יש שיטה להילחם במחלת הסרטן, אבל הישראלים לא משתמשים בה

על פי מחקר חדש, פחות משליש מהישראלים עורכים בדיקות אבחון לסרטן. נתון זה מצער במיוחד עקב העובדה שגילוי מוקדם של סרטן מעלה את הסיכוי להצלחת הטיפול בצורה משמעותית. גילוי מוקדם תלוי בשני גורמים: תשומת לב לתסמינים האפשריים ובדיקות סקר.
כתבה פרסומית כתבת חסות


על פי מחקר חדש, פחות משליש מהישראלים עורכים בדיקות אבחון לסרטן. נתון זה מצער במיוחד עקב העובדה שגילוי מוקדם של סרטן מעלה את הסיכוי להצלחת הטיפול בצורה משמעותית. גילוי מוקדם תלוי בשני גורמים: תשומת לב לתסמינים האפשריים ובדיקות סקר. גילוי מוקדם חיוני במיוחד בסרטן השד, סרטן המעי הגס, סרטן צוואר הרחם, סרטן הערמונית, סרטן חלל הפה, סרטן מיתרי הקול וסרטן העור.

סימני אזהרה שצריך לבדוק


מודעות לסימני האזהרה שעלולים להצביע על סרטן, חיונית לאבחון מוקדם של המחלה. סימנים מוקדמים שדורשים תשומת לב כוללים:

• גושים או בליטות שהופיעו באופן פתאומי במקום כלשהו בגוף.
• פצעים שלא נרפאים.
• דימום חריג בכל מקום בגוף (כולל בצואה, בשתן או בחלל הפה).
• הפרעה קבועה בעיכול המזון או עצירות.
שיעול כרוני או דמי.
• צרידות מתמדת.
• תחושת חסימה באברים שונים.

בנוסף, קיימים סימפטומים כלליים שמשותפים לסרטן מסוגים שונים והם כוללים: תחושת חולשה ועייפות כרונית, ירידה במשקל שאינה בכוונה תחילה בפרק זמן קצר, חום והזעות ליליות משמעותיות וכאבים.

חשוב לזכור שהסימפטומים לעיל אינם ספציפיים למחלת הסרטן והם יכולים להופיע במחלות שונות ואף אצל אנשים בריאים. אולם כאשר הם מופיעים בצורה חריגה, שלא הופיעה בעבר, רצוי לפנות לבדיקת רופא.

בדיקות סקר

בדיקות סקר הינן בדיקות שנעשות באופן שיגרתי לכלל האוכלוסייה או לחלקים ממנה בהתאם לגורמי סיכון כמו גיל, מין והיסטוריה משפחתית. במרבית המקרים, את בדיקות הסקר מבצעים ללא חשד מסוים כאשר הנבדק אינו סובל מתסמינים כלשהם.

מטרת הבדיקה היא לגלות את המחלה בשלב מוקדם ולהקל על הטיפול בה. בדיקות סקר הינן בדיקות שיעילותן הוכחה בגילוי מוקדם של סרטן כאשר יעילות הבדיקה עולה על הסיבוכים העלולים לנבוע מביצוע הבדיקה או מקבלת תוצאות שגויות.

בדיקות הסקר המומלצות כיום לאנשים ללא היסטוריה משפחתית של סרטן או גורמי סיכון ייחודיים, על פי האגודה האמריקאית לסרטן ובהתאם למבוצע במדינת ישראל מופיעות להלן:

סרטן השד
• בדיקה עצמית באופן שוטף לשלילת שינוי צורת השד. במקרה שיש שינוי, ואפילו קל, בצורתו, יש לפנות לרופא.
• מגיל 20 מומלץ לבצע בדיקה גופנית של השד על ידי רופא מדי שלוש שנים, ומגיל 40 בכל שנה.
• בדיקות ממוגרפיה מומלצת פעם בשנה החל מגיל 40 (יצוין כי האגודה הישראלית למלחמה בסרטן ממליצה על בדיקה אחת לשנתיים החל מגיל 50 בלבד).

בגברים הופעת סרטן שד הינה אפשרית אך נדירה ולכן לא קיימת המלצה כלשהי לביצוע בדיקת סקר אצלם.

סרטן המעי הגס

את הבדיקות יש לבצע החל מגיל 50 גם בנשים וגם בגברים.

• בדיקת דם סמוי בצואה מדי שנה.
• ביצוע בדיקת קולונוסקופיה מדי 10 שנים או ביצוע קולונוסקופיה וירטואלית בכל 5 שנים.

סרטן צוואר הרחם
את הבדיקה יש לבצע 3 שנים מתחילת קיום יחסי מין ולא יאוחר מגיל 21.

• בדיקת פאפ (pap smear) בכל שנה, כאשר במידה והיו 3 בדיקות תקינות ברציפות, מגיל 30 מספיק לבצע בדיקה אחת ל- 3 שנים בלבד. מעל גיל 70 ניתן להפסיק להיבדק אם כל הבדיקות בעשר השנים האחרונות היו תקינות.

סרטן רירית הרחם
מומלץ לכל אישה המגיעה לגיל הבלות לקבל מידע מסודר מרופא על שלל הסיכונים והתסמינים של סרטן רירית הרחם. בכל מקרה של הופעת דמם חדש בגיל הבלות על האישה לפנות לרופא.

סרטן הערמונית
מאחר ולא הוכחה בדיקה שיעילותה מוכחת, כיום לא קימות המלצות אחידות בנוגע לגיל ולסוג הבדיקות אותן יש לבצע. לכן, מומלץ לכל גבר החל מגיל 50 להתייעץ עם רופאו בנוגע לסיכונים ספציפיים שלו ואפשרויות הבדיקה השונות הקיימות. את ההחלטה על ביצוע בדיקה כלשהי יש לקבל במשותף.

סרטן העור
סרטן העור הינה מחלה מאד שכיחה בישראל אך גילוי מוקדם שלה מגדיל מאד את סיכויי הריפוי. לכן, למרות שלא קיימות הנחיות של האגודה האמריקאית לסרטן, כדאי להכיר את דרכי אבחון המחלה. בקבוצת הסיכון למחלה זו נמצאים אנשים בעלי נקודות חן רבות או כאלו שלהם קורבי משפחה שחלו בסרטן העור. עבור אנשים אלו מומלץ לבדוק אחת לחצי שנה בצורה יסודית את כל שטח העור כולל אזור הקרקפת, קפלי הגוף, האצבעות והגב. כאשר מספר נקודות החן גדול מומלץ אפילו להיעזר במצלמה לצורך המעקב.

עבור שאר האוכלוסייה, שאינם נמנים בקבוצת הסיכון, מומלץ לחפש אחר נקודות חן חשודות בגוף שהינן נקודות בקוטר של למעלה מ- 0.5 ס"מ, נקודות שאינן סימטריות, נקודות בעלות צבע לא אחיד, נקודות שהחלו לפתע לבלוט מעל פני העור, נקודות שגבולותיהן אינן ברורים או נקודה חדשה הממשיכה לגדול. בעת הופעת נקודה חדשה רצוי לפנות לרופא עור לצורך ביצוע בדיקה מדוקדקת.

גילוי מוקדם של סרטן משפר במידה ניכרת את סיכויי ההחלמה ומקטין את אגרסיביות הטיפול הנדרש. הגילוי המוקדם תלוי במודעות לסימפטומים שעלולים להצביע על מחלה ובנוסף בביצוע בדיקות הסקר הקיימות לסוגי הסרטן השונים במועד.

פורומים סרטן ריאות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עובש אופיר 23/09/2020 17:32
  • האם נשימה במשך חודשים רבים של עובש גןרמת לסרטן?

  • + הוסף תגובה
סרטן מיכל 17/09/2020 21:11
  • דוד שלי בן 80 , בעברו עישון כבד ומחלת COPO ירידה במשקל בשנה האחרונה לפני 7 חודשים אושפז עם דלקת ראות שטופלה בהצלחה עם אנטיביוטיקה. הצללה בCT . הומלץ מעקב ספיגת דלקת לאחר כחצי שנה . אחרי חצי שנה גילו שהצללה לא נספגה והיא בעצם גדלה ל7 ס"מ של גידול סרטני. האם היתה להערכתך רשלנות באורך הזמן המומלץ לבדיקת CT חוזרת ? מה הפרוטוקול המקובל לצילום חוזר למעקב בסיפור רפואי כמו של דודי ?

  • + הוסף תגובה
צילום סי טי גולן 13/09/2020 11:49
  • שלום ד"ר בצילום סי טי רשום קשרית סגלגלה כ-0.3 ס"מ בRLL ככל הנראה קשר לימפה אינטרא פרנכימתי. מה הפירוש בבקשה. תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!