פסוריאזיס - מהי מחלת הפסוריאזיס, כיצד היא באה לידי ביטוי ואיך מתמודדים איתה?

פסוריאזיס היא אחת ממחלות העור הנפוצות ביותר, הפוגעת ביותר משני אחוזים מאוכלוסיית העולם. המחלה מתאפיינת בנגעים מוגדרים היטב, אדומים, המכוסים לרוב בקשקשת.
כתבה פרסומית כתבת חסות


פסוריאזיס היא אחת ממחלות העור הנפוצות ביותר, הפוגעת ביותר משני אחוזים מאוכלוסיית העולם. המחלה מתאפיינת בנגעים מוגדרים היטב, אדומים, המכוסים לרוב בקשקשת. למרות שהמחלה יכולה להתחיל בכל גיל, מסיבות לא ברורות רוב המקרים מתגלים בגילאי הבגרות הצעירה (גילאי 20-30) או המאוחרת (50-60). הגורמים לפסוריאזיס לא ידועים, אולם אין ספק כי מדובר במגוון גורמים ותהליכי חולי: פסוריאזיס מופיעה בשכיחות גבוהה יותר באזורי חבלה, וגורמים סביבתיים רבים ידועים כבעלי יכולת להחמיר פסוריאזיס, ביניהם תרופות (ליטיום, חסמי בטא, תרופות נגד מלריה...), זיהומים שונים, ואפילו לחץ נפשי.

ידוע כמו כן כי המחלה בעלת מרכיב תורשתי חשוב, שכן בלמעלה מ-50% מן הלוקים במחלה קיים קרוב משפחה מדרגה ראשונה שאובחן בעבר כסובל מפסוריאזיס. אין כיום ספק שלמערכת החיסון תפקיד חשוב מרכזי בהווצרות המחלה (כך לדוגמא נמצאו שינויים בפעילות מע' החיסון האופייניים לחולים בפסוריאזיס, וכן טיפול בתרופות שונות שמשנות את פעילות מע' החיסון הוכח כיעיל ברוב סוגי הפסוריאזיס).

עם השנים מתפתחת ההבנה כי פסוריאזיס הוא שם כללי למספר תהליכי מחלה דומים, המחולקים לכמה סוגים:
הסוג הנפוץ ביותר של פסוריאזיס קרוי "פלאקי" (או "דיסקואידי")- הנגעים הפסוריאטיים מתפתחים לאט מאוד אם בכלל מרגע האבחנה. המיקום הנפוץ של הפלאקים, או הנגעים, הוא במרפקים, ברכיים, בישבן ועל הקרקפת. הנגעים בדרך כלל יבשים ומתקלפים, ולרוב לא פוגעים משמעותית באיכות החיים של המטופל.

סוג אחר של פסוריאזיס פוגע באזורים אחרים,בעיקר בקיפולי העור, מתחת לבית השחי, במפשעה, בכפל השד בנשים וכו', ולכן לעיתים קרובות הנגע אדום ולח (לא מתקלף), ולכן נוטה יותר לכאבים וזיהומים משניים.

פסוריאזיס ארופטיבי הוא תת סוג שנפוץ יותר בצעירים (וילדים), כאשר ההופעה פתאומית (ברוב המקרים באנשים ללא פסוריאזיס בעבר, אולם לעיתים מדובר בהחמרה פתאומית של פסוריאזיס פלאקי), ומאופיינת בכמות גדולה של נגעים מתקלפים ואדומים. לעיתים קרובות הנגעים מופיעים זמן קצר אחרי זיהום (דלקת גרון חיידקית בדרך כלל).

פסוריאזיס מוגלתי- מאופיין בהופעת נגעים מלאי מוגלה (פוסטולה), בדרך כלל על כפות הידיים והרגליים, אולם לעיתים גם על שאר הגוף. חשוב להבדיל את המחלה המוגבלת מבעיות עור אחרות כמו אקזמה. במידה וקיימת מעורבות של כל הגוף, בדרך כלל יחד עם הנגעים יופיע גם חום גבוה, שיחלוף עם חלוף ההתקף. הסוג הזה של פסוריאזיס נקשר בצורה חזקה במיוחד לגירויים ("טריגרים") שונים, ביניהם שינויים הורמונאליים (הריון, הפסקת טיפול בתרופות מקבוצת הסטרואידים), תרופות שונות וחומרים אלרגניים (סבונים מסויימים, מתכות ועוד).

מערכות אחרות שמושפעות מפסוריאזיס

אף שהפסוריאזיס פוגע בעיקר בעור ולכן הרופא העיקרי שמטפל במחלה הוא רופא עור, המחלה בדרך כלל מערבת מערכות נוספות בגוף.
בלמעלה ממחצית מן החולים יש מעורבות של הציפורניים (שקעים אופייניים, הפרדות הציפורן (אוניקוליזיס) ועוד. ב5-10% מן החולים (ובמחקרים אחרים בעד שליש מהחולים) יכולה להיות פגיעה במפרקים, כאשר לעיתים מדובר בפגיעה קשה מאוד הדורשת טיפול אגרסיבי לכל הגוף כדי לנסות ולמנוע נזק מתמיד למערכת השלד. בעוד לעשירית מן החולים (יותר בגברים) יש פגיעה גם בעין.

סיבוכי המחלה

פסוריאזיס היא מחלה לא נעימה, שיכולה לפגוע קשות באיכות החיים של המטופלים. בנוסף לכך, עם השנים מצטברות עדויות לכך שהדלקת הכללית שמאחורי הפסוריאזיס, כמו גם סיבוכים ספציפיים, גורמים לתחלואה ותמותה מוגברות בקרב חולי פסוריאזיס. בין השאר ידוע כי על סיבוכי המחלה נמנים:

1. זיהומים משניים, הן כתוצאה מן הפגיעה במחסומים הפיזיים של הגוף (העור) ובעיקר בגלל השינוי בפעילות מערכת החיסון (כתוצאה מן המחלה והטיפול בה).

2. פגיעה קשה (ארוזיבית) במפרקי הגוף

3. פגיעה במסתמי הלב, כולל מצב קשה ומסוכן הקרוי "התהפכות המסתם הדו צניפי" (mitral valve
(prolapsed

4. מצטברות עדויות לגבי סיכון מוגבר לתחלואה ותמותה קרדיו-ווסקולרית (התקף לב, שבץ וכו') וסיכון מוגבר לחלות בלימפומה בקרב חולי פסוריאזיס.

פרוגנוזה

פסוריאזיס קל כנראה לא מגביר משמעותית את סיכון התמותה, ולמעלה מ50% מן החולים יחוו רימיסיה (הקלה משמעותית בתסמיני המחלה) לאורך זמן. עם זאת, פסוריאזיס קשה (שוב, כנראה בגלל תהליך הדלקת הקשה שבבסיס המחלה) מהווה גורם סיכון חד משמעי לתמותה מוקדמת יותר.
בנוסף לכך, מחקרים רבים הראו שכיחות גבוהה יותר של הפרעות נפשיות, בראשן דיכאון, בקרב חולי פסוריאזיס, תחלואה נלווית עליה חשוב לתת את הדעת.
טיפול אגרסיבי ומעקב סדיר (גם בתקופות ללא המחלה) אצל רופא עור הם הבסיס לטיפול מוצלח, שיכול למזער וכנראה גם להעלים את ההשפעות ארוכות הטווח של פסוריאזיס.

פורומים מלנומה והסרת שומות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
נגע על היד אלי 27/05/2020 01:35
 • שלום רב. בן 82 האם הנגע הזה יכןל להיות מלנומה? לא יודע אם הוא חדש או ישן ... אפשר להגיע לתמונה על ידי הדבקת הלינק שמצורף בשורת החיפוש באירנטנט: https://ibb.co/wdp1W3b

 • + הוסף תגובה
נגע על היד פרופ' אסתר עזיזי 27/05/2020 11:22
 • שלום רב, על פניו הנגע נראה כמו שטף דם בעור, אבל אין זו אבחנה חד משמעית. לצורך אבחון מומלץ להבדק ע"י רופא עור בקהילה שיוכל באמצעות בדיקה דרמוסקופית בלתי פולשנית לקבוע האם יש צורך בהמשך בירור וטיפול או שניתן להסתפק במעקב. בברכה, פרופ' אסתר עזיזי

 • + הוסף תגובה
התייעצות לגביי מצבי דקל 30/04/2020 21:18
 • שלום, אני בן 25 ברקע יש לי קרוהן ודלקת מפרקים, נוטל פנטסה כבר 3 שנים. לפני כ-5 חודשים התחלתי סלזופירין 2 גרם ליום בשביל הדלקת מפרקים והקרוהן והיא אכן די עזרה לי לשתי הבעיות. לפני כחודש וחצי, בערך בתחילת מרץ, התחילו לי גירודים בעיקר בשוקיים, אבל בהמשך גם בכל הגוף. הרגשתי שהגירודים מאוד מפריעים לי ואפילו מעירים אותי משינה (לילה אחד גירד לי ממש בכל הגוף- בידיים, ברגליים, בקרקפת, בעורף, בעיניים, בפרצוף, בגב, בבטן בחזה. לאחר אותו לילה שהיה ב6 אפריל החלטתי יחד עם הראומטולוגית שלי שאני אפסיק את הסלזופירין כי אולי מדובר באלרגיה. לקחתי בפסח במשך 3 ימים טלפסט 180 גרם שלא הועיל לגרד. אני לא לוקח את הסלזופירין כבר שלושה שבועות, הגירודים ממשיכים לי, מגרד לי בעיקר בשוקיים והן מאוד שרוטות ונראות די רע מהגירודים. פניתי לרופא שהפנה אותי לבדיקות דם של ספירת דם תפקודי כבד תפקודי כליות שרשראות קלות, LDH, BETA2 MICROGLOBULIN שיצאו תקינות. ההמוגלובין יצא נמוך ועומד על 13.10 CPK יצא 210 (נורמה 40-200), IRON יצא 59 (נורמה 65-175), טרנספריטין סטורציה יצא 12 אחוז (נורמה 15-50), פריטין יצא נמוך באופן קיצוני 6.49 (נורמה 21.8-275), נויטרופילים אחוזים יצא 41.70 (נורמה 46-68), מוניציטים אחוזים יצא 10.80 (נורמה 2-10). קראתי ששליש מחולי הלימפומה חווים גרד לפני הופעת תסמינים אחרים וזה עוד חשש שלי. היום שמתי לב שיש לי ביריכיים האחוריות "חררה" כזאת, שיותר כואבת מאשר מגרדת. הגירודים ממשיכים לי מאוד, הראומטולוגית חושבת שזאת לא תגובה אלרגית אבל הציעה בינתיים לא להמשיך עם הסלזופירין. רציתי לשאול אותך אם העניין שלי- גרד מסיבה לא ידועה, הוא תחום שאת תוכלי לעזור לי בו אם אני אגיע אלייך באופן פרטי? אני חייב בירור יסודי ומעמיק מאוד בעניין הזה. תודה.

 • + הוסף תגובה
התייעצות לגבי מצבי פרופ' אסתר עזיזי 03/05/2020 22:46
 • שלום רב, הפורום מוקדש למלנומה והסרת שומות. לייעוץ בנוגע לתלונות הספציפיות שאתה מתאר עליך ליצור קשר ישיר עם הקליניקה. בברכה, פרופ' אסתר עזיזי

 • + הוסף תגובה
מיפוי שומות יעקב 06/04/2020 11:40
 • היי שימי יעקב השמח לדעת השאלה אני נימצא בביקורות כול הזמן למיפוי לפני כשבועים הייתה בביקורת נאמר לי על רופא עור על 3 שמות להוצאה לא התייחס אם זה דחוף או לא ששלח אותי לפלסטיק אי להוצאה האם לגשת השובע במצב של היום להוציא כמה אפשר לחכות עם זה יש לציין שבעברי הסרתי מספר פעמים

 • + הוסף תגובה
מיפוי שומות פרופ' אסתר עזיזי 07/04/2020 09:05
 • שלום רב, ככל הנראה רופא העור המליץ על הסרת 3 שומות בגלל חשד לשינוי בהשוואה למיפוי קודם. בכל מקרה מומלץ להסיר אותן במהלך החודש הקרוב, כדי שלא ימשיכו לגדול ולהשתנות. בברכה, פרופ׳ אסתר עזיזי

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!