כאבי שיניים - על הסוגים והגורמים לכאב

כאבי שיניים הם ביטוי לגירוי מכאיב שמקורו בשיניים או ברקמות הנמצאות בשכנות להן, כמו החניכיים ועצמות הלסת. כאבי שיניים יכולים להופיע בכל שעות היממה, בעוצמות שונות ובצורות מגוונות. ישנם מספר סוגים של כאבי שיניים, לכל אחד מהם גורמים משלו וכל אחד מהם מגיע מאזור אחר.
כתבה פרסומית כתבת חסות


כאבי שיניים הם ביטוי לגירוי מכאיב שמקורו בשיניים או ברקמות הנמצאות בשכנות להן, כמו החניכיים ועצמות הלסת. כאבי שיניים יכולים להופיע בכל שעות היממה, בעוצמות שונות ובצורות מגוונות. ישנם מספר סוגים של כאבי שיניים, לכל אחד מהם גורמים משלו וכל אחד מהם מגיע מאזור אחר. השיניים מתחלקות לשלוש שכבות:

• השכבה החיצונית - אמאייל. זוהי זגוגית השן העשויה מינרל קריסטלי וקשיח ביותר. חלק זה הוא בבחינת רקמה "מתה" שאינה מכילה תאים חיים או מעבירה תחושה כלשהי.
• שכבת הביניים – דנטין. שכבה זו בנויה כמערכת צפופה של צינורות זעירים שבתוכם תאים חיים המכונים אודונטובלסטים המוקפים בנוזל.
• השכבה הפנימית – מוך השן. לשכת המוך בנויה כמעין "חדר" חלול השוכן בליבה של השן ובתוכו עוברים עצבים וכלי דם. כאשר הדנטין נחשף לטמפרטורות קיצוניות או לחיידקים ותוצריהם, גירויים אלו מעוררים פעילות חשמלית מוגברת במוך בשן, שמועברת במסלולי עצבים אל המוח.


סוגים שונים של כאבי שיניים

שרשרת התהליכים הזו היא הגורמת לכאבי שיניים הנפוצים הנקראים גם כאבים דנטליים. זהו כאב בעוצמה קלה עד בינונית שקשה לנו להצביע על מיקומו המדוייק בפה, אלא בעל אופי עמום יותר. כאבי שיניים יכולים להתעורר בדרך כלל כתגובה לחום או קור וייעלמו עם הסרת הגירוי.

הגורם במרבית המקרים, הוא נגע עששת שפגע בשן, סתימה פגומה שאינה אוטמת היטב את החור או במקרים נדירים יותר, חשיפת שורשים בגלל נסיגת חניכיים, סדק בשן או שחיקת האמייל. לפיכך את הסיבה צריך לאבחן אצל רופא שיניים בעזרת צילום רנטגן.

סוג נוסף של כאבי שיניים, שכיח לא פחות, הוא כאב הפולפרי, ומקורו בליבת מוך השן. זהו כאב חזק בהרבה שיכול להופיע באופן ספונטני, להקרין לאיזורים סמוכים ואפילו להעיר משינה. בדומה לכאבי שיניים דנטינליים, קשה להצביע במדויק על השן המכאיבה ונרגיש כי האיזור כולו כואב. הכאב יתגבר בחום וקור ויימשך שניות ארוכות גם לאחר הסרת הגירוי.
כאבי שניים כאלו מעידים על פגיעה בשן שחצתה את כל שכבת הדנטין, העמיקה עד לחלל המוך ויצרה בו דלקת חריפה המכונה פולפיטיס. הנזק מחשיפת המוך וחדירת חיידקים לתעלות הוא בלתי הפיך, שסופו בטיפול שורש. הרופא יסיר את העצב ויאטום את האיזור לאחר חיטוי יסודי.

במידה ודלקת לא תטופל לאורך, העצב יעבור תהליך של נמק, ימות והכאבים יחלפו באופן זמני. החיידקים לעומת זאת, ישרדו, וימשיכו במסע ההרס עמוק יותר, מעבר לשורשים, אל עצם הלסת.

בניגוד לכאבי שיניים אחרים, כאבי שיניים אלו ניתן למקם בקלות ולהבחין במדוייק באיזור המכאיב. חשוב מאוד שלא להזניח כאב כזה, שכן בשלב הבא עלול הזיהום להתפשט לרקמות עמוקות וחשובות כמו העין או המוח, עם נפיחות גדולה וחום גבוה.

כאבי שיניים לא תמיד מגיעים מהשיניים

בחלק מהמקרים, כאבים שנדמה לנו כי הם כאבי שיניים, נובעים בכלל מרקמות אחרות כמו החניכיים, הלשון, רצפת הפה ואפילו חללי מערות האף. ישנם כאבי חניכיים למשל, שמקורם בדלקת כיס החניכיים או בשל כליאת מזון במרווח שבין השיניים. כאב שמקורו ברירית הרקמות הרכות בפה, יתפתח בעקבות אפטה או הרפס. סינוסיטיס לאחר צינון, ייצור כאבים הדומים לכאבים שמקורם בשיניים העליונות.

כאב הוא נורת אזהרה

חשוב לזכור כי כאב הוא נורת האזהרה של גופנו. בכל מצב בו אנו נתקלים בכאב חדש או כזה שאינו חולף במשך זמן רב, יש לפנות לייעוץ ובדיקה רפואית לבירור הגורם. הזנחה במקרה זה, יכולה להוביל לנזק בלתי הפיך לשן, לאובדנה ולהשפעה על הגוף כולו.

עדיין סובלים מכאבי שיניים? כנסו לפורום רפואת שיניים כללית שלנו

הצטרפו לאינדקס הרופאים!