תוספי תזונה – מדוע אתם חייבים ליטול אותם

הדעה המקובלת היא, שכל עוד התזונה שלנו מאוזנת, אנו מקבלים את כל החומרים המזינים הדרושים לבריאותנו. נטילת תוספי תזונה תועיל רק לבני אדם מסוימים, וגם אז, ברוב המקרים, אסור ליטול מינונים שהנם מעל הצריכה היומית המומלצת. אך האם דעה זו נכונה?
כתבה פרסומית כתבת חסות


הדעה המקובלת היא, שכל עוד התזונה שלנו מאוזנת, אנו מקבלים את כל החומרים המזינים הדרושים לבריאותנו. נטילת תוספי תזונה תועיל רק לבני אדם מסוימים, וגם אז, ברוב המקרים, אסור ליטול מינונים שהנם מעל הצריכה היומית המומלצת. אך האם דעה זו נכונה?בשנות השלושים של המאה הקודמת, ביקר רופא שיניים בשם וסטון פרייס בכפרים שבטיים ברחבי העולם, והשווה בין מצבם הבריאותי של בני השבטים השונים, אשר חלקם אכלו בהתאם למנהגיהם המסורתיים, וחלקם הושפעו מהקִדמה ואכלו מאכלים מודרניים. פרייס הסיק, שבריאותם של בני השבטים שניזונו ממאכלים מודרניים, הידרדרה כתוצאה ישירה מכך שאכלו את "מזון האדם הלבן", לפי דבריו.

התפוח והעגבנייה של היום אינם דומים בערכם התזונתי לאלו של פעם. אם היינו חיים בעולם נקי מרעלנים, היינו אכן יכולים להסתפק בחומרם המזינים מהמזון. אולם המצב שונה, וכולנו סובלים כיום במידה זו או אחרת מחסרים תזונתיים. חסרים אלו, יחד עם הרעלנים הסביבתיים שאנו מייצרים במו ידינו, אחראים לרוב התחלואות המודרניות, ששיעורן הולך וגדל משנה לשנה. לכן אנו זקוקים לתוספי תזונה.

הבעיה היא, שקיים פער גדול בין הצורך שלנו בנטילת תוספי תזונה ובין הידע הדרוש לבחור תוספי תזונה בצורה נכונה. אנו זקוקים לידע נרחב בנושא תוספי תזונה, וההשפעה של מולקולות שונות על גופו ועל נפשו של האדם.

הרפואה האורתו-מולקולרית קמה כדי לגשר על הפער הזה. שיטה זו קיימת כבר כשבעים שנה, ומבוססת על מחקרים רבים ועל הניסיון הקליני הרב של רופאים מומחים. היא הוגדרה על ידי לינוס פאולינג, אחד הכימאיים הגדולים בכל הזמנים, כ"השגת בריאות נפשית ומנטלית ושמירתה, על ידי שינוי בריכוזים של חומרים המצויים בגוף האדם באופן טבעי, כדוגמת הוויטמינים."

'אורתו' - משמעו 'ישר' או 'תקין', ו'מולקולרי' מתייחס לכימיה של הגוף. המונח 'אורתומולקולרי' מתייחס, אפוא, לתיקונים בכימיית הגוף באמצעות תוספי תזונה דוגמת ויטמינים, מינרלים, חומצות שומן וחומצות אמינו. כמובן, הטיפול האורתומולקולרי מתחיל בתזונה נכונה עם מזונות איכותיים ועמוסים בחומרים מזינים: דגנים מלאים במקום מולבנים, מים במקום משקאות מתוקים, שמנים טבעיים במקום מזוקקים ועוד.

הטיפול נעשה לפי הצרכים האינדיבידואליים של המטופל. המטפל האורתומולקולרי הוא מומחה לתוספי תזונה, והוא משקיע בהבנת תכונותיהם והשימוש בהם. במקרים רבים, מה שאנו קוראים על ויטמין, מינרל או תוסף אחר, אינו תואם את הידע המתקבל ממחקרים. היעילות של תוספי תזונה אינה מוערכת מספיק, והסכנות הטמונות בנטילתם מוצגות בצורה מוגזמת למדי. רוב תוספי התזונה הם בטוחים, ותופעות הלוואי שלהם נדירות ומינוריות ביותר.

בכל זאת, אין לזלזל בבחירת תוספי תזונה על פי חוות דעת מקצועית. מדפי חנויות הטבע ובתי המרקחת מלאים בסוגים שונים של תוספי תזונה, והציבור מושפע ממסעות פרסום והבטחות שווא, כמו בכל תחום שיווקי אחר. הרפואה האורתומולקולרית הנה תחום בו לוקחים ברצינות את כל הנושא של השימוש הנכון בחומרים טבעיים שפועלים עמוק בתוך ביוכימיית הגוף.

המחקרים והניסיון הקליני שהצטברו במשך שבעים שנה, מצביעים על כך שבטיפול בהתאם לתפיסה האורתומולקולרית, טמון פוטנציאל גדול מאוד עבורנו לשפר את בריאותנו.

יש לכם שאלות נוספות בנושא תוספי תזונה? כנסו לפורום תזונה ותוספי תזונה שלנו

פורומים רפואה סינית ומערכת העיכול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
רפואה סינית וחלב בנצי 23/09/2020 10:17
 • האם הרפואה הסינית נגד מוצרי חלב? אני קורא הרבה נגד חלב, אבל אוהב ולא מרגיש שזה עושה לי לא טוב מכל בחינה. מה דעתך? מנסה לרדת במשקל וחושב איך להפחית וממה

 • + הוסף תגובה
תוצרת חלב Dipl.Ac.Herbs אבי פלד 23/09/2020 10:39
 • שלום בנצי, אכן בשנים האחרונות יש גל שיוצא נגד חלב ומוצריו ,מגובה בכתבות ומחקרים שלא קשורים בהכרח לרפואה הסינית . למשל,הורמונים בחלב, כימיקלים,חומרים מתווכי דלקת ועוד ועוד. הרפואה הסינית מתייחסת לתוצרת חלב כאל מייצרת לחות וליחה ומכאן, אנשים שיש להם נטיה לייצר ליחה (מוגדרת ככל דבר שמרגיש כבד,חייתי,תקוע כגון אסטמה,השמנה באספקט של כבדות או נפיחות ועוד) ,כדאי שיצמצמו או יפסיקו וישתמשו בתחליפים. אני מאמין שצריך כל דבר במידה אלא אם ברור שמסב לנו נזק . לדבריך אתה מנסה לרדת במשקל . נסה להוריד תוצרת חלב לשבועיים ובדוק אם יש שינוי או האצה בירידה. בכל אופן, מציע לפנות לאבחון וטיפול על מנת להתאים לך תזונה נכונה ולכוון אותך במדויק להצלחה בתהליך . שנה טובה.

 • + הוסף תגובה
הקאות מיליה 25/08/2020 08:18
 • שלום שלשום בלילה (ראשון) הקאתי הרבה, לפנות בוקר אתמול (שני) שוב הקאתי ועד עתה תחושת הבחילה לא עוברת. נחשפתי די הרבה לשמש בחמישי-ראשון, ישנתי הרבה אתמול (שני) מהצהריים עד עכשיו (שלישי בוקר). הגוף שלי רועד, מרגישה שהדופק מואץ כשאני קמה מהמיטה, לא אכלתי כלום אתמול ואני מפחדת לאכול היום. מה אפשר לעשות?

 • + הוסף תגובה
הקאות לאחר חשיפה לשמש Dipl.Ac.Herbs אבי פלד 25/08/2020 09:17
 • שלום , אני לא מוסמך לתת אבחנה כלשהי ולכן יש לקחת בעירבון מוגבל את דברי , אבל בהתייחס לכך שהתופעה התחילה לאחר חשיפה מרובה לשמש , יתכן שאת סובלת מהתייבשות . רצוי להרבות בשתייה, לאזן את המלחים בגוף (משקאות אלקטרוליטים ) או אפילו שתייה ממותקת מעט במידה ויש החמרה במצבך פני לרופא .

 • + הוסף תגובה
שינוי קיצוני לאחר אנטיביוטיקה דנה 03/08/2020 03:33
 • מאז ומעולם אני זוכרת את עצמי עם רגישות בבטן, הבאה לידי ביטוי בגזים, שילשולים ןלפעמים עצירות. בעבר אובחנתי ע"י הרופאים כבעלת מעי רגיז, פניתי לרפואה סינית נעזרתי בשינוי תזונתי ודיקור והמצב היה יחסית יציב. אבל לפני כ 4 חודשים, קיבלתי אנטיביוטיקה לדלקת בדרכי השתן, ומאז כאילו הבטן שלי הוחרבה. כל מה שהשגתי, נעלם כלא היה לא מצליחה לחזור למצב יציב: הצואה לרוב צהובה ורכה, מתעוררת לפעמים בסביבות 3 בלילה עם כאבי בטן שנעלמים אחרי אכילה. מתקשה מאוד לייצב את המערכת כמו בעבר. כרגע התזונה נעה סביב אורז ועוף מבושל ויש גם ירידה במשקל. תוהה מה הסיבה לכך והאם יש דברים נוספים שאוכל לעשות כדי להשיב את המערכת למצב תקין. תודה!

 • + הוסף תגובה
החמרה לאחר אנטיביוטיקה Dipl.Ac.Herbs אבי פלד 03/08/2020 14:00
 • שלום דנה , מצטער לשמוע על סבלך . הייתי מציע לפעול בכמה מישורים במקביל : 1 .פני לרפואה הסינית שנית .רצוי שיהיה שילוב של דיקור וצמחי מרפא לדעתי . 2.נטילת פרוביוטיקה איכותית (25-50 ביליון חיידקים) פעמיים ביום. ( עדיף כמובן לקבל המלצה מדויקת יותר ממטפל שמכיר את כל הסיפור . ) 3.הקפדה על תזונה איטית בשעות מסודרות (שוב, כדאי לראות מטפל מוסמך שיתן המלצות ממוקדות) 4. פניה לרופא המשפחה-בדיקות דם / הפניה לגסטרו . בהצלחה :)

 • + הוסף תגובה
תודה רבה! דנה 03/08/2020 19:03
בשמחה. :) Dipl.Ac.Herbs אבי פלד 03/08/2020 19:18

הצטרפו לאינדקס הרופאים!