עקירה כירורגית - כל מה שאתם צריכים לדעת

רובנו מפחדים כששומעים את צמד המילים "עקירת שן", ובמיוחד הביטוי "עקירה כירורגית". זה נשמע מאוד כואב ומפחיד, ואכן מדובר בהליך מורכב. עם זאת, כל עוד מי שמטפל בכם הוא רופא שיניים מנוסה, אין לכם ממה לדאוג
כתבה פרסומית כתבת חסות


מהי עקירת שן?

עקירת שן היא הליך שבסופו מוצאת השן מהפה. ראשית, מבצעים ניתוק הרקמות התומכות בשן ואז מושכים או דוחפים את השן החוצה ממקומה.

מתי מבצעים עקירת שן?


בדרך כלל, עקירת שן מתבצעת במקרים הבאים:

• במידה ויש בעיות חניכיים שגורמת לחוסר תמיכה בשן והיא מתנדנדת.

• כשיש הרס כותרתי. 

• במקרה של שן רקובה שלא ניתן להציל.

• במצב שעששת מתפתחת באיזורים בעייתיים בשן, כמו בשורש השן (כאשר לא ניתן לבצע טיפול שורש)

• עקירת שן אלקטיבית, לצורך טיפול אורתודנטי או אסתטי.


עקירת שיניים כירורגית


עקירת שיניים כירורגית

עקירה כירורגית היא עקירת שן בה לא ניתן להוציא את השן בשלמותה במהלך אחד, אלא על ידי פיצול שורשים.


עקירת שיניים כירורגית תתבצע כשמדובר בשיני בינה עם קרבה לעצם או בכל מקרה בו השן נמצאת במיקום בעייתי שהופך את העקירה למורכבת יותר מהרגיל. עם זאת, חשוב לדעת כי באופן עקרוני, הבידול המונחי בין עקירה ל"עקירה כירורגית" הינו יותר עבור רופא שיניים מאשר המטופל. למעשה כמעט כל פעולה ברפואת שיניים היא כירורגית, שכן כרוכה בחיתוך רקמות.


על מה חשוב להקפיד כאשר אתם צריכים לבצע עקירה כירורגית?


1. ניסיון עם עקירות שיניים כירורגיות

כל רופא שיניים מסוגל לבצע עקירת שן פשוטה. כאשר מדובר בעקירה כירורגית, שהינה כאמור יותר מורכבת, מומלץ לפנות לרופא שיניים בעל ניסיון בעקירת שיני בינה, עקירת שיני בינה כלואות, עקירה כירורגית או לכירורג פה ולסת במקרים קיצוניים.

2. צילום לפני עקירת השן

ראשית, טרם ביצוע עקירת שן יש לבצע צילום פנורמי. גם כאשר מדובר בעקירה פשוטה, זהו הליך שיש לתעד אותו. באם רופא שיניים אומר לכם כי יש לבצע עקירה וכי אין צורך בצילום מוקדם – צריכה להידלק אצלכם נורת אזהרה.
כמו כן, ישנם מקרים בלסת תחתונה שמעבר לצילום פנורמי יש צורך גם בצילום CT המשך.

3. עקירת שן כירורגית כחלק מטיפול כולל 

עקירת שן ועקירה כירורגית הן חלק מתהליך טיפולי ולא עומדות בפני עצמן. כאשר אתם מגיעים לרופא שיניים ונמצאה בעיה בשן אשר מצריכה עקירה כירורגית, היא תמיד תהיה שלב בטיפול ולא הטיפול עצמו. שימו לב, כי רופא השיניים פורש בפניכם את "תכנית הפעולה", אשר עקירה כירורגית היא רק חלק ממנה.הכתבה בחסות ד"ר יואב ירון, מתמחה בטיפולי שיניים אסתטיים ובאסתטיקה של הפנים. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר יואב ירון השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >

הצטרפו לאינדקס הרופאים!