מהי אלרגיה למזון ועד כמה היא יכולה להיות מסוכנת?

נתקלנו בזה לאחרונה – אלרגיות למזון שהסתיימו באסון או נזק ממשי. קצת קשה לתפוס איך קמצוץ מזון מסוים יכול להרוג אדם בוגר ובריא. אז מהי אלרגיה למזון וכיצד נדע אם יש לנו אחת כזו?
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 05/11/2012
נתקלנו בזה לאחרונה – אלרגיות למזון שהסתיימו באסון או נזק ממשי. קצת קשה לתפוס איך קמצוץ מזון מסוים יכול להרוג אדם בוגר ובריא. אז מהי אלרגיה למזון וכיצד נדע אם יש לנו אחת כזו?

מזון הוא אחד הדברים העיקריים המשפיעים על בריאותינו. כל מה שאנו מכניסים לגופנו הינו בעל משמעות לבריאותנו, שכן בתהליך העיכול הגוף סופג חלבונים, שומנים ופחמימות שמקורם למעשה "זר" - בעלי חיים, צמחים או פטריות.

מערכת החיסון שבאופן רגיל מגנה על הגוף מגורמים זרים מפתחת סובלנות למזון והופכת אותו ליוצא מן הכלל. אך לעיתים, אצל אנשים הסובלים מאלרגיה למזון, מתערערת הסובלנות של מערכת החיסון וכתוצאה מכך נוצרות תגובות פיזיות ברמות חומרה שונות כלפי חלק מהמזונות אותם אנו אוכלים – זו למעשה אלרגיה למזון.למרות שאנו נחשפים לא מעט לסיפורים בתקשורת על אודות תוצאות קשות של ארלגיה למזון, למעשה אלריגה למזון אינה שכיחה כל כך באוכלוסיה - השכיחות של אלרגיה למזון בקרב ילדים היא 3% עד 5%, וגבוהה יותר בילדים הלוקים במחלת אטופיק דרמטיטיס. אצל מבוגרים השכיחות היא 1%-2%.

כיצד מאבחנים אלרגיה למזון?

אבחון של אלרגיה למזון מתבסס על תבחיני עור מידיים או בדיקות דם לאיתור נוגדני IgE סגוליים למזונות החשודים כאלרגנים, וכן על "מדד הזהב" לאבחון, תבחין תגר בדרך פומית עם המזון החשוד, בהשגחה רפואית.
ישנם מזונות הנקראים מזונות אלרגנים שכיחים. אלו המזונות האלרגניים הנפוצים ביותר: חלב, ביצים, פירות ים, אגוזים, חיטה ושוקולד. בנוסף אליהם ישנם עוד סוגי מזונות שיכולים לגרום לאלרגיות אצל אנשים רגישים.

מהם הסימנים לאלרגיה למזון?

במידה ואתם חווים אחד מהתסמינים הבאים בטווח זמן של פחות משעתיים לאחר אכילת מזון מסוים, צריך להתעורר חשד לאלרגיה למזון:

צריבה / נפיחות בפה / לשון / שפתיים

שלשול או הקאה

פריחה מפושטת ומגרדת

• החמרה באקזמה כרונית

• נזלת, שיעול או קוצר נשימה (נדיר יותר)


כיצד מטפלים באלרגיה למזון?

הדרך היחידה להתמודד עם אלרגיה למזון היא על ידי הימנעות מוחלטת ממנו. ילדים ואנשים אלרגיים אשר הינם רגישים מאוד, יכולים לחוות תסמינים גם כאשר מדובר בעקבות האלרגן בלבד.

כמובן שהימנעות מוחלטת יכולה להיות בעייתית כאשר מדובר במזונות שאפשר למצור תדיר בסוגי מזון רבים (כמו בוטנים למשל). לפיכך יש צורך בהדרכה יסודית לגבי דרכי ההימנעות מהמזון והאיתור שלו או של עקבותיו במאכלים שונים.

הורים לילדים הסובלים מאלרגיה למזון צריכים לקבל הדרכה לגבי אופן הפעולה במקרה של חשיפת הילד לאלרגן ודרכי הטיפול המידיות שיש לנקוט במידה והתפתחה תגובה אלרגית.

כאשר מדובר באלרגיה חריפה למזון וישנה נטייה לתגובות חזקות ומסכנות חיים, יש להצטייד במזרק אוטומטי מיוחד המכיל אדרנלין.

כאשר מדובר בילדים צעירים, יש לנקוט באמצעי זהירות מיוחדים מול גננות במעונות ובגנים ולהדריך היטב גם את הצוות המטפל בכל הנוגע למניעה ולטיפול בילד הרגיש.

פורומים אורטיקריה (סרפדת)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טלפסט ואלכוהול ? 13/02/2020 17:36
אלכוהול ד"ר רמית מעוז-סגל 15/02/2020 08:32
CLOBETASOL PROPIONATE OIN 0.05 אלמה 09/02/2020 19:15
  • האם מותר למרוח על פצע פתוח מדמם? קיבלתי מרופא עור למריחה על הגוף בשל פצעונים וגירודים

  • + הוסף תגובה
פצע פתוח דר רמית מעוז סגל 10/02/2020 18:29
פריחה וגירוד נויה 10/02/2020 16:30
  • שלום, בגיל 60 קיבלתי פריחה ממוצ"ש הרופאה אתמול נתנה לי זריקה dirospan והיום עדיין מגרד ופורח בצורה גדולה ואדום עלה לי לגב ולפנים מה זה יכול להיותלאזה רופא אני צריכה ללכת והאם זה מצריך בת חולים אשמח למענה אני בלחץ תודה

  • + הוסף תגובה
תפרחת פתאומית דר רמית מעוז סגל 10/02/2020 18:28
  • אני לא יכולה לאבחן מקרים כאלו דרך מייל . כדאי לפנות למומחה לאלרגיה.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!