האם אפשר להידבק ב-HIV מחלב אם?

כמה עובדות על איידס, HIV ודרכי ההדבקה הידועות

כתבה פרסומית כתבת חסות

תאריך עדכון: 01/10/2013
למרות שאיידס למעשה נחשבת כיום למחלה כרונית, עדיין לה מרפא והמניעה הטובה והיעילה ביותר שהתגלתה עד כה היא המודעות.

1. איידס הינה מחלה כרונית מסכנת חיים, הנגרמת כתוצאה מוירוס ה-HIV , המביא לכשל במערכת החיסון ובכך חושף את גוף האדם למחלות זיהומיות שונות. מדובר במחלות זיהומיות שהגוף בדרך כלל יודע לרפא, אך עם HIV הן הופכות מסוכנות, שכן מערכת החיסון של הנשאים איננה מסוגלת להילחם בזיהום.


2. נגיף ה-HIV זוהה לראשונה בשנת 1981, ונחשב לקטלני שכן לא נמצאה תרופה. בשנות ה-90 נמצאו מספר תרופות, נוגדי רטרו וירוסים, ששילבן הצליחו להאריך חייהם של חולים. מאז ידוע השילוב של הטיפול התרופתי בשם "קוקטייל".

3. לאיידס ו-HIV אין מרפא – אך אף אחת מן התרופות לא גורמת לריפוי וירוס ה-HIV או מחלת האיידס.

4. למרות היעדר המרפא, קוקטייל התרופות מאריך חייהם של נשאי HIV רבים ולאחרונה מחקרים חשפו כי תוחלת החיים הממוצעת של נשאים המטופלים בקוקטייל מגיעה לעד 75 שנים.

5. נגיף HIV ומחלת האיידס מדבקים ועוברים מאדם לאדם דרך נוזלי גוף. דרכים להידבק ב-HIV כוללות:

- יחסי מין לא מוגנים (ללא שימוש בקונדום)
- שימוש במחטים לא מחוטאות
- עירוי דם או תוצרי דם נגוע

6. כאשר מקיימים יחסי מין יש לוודא כי נעשה שימוש בקונדום. אין שום אמצעי מניעה אחר המונע הידבקות באיידס.

7. מגע מיני לא מוגן עם נשא HIV או חולה איידס יבטיח באופן כמעט וודאי הידבקות בנגיף.

8. כיצד לא נדבקים באיידס? 


- לא נדבקים באיידס או HIV דרך נוזלי גוף כגון: רוק, דמעות, זיעה, קיא, נזלת, שתן או צואה.
- לא נדבקים באיידס או HIV על ידי חיבוק או לחיצת יד של נשא או חולה.
- הסיכוי להידבק ב-HIV קיים, אך לא וודאי, לתינוק שנולד לאם נשאית וכן קטן עד אפסי כאשר מדובר בתינוק ששתה חלק אם נשאית באופן חד פעמי, ולמעשה לא מתעדים מקרי הדבקה שכזו.


לכתבות נוספות בנושא:

יום האיידס הבינלאומי – המון בושה, מעט מודעות

איידס - אז מה קורה כשנדבקים?

מדוע כל כך קשה לפתח חיסון לאיידס?

איידס ובידוד חברתי

למה ישראלים ממשיכים להידבק באיידס?


פורומים, מיניות וסקסולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תחושת גירוי תמידית מיכל 06/11/2019 23:49
  • שלום ,שמי מיכל:) רציתי להתייעץ איתך בנוגע למשהו שאני עוברת אשמח לדקה מזמנך אני יודעת שאתה מאוד עסוק.. אני בת 21 כארבעה חודשים אחרי לידה.. הנקתי במשך חודשיים וחצי ואחכ הפסקתי עד עכשיו לא מקבלת את המחזור פעם אחרונה שקיבלתי זה לפני ההריון לפני שבוע אני ובעלי קיימנו יחסים.. ומאז בימים האחרונים יש לי תחושת גירוי חזקה בוגינה כאילו שרק אם אני אגע אני פשוט אגיע לגמירה.. תחושת עמעום כזאת ודופק וצביטות שם.. וניסיתי להגיע לסיפוק ולעשות עם בעלי כמה פעמים וכבר גמרתי כמה פעמים וזה פשוט לא עובר.. המצב הזה מאוד מייאש אותי ובכלל לא כיף לי באופן כללי אני כרגע חווה משבר נפשי גדול.. יש לי חרדות וחוסר מצב רוח .. השאלה שלי מדוע יש לי ״חשק מיני״ פיזי כל כך גדול (כי בשכל אין לי חשק מיני).. למה אני לא מצליחה להרגיע את זה והאם זה יכול להיות עקב זה שאני לא מקבלת מחזור המון זמן איך עוצרים את התחושה הזאת למטה?? אני מגיעה למצבים שאני נמצאת עם התינוקת הקטנה או עם אנשים זרים או בני משפחה ואני מרגישה חרמנות אני כבר נכנסת לחרדה שאני נמשכת לדברים לא הגיוניים (בשכל אני יודעת שזה לא באמת קשור אליהם אבל החרדה ממש חזקה ממני) אני ממש אשמח לתשובה ממך בבקשה אני חווה עם עצמי ממש משבר אוסיף שאני עם התקן בלרין אם זה משנה.. לא נוטלת תרופות

  • + הוסף תגובה
חוסר חשק במערכות יחסים נני 26/10/2019 15:12
  • שלום, אני בת 30, ב-10 השנים האחרונות חוויתי 4 מערכות יחסים רציניות. כרגע נמצאת ברביעית כשנה וחצי. יש לציין שמערכת היחסים עם בן הזוג הנוכחי מאד בריאה, יש בנינו משיכה מינית, אנחנו קרובים, פתוחים ומשתפים בהכל. שמתי לב שבכל מערכות היחסים עד עכשיו, דעך החשק המיני לאחר כחודש-חודשיים בצורה כמעט טוטאלית. בנוסף יש דעיכה של החשק המיני שלי באופן כללי - פנטזיות ואוננות. רק בקשר האחרון באמת הבנתי שיש בעיה שחוזרת על עצמה במערכות היחסים, ומיד כשהקשר נגמר, החשק והפנטזיות חוזרות מהר מאוד, והכל נדלק מהתחלה. הלכתי עם בן הזוג הנוכחי למספר פגישות אצל סקסולוגית שנתנה לנו תרגולי מגע שלא עוזרים עד כה. בנוסף שוחחנו על הנושא אחד עם השניה, אך עדיין לא הצלחנו להתקדם בנושא. בכל 10 השנים האלו היו לי יזיזים וסקס מזדמן בתקופות שהייתי רווקה, אך במצבים האלו לא הרגשתי חוסר חשק מיני. לא מדובר בשחיקה ובחוסר חשק אחרי הרבה זמן בתוך מערכת יחסים, אלא במעבר חד שקורה כמעט בתחילת הקשר. אשמח לעצתך למה זה קורה ואיך אפשר לשפר את זה, תודה.

  • + הוסף תגובה
חרדת ביצוע נועה 30/09/2019 17:07
  • חבר שלי בחודשים האחרונים נכנס למין מצב של חרדת ביצוע לגבי קיום סקס הוא כל הזמן אומר לי כמה הוא רוצה ואוהב אותי אבל פתאום מרגיש שהוא לא מסוגל חשוב לציין שהיה לנו סקס מדהים!!!! ופתאום משהו נכנס בו והוא ממש מתנהג כאילו הוא בחרדה מסקס כשמדברים על זה קשה לו להתבטא והוא בוכה לפעמים אני כבר ממש מתוסכלת וכועסת וכבר די אבודה לא יודעת איך להציל את המצב

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!