גמגום - לדבר על זה כמו שצריך

לקראת יום המודעות הבינלאומי לגמגום, אנו מביאים לכם הסבר על תופעת הגמגום, כיצד היא באה לידי ביטוי וכיצד ניתן להתמודד איתה
כתבה פרסומית כתבת חסות


גמגום הינו ליקוי בדיבור בו שטף הדיבור מופרע על ידי חזרות בלתי רצוניות והארכה של צלילים, הברות ומילים או על ידי הפסקות בלתי רצוניות בדיבור בהן הסובל מגמגום אינו מסוגל להפיק כל צליל דיבור מפיו. התופעה נפוצה בעיקר בגיל הילדות, לרוב בין הגילאים 2-7.הילד לרוב סובל מגמגום קל המתבטא בחזרה על המילה הראשונה במשפט או בקשיים בהגייה של מילים ארוכות באופן רצוף. תדירות הגמגום גדלה במהירות ופוגעת בהמשך לא רק במילים הראשונות במשפט, אלא גם בהגייה של מילים באמצע המשפט. מדובר, כמובן, בסיטואציה מאוד לא ידידותית עבור הילד, אשר מאבד את בטחונו ונוצר מצב בו הגמגום גורם לו להימנע מדיבור בפומבי ובמקרים קיצוניים אף לגרור תופעות נוספות כגון טיקים, מצמוץ או רעידת שפתיים.

בעבר רווחה ההנחה כי אירוע טראומתי או לחץ גורמים לגמגום, אולם כיום ידוע כי אין זה מדוייק וכי לחץ או אירועים טראומתיים רק מגבירים את הנטייה לגמגום, אך אינם יוצרים אותו.

הטיפול בגמגום נחלק לשניים:


1. תרפיית דיבור – תרפיית דיבור מתמקדת בתיקון הדיבור על ידי שימוש בתרגילים שונים שמטרתם ליצור הגייה נכונה, דיבור איטי יותר ועוד.

2. הפגת מתח – המטרה הינה להוריד את הלחץ לחלוטין מהילד, מה שיוביל לשיפור במצב הגמגום, שכן הילד לא יהיה לחוץ ויחשוש כל הזמן מן הרגע בו יתחיל לגמגם. הפגת המתח מתבצעת בהקנייה של מיומנויות הרגעה עצמית והפחתת מתח בזמן הדיבור.

טיפול תרופתי בתופעת הגמגום אינו נמצא כיעיל וטכניקות טיפוליות כגון היפנוזה, נמצאו יעילות לטווח קצר בלבד.
המודלים כיום מציעים גישה המשלבת בין תרפיית דיבור שמטרתה לשפר את מכניקת הדיבור, לבין טכניקות הרגעה והסחת דעת שיובילו את הילד להיות רגוע ובכך לשיפור הגמגום.

למרות שהגמגום מופיע בעיקר בגיל הילדות, אין הוא נחלתם הבלעדית של ילדים והוא עלול להופיע גם בגיל מבוגר גמגום במבוגרים נובע בחלק מן המקרים גם ממגוון בעיות נוירולוגיות המערבות פגיעה באזורי מוח שונים. סוג גמגום זה מכונה גמגום נוירוגני והוא עשוי לנבוע מפגיעות ראש, גידולים מוחיים, שבץ, דמנטיה, אלצהיימר, שימוש בחומרים פסיכואקטיביים ועוד.

בשנים האחרונות נבחן אף הקשר בין גמגום לכאב, ונמצא כי אנשים אשר התמודדו עם התקפי כאבים כרוניים ומגרנות סבלו גם מאפיזודות של גמגום. עם זאת, ממצאים אלו התבססו על מקרים ספורים ועדיין לא זכו לתמיכה מחקרית מלאה.

מלבד הקושי השפתי שמהווה הגמגום, גמגום בבגרות עשוי להביא לפגיעה בביטחון ובערך העצמי ולהוביל את הסובלים ממנו להימנעות מדיבור בפני קהל ומסיטואציות חברתיות, וכך לפגוע בהיבטים רגשיים, עסוקתיים, חברתיים ובין אישיים. למרות שרבים מהמבוגרים הסובלים מגמגום מתקשים לפנות לטיפול או מפקפקים ביעילותו, ניתן לטפל בו באופן מהיר וממוקד, אות מוצלחות.עם תו

הצטרפו לאינדקס הרופאים!