סרטן בלוטת התריס- עלייה במקרים עלייה ביעילות הטיפול

סרטן בלוטת התריס- עלייה במקרים עלייה ביעילות הטיפול

כתבה פרסומית כתבת חסות

אוכלוסיית העולם ובפרט האוכלוסייה בישראל, יודעת עד כמה מנסה האנושות להיאבק במחלות הסרטן השונות. מאבק זה אומנם נושא פרי בכל הקשור למודעות למחלות הסרטן השונות, הטיפולים אומנם מתקדמים יותר מאשר בעבר, אך אין זה בהכרח מפחית את כמות החולים במחלות סרטן שונות. הדוגמא הבולטת לכך היא, סרטן בלוטת התריס.

בלוטת התריס מוכרת גם בשמות בלוטת המגן או התירואיד. מדובר בבלוטה המזכירה במראה שלה פרפר ונמצאת באזור הבסיס של הצוואר מתחת לפיקת הגרון.

להורמוני התריס תפקיד חשוב בשמירה על טמפרטורת הגוף וחילוף החומרים שלו. הם מעורבים בויסות תהליכי התמיינות של תאים בשלב הגדילה. הורמוני התריס מכילים אטומי יוד ומכאן הצורך של הגוף בצריכת מזון המכיל יוד.

בשנים האחרונות חלה עליה של פי 2 במקרים של תחלואת נשים יהודיות בישראל ושל פי 1.25 גברים יהודים בישראל. עלייה זו מצטרפת לעלייה בכמות נמוכה יותר בקרב ערביי ישראל. ככלל, הופעת סרטן בלוטת התריס נמצאת במגמת עלייה בכל העולם.

ההנחה היא כי קיימות שתי סיבות עיקריות לעלייה זו. הראשונה, חשיפה לקרינה (כולל חשיפה לטיפולי הקרנות מאיזור הצוואר ומעלה) הסיבה השנייה היא, המחסור ביוד. 

מאחר ואין בישראל מחסור ביוד, ההנחה היא, שמגמת העלייה נובעת מיעיליות האבחון ומגורם גנטי שנמצא אצל האוכלוסייה היהודית וגורם לעלייה בתפוצת המחלה ביחס לשאר אוכלוסיית העולם. 

לשם המחשה, בעוד שבעולם שיעור התפוצה עומד על בין 2.0 ל- 3.8 נשים חולות בקרוב מאה אלף נסקרות, ועל בין 1.2 ל- 1.6 גברים חולים בקרב מאה אלף נסקרים, אזי שבישראל היחס עומד על 12.4 למאה אלף נסקרות ו-3.7 למאה אלף גברים נסקרים.

גידולים סרטניים בבלוטת התריס, מתחלקים ל-4 קבוצות עיקריות:

1.סרטן ממוין- הנובע מתאים פפילריים או פוליקולריים בבלוטה. תאים אלו מראים דמיון גבוה לתאים המקוריים מהם נוצרו. קרוב לתשעים אחוזים ממקרי סרטן בלוטת התריס נובעים מסרטן הפפילרי והפוליקולרי, וסיכויי ההחלמה מסוג סרטן זה הנם גבוהים ביותר.

2. סרטן לא ממוין אנאפלסטי - מדובר בסרטן אגריסיבי הנחשב לקשה ביותר בקרב ארבעת הקבוצות. הסרטן מדגים דמיון נמוך לתאי המקור מהם הוא נוצר.

3.סרטן מדולרי - מקורו בתאים הפארא פוליקולריים אשר בבלוטת התריס. לעיתים מופיע גם על רקע גנטי. תפוצתו היא בין 2 ל-8 אחוזים בקרב חולי סרטן בלוטת התריס.

4.לימפומה בבלוטת התריס - מדובר בתאים לימפואידים (תאי דם לבנים) ממאירים בבלוטה ולא בתאי בלוטה ממאירים. סרטן זה הינו נדיר ויכול להתפתח כתוצאה ממחלה אוטואימונית בבלוטה.

למרות שאנו חווים עלייה באיבחון המקרים הממאירים, יש לציין שעדיין מדובר בסרטן נדיר. רק אחוז מבין הגושים הנמושים בבלוטה מתגלים כממאירים. כמו כן, שיעור התמותה עקב סרטן בלוטת התריס עומד, על מקרה אחד למיליון נבדקים. הסיבות לכך הן שכיחותם הנמוכה של הוריאנטים האלימים של סרטן זה ויעילות האבחון והטיפול שבא בעקבותיו.

הטיפול בסרטן בלוטת התריס, הינו טיפול כירורגי, הכולל כריתה של בלוטת התריס. לאחר כריתת הבלוטה, מקבלים החולים כדורים שכוללים הורמון תירוקסין חלופי סינטטי.

בסרטן ממוין, הטיפול הכירורגי מלווה בטיפול באמצעות יוד רדיואקטיבי שהורס שרידים שלא הוסרו באמצעות הניתוח. בסוגי סרטן שאינו ממוין, אנאפלסטי או מדולרי, הטיפול הכירורגי מלווה בהקרנות או בטיפול כימותרפי.

יכולתם של תאים ממקור פפילרי או פוליקולרי לקלוט יוד ולהפריש תירולובלין (חלבון המוצא של ההורמונים בבלוטת התריס),משמשת לצורך מעקב ולהמשך הטיפול בסרטן ממוין.

לשם מעקב אחר הישנותו של סרטן ממוין משתמש הרופא בסמן ביולוגי לנוכחותם של תאים ממקור פוליקולרי או פפילרי. סמן זה הינו יכולתם של תאים אלה לקלוט יוד ולהפריש תירוגלובולין בתגובה לגירוי עם ההורמון TSH. כ- 9 חודשים עד שנה לאחר הסרת הגידול יתבצע מעקב באמצעות העלאת רמת ה- TSH. 

ניתן לעלות את רמת ה- TSH בגוף הן על ידי הפסקת מתן האלתרוקסין וכניסה למצב של תת-תריסיות (היפותיראודיזם) והן על ידי שימוש ב- rhTSH (תירוג'ן) והמשך לקחיחת האלתרוקסין. השימוש בתירוג'ן מונע את תופעות הלוואי הנגרמות כתוצאה מתת- תריסיות.

מידע נוסף באתר: כל מה שרצית לדעת על בלוטת התריס


פורומים, סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
גוש בממוגרפיה אלה123 13/10/2019 15:04
  • שלום וחג שמח אשמח לדעתך, אני לחוצה מאוד ובחרדות. האם מדובר בגוש סרטני? הופנתי לבדיקה חוזרת בעוד כשבועיים (ממוגרפיה ואולטראסאונד). בת 48. מחזור סדיר. לא נוטלת (עכשיו ובעבר) תרופות/גלולות. לא נשאית של הגן (האם נבדקה בגלל סרטן לבלב). שלושה ילדים (הריון ראשון בגיל 29). הנקתי. שדיים קטנים מאוד (מבנה גוף רזה). מבנה רקמת השד פיברוגלדולארי בעיקרו. הריקמה הבלוטית סמיכה. במעקב כירוג שד שגרתי ב 10 שנים אחרונות (ללא סיבה מיוחדת). בדיקת ממוגרפיה אחרונה (שבוע לפני הווסת): שמאל: תקין BIRADS1. ימין: BIRADS 0 גושים ברקמה הרכה - נראה גוש אחד 13 ממ. ממוקם ברביע פנימי תחתון. גבולות במבנה לובולארי. סמיכות רקמת הגוש נמוכה. בדיקה טרם הושלמה יתר המדדים תקינים. המלצות: בדיקת אולטראסאונד, במידה והממצא סולידי מומלץ לבצע ביופסיה. בדיקת US (בוצעה באותו היום, לאחר הממוגרפיה): מבנה שד בלוטי צפוף. אין עדות לגוש סולידי או ציסטי בבית השחי אין בלוטות מוגדלות. BRIADS1 (ימין ושמאל). בדיקה ידנית כירוג שד (בתום הוסת): ואקסילות תקינה, מבנה שדיים מעט גושי, אין לימפאדנופתיה סופרה-קלויקולרית.

  • + הוסף תגובה
גוש ד"ר נעה אפרת בן ברוך 13/10/2019 23:16
  • אני מבינה שלא מצאו דבר בUS. לא רואה ממש סיבה לעשות שובממוגרפיה וUS. אבל איני יכולה ליעץ לך במסגרת פורום. על פניו לא נראה מדאיג. אם הכירורג שמטפל בך דואג, יותר הגיוני,לדעתי ,לעשות MRI

  • + הוסף תגובה
בת 26 יש לי שאלה לוברבום 05/10/2019 23:14
  • שלום וברכה אני בת 26 לאחרונה כשאני לחוצה מתחיל לכאוב לי השדיים בצד שמאל האם יכול לעיד על משהו היה לי את זה כבר כמה פעמים מחכה לתשובה

  • + הוסף תגובה
כאב ד"ר נעה אפרת בן ברוך 05/10/2019 23:25
  • לא נראה לי מדאיג מבחינת השד, אם יש לך לחצים בחזה בזמן לחץ, גשי לרופא המשפחה

  • + הוסף תגובה
הקשר בין טופו לסרטן השד טוליק 04/10/2019 18:51
  • שלום רב, שואלת עבור בת משפחה: כבת לאם אשר נפטרה מסרטן שד, האם ישנה מגבלה כל שהיא על מאכלי טופו, מתוך הנחה שיש בטופו פטואסטרוגנים? תודה

  • + הוסף תגובה
טופו ד"ר נעה אפרת בן ברוך 04/10/2019 19:08

הצטרפו לאינדקס הרופאים!