ניתוח לב - האם יש שוני בין נשים לגברים?

מחלות לב והתקפי לב בפרט הינן מחלות אשר משוייכות באופן כמעט אוטומאטי לגברים. אולם שיוך זה אינו בהכרח נכון
כתבה פרסומית כתבת חסות


למרות הדעה הרווחת לפיה מחלות לב "שייכות" לגברים בלבד, הדבר נכון חלקית בלבד. המחלות הגורמות להתקפי לב, נדירות בנשים בתקופת הפוריות, אולם עם תום תקופה זו, שכיחות התקפי הלב בנשים הינה בדיוק כמו בגברים ואף מהווה את גורם התמותה השכיח בנשים לאחר תום תקופת הפוריות.הביטוי של מחלת לב אצל נשים שונה מזה של הגברים, לכן לא פעם כאשר אשה חשה תעוקת חזה, תלונותיה לוטות בערפל ואינן ממוקדות, דבר אשר מקשה מאוד על האבחון.
כמו כן, ישנן מחלות לב הקיימות רק בנשים. אי ספיקת לב לאחר הלידה הינה מחלת לב האופיינית לנשים בלבד ואשר סיבתה לא ברורה. ברוב המקרים, מדובר בתופעה אשר באמצעות טיפול חולפת תוך תקופה של מספר חודשים ולעיתים נדירות בלבד מסתבכת עד כדי צורך בהשתלת לב.

תופעה נוספת הקיימת אצל נשים בלבד הינה מחלת לב כירורגית המתעוררת בזמן ההריון ואשר מחייבת התערבות וניתוח לב פתוח, למרות ההריון. הצורך בניתוח לב בזמן ההריון עלול להתעורר במקרים של קרע באבי העורקים בעקבות אירוע תאונה, אירועים מוחיים חוזרים בעקבות מום מולד או מחלת לב מסתמית המסכנת את חיי האישה והמחייבת התערבות. לרוב הנשים לא תהיה בעיה להרות לאחר התערבות כירורגית.

חשוב לשים לב כי אישה המקבלת תרופות לדילול הדם לאחר ניתוח לב צריכה להיות ערנית לסוג התרופות אותן היא צורכת שכן חלק מהתרופות חשודות כגורמות מומים מולדים בעובר.
בהשוואות התמותה בין חולים גברים שעברו ניתוחי לב לבין חולים נשים שעברו ניתוחי לב, אחוזי התמותה גדולים יותר בנשים, דבר שהוביל להמלצה לנקוט בגישה טיפולית שמרנית יחסית ולא למהר להפנות נשים לפרוצדורות פולשניות. הגורם לסיכון מוגבר אצל הנשים הוא משקל הגוף הנמוך יחסית לרוב שכן באנישם קטני גוף, הסיכון הניתוחי מוגבר.

סוגיה נוספת אשר אמנם אינה ייחודית לנשים, אולם לרוב פוגעת בהן יותר היא עניין הצלקת הניתוחית אשר עוברת לאורך בית החזה. האופציה היחידה לצלקת "ידידותית" יותר הינו שימוש בניתוח לב זעיר פולשני בו נכנסים לבית החזה דרך חתך קטן הנעשה מתחת לכפל העור, מתחת לשד, כך שהצלקת תהיה מוסתדרת על ידי השד.

לסיכום, חשוב כי המודעות למחלות לב אל נשים תגבר, הן בקרב הנשים עצמן והן בקרב הרופאים אשר צריכים להתייחס לתלונותיהן של נשים באותו אופן בו הם מתייחסים לתלונותיהם של גברים ולעודד בדיקות וברורים למען גילוי וטיפול מוקדם של מחלות לב.

פורומים קרום הלב פריקרד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דלקת קרום הלב מני 05/05/2020 21:05
  • אושפזתי ל 4 ימים בגלל הדלקת ניסו לתת לי כמות גדולה של מיקרו פירין 900מ"ג 3 פעמים ביום לא היתה התקדמות בשחרור קיבלתי פרנדינזון 40 מ"ג למשך חודש וגם קולכצין אני מוזמן לאקו וביקורת בעוד שבועיים האם אני אצטרך לקחת את כל כמות הפרנדינזון 40מ"ג לים או שיפחיתו המינון בביקורת

  • + הוסף תגובה
שיקום לאחר ארוע לב ש.ש. 22/03/2020 10:42
  • אני בן 47, ואחרי ארוע לב. התנגדתי לשיקום (הייתי במצב נפשי קשה), ועכשיו, 4 חודשים אחרי אני מעוניין. האם יש טעם בכך? תודה

  • + הוסף תגובה
הבעת תודה והערכה עופרה קרסנטי רז 07/03/2020 10:07
  • מבקשת להביע את הערכתי ותורתו לטיפולו המסור בבני החיל יהונתן רז,שבזכותו הצליח להוציא אותו מהמיוקרדיטיס אחרי אינספור טיפולים במערכת הצבאית.כיום יהונתן בקורס קצינים ובריא לחלוטין. כן ירבו רופאים מקצועיים ,אביבים ואיכפתיים כימו דוקטור אדלר. לא שוכחת גם את אישתו שולי המקסימה,האיכפתית ,הסבלנות והאדיבה. תודה מעומק הלב, עופרה קרסנטי רז, אמא של יהונתן רז

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!