שחלות פוליציסטיות – האם טיפול בצמחי מרפא באמת עובד?

שחלות פוליציסטיות הן סינדרום הכולל חוסר איזון הורמונלי הגורם לא רק לסיבוכים בריאותיים, אלא גם לירידה בתחושת הביטחון העצמי. אלא שבמחקרים אחרונים נמצא כי טיפול בצמחי מרפא סיניים בשילוב של שינוי תזונתי יכול להועיל.

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 05/11/2012
שחלות פוליציסטיות הן סינדרום הכולל פגיעה במספר מערכות שונות הכוללות את מערכת הרבייה. חוסר האיזון ההורמונלי גורם לא רק לסיבוכים בריאותיים, אלא גם לירידה בתחושת הביטחון העצמי. אלא שבמחקרים אחרונים נמצא כי טיפול בצמחי מרפא סיניים בשילוב של שינוי תזונתי יכול להועיל.השחלות מפרישות שני הורמונים המשפיעים על מערכת הרבייה הנשית, אסטרוגן ופרוגסטרון.
האסטרוגן הינו הורמון האחראי לתפקוד התפתחותי תקין של סימני המין המישניים אצל מתבגרות, וכן לבשלותם ותפקודם הפיזיולוגי התקין של אברי הרבייה הנשיים.

פרוגסטרון אחראי, ביחד עם האסטרוגן, על קיום השינויים המחזוריים במחזור הנשי. בין השאר אחראי הפרוגסטרון על שינוי במעטפת זקיק הביצית לקראת קריעתו ויציאת הביצית בזמן ביוץ וכן על העלאת טמפרטורת הגוף אחרי הביוץ לצורך יצירת תנאים אופטימליים למפגש זרע ביצית.

השחלה הינה הגונדה (איבר המייצר תאי מין) הנקבית. מרבית הביציות מיוצרות בשחלה עוד בטרם הלידה. ביציות אלה שמורות בשחלה בצורתם הלא בשלה עד לתקופת הפוריות. בתקופת הפוריות, מבשילות הביציות בתוך זקיק הביצית במשך כ-28 ימים עד לביוץ. הביוץ מתרחש, לרוב, בביצית אחת בלבד בכל מחזור והשחלות מקיימות ביניהן סדר ביוץ מתחלף מידי מחזור (פעם ימין ופעם שמאל). במקרים של אי ספיקה שחלתית, בשל פאתולוגיה שחלתית או פגיעה פיזית באחת מהשחלות, תיקח על עצמה השחלה הנותרת את תפקיד גדילת הזקיק וביוץ הביצית מידי חודש בחודשו.

מהי תסמונת השחלות הפוליציסטיות (PCOS, Stein-Leventhal Syndrome)

שחלות פוליציסטיות הינו סינדרום פתולוגי הכולל פגיעה במספר מערכות שונות הכוללות את מערכת הרבייה, המערכת המטאבולית, מערכת קארדיו-ואסקולרית, העור והשיער. שחלות פוליציסטיות הינה אחת הבעיות הנפוצות בקרב נשים בגילאי הפוריות.
אחוז ניכר מהנשים אשר חוות אחד מסממני שחלות פוליציסטיות כגון: אי פריון על רקע פתולוגיות ביוץ, השמנה, שיעור יתר, אל ווסת או אוליגומנוריאה, לוקות בתסמונת עצמה.

עדין קיימת מחלוקת על ההגדרה המדויקת של שחלות פוליציסטיות. רק לאחרונה התקבלה ההכרה במעורבות ברורה של אי סדירות בהפרשת וקליטת אינסולין במנגנוני הפגיעה במערכות המעורבות.

שחלות פוליציסטיות מתאפיינות רבות כחריגה גנטית (לא מפוענחת עדיין) ברמה המשפחתית. זאת בשל נראות גבוהה יחסית של שחלות פוליציסטיות בקרב בנות משפחה (כ-50% סבירות בקרב אחות של אישה הלוקה בשחלות פוליציסטיות).

תסמיני שחלות פוליציסטיות


התבטאות שחלות פוליציסטיות כוללת את התסמינים הבאים (או חלקם):

1. רמות גבוהות של הורמוני מין זכרייםאנדרוגנים.

2. שחלה עם מעטפת מעובה המכילה מספר רב של ציסטות (גופים מלאים בנוזלים).

3. אי סדירות מחזור ואף אמנוריאה (אל ווסת) – כ-90%, מתוכם קשיי פוריות כ-70%.

4. תנגודת גבוהה לאינסולין (סימני סוכרת) ובעיות מטאבוליות נלוות – כ-90%.

5. השמנה מרכזית – כ-40%.

6. שיעור יתר בפנים ובגוף והידללות שיער הראש – כ-50%.

7. אקנה – כ-40%.

8. פגיעה קארדיו-ואסקולרית (דפנות כלי הדם) בשל עליית ערכי טריגליצרידים וירידה ב-HDL (הכולסטרול הטוב).

9. סיכון יתר לשלמות ההריון (במידה והריון מצליח להיקלט).

טיפול בשחלות פוליציסטיות באמצעות צמחי מרפא

לאחרונה נערכו מספר מחקרים באוניברסיטאות ובמרכזי בריאות בסין על עיקרון טיפולי המחלק את תקופת המחזור החודשי לארבע:

• עידוד יצירת זקיקים – מיד לאחר קבלת הווסת (בהינתן והייתה ווסת). בהקשר לשחלות פוליציסטיות, שלב זה יהיה נתון בחסר משמעותי בשל ערכי FSH נמוכים מהרגיל. יש לשים על כך דגש בעת טיפול ברפואה סינית.

• עידוד הביוץ – חלק זה אחראי על קיום הביוץ והמעבר מהחלק ה'קריר' של המחזור לחלק ה'חמים', שכן לאחר הביוץ טמפרטורת הגוף עולה בכמחצית המעלה. שלב זה צריך לבוא לידי ביטוי בריכוך רקמת הזקיק והפיכתה של רירית הרחם לידידותית יותר למעבר תאי זרע ולקליטת הזיגוטה (הביצית המופריית).

• עידוד גדילת הגופיף הצהוב (Corpus Luteum) – הזקיק אשר בתוכו נשמרה הביצית עד למועד הביוץ קרוי הגופיף הצהוב. עידוד גדילת הגופיף מאפשרת המשך שחרור של ההורמונים הדרושים לקליטה טובה של ההריון בדפנות הרחם.

• עידוד יצירת דם בעת הווסת – חלק זה מהווה שלב מעבר בחזרה מהחלק ה'חמים' של המחזור לזה ה'קריר' מ-Yang ל-Yin ליצירת רירית הרחם חדשה ומחזור מחודש באם לא נקלט הריון. חלק זה חשוב מאוד כבסיס למחזור הבא.

באחד המחקרים נבחנה יעילות טיפול שכלל שימוש בצמחי מרפא סיניים בפורמט של ארבע פורמולות שונות, כל אחת למשך שבוע ימים, על פי החלוקה המפורטת למעלה. המחקר כלל 133 מטופלות שסבלו משחלות פוליציסטיות.

לאחר סידרת טיפולים, בכ-110 נשים התקיים ביוץ ומתוך המטופלות ה'בלתי פוריות' קרוב ל50% השיגו הריון.
ממצא נוסף חשוב של מחקר זה גילה כי הטיפול (בתוספת מרכיב נוסף לפורמולת צמחי המרפא) שיפר מצבן של נשים עם שחלות פוליציסטיות אשר סבלו מטפיחות ורגישות בשדיים וערכי פרולקטין גבוהים.

הטיפול בסובלות משחלות פוליציסטיות משלב כאמור פורמולות צמחי מרפא המותאמות בצורה אישית למטופלת על פי אבחנת המטפל, ושימוש תדיר בדיקור סיני על מנת להשלים את מגמת הטיפול בצמחים.

המלצות תזונה כלליות וראשוניות

ראשית, צמצום מוחלט של כל סוגי הסוכר המעובד. ככלל, הפחתה במשקל הינה אחת הדרכים היעילות ביותר לטיפול בתסמיני שחלות פוליציסטיות. בכל מקרה, נושא תנגודת האינסולין מצריך איזון רמות סוכר בגוף.

שנית, הימנעות מאלכוהול וקפאין, הימנעות ממוצרי חלב בקר. ניתן לצרוך חלב עיזים, יוגורטים ולבנה. המטרה הינה להפחית ככל שניתן מזונות אשר מגבירים יצור ליחה ולחות.

הגברת צריכת סיבים תזונתיים על ידי צריכת מוגברת של ירקות.

פורומים, הריון בסיכון גבוה - אולטרה סאונד וסקירות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חיים או מוות (אך אמרו הרופאים) מיטלנ 09/11/2019 23:58
 • שלום רב, שמי מיטל בהריון ראשון שלי עם תאומים בשבוע 22, הסקירה המאוחרת התגלה צוואר רחם קצר של 14 ממ, נשלחתי לאשפוז מיידי בבית החולים התגלו צירים חזקים ולמחרת צוואר הרחם עלה ל25 ומאז הוא רק הדרדר ל9 מ"מ. כעת אני בשבוע 22+ 3 ימים נמסר לי כי אין מספיק מידע לטיפול בהריון מסוג כזה,(מלבד נרות בנרתיק) ומאחר ואני בשבוע מתקדם לא נהוג לבצע ניתוח קשירה, אמרו לי כי הסכנה הינה 50/50 עם או בלי תפירה ושעליי להחליט מה אני רוצה ושבשתי האופציות יש עניין של חיים או מוות, מחר אני אמורה לבצע מדידה אחרונה וכנראה החלטה סופית. כמו כן אמרו לי כי אינם מוכנים לקחת את הסיכון ולנתח וכי מנהל האגף ממליץ לשחרר אותי מחר ולקבל אופציה לעבור בית חולים. איני יודע מה לעשות זהו הריון יקר מאוד ולאחר שנים של המתנה וטיפול. אודה לך עם תוכלי לתת לי את דעתך האם לנתח או לא? ומה לעשות? אני מיואשת כבר

 • + הוסף תגובה
קיצור צוואר בהריון תאומים דר' יפעת גדות 10/11/2019 18:08
 • שלום רב. בהריון תאומים מחקרים הראו שתפר צווארי אינו מסייע ועלול גם להחמיר את תוצאות ההריון. בנוסף כאשר קיים קיצור צוואר הרחם והאשה מדי פעם מרגישה בהתכווצויות / צירים - זוהי התוויית נגד להכנסת תפר צווארי. לכן לפי הסיפור שלך ולאור הריון תאומים לא מומלץ על הכנסת תפר צווארי. הטיפול המומלץ בדכ הוא כדורי אוטרוגסטן 200 מג פעם ביום בלילה לנרתיק, לאחר מקלחת וניקוי הנרתיק. להכניס לנרתיק עמוק . בנוסף מנוחה ללא הסתובבויות מרובות,ללא קיום יחסי מין, שתיה מרובה, מעקב תרביות שתן, שמירת הריון. צוואר רחם של 9 ממ הוא אמנם קצר אך לא ניתן לדעת מתי תתפתח לידה. יתכן ותתפתח לידה מוקדמת, אפילו בשבועות מאד צעירים ויתכן שתלדי בסופו של דבר בשבוע 37. אין לנו דרך לדעת מתי תלדי. כל המידע ניתן לך על הסיכויים והסיכונים מכיוון שכך נכון לעשות ואת חייבת לשמוע על כך. אני ממליצה על מתן אוטרוגסטן מנוחה מקסימלית, מניעה ממאמצים ויחסי מין, שמירת הריון ושתיה מרובה. בהצלחה. בברכה ד"ר יפעת גדות

 • + הוסף תגובה
קיצור צוואר בהריון תאומים מיטלנ 10/11/2019 22:11
 • שלום רב דר ותודה על תשובתך, היום בבוקר הייתה לי וועדה בה הוחלט כי לא יבצעו שום פעולה מאחר וזה מסוכן מדי . הצוואר היום ברוך השם התארך ל15 ממ, אך הוא דינמי ואינו יציב. הציעו לי לבצע טבעת פסרי אותה מבצעים באסף הרופא עד שבוע 23. אני כרגע בשבוע 22 וארבעה ימים. האם את מכירה את השיטה הזאת? או היא מומלצת? או עדיף לא לגעת בגוף לך ולהתפלל שההריון ישרוד

 • + הוסף תגובה
פסרי בהריון תאומים דר' יפעת גדות 11/11/2019 23:15
 • שלום רב. במחקר שפורסם ב2019 התוצאות הראו כי פסרי עוזר במניעת חלק מהלידות המוקדמות מתחת לשבוע 34 בהריונות תאומים. לכן ישנה אפשרות לפסרי במצבך והדבר עשוי לסייע לך. בכל מקרה הייתי מתייעצת לגבי מתן אוטרוגסטן נרתיקית 200 מג ליום. כמו כן חשוב להקפיד על הגיינה של הנרתיק. בברכה ד"ר יפעת גדות

 • + הוסף תגובה
הריון אורנה 09/11/2019 07:22
 • שלום דר.יפעת גדות. יש לי תאומים לא זהים.הריון ראשון.בת 40. אני חייבת ניתוח קסרי?ועם אני ארצה ניתוח פרטי באיזה בית חולים את ממליצה?אני גרה בכפר סבא.

 • + הוסף תגובה
ניתוח קיסרי להריון תאומים דר' יפעת גדות 10/11/2019 17:59
 • הריון תאומים לא מחייב ניתוח קיסרי במידה והעובר הראשון במצג ראש ואין התוויות נגד אחרות. אך לאור הריון ראשון באשה בת 40 ובנוסף הריון תאומים אני באופן אישי הייתי ממליצה על ניתוח קיסרי. בתי חולים שבהם ניתן לבצע ניתוחים קיסריים פרטי הם לידיעתי: לניאדו, מעייני הישועה, הדסה הר הצופים ועין כרם ושערי צדק. בברכה ד"ר יפעת גדות

 • + הוסף תגובה
ARSA רובין 06/11/2019 17:29
 • שלום, אני בשבוע 25, בת 32. לאחר סקירה שנייה נראה ARSA. מי שפיר+צ'יפ יצאו תקינים. אקו לב תקין (לא נראו מומים בלב). 1. האם ההריון נחשב להריון בסיכון? 2. איזו השפעה יכולה להיות לARSA על התינוקת? אני מאוד חוששת. תודה!

 • + הוסף תגובה
ARSA והריון בסיכון גבוה דר' יפעת גדות 09/11/2019 10:28
 • שלום רב. במידה והדבר היחידי שקיים הוא הARSA כאשר באקו לב ללא מומים נוספים וציפ גנטי תקין, אין צורך במעקב של הריון בסיכון גבוה. לאחר הלידה יש לבצע אקו לב ליילוד ויתכן שיהיו מצבים של קוצר נשימה ושיעול לאור כלי הדם הARSA שגורם ללחץ על הטרכיאה. לכן יש להיות במעקב רופא ילדים לאחר הלידה. בברכה ד"ר יפעת גדות

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!