חצבת - האם החיסון יעיל ומתי כדאי לקבל אותו?

בדומה לחזרת ואדמת, גם חצבת היא מחלה נגיפית. למרות שעברו יותר מ-50 שנה מאז מציאת החיסון נגד חצבת, עדיין מדובר באחת המחלות הנפוצות בעולם. אפילו בארצות כמו ישראל, בהן ניתן החיסון, לעיתים מופיעות התפרצויות חזרת בקרב אוכלוסיות לא מחוסנות.
כתבה פרסומית כתבת חסות


בדומה לחזרת ואדמת, גם חצבת היא מחלה נגיפית. למרות שעברו יותר מ-50 שנה מאז מציאת החיסון נגד חצבת, עדיין מדובר באחת המחלות הנפוצות בעולם. אפילו בארצות כמו ישראל, בהן ניתן החיסון, לעיתים מופיעות התפרצויות חזרת בקרב אוכלוסיות לא מחוסנות.

תסמיני חצבת

לחצבת ישנה תקופת דגירה, כלומר הזמן שחולף מן ההדבקה (חשיפה) להופעת התסמינים הראשונים הינה בסביבות השבועיים. לאחריה תופיע מחלה הדומה לשפעת קשה, המאופיינת בנזלת, דמעות, שיעול עם ליחה ועוד.
3-4 ימים מאוחר יותר תופיע פריחה מפושטת על כל הגוף, מלמעלה (בין האוזניים) למטה. כ-12 שעות לפני כן כבר אפשר לגלות את הסימן הכי אופייני לחצבת - נקודות לבנות על רקע אדום. הנקודות הללו (נקודות על שם קופליק) מופיעות ברירית הפנימית של הפה (ליד השיניים הטוחנות), ומהוות סימן כה אופייני עד כי בדרך כלל אין צורך בשום בדיקות נוספות. במידת הצורך ניתן לבדוק הופעת נוגדנים בדם.


מהלך המחלה

בתוך 3-4 ימים נוספים הפריחה, ומעט מאוחר יותר החום, ירדו לבד. ברוב רובם של החולים מדובר במחלה קלה, ולרוב אפילו אין צורך באשפוז (אם כי כמובן שמומלץ לבודד כדי למנוע הדבקה).
עם זאת, במקרים נדירים חזרת יכולה לגרום לסיבוכים קשים, (שחלקם יכולים להופיע אפילו שנים אחרי המחלה) כגון זיהום במוח והקרומים, פגיעה נדירה במערכת העצבים המרכזית, דלקת ראות ועוד. בעוד שהרפואה כיום מסוגלת למנוע את המחלה באמצעות חיסון פשוט ויעיל, אנחנו הרבה פחות יעילים בטיפול במחלה, ובייחוד בסיבוכים המסוכנים שלה. גם באשפוז, למעשה כל מה שהרופאים יוכלו להעניק הוא טיפול תרופתי.

חיסון חזרת

החיסון נגד חזרת, כאמור יעיל ביותר, וניתן כחלק מן החיסון המשולש (או המרובע) בגיל שנה ובכיתה א'. החיסון מושתת על וירוס מוחלש, לכן במקרים נדירים תופיע הרגשה רעה ותחושת שפעת כשבוע לאחר החיסון (כמעט תמיד התופעה תחלוף מעצמה בלי שום צורך בטיפול רפואי).

למה לקבל חיסון נגד חזרת?

למרות שהחיסון הפשוט והבטוח הזה מונע ביותר מ-99% את הסיכוי להדבק בחזרת (על סיבוכיה הרציניים), יש הטוענים כי אין צורך לחסן כיוון ש"חסינות העדר" תגן על הילדים מפני הדבקה. בלי להיכנס לפולמוס הפוליטי שסביב החיסונים, חשוב לזכור כי חסינות העדר אינה קיימת בכל מקום. מקומות רבים בחו"ל, ואפילו קהילות מסוימות בישראל, ממשיכים לסבול מאחוזי חסינות נמוכים מאוד.

מתי לקבל חיסון נגד חזרת?

כאמור החיסון ניתן כחלק מתוכנית החיסונים הממשלתית, בגיל שנה ו-6. יעילות החיסון לפני כן פחותה (במהלך הריון התינוק מקבל נוגדנים מן האם, שמגנים עליו מפני מזהמים וחיסונים עד לגיל חצי שנה-שנה). במידה ומסיבה כלשהי לא השלמתם את שני החיסונים, ניתן להשלימם בכל גיל, ובלבד שאינכם בהריון, חולים, מדוכאים חיסונית, ידועים כרגישים לחיסונים (וחומרים מסוימים אחרים) או תחת טיפול בתרופות מסוימות.

יש לכם שאלות נוספות על חיסונים? כנסו לפורום רפואת ילדים שלנו

פורומים מחלות ריאה ודרכי נשימה - ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שיעול מתמשך בבת שנתיים מ 19/10/2020 15:33
  • ביתי בת שנתיים משתעלת מגיל שנה בערך, בעיקר במהלך השינה. פעמים רבות זה מגיע להקאה על מנת לשחרר ליחה. צילום ריאות תקין. זה החל כשהוציאה שיניים אולם נמשך גם אח"כ. היתה הפסקה של חודשיים באביב, חשבנו שזה בגלל שינוי סוג הדיסה אולם זה חזר לאחר מכן. לפני חודש וחצי היתה שוב הפסקה של חודש ואח"כ שוב וחשבתי אולי בגלל שפחות אכלה לבן (מוצרי חלב אחרים המשיכה לאכול, לא חלב ניגר) וניסיתי להפסיק לתת לה ונראה שעזר. נשללה אלרגיה לחלב, אבק, דגנים, תירס וסויה וכן נשללה אפשרות לצליאק. לפני שבועיים היתה לה פריחה שרופא ילדים הגדירה כתגובה לאלרגיה או זיעה. מה כדאי לבדוק?

  • + הוסף תגובה
כאב בזמן נשימה איק 02/10/2020 17:01
  • אני בן 24, יש לי כאב מוזר בריאות/חזה/גב בזמן נשימה, מרגיש כאילו אני נושם אוויר קר וזה גורם לי להשתעל. לא יצאתי מהבית בתקופה האחרונה בכלל ככה שזה כנראה לא קורונה, ואני מעדיף פחות ללכת לרופא פיזית ולבדוק בגלל כל המצב במדינה. מה זה יכול להיות? יש לציין שיש לי אסתמה קלה ולעיתים מאוד רחוקות יש לי קוצר נשימה. אין לי חום או סימפטומים אחרים

  • + הוסף תגובה
בעיות בליעה וחנק תינוק מלי 23/09/2020 21:24
  • הי, בני בן שבעה חודשים מאז שנולד אני רואה שקשה לו לאכול הוא אוכל לאט ומשמיע קולות של מציצה מהבקבוק רופאי הילדים טוענים שהכל בסדר וזה נורמלי אבל - כבר מספר פעמים שהבאתי לו מוצקים גזר ממש מרוסק והוא נחנק והכחיל עד שהוצאיתי לו באון ידי מהלוע את האוכל מה עלי לעשות בכזה מצב ? מה זה יכול להיות? תודה רבה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!