שימוש בתרופות ללא מרשם- אין סיבה לבהלה

כולנו משתמשים מדי פעם בתרופות ללא מרשם ולפעמים גם לתקופה של מספר ימים. חשוב שכולנו נכיר לצד היתרונות, את הסכנות ואת תופעות הלוואי הטמונות בשימוש בתרופות אלו

כתבה פרסומית כתבת חסות

תאריך עדכון: 10/04/2011
המקרה הטראגי שאירע, בו בעקבות נטילת איבופרופן נגרמה אי ספיקת כבד המצריכה השתלה, מזכיר לכולנו את הסכנות האדירות הטמונות בנטילת תרופות ללא מרשם. אף שמדובר בתרופות זמינות, זולות, יעילות, ובעלות פרופיל בטיחות יוצא מן הכלל, לכל אחת מן התרופות הנמכרות ללא צורך במרשם רופא בישראל תופעות לוואי רבות וחמורות, וחלקן בלתי צפויות. כדי להדגים את הסכנות הטמונות בשימוש מוגזם ולא מבוקר בתרופות ה"תמימות" לכאורה שכולנו רוכשים בבתי המרקחת ואפילו בחנויות הנוחות, אספנו כמה תרופות נפוצות.

אקמול- או בשמה הגנרי פאראצטמול או אצטומינופן, היא התרופה השכיחה והנמכרת ביותר להורדת חום ושיכוך כאבים קלים בישראל. אף שהאקמול לא מפחית את עוצמת הדלקת, הוא מסייע מאוד בטיפול בתסמינים (חום וכאב) של מחלות רבות. עם זאת, התפוצה הגדולה של התרופה הופכת אותה לסיבה מספר אחת לכשל כבדי בבריטניה, וכן ברוב מדינות העולם המפותח. נטילה של יותר מ-4 גרם ביממה (8 טבליות של 500 מ"ג), עלולה לסכן את הכבד, ובליעה של מעל ל8 מ"ג בבת אחת תגרום כעבור 24-48 שעות לכשל כבדי בלתי הפיך. ההשפעה של התרופה על הכבד מסבירה גם מדוע אסור לקחת אקמול יחד עם אלכוהול, מיץ אשכוליות, וכן תרופות רבות (כמו תרופות נגד יתר לחץ דם) ותוספי תזונה טבעיים שונים.

אופטלגין- או בשמה הגנרי דיפירון, נמצאה כמסוגלת לפגוע במגוון תאי הדם (אנמיה, פגיעה בתאי הדם הלבנים, ולעיתים נדירות גם פגיעה ביצור תאי הדם במח העצם), גם בעקבות תקופות שימוש קצרות יחסית, אפילו של שבוע. כדאי לזכור שהתרופה נאסרה לשימוש בארה"ב ובמדינות מערביות נוספות, וזאת על אף הפוטנטיות שלה. התרופה אסורה לגמרי לסובלים מחסר באנזים G6PD ("מחלת הפול", נפוצה ביוצאי צפון אפריקה).

נורופן- או איבופרופן בשמה הגנרי, וכן תרופות נוספות מקבוצת נוגדי הדלקת הלא סטרואידליים (NSAIDS) משלבות שלוש פעולות עיקריות: הורדת חום, הורדת כאב והפחתת מצב דלקתי. ככאלה, ובגלל פרופיל הבטיחות הגבוה שלהן, הן מהוות את הבחירה הראשונה למצבים דלקתיים רבים, החל מזיהומים ויראליים, דרך דלקות פרקים ושרירים, וכלה במחלות ראומטיות קשות. עם זאת, חשוב לזכור כי אפילו במינונים המקובלים, לתרופות הללו תופעות לוואי רבות ומסוכנות, כאשר בין התופעות העיקריות שהן עלולות לגרום, נמצאת פגיעה כליתית כבדה, פגיעה במערכת העיכול (ולכן הן לא מומלצות לסובלים מכיבים), ולעיתים נדירות (וכפי שקרה לצערנו השבוע) גם לכבד.

אספירין- התרופה העתיקה הזו נתגלתה על ידי האנושות לפני קרוב לשלושת אלפים שנה, ועד היום איננו מבינים את מכלול תופעות הלוואי הקשורות אליה. אספירין הוכחה כיעילה במניעה (ראשונית ושניונית) של מחלות לב וכלי דם, טיפול בהתקפי לב, טיפול במחלות דלקתיות שונות, ועוד. עם זאת, התרופה (שגם היא חלק מקבוצת הNSAIDS) יכולה לגרום ולהחריף בעיות כיבים בקיבה, ולהתנגש עם פעולתן של תרופות רבות (ביניהן: תרופות להורדת לחץ דם, תרופות אחרות לטיפול בדלקת, קומדין, נוגדי חומצה ועוד).

אז איך אנחנו יכולים להיזהר ולשמור על עצמינו?

לפני הכל, חשוב להיות מודעים לסכנות הללו, ולזכור כי גם תרופות ללא מרשם הן חומרים פעילים פיזיולוגית עם מגוון תופעות לוואי. העדיפו לקחת גם תרופות ללא מרשם רק לאחר שהתייעצתם עם הרופא או לפחות הצגתם את הבעיה בפני הרוקח. במקרים אלו הקפידו לציין מחלות נוספות מהן אתם סובלים (גם אם הדבר נראה לכם לא רלוונטי), ובמיוחד אילו תרופות/ מזונות/ תוספי מזון אתם נוטלים או מתכוונים ליטול יחד עם התרופה המדוברת או אלרגיות כלשהן. דחיפות הפניה לרופא עולה במידה והטיפול בתרופה ללא מרשם מתמשך לאורך זמן, אפילו מעבר לשלושה ימים.

חובה לפנות לייעוץ רפואי מוסמך במידה במקרים הבאים:
1. התרופה לא פועלת כפי הנדרש (לדוגמא: האקמול לא מוריד חום)
2. המחלה מחמירה, בייחוד אם מופיעים סימנים כמו קוצר נשימה, צהבת, גרד, חום גבוה, ערפול הכרה.
3. מופיעות תופעות לוואי חדשות.

הימנעו מנטילת תרופות שלא לצורך, אל תיקחו עוד כדור אקמול לפני שאתם רואים שהחום אכן מתחיל לעלות, לא כל כאב קל צריך ל"זכות" בנורופן, וכו'. כמו כן, חשוב מאוד להקפיד על המינונים (הרשומים בין השאר על האריזה ועל עלון המידע של התרופה). זיכרו שמינונים חייבים להיות מותאמים לגיל (ולמשקל), ובכל מקרה אין לעלות בשום פנים ואופן על המינון המקסימלי המומלץ.

ועוד מילה על "תחליפים טבעיים"
אף שתרופות ללא מרשם הן בהחלט חומרים כימיים, וטומנות בחובן סכנות רבות, מדובר בחומרים שעברו תהליכי פיקוח וברירה קפדניים ביותר. תהליך האישור של כל תרופה כולל ארבעה שלבים ומאות תתי שלבים, כל אחד מהם מפוקח על ידי הרגולטורים, שלא להזכיר את הסטנדרטים המחמירים בכל הנוגע לאופן הייצור, מה שאין כך לגבי חלק מן התחליפים ה"טבעיים" המוצעים בשוק, ושבמקרה הטוב הוכחו כלא מזיקים. התשובה לסכנות הגלומות בתרופות ללא מרשם היא בדיקה קפדנית של נחיצות התרופה בכל מקרה ומקרה והקפדה על הכללים שהבאנו לעיל, ולא החלפתן בסכנות בלתי ידועות של תכשירים לא מפוקחים.

פורומים, מחלות כבד מבוגרים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הפטיטיס לאחר היריון טלי 10/11/2019 03:07
  • שלום, אני נשאית כרונית הפטיטיס B מזה כ-15 שנה, הדנא בדכ נמוך מ- 1000 במהלך ההיריון היה 83 ולקראת הלידה קפץ דרסטית ל -3074 עם תפקודי ואנזימי כבד תקינים, הנחו אותי לחזור על הבדיקה חודש אחרי הלידה, כעת בדנא קפץ אף יותר ל-10661! Alt 34 ו- ast 40 ו- afp עלה מ 2.5 ל-4.5. מומחה כבד אמר לחזור שוב על הבדיקות בעוד חודשיים ואם לא יהיה שיפור נתחיל טיפול. 1. קראתי מחקר שטוען שבהיריון ולאחר לידה הערכים יכולים לעלות , האם זה מבוסס? אם הקפיצה היא עקב ההיריון האם זה יכול לרדת? או שבדכ מדובר בטריגר וזאת מגמת עליה לצורך עליה? כי שוב, כל השנים הערכים היו נמוכים יחסית באזור הכמה מאות, חוששת להתחיל טיפול אם זה יכול בסוף לרדת מעצמו. 2. בבדיקות שלי מלפני כמה שנים HBVe ag negative, האם זה יכול להפוך לפוסיטיב מעצמו על פני הזמן לדוג׳ אם ישנה עליה בכמות הוירוס? האם יש קשר בין ה-e לבין הדבקת היילוד? קראתי שלרוב הדבקה ליילוד היא כאשר הערך חיובי. 3. לפני שנתיים היה לי כבד מעט שומני באחת מבדיקות האולטרסאונד , מאז לא עשיתי US שוב, במהלך ההיריון העליתי המון במשקל כ- 30 קג והתזונה היתה מאוד לא בריאה, האם אלה יכלו להשפיע על העליה באנזימי הכבד ולא הפטיטיס? 4. האם אני יכולה לעשות משהו שיכול לתרום להורדת אנזימי הכבד/רמת נגיף? לדוג׳ ירידה במשקל/אורח חיים בריא וכו׳ מאוד מודאגת וחוששת להמשך. תודה

  • + הוסף תגובה
נשאות של הפטיטיס B ואורך חיים Miguel 10/11/2019 02:40
  • שלום, פרופסור ננכבדה. הנני נשא הפטיטיס B מזה 13 שנה ותפקודי כבד תקינים, תוצאות פיברוסקאן גם היו תקינות. אני עושה ספורט וכמעט לא צורך אלכוהול (כוס או שתיים של יין פעם בשבוע או שבועיים). לאחרונה התחלתי להרגיש כאבים באזור הצלעות בצד ימין. האם זה יכול להית קשור למחלה ? האם חייבים להפסיק עם אלכוהול לגמרי או ניתן רק להגביל כמות ? האם ייתכן שנשא הפטיטיס לא יחלה במשך כל שנות חייו ? אני כרגע בן 45 והאם יש סיכוי שלא אזדקק לטיפול תרופתי לעולם ? תודה מראש.

  • + הוסף תגובה
בעיות בכבד כתוצאה משימוש באנטיביוטיקות עדי 06/11/2019 09:55
  • בת 40.לאחר טיפול שיניים כירורגי. ניתנו לי 2 סוגי אנטיביוטיקות למשך 5 ימים: 2 כדורי אוגמנטין כל יום 875 מג 4 כדורי פלג'יל כל יום כמו כן היה יום אחד שלקחתי נרוסין. היום היום הרביעי לטיפול האנטיביוטי נחלו בחילות כאבי בטן וצורה רכה וצהובה. האם יכול להעיד חלילה על פגיעה בכבד? למה עלי לשים לב? תודה

  • + הוסף תגובה
אנטיביוטיקה פרופ' זיו בן ארי 06/11/2019 16:48
  • סוג זה של אנטיביוטיקה יכול לגרום לעיתים רחוקות לנזק, אם זה נמשך בקשי בדיקות דם אצל הרופא המשפחה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!