כאבי שיניים - על הסוגים והגורמים לכאב

כאבי שיניים הם ביטוי לגירוי מכאיב שמקורו בשיניים או ברקמות הנמצאות בשכנות להן, כמו החניכיים ועצמות הלסת. כאבי שיניים יכולים להופיע בכל שעות היממה, בעוצמות שונות ובצורות מגוונות. ישנם מספר סוגים של כאבי שיניים, לכל אחד מהם גורמים משלו וכל אחד מהם מגיע מאזור אחר.

כתבה פרסומית כתבת חסות

תאריך עדכון: 10/07/2019
כאבי שיניים הם ביטוי לגירוי מכאיב שמקורו בשיניים או ברקמות הנמצאות בשכנות להן, כמו החניכיים ועצמות הלסת. כאבי שיניים יכולים להופיע בכל שעות היממה, בעוצמות שונות ובצורות מגוונות. ישנם מספר סוגים של כאבי שיניים, לכל אחד מהם גורמים משלו וכל אחד מהם מגיע מאזור אחר. השיניים מתחלקות לשלוש שכבות:

• השכבה החיצונית - אמאייל. זוהי זגוגית השן העשויה מינרל קריסטלי וקשיח ביותר. חלק זה הוא בבחינת רקמה "מתה" שאינה מכילה תאים חיים או מעבירה תחושה כלשהי.
• שכבת הביניים – דנטין. שכבה זו בנויה כמערכת צפופה של צינורות זעירים שבתוכם תאים חיים המכונים אודונטובלסטים המוקפים בנוזל.
• השכבה הפנימית – מוך השן. לשכת המוך בנויה כמעין "חדר" חלול השוכן בליבה של השן ובתוכו עוברים עצבים וכלי דם. כאשר הדנטין נחשף לטמפרטורות קיצוניות או לחיידקים ותוצריהם, גירויים אלו מעוררים פעילות חשמלית מוגברת במוך בשן, שמועברת במסלולי עצבים אל המוח.


סוגים שונים של כאבי שיניים

שרשרת התהליכים הזו היא הגורמת לכאבי שיניים הנפוצים הנקראים גם כאבים דנטליים. זהו כאב בעוצמה קלה עד בינונית שקשה לנו להצביע על מיקומו המדוייק בפה, אלא בעל אופי עמום יותר. כאבי שיניים יכולים להתעורר בדרך כלל כתגובה לחום או קור וייעלמו עם הסרת הגירוי.

הגורם במרבית המקרים, הוא נגע עששת שפגע בשן, סתימה פגומה שאינה אוטמת היטב את החור או במקרים נדירים יותר, חשיפת שורשים בגלל נסיגת חניכיים, סדק בשן או שחיקת האמייל. לפיכך את הסיבה צריך לאבחן אצל רופא שיניים בעזרת צילום רנטגן.

סוג נוסף של כאבי שיניים, שכיח לא פחות, הוא כאב הפולפרי, ומקורו בליבת מוך השן. זהו כאב חזק בהרבה שיכול להופיע באופן ספונטני, להקרין לאיזורים סמוכים ואפילו להעיר משינה. בדומה לכאבי שיניים דנטינליים, קשה להצביע במדויק על השן המכאיבה ונרגיש כי האיזור כולו כואב. הכאב יתגבר בחום וקור ויימשך שניות ארוכות גם לאחר הסרת הגירוי.
כאבי שניים כאלו מעידים על פגיעה בשן שחצתה את כל שכבת הדנטין, העמיקה עד לחלל המוך ויצרה בו דלקת חריפה המכונה פולפיטיס. הנזק מחשיפת המוך וחדירת חיידקים לתעלות הוא בלתי הפיך, שסופו בטיפול שורש. הרופא יסיר את העצב ויאטום את האיזור לאחר חיטוי יסודי.

במידה ודלקת לא תטופל לאורך, העצב יעבור תהליך של נמק, ימות והכאבים יחלפו באופן זמני. החיידקים לעומת זאת, ישרדו, וימשיכו במסע ההרס עמוק יותר, מעבר לשורשים, אל עצם הלסת.

בניגוד לכאבי שיניים אחרים, כאבי שיניים אלו ניתן למקם בקלות ולהבחין במדוייק באיזור המכאיב. חשוב מאוד שלא להזניח כאב כזה, שכן בשלב הבא עלול הזיהום להתפשט לרקמות עמוקות וחשובות כמו העין או המוח, עם נפיחות גדולה וחום גבוה.

כאבי שיניים לא תמיד מגיעים מהשיניים

בחלק מהמקרים, כאבים שנדמה לנו כי הם כאבי שיניים, נובעים בכלל מרקמות אחרות כמו החניכיים, הלשון, רצפת הפה ואפילו חללי מערות האף. ישנם כאבי חניכיים למשל, שמקורם בדלקת כיס החניכיים או בשל כליאת מזון במרווח שבין השיניים. כאב שמקורו ברירית הרקמות הרכות בפה, יתפתח בעקבות אפטה או הרפס. סינוסיטיס לאחר צינון, ייצור כאבים הדומים לכאבים שמקורם בשיניים העליונות.

כאב הוא נורת אזהרה

חשוב לזכור כי כאב הוא נורת האזהרה של גופנו. בכל מצב בו אנו נתקלים בכאב חדש או כזה שאינו חולף במשך זמן רב, יש לפנות לייעוץ ובדיקה רפואית לבירור הגורם. הזנחה במקרה זה, יכולה להוביל לנזק בלתי הפיך לשן, לאובדנה ולהשפעה על הגוף כולו.

עדיין סובלים מכאבי שיניים? כנסו לפורום רפואת שיניים כללית שלנו

פורומים, טיפולי שיניים ומחלות חניכיים בלייזר ומיקרוסקופ

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיפול שיניים תחת מיקרוסקופ אורי 21/07/2019 15:33
  • האם שימוש במיקרוסקופ מקצר את משך הטיפול? אני מתקשה לעבור טיפול ארוך ואני זקוק לו..

  • + הוסף תגובה
דימום בצחצוח רן 04/07/2019 01:51
  • ערב טוב דוקטור, אני בן 22 ובשלושת השבועות האחרונים ישנו דימום כזה או אחר במהלך הצחצוח. הדימום בצחצוח הוא בכמה מוקדים שונים. בחניכיים התחתונות נראה ששכבת החניכיים בחיבור עם השן אדמדם ו"נפול" לעומת השן הסימטרית לה. בחניכיים העליוניות ישנו כיב בגודל בינוני בחניכיים מעל השיניים בחלק העליון בצד ימין והוא שם שלושה ימים. הוא לא שורף כשאוכלים קטשופ למשל אבל כן כואב בצחצוח. מודה שמאז שחרורי מצה"ל ושהייתי בבית פחות הקפדתי על צחצוח תדיר של השיניים אלא לקראת מפגשים חברתיים. הלכתי לרופאת שיניים של כללית סמייל והיא אמרה שאכן יש דלקת חניכיים ושיש לצחצח עם משחת שיניים רפואית ולכן קניתי את פרדונטונקס. מעבר לכך אני צריך ניקוי אבנית שניתן לראות שהצטבר באחורי השיניים התחתונות בחודשים האחרונים. האורוטודנט שלי אמר לי על כך לפני חודשיים. אני נוטה להצטברות אבנית די מהר לצערי. בשבועיים האחרונים אני מקפיד לצחצח 3 פעמים ביום עם מברשת שיניים חשמלית של אורל בי, עם משחת השיניים הרפואית של חברת gsk פרודונטקס, מגרגר במשך דקה את הפה עם מים פושרים מומלחים עם כפית מלח, ואחר כך פעמיים ביום בבוקר ובערב גם מי פה מגורגרים בפה במשך דקה. עם זאת עד כה עדיין יש דימום קל בצחצוח, ישנו הכיב שפתאום הצטרף בעיצומו של צחצוח קפדני מצדי וגם ישנו החלק של חיבור החניכיים עם השן שמורגש מוחלש ואדמדם לעומת הסימטרי שלו. כבר קבעתי תור לניקוי אבנית ליום שני, אבל אני מתוסכל שאין בלימה של דלקת החניכיים כבר תקופה ממושכת שכן לא היה לי אורך כזה עד כה. האם יש סיבה לחשוש ממשהו מסוכן? תודה רבה על הזמן שלך.

  • + הוסף תגובה
טיפול בלייזר לדימום בצחצוח דר' אריאל סביון 04/07/2019 07:08
  • שלום רב, אפשר לטפל בדלקת חניכיים עם לייזר, ולנדף רקמה דלקתית, להדריך אותך להשתמש במברשות בינשניות ובמברשת חשמלית, ניקוי אבנית אחד לשלושה חודשים חובה. הטיפול בלייזר מאוד יעיל ואפקטיבי ויכול לעצור את מחלת חניכיים ונסיגת חניכיים עתידית. הטיפול מתבצע בהרדמה מקומית ללא חתכים ותפרים. ממליץ מאוד על טיפול במחלת חניכיים בלייזר והדרכה לתיזוקה שוטפת. בהצלחה.

  • + הוסף תגובה
מניעת טיפול שורש דניאל 02/07/2019 10:43
  • אני עם היסטוריה של טיפולי שורש, קראתי על טיפול תחת מיקרוסקופ, כדי למנוע טיפולי שורש, בעתיד. תוכל להסביר את היתרון של עבודה תחת מיקרוסקופ? רופא השיניים שלי קצת "מזלזל" בעניין... המון תודה, דניאל

  • + הוסף תגובה
טיפול שיניים זעיר-פולשני דר' אריאל סביון 02/07/2019 12:22
  • שלום רב, מיקרוסקופ הוא מכשיר הגדלה שיכול להגדיל את האובייקט עד פי 39 מגודלו הטבעי. נוסף לכך למיקרוסקופ יש תאורת לד כפולה שמאירה את האזור( בדרך כלל חשוך כמו במנהרה). היתרון האדיר בעבודה עם המיקרוסקופ הוא השליטה המלאה ללא ספקות, טיפול מאוד מדוייק, עבודה עם מכשירים מאוד קטנים, טיפול זעיר-פולשני, דיוק ללא פשרות, אפשרות לביצוע טיפולים שלא ניתן לבצע בלי המיקרוסקופ. האם מתקבל על הדעת שרופא עיניים או ניורו כירורג ינתח בלי מכשיר הגדלה מתאים, הרי זאת סכנת חיים. אז למה ברפואת שיניים כן. אם הרופא שלך מזלזל אני במקומך הייתי מסיק מסקנות! באתר שלי יש מספיק מאמרים בנושא.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!