסייעים בנטרולן של "תרכובות חמצן פעילות". תרכובות שונות המכילות חמצן פעיל ("רדיקלים חמצניים חופשיים") מיוצרות בתהליכי חילוף החומרים השונים בגופנו (הנשימה התאית ועוד). היווצרות התרכובות הללו מואצת עוד יותר במצבי קצה, פעילות גופנית מאומצת, מצבי מחלה ועוד. התרכובות הללו מזיקות לכל התאים בגוף, ולפיכך נוגדי החמצון, שכאמור מסייעים בנטרול התרכובות החמצניות, עשויים לשפר את הבריאות ולעזור בהאטת קצב ההזדקנות והפגיעה בתאים וברקמות.

צוותה של פרופ' דקל, שכלל את תלמידי המחקר ארי תדמור וקטי שקולניק, ביצעו הזרקה של חומרים נוגדי חמצון לשחלות של עכברות. כתוצאה מהניסוי רמת הביוץ של העכברות צנחה במידה משמעותית, כמות הביציות שהשתחררו בכל מחזור ביוץ מן השחלה והגיעו למיקום ההפריה קטנה משמעותית. ניסויים נוספים אוששו את החשש כי יתכן והחומרים נוגדי החמצון גרמו לתופעה. כך לדוגמא הוכח כי מי החמצן, סוג של תרכובת חמצן פעילה, מחכים במידה רבה של דיוק את פעילות הורמון הביוץ.

הממצאים זכו לתודעה רבה בעולם ואף התפרסמו לאחרונה בכתב העת המדעי הנודע PNAS (הרשומות של האקדמיה הלאומית למדעים בארה"ב), ומרמזים על כך שיתכן ותרכובות החמצן הפעילות חיוניות לפעילות הפיסיולוגית התקינה, ולא רק מזיקות כפי שהיה מקובל עד היום בעולם המדעי. הממצאים הללו מחזקים גם הוכחות מחקריות נוספות שמצאו דמיון משמעותי בין תהליכי הרבייה והפריון לבין תהליכי דלקת (שגם בהם לתרכובות החמצן חשיבות מכרעת). לדבריה של פרופ' דקל, הדמיון הרב בין שני התהליכים והחשיבות של תרכובות חמצן פעילות בשניהם כאחד, עלולה לרמז על קשר בין נטילת תרופות נוגדות דלקת לבין בעיות בביוץ התקין.

מחקרים רבים של פרופ' נאוה דקל התמקדו בתהליכי הפריון והרבייה, ומחקרים קודמים שלה כבר סייעו בפיתוח שיטות שונות לטיפול בבעיות חוסר פוריות. עם זאת, הגברת הפיריון אינו הפן היישומי היחיד של המחקר הנוכחי. פרופ' דקל מעלה את האפשרות כי דווקא הגילוי של חשיבות התרכובות החמצן הפעילות בתהליכי הבקרה יכול להביא לפיתוחם של אמצעי מניעה חדשים המבוססים על חומרים נוגדי חמצון. יתכן אף כי חומרים אלו יהיו יעילים אף יותר מאמצעי המניעה המקובלים כיום, שהם מבוססי הורמונים.

בימים אלו פרופסור דקל ושאר חברי קבוצת המחקר שלה עוסקים בתכנון מחקרים נוספים. מטרתם העיקרית היא להבהיר באילו שלבים בדיוק ובאיזה מנגנון מולקולארי משפיעים נוגדי החמצון על תהליך הביוץ ביונקים. כמו כן יבדקו חברי המעבדה את ההשפעה של נוגדי חמצון על תהליכים אלו כאשר הם ניתנים בצורה פומית (בשתיה או במזון) ולא בהזרקה ישירה לשחלות של המודלים העכבריים. בנוסף לכל אלה יעשו מאמצי מחקר אפידמיולוגים, שיבדקו את חוזק הקשר הסטטיסטי בין נטילת תוספי מזון נוגדי חמצון בנשים לבין בעיות פוריות וקושי להרות.

פורומים היסטרוסקופיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דימומים לאחר היסטרוסקופיה לאה 12/10/2020 00:42
  • עברתי שתי הפלות רצופות בשבוע 7 להריון נשלחתי על ידי הרופא לעשות היסטרוסקופיה אבחנתית ולא ראו שום דבר אבל כבר 3 חודשים יש לי מחזור רגיל ולאחריו עוד כמה ימים של דימום קל מאוד בצבע מוזר כמו כן ראיתי במחזור כמה חתיכות קטנות,לא יודעת של מה, האם זה תקין ?

  • + הוסף תגובה
נישה ברחם יעלוי 11/10/2020 18:33
  • שלום, עשיתי 2 ניתוחים קיסריים (ילדים בריאים ברוך ה) וגרידה לפני כ4 חודשים. מאז הגרידה מספר ימים לאחר שנגמר המחזור יש לי הכתמות חומות.... והתחלתי טיפולי ivf בהם נאמר לי כי יש לי נוזל מסביב לרירית אבל לא ידעו להגיד מה הוא. אמרו רק שהוא בכמות קטנה שלא תפריע להחזרה. מאחר ושילוב הדברים מעלה הדאיג אותי, עשיתי היום היסטרוסקופיה אבחנתית ונצפו 2 נישות- פרוקסימלית קטנה ושטוחה ודיסטלית יותר עמוקה ויותר גדולה. אכן נצפה נוזל בחלל הרחם... הרופא המליץ לתקן את הנישה ורק אז לבצע החזרת עוברים אבל אמר להתייעץ עם מומחה פיריון. נכנסתי להיריון ספונטני 3 פעמים על הניסיון הראשון... אני תוהה אם זה תמיד היה שם ופשוט ״חיפשתי אז מצאתי״ או שבאמת זה משהו שצריך לטפל בו ועשוי לפגוע בסיכוי להרות? אני עושה עכשיו טיפולי pgd ולכן כל עובר יקר... אבל לא רוצה לעשות ״סתם״ פעולה פולשנית אם היא לא באמת פוגעת בסיכויי להרות....

  • + הוסף תגובה
דימום והיסטרוקופיה נעה 11/10/2020 17:42
  • שלום, לאחר היסטרוקופיה אבחנתית שבמהלכה הוצאה שארית קטנה מהפלה (6 מ"מ). מיד לאחר התהליך הגיעו בימים כבדים וקרישי דם (כ6/7 קרישים בנוניים) במשך 4-5 שעות מביצוע הבדיקה שהלכו והתמעטו מלווים בכאבי בטן, עד לכמות סבירה של מחזור פחות או יותר. האם הדבר תקין או שמא מעיד על משהו? תודה !!

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!