סוכרת שלא הכרתם - סוכרת אוטואימונית במבוגרים (או סוכרת 1.5)

העלייה החדה בהשמנה בקרב ילדים ומבוגרים הפכה את הסוכרת למגפה של ממש. לאחרונה התוודא עולם הרפואה לסוכרת מסוג חדש - סוכרת מסוג 1 (סוכרת נעורים) המופיעה אצל בוגרים.
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 06/11/2012


העלייה החדה בהשמנה בקרב ילדים ומבוגרים הפכה את הסוכרת למגפה של ממש. לאחרונה התוודע עולם הרפואה לסוכרת מסוג חדש - סוכרת מסוג 1 (סוכרת נעורים) המופיעה אצל בוגרים. סוכרת נגרמת, כידוע, כתוצאה מתהליך בו מערכת החיסון העצמי של הגוף יוצרת נוגדנים, הגורמים להרס תאי הבטא של הלבלב. עד לפני זמן לא רב סברו כי סוכרת מסוג 1 מופיעה רק בילדים וצעירים, ומכאן שמה - 'סוכרת נעורים'.

אך כיום, אנו מודעים לעובדה כי סוכרת מסוג 1 יכולה להופיע גם במבוגרים. סוכרת זו נקראת LADA -Latent Autoimmune Diabetes of Adulthood (סוכרת אוטואימונית מאוחרת במבוגרים), אך גם שם זה אינו מדויק, מאחר וסוכרת מסוג 1 יכולה להופיע בכל גיל.

מהי סוכרת נעורים מבוגרים?

מה שמאפיין סוכרת מסוג LADA, בשונה מהסוכרת האופיינית מסוג 1, הוא שהרס תאי הבטא בחלק לא מבוטל של המקרים הינו הדרגתי, בניגוד להרס המהיר והמוחלט הטיפוסי בסוכרת סוג 1 בילדים ומתבגרים. למעשה, סוכרת זו בתחילתה דומה יותר לסוכרת מסוג 2.

אך בניגוד לסוכרת מסוג 2, שאינה מחלה אוטואימונית, והיא נובעת בהרבה מקרים מהשמנה ותנגודת לאינסולין, סוכרת מסוג LADA היא אוטואימונית, ורוב החולים בה אינם שמנים ואינם מראים תנגודת לאינסולין. זאת ועוד - למרות שבסוכרת LADA חלק מתאי הלבלב לא נהרסים, הרי שבסופו של דבר, במשך תקופה שיכולה להמשך שנים, כל תאי הבטא יהרסו, והחולה יהיה תלוי באינסולין.

אבחנת סוכרת LADA

ישנם מספר גורמים לאבחון סוכרת מסוג LADA:
1.רמת ה- C-Peptide
חלבון זה הוא חלק מהמולקולה של האינסולין, המגשרת בין שתי השרשראות של האינסולין הפעיל. בדרך כלל ניתן למצוא חלבון זה בדם החולים בתחילת הסוכרת, בניגוד לחולים צעירים אשר אצלם חלבון זה חסר.

2.נוגדנים
בדיקת נוגדנים המשתתפים בתהליך האוטואימוני, הגורם להרס תאי הבטא. החשוב ביניהם הוא הנוגדן GAD, אשר נמצא ברוב המקרים של סוכרת מסוג 1. נוגדן זה חשוב לאבחנה מבדלת בין סוכרת מסוג 1 לסוג 2. כמו כן, נוגדן זה מעיד על סיכון גבוה לפתח סוכרת מסוג 1 בעתיד, בבדיקה שנערכת לקרובי משפחה מדרגה ראשונה לחולים עם סוכרת סוג 1.

עד כמה נפוצה סוכרת LADA ?


כיום אנו מניחים כי כ-20% מהחולים המאובחנים בסוכרת מסוג 2 לוקים למעשה בסוכרת מסוג 1. נתון זה נסמך על ההשערה כי כ-10%-15% מכלל חולי הסוכרת לוקים בסוכרת מסוג 1. לכן, אם למשל, בישראל ישנם כ-500,000 חולי סוכרת, אזי בין 50,000-75,000 חולים בסוכרת מסוג 1. הבעיה באבחון מדוייק נובעת מכך, שלמרות שקיימות הבדיקות המוודאות את סוג הסוכרת (בדיקת חלבון C ונוגדני GAD), מחירן הגבוה יחסית אינו מאפשר להכניסן לסל הבדיקות השגרתיות.

כדי להקל על האבחנה של סוכרת מסוג LADA הוצעו מספר קריטריונים קליניים לאבחון:

1.גיל - לרוב מעל 30
2.בדרך כלל ללא השמנה
3.מהלך התחלת המחלה לא אקוטי אלא הדרגתי
4.היסטוריה משפחתית של סוכרת מסוג 1, או מחלות אוטואימוניות אחרות
5.חלבון C נמוך
6.נוגדני GAD חיוביים

הטיפול בסוכרת LADA

חולים המאובחנים בסוכרת מסוג 2, אך עם נוגדני GAD חיוביים, יפתחו תלות מלאה באינסולין, בתוך שלוש עד שתים-עשרה שנים מזמן האבחון. כלומר, בזמן האבחון עדיין ישנם תאי בטא פעילים, ותהליך ההרס שלהם הוא הדרגתי. מצב זה מביא לחילוקי דעות בסוג הטיפול.

במצב זה יש למצוא דרכים לשמר את פעילותם של תאי הבטא הקיימים לזמן ממושך ככל האפשר. ראשית, יש להביא לשינוי באורח החיים של החולה. אכילה נכונה, פעילות גופנית והימנעות מהשמנה (אשר מביאה ליצירת תנגודת לאינסולין), יגרמו לתאי הבטא לעבוד יותר ולייצר יותר אינסולין.

כמו כן, מכיוון שסוכרת LADA בשלביה הראשונים אינה תלוית אינסולין – ניתן על פי שיקול דעת הרופא המטפל להתחיל בטיפול תרופתי של מטפורמין. בדומה למצבים של סוכרת מסוג 2, קיימת השאלה האם בסוכרת מסוג LADA כדאי להוסיף קבוצה של תרופות לטיפול בסוכרת מסוג 2, הפועלות על-ידי עידוד הלבלב להפרשת אינסולין. תרופות מסוג זה אמורות לספק איזון טוב יותר של רמות הסוכר בדם. אולם, התרופות הללו אינן מומלצות בסוכרת LADA, מהסיבה שהן מגבירות את קצב ייצור האינסולין, מעייפות את תאי הבטא ומחישות את הידרדרותם.

אינסולין

לדעת רוב החוקרים אינסולין הוא התרופה היעילה ביותר לטיפול בסוכרת, הן במצבים של LADA והן בסוכרת מסוג 2 בשלביה הראשונים, שכן, אינסולין במינונים לא גבוהים, משמר את פעילות תאי הבטא לתקופה ארוכה. נהוג לתת מינון לא גבוה של אינסולין בסיסי בעל טווח פעילות של 24 שעות בזריקה אחת ליום.

בשנים האחרונות פותחו תרופות חדשות השייכות לקבוצת האינקרטינים. תרופות אלו מתחלקות לשתי קבוצות: לנטילה בטבליות ובזריקות. לתרופות הללו תכונה עיקרית של שימור תאי הבטא בצורה טובה ביותר., על-ידי הפחתת הפרשת הורמון הגלוקגון מתאי האלפא של הלבלב. הגלוקגון הוא הורמון אנטיגוניסטי (מנוגד) לאינסולין, ולכן מעלה את רמות הסוכר בדם. כמו-כן, מתברר כי בחיות-ניסוי תרופות אלה מביאות לייצור מחדש של תאי הלבלב, יחד עם השפעה ארוכת טווח על הגנת כלי הדם בפני תהליכים הגורמים נזק לדופן הפנימית שלהם. התרופות הניתנות בזריקה מסייעות באופן משמעותי לירידה במשקל, על ידי פעילותן על מרכז התיאבון במוח והשפעתן הישירה על מערכת העיכול.

סוכרת LADA והשמנה


עקב העלייה המדהימה במקרי ההשמנה בילדים, בנוער ובמבוגרים - חלה עלייה משמעותית (בקנה מידה של מגפה) בתפוצת הסוכרת בעולם וכמובן גם בישראל. כתוצאה מכך מתרבים מקרי סוכרת מכל הסוגים כולל LADA, ואפילו סוכרת סוג 1 בילדים ומתבגרים.

מצב זה דורש טיפול דחוף – בראש ובראשונה טיפול מניעתי כאמור לעיל. דהיינו, שינוי אורח חיים, אכילה נכונה, ופעילות גופנית.

לגבי תרופות - כפי שהוזכר לעיל, יש המשלבים את התרופות עם אינסולין. כמו-כן, יש לשקול ברצינות טיפול באינקרטינים, במיוחד אלה המסייעים להורדה במשקל. עבודות חדישות תומכות במתן משולב של אינקרטינים ואינסולין, למרות שטיפול זה עדיין לא אושר, אך ההצלחות המדהימות בתשלובת זאת מקרבות את מועד אישורן.

פורומים אורטיקריה (סרפדת)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
זולאייר ניר 01/06/2020 18:24
  • רציתי לשאול בבקשה מה הן תופעות הלוואי של זולאייר האם יש בתרופה סטרואידים והאם הטיפול הזה גורם להשמנה

  • + הוסף תגובה
זולייר ד"ר רמית מעוז-סגל 01/06/2020 19:20
  • זולייר מורכבת אימונוגלובולינים- לא סטרואידים- לא גורמת להשמנה , בעלת פרופיל בטיחותי טוב מאד

  • + הוסף תגובה
זולייר ניר 01/06/2020 19:58
  • ראשית תודה על התשובה המהירה שאלה נוספת האם ניתן להפסיק את הטיפול בכל עת? ואם מפסיקים הסימפטומים חוזרים? או שברגע מתחילים זה לתמיד? תודה

  • + הוסף תגובה
כתמים אדומים על העור מיכל 25/05/2020 16:07
  • שלום, אני סובלת מאלרגיה לקרדית האבק שמחמירה בעונות מעבר. זה מתבטא בנזלת אלרגית והתעטשויות ובשנים האחרונות גם ביובש וגירודים בעיניים. מטופלת בטלפסט, ברינולסט ובטיפות פטנול שעוזרים רק באופן חלקי. בשנה האחרונה התחילה תופעה נוספת של כתמים אדומים שמופיעים על העור (כל פעם במקום אחר), לפעמים נראים כמין שריטות ולפעמים כתמים קצת יותר רחבים. הכתמים מופיעים למספר דקות ואז נעלמים וכל פעם מופיעים במקומות אחרים בגוף. האם תופעה זו היא אורטיקריה? תודה!

  • + הוסף תגובה
אורטיקריה אלרגית ד"ר רמית מעוז-סגל 01/06/2020 14:38
אורטיקריה שירי 30/05/2020 22:51
  • שלום רב אובחנתי לאחרונה באורטיקריה כרונית וזאת לאחר 4 חודשי סבל שעדיין ממשיכים נטלתי כל כדור אפשרי כולל 2 קורסים של סטרואידים וכמובן מריחות אינסופיות של משחות כעת אני מנסה אוריוס שזה הכדור היחיד שלא ניתן לי בנוסף לסינגולאייר שאלתי היא מה המינון המקסימלי היומי והאם ניתן לשלב אותו עם אנטיהיסטמין נוסף, כי כדור אחד של אוריוס לא משפר את הגירוד הטורדני וכשיורד הערב אני מתחילה להתגרד במורה נוראית תודה רבה

  • + הוסף תגובה
אנטיהסטמינים ד"ר רמית מעוז-סגל 01/06/2020 14:36

הצטרפו לאינדקס הרופאים!