עזרה ראשונה נפשית

עזרה ראשונה נפשית - בדרך להעצמת יכולת ההתמודדות והגברת החוסן הנפשי.מצבי דחק קיצוניים בהם נשקפת סכנת חיים, המחוללים טראומה נפשית בשלביה הראשונים, מפגישים את חלק מהניצולים עם מצב לא ידוע ולא מוכר להם
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 10/03/2014
מצבי דחק קיצוניים בהם נשקפת סכנת חיים, המחוללים טראומה נפשית בשלביה הראשונים, מפגישים את חלק מהניצולים עם מצב לא ידוע ולא מוכר להם. הפחד הקיצוני וההפתעה עולים לקבל תבנית של חוסר אונים וחוסר ישע, ועלולים לקבע דפוסי התמודדות בלתי רצויים העלולים להדרדר לתסמונות פוסט-טראומטיות ארוכות טווח. 


מחקרים וניסיונם המצטבר של העוסקים בתחום באירועי חירום ואסון, עולה חשיבותה של ההתערבות המידית לאחר האירוע הטראומטי, במהלכה מגישים לנפגעים סיוע נפשי ממוקד ופשוט. ניצולים שקבלו סיוענפשי מידי באמצעות טכניקות עזרה ראשונה נפשית, יצאו ממעגל חוסר האונים מחוזקים והביאו מזור לנפשם.


במצב הדחק הקיצוני המחולל את החוויה הטראומטית מופיעות תגובות כמו פחד, חוסר אונים ואימה. בנוסף מעצימים אותן היות האירוע לא צפוי, תחושה שלא ניתן להימלט ממנו ואובדן שליטה.
לפיכך, ידע מוקדם של התופעה, רכישת הכלים להתמודדות איתה, תרגול המיומנות להגשת הסיוע לאחר, מחוללים העצמה עצמית,מגבירים את תחושת השליטה ובכך מאפשרים לצמיחתו של חוסן פנימי.


ניתן לומר, איפוא, שרכישת מיומנות אישית להתמודד באופן יעיל עם מצבי דחק משמשת גשר מעבר מחוסר ישע וחוסר אונים להתמודדות פעילה,המעצימה את יכולתם של היחיד והקבוצה ואת עמידותם למצבי דחק. 


ההיבט המקצועי


מטפלים מכל קשת מקצועות הטיפול, עלולים לפגוש במהלך עבודתם המקצועית בחיי היומיום כמו גם בעיתות חירום בפונים אשר עברו חוויה טראומטית. הכרותם עם סימני המצוקה, הבנתם המוקדמת את תהליך התפתחותה של הטראומה, עשויה להגביר את יכולתם להגיש סיוע אפקטיבי לנפגעים הפונים אליהם בעת הצורך.


ההיבט הלאומי


מדינת ישראל נמצאת במצב מתמשך של היחשפות לאיומים מסוגים שונים. מחד, איומי מלחמה וטרור ומנגד – התגברות הסבירות לרעידת אדמה שתיצור הרס רב ונפגעים באזורים המועדים לכך. החל ממלחמת המפרץ הראשונה, ובהתחזקות אירועי הטרור הגדולים בעולם, הראו בעליל שהעורף הופך לחזית בהיותו חשוף לאיומים. מלחמת לבנון השניה, ומבצע עופרת יצוקה, בהם נחשף עורף מדינת ישראל להתקפות טילים שגרמו לפגיעה בחיים וברכוש, הביאו בצידם גם לנפגעי חרדה ודחק, אשר נזקקו להתערבות מצד אנשי טיפול בכדי לסייע להם להתגבר על הטראומה שחוו. ניתן לומר שקיימת חשיבות לאומית, שמעגל יודעי הגשת עזרה ראשונה נפשית יתרחב, ושאלו שירכשו את המיומנות, יוכלו לסייע לנפגעים בעורף בעת הצורך. 


לפיכך, היוזמה להפעלת מערכת הדרכה לעזרה ראשונה נפשית חשובה וראויה ומקפלת בתוכה תועלות למשתלמים מהיבטים רבים: אישיים, מקצועיים ותרומה לאומית. 
 


סדנה יחודית לבעלי מקצועות טיפוליים


המרכז הישראלי להכשרת מגישי עזרה ראשונה נפשית נענה לאתגר ומציע לציבור המטפלים: אנשי רפואה, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, מטפלים וכל אדם הרוצה לדעת להגיש עזרה ראשונה נפשית, סדנה יעודית בנושא.
הסדנה ממורכבת משני מפגשים במהלכם ילמדו המשתלמים נושאים מרכזיים כמו: הצפוי במצבי חירום ואסון; הטראומה הנפשית והשלכותיה; החשיבות בטיפול הראשוני; המעבר משורד חסר ישע למתמודד פעיל; יסודות העזרה הראשונה הנפשית והחוסן הנפשי; תרגול מעשי על פי הפרוטוקול של המפגש הראשוני עם נפגע טראומה; סוגיות מורכבות בהגשת עזרה ראשונה נפשית; לימוד ותרגול של טכניקות לוויסות עצמי של מתח; הבניות קוגניטיביות לוויסות מחשבות, ועוד.


בסדנה יקבלו המשתלמים כלים לטיפול ראשוני נפשי באירועיםטראומתיים. באמצעות טכניקות וכלים פשוטיםויעילים ילמדו לסייע לנפגעי דחק וחרדה במצבי חירום ובכל אירוע שבו יש נפגעטראומה נפשית, החל מתאונה וכלה במצבי דחק מורכבים.
משתתפי הסדנה יוכלו להציג מועמדותם כמתנדבים לסיוע באתרי הדחקהנפתחים ברחבי הארץ במצבי חירום ואסון. המרכזים מופעלים בחסות משרד הבריאות והרשויותהמקומיות. משתתפים הבאים ממקצועות הטיפול יוכלו לשפר את יכולת האבחנה שלהם לגבי מטופליהם הנושאים מטען טראומטי ולרכוש מיומנויות התערבות ראשוניות להתערבות בשעת משבר.


פורומים חרדה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
זיפרקסה רון 26/03/2020 22:01
 • שלום דר. כמה זמן לוקח לזיפרקה להגיע להשפעה מלאה?

 • + הוסף תגובה
זיפרקסה ד"ר יששכר הרמן 27/03/2020 19:14
 • הכל תלוי באבחנה, בגיל המטופל ומצבו. בדרך כלל נהוג להגיד כי לוקח 2-6 שבועות לזיפרקסה להשפיע כשניתנת כטיפול נוגד פסיכוזה. משך זמן ה יכול להשתנות באופן קיצוני. יש צעירים שמגיעים למיון במצב פסיכוטי ועם זיפרקסה הטיפול נעלם לפעמים בתוך שעות או יום בודד, יש כאלו שיצטרכו ליטול את הטיפול שבועיים ואך 6 שבועות כדי לראות תחילת שיפור. לאחר שכבר יש שיפור ניתן כמעט תמיד לראות התקדמות נוספת במצב ככל שממשיכים בטיפול לפעמים עד שנה ויותר מזמן תחילת הטיפול.

 • + הוסף תגובה
המשך רון 28/03/2020 16:23
 • ההפרעה שלי זה אוסידי מחשבתי ללא טקסים פיזיים ואני מקבל אותו כאוגמנטזיה לרסיטל אחרי נסיונות כושלים עם ריספרדל ואריפלי ואיתו אני מרגיש ממש רגיע אחרי כמה ימים...אבל מאוד מעייף אני לוקח אותו בלילה אבל כל היום אני ישן זה יחלוף?

 • + הוסף תגובה
כפות ידיים ורגליים קרות רפי בראון 27/03/2020 21:10
 • האם התקף חרדה יכול לגרום לידיים ולרגליים להיות קרות , מדובר לא במשהו לזמן קצר אלא קור עוצמתי למשך זמן רב. אם כן מדוע זה קורה ? תטדה

 • + הוסף תגובה
חרדה ותסמיני חרדה ני 26/03/2020 20:28
 • שלום דר , כבר חצי שנה שיש לי הרגשה מוזרה בגוף סחרחורות תחושת ריחוף דופק מהיר לחץ כזה בחזה ותחושה חולשת וחוזרת ככה כל יום . כיצד אוכל להתמודד עם זה ? או אולי מדובר במשהו רפואי למרות שבדקתי מבחינת רופאי נורולוגיה סיטי ראש הכל תקין רופאי אוזניים שמיעה תקינה .

 • + הוסף תגובה
חרדה ותסמיני חרדה ד"ר יששכר הרמן 27/03/2020 19:10
 • כדי לאבחן אם אכן מדובר בחרדה ולקבל טיפול מתאים יש לפנות לפסיכיאטר.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!