כשהאימא אוכלת מה התינוק אוכל?

כשהאימא אוכלת מה התינוק אוכל?

כתבה פרסומית כתבת חסות

אחת האמירות הידועות על קשר אם וילד מבוססת על כך שהוא ינק משד אימו. אמירה זו באה לומר שלא רק שהיא ילדה אותו, היא גם האכילה אותו בימיו הראשונים ומכאן מבוסס הקשר החזק בין השניים. אם כך, הרי שהאם בוודאי תרצה להעניק לילדה את כל מה שהוא צריך כדי להתחזק ולהתפתח דרך החלב שהוא יונק. במילים אחרות, היא תרצה לצרוך תזונה נכונה ובריאה על מנת שגם בנה ייהנה מכך.

לא מעט מחקרים ומאמרים נכתבו על טיב וסוג התזונה שאימא מניקה צריכה לצרוך על מנת שחלב שדייה יהיו בריאים. אך האמת היא הרבה יותר פשוטה. לכן חשוב להתייחס קודם לשתי נקודות משמעותיות אשר עולות לא אחת בכל הקשור להנקה. ראשית, כאשר אישה עומדת להניק או מניקה, והיא שואלת את עצמה מה מותר ומה אסור לה לאכול, עליה לזכור לא רק שהיא לא היחידה אשר מניקה בעולם, אלא שבכל תרבות בעולם מתקיימת פעולת ההנקה של תינוק את חלב אימו. חשוב לזכור זאת כי לא בכל תרבות אוכלים את אותו הדבר, ולא בכל התרבות צורכים אותו סוג מזון. מכאן שאין צורך לחשוש כי מה שהיא תאכל יפגע בתינוק או להיפך.

מכאן נובע עובדה מאוד פשוטה. אין אמת יחידה וגדולה בכל הקשור לתזונה שהאם המניקה צריכה לצרוך. גם אם האם לא תצרוך אוכל בריא, עדיין חלב שדייה יכילו את הויטמינים שצריך התינוק שלה כדי לגדול. רק במקרים קיצונים התינוק לא יקבל ויטמינים אלו, ומדובר במקרים כמו תת תזונה של האם או מחסור בויטמינים A,D,B6,B12.

באלו מקרים האם כן צריכה להקפיד על צריכת המזון שלה? ראשית, צריכת אלכוהול כן יכולה להשפיע על בריאותה ומכאן שגם על בריאות חלב שדייה. שנית, צריכה מוגזמת של קפאין יכולה ליצור מצב שהקפאין יגיע אל התינוק דרך החלב, ואז הוא יסבול מעירנות וחוסר שקט. שלישית, ישנם מחקרים אשר טוענים שאסור להגזים בצריכת קטניות (במיוחד אם רגישים להם), כרוב, כרובית, שוקולד, פירות הדר, וברוקולי. חשוב לציין שהמחקרים אינם חד משמעיים בתחום.

מקרה אחד מוכר בבעיתיות שלו הוא מקרה של אימהות צמחוניות. מחקרים שנערכו לאחרונה גילו שתינוקות אשר ינקו מחלב אימהות צמחוניות סבלו ממחסור של ויטמין B12, אותו ויטמין שחסר אצל לא מעט צמחוניים (בעיקר בעלי אורח חיים טבעוני) אשר אינם אוכלים שום דבר מהחי. אך צמחוניות שרק אינן אוכלות בשר, יכולות לאכול דגים, ביצים או מוצרי חלב, ובאמצעותם לקבל ויטמין זה ואז גם התינוק שלהם ייהנה מכך.

יש לציין עוד שתי נקודות חשובות שקשורות לתזונה ולהנקה. ראשית, בזמן ההנקה קל יותר לאישה מניקה לרדת במשקל מאשר אישה שלא מניקה. מכאן שאישה שלא מניקה צריכה לשמור על תזונה נכונה על מנת לא לעלות במשקל. שנית, פעילות גופנית איננה פוגעת בתהליך ההנקה או בתינוק. החומצה הלקטית שמצטברת בשריר בזמן הפעילות הגופנית איננה מהווה איום על התינוק. מכאן שאם יכולה להתחיל בקיום פעילות גופנית באופן הדרגתי אחרי הלידה כדי לחזור לכושר.

לסיכומו של דבר, תזונה עבור האם המניקה איננה חשובה באופן מהותי עבור התינוק היונק. הוא ייהנה מכל מרכיבי המזון שהוא זקוק להם בכל מקרה. עם זאת, על האם לשמור על תזונה בריאה למען הגוף והנפש שלה.


פורומים, אולטראסאונד מילדות וגניקולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קשר בחבל הטבור אדווה 25/09/2019 05:38
קשר בחבל הטבור פרופ צלאל 25/09/2019 05:54
 • לא ניתן לעשות דבר ״להתיר״ קשר אמיתי בחבל הטבור. מה שכן ניתן לעשות הוא לעקוב הדוק אחר העובר עם מוניטור ואולטרהסאונד. לגבי יילוד מרבית הרופאים יעדיפו לידה רגילה עם ניטור צמוד. חלקם ימליצו על נתוח קיסרי בהצלחה

 • + הוסף תגובה
תודה אדווה 25/09/2019 07:14
 • האם זה הריון בסיכון? שמירת הריון, קבלה בהולה לחדר מיון?

 • + הוסף תגובה
חבל הטבור לפני הראש דבי 12/09/2019 13:31
 • שלום, אני בשבוע 33+5, אתמול באולרסאונד התגלה מצג פנים עם חבל הטבור נמוך יותר / לפני הראש. האם הסיכוי לעלית חבל הטבור גבוה? במידה שהחבל נישאר במקומו האם יש שיטות הזזה של העובר כדי לאפשר את שינוי המיקום של החבל ולהגיע ללידה טבעית בטוחה בסופו של דבר?

 • + הוסף תגובה
חבל טבור פרופ צלאל 21/09/2019 08:15
 • אין שיטות להזזת חבל הטבור. במרבית המקרים תוך כדי מהלך הלידה הראש יורד ולבל הטבור ״זז״. כמובן שצריכים ליידע את המיילדים כשמגיעים לחדר לידה כדי שיבדקו זאת בבדיקה הראשונית.

 • + הוסף תגובה
התאמת גלולות אנונימית 20/09/2019 18:01
 • היי, אני נוטלת גלולות זואלי במשך כ 4 שנים לערך... כרגע נמצאת בחפיסה האחרונה ויש מחסור בגלולות אלו ולכן אין לו איך להשיגן(כבר פעם שנייה בחצי שנה). בעקבות כך אני נאלצת לעבור לגלולות אחרות שאיתן אין מחסור, למרות שמאוד אהבתי את גלולות זואלי והתאימו לי. יש לי תור לרופא נשים ולאחר חיפוש באינטרנט ראיתי שהוא יותר מתעסק ביילוד/מעקבי הריון ופחות ב״מתבגרות״ או גניקולוגיה כללית... האם לדעתך זה משנה? האם כל רופא נשים יודע להתאים גלולות ומבין בנושא מבחינת כמויות הורמונים בסוגי גלולות שונים? חוששת שמחוסר ניסיון בנושא גלולות הוא יתאים לי סוג גלולות שלא מתאים עבורי- מדובר בהורמונים ואני לא רוצה לשגע את הגוף מבחינת הורמונים. דבר שני- האם יש יותר מידי שוני בין גלולות יאז פלוס לדוגמא לבין זואלי מבחינת הורמונים? צריכה את התור הקרוב ביותר מפני שתכף נגמר לי החבילה ואין לי חבילה נוספת ולכן להחליף לרופא אחר שמקבל עוד כחודש אינה אופציה עבורי... אשמח למענה

 • + הוסף תגובה
גלולות פרופ צלאל 21/09/2019 08:13
 • לא הפורום הנכון ככלל כל רופא נדים יכול לעשות זאת

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!