רופאים מגדירים יוגה לתינוקות כ"טרנד צפונבוני" חסר מטרה

כשנה לאחר הסרטון שהסעיר את הרשת, היוגה לתינוקות חזרה למוקד לזמן קצר, לאחר חשדות לפיהן התאום בן ה-4 חודשים שנפטר השבוע, נלקח על ידי הוריו (החשודים בהתעללות) ליוגה לתינוקות. אמנם הקישור בין הממצאים אצל התינוק ליוגה תינוקות נשלל, אבל העלו שנית את הוויכוח בין המתנגדים לשיטה אשר טוענים כי היא מסוכנת ומביאה לטלטול לבין קהילת היוגה הטוענת לעיוות המציאות. אז מזה יוגה לתינוקות ומדוע רופאים רבים מתנגדים לשיטה?
כתבה פרסומית כתבת חסות


כשנה לאחר הסרטון שהסעיר את הרשת, היוגה לתינוקות חזרה למוקד לזמן קצר, לאחר חשדות לפיהן התאום בן ה-4 חודשים שנפטר השבוע, נלקח על ידי הוריו (החשודים בהתעללות) ליוגה לתינוקות. אמנם הקישור בין הממצאים אצל התינוק ליוגה תינוקות נשלל, אבל העלו שנית את הוויכוח בין המתנגדים לשיטה אשר טוענים כי היא מסוכנת ומביאה לטלטול לבין קהילת היוגה הטוענת לעיוות המציאות. אז מזה יוגה לתינוקות ומדוע רופאים רבים מתנגדים לשיטה?

סרטון שהופץ ברשת לפני כשנה, בו נראית מדריכת יוגה מעיפה והופכת את תינוק באוויר, עורר סערה בקרב הורים רבים ובקרב קהילת היוגה לתינוקות בארץ. לזמן קצר חזרה סוגיית היוגה לתינוקות לכותרות, בעקבות הטענה כאילו התינוק בן 4 החודשים שנפטר כנראה כתוצאה מטלטול נלקח על ידי אמו לביבי יוגה.
רופאי ילדים ומומחים רבים מתנגדים נחרצות ליוגה לתינוקות וטוענים כי מדובר למעשה בטלטול שיכול לגרום נזקים רבים. מאידך מדריכי יוגה תינוקות טוענים כי הסרטון גרם נזק תדמיתי ליוגה וכלל לא מדובר בטלטול והנפות באוויר. פרופ' מתי ברקוביץ', יו"ר האיגוד לרפואת ילדים ומנהל שירות הייעוץ התרופתי באינפומד, טוען כי מדובר בשיטה מסוכנת ומיותרת - "כל החוגים האלה הם לא יותר מטרנד צפונבוני שאין לו שום מטרה מלבד לפרנס את העוסקים בו. תינוק שלא סובל מבעיות התפתחות ושרירים לא צריך יוגה. אני ראיתי חלק מהסרטונים האלו, בהם מניפים תינוקות באוויר בצורה לא אחראית ואפילו ברוטאלית. זה ממש נראה כמו תרנגול כפרות ולכן אנחנו מתייחסים אליהם כתינוקי הכפרות".

מה הסכנות הנשקפות מהנפות במסגרת יוגה לתינוקות?
"זה יכול לגרום לחבלות, כמו בנפילה. יש סכנה להחלקה – שהתינוק פשוט יעוף למטפל מהידיים. וכמו כן פריקה של כתף, מרפקים, קריעה של גידים, מתיחות למיניהן וחבלות קהות בגפיים. מעבר לזה, יש עוד בעיה שיוגה לתינוקות יכולה לגרום והיא להעלים בעיות התפתחותיות. כי אם שרירים מסוימים מתחזקים, וקיימת איזושהי בעיה, הם עלולים להעלים את הבעיה האמיתית שתתגלה בגיל מאוחר יותר".

אחת הסיבות העיקריות המביאה את פרופ' ברקוביץ' ואנשי רופאה נוספים להתנגד ליוגה לתינוקות היא חוסר הנחיצות של כל העניין "אם יש לילד בעיה בהתפתחות, אז צריך לטפל בה וגם אז הבעיה צריכה להיות מטופלת על ידי פיזיותראפיסט בליווי רופא ילדים. כל מדריכי היוגה למיניהם אינם בעלי הסמכה פיזיותרפית ועם כל הכבוד, הסמכה כמדריך יוגה לא נותנת מענה לבעיות התפתחות. על אחת כמה וכמה כאשר אין בעיית התפתחות – הילד לא צריך שום התעמלות מיוחדת. הרי לדור שלנו לא היה יוגה לתינוקות או כל חוג אחר, והתפתחנו בסדר גמור. זו פשוט אופנה ותו לא. היחידים שבאמת מרוויחים מכל זה הם כל מפעילי החוגים האלו".

ובאמת כל סוג של יוגה לתינוקות או פעילות אחרת לתינוק היא נוראית כל כך?
"לא. כל עוד מדובר בפעילויות עדינות ומתונות, כאשר התינוק נמצא בשכיבה, זה בסדר גמור, אם כי עדיין – לא נחוץ. אין שום צורך אמיתי לתינוק שההתפתחות שלו בסדר גמור, ליוגה או פעילות אחרת".

אז עדיף שלא לקחת את הילדים ליוגה לתינוקות או חוגים כאלו ואחרים?
"אני לא נגד באופן גורף. אבל חשוב להבין שהדברים האלו צריכים להיעשות באופן מבוקר. אם יש לתינוק בעיה התפתחותית, צריך לטפל בו במסגרת המתאימה, דרך פיזיותראפיסט מוסמך. ואם אין בעיה התפתחותית – אז יוגה ודברים דומים פשוט אינם נחוצים.מה לגבי הידרותרפיה לתינוקות ושחיה?
"זו עוד פעולה מסוכנת. אני ראיתי את הסרטונים האחרונים שרצים ברשת, ולמען האמת הזדעזעתי. הפעולה שעושים שם היא הטבעה, לשמה. פשוט מכניסים את הראש של התינוק למים ומטביעים אותו. מעבר לסכנות הבריאותיות של כניסת מים לריאות ולקיבה, אתה רואה את התינוקות האלו יוצאים מהמים נשנקים ובוכים ואתה שואל את עצמך – איך דבר כזה אמור לחזק לו את הביטחון העצמי? איך זה אמור ליצור קשר בינו לבין ההורה?"

אז גם לא לקחת לקורס שחיה?
"זה אותו העיקרון כמו ביוגה – צריך להבין שהתינוק לא זקוק לזה ולעשות הכל באופן מבוקר. שחיה זה בסדר, אם לתינוק זה נעים. אבל כמו שיש הבדל בין ליטופים בשכיבה לבין הנפה, כך יש הבדל בין שחיה מתונה במים לבין הטבעה של ממש"

באיזה גיל צריך להתחיל לתינוק פעילות גופנית?
"אם יש בעיה של חולשת שרירים או עיכוב מסוים בהתפתחות – דברים שמתגלים בבדיקות תקופתיות רגילות, אז יש תרגילים מסוימים שהרופא נותן לעשות. יש גם הדרכות בטיפת חלב בנושא. אבל אם אין שום בעיה התפתחותית – אין צורך. הם זוחלים, אחר כך הולכים, משחקים ואין שום צורך אמיתי בפעילות ספציפית כאשר ההתפתחות תקינה"

פורומים מחלות ריאה ודרכי נשימה - ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שיעול מתמשך בבת שנתיים מ 19/10/2020 15:33
  • ביתי בת שנתיים משתעלת מגיל שנה בערך, בעיקר במהלך השינה. פעמים רבות זה מגיע להקאה על מנת לשחרר ליחה. צילום ריאות תקין. זה החל כשהוציאה שיניים אולם נמשך גם אח"כ. היתה הפסקה של חודשיים באביב, חשבנו שזה בגלל שינוי סוג הדיסה אולם זה חזר לאחר מכן. לפני חודש וחצי היתה שוב הפסקה של חודש ואח"כ שוב וחשבתי אולי בגלל שפחות אכלה לבן (מוצרי חלב אחרים המשיכה לאכול, לא חלב ניגר) וניסיתי להפסיק לתת לה ונראה שעזר. נשללה אלרגיה לחלב, אבק, דגנים, תירס וסויה וכן נשללה אפשרות לצליאק. לפני שבועיים היתה לה פריחה שרופא ילדים הגדירה כתגובה לאלרגיה או זיעה. מה כדאי לבדוק?

  • + הוסף תגובה
כאב בזמן נשימה איק 02/10/2020 17:01
  • אני בן 24, יש לי כאב מוזר בריאות/חזה/גב בזמן נשימה, מרגיש כאילו אני נושם אוויר קר וזה גורם לי להשתעל. לא יצאתי מהבית בתקופה האחרונה בכלל ככה שזה כנראה לא קורונה, ואני מעדיף פחות ללכת לרופא פיזית ולבדוק בגלל כל המצב במדינה. מה זה יכול להיות? יש לציין שיש לי אסתמה קלה ולעיתים מאוד רחוקות יש לי קוצר נשימה. אין לי חום או סימפטומים אחרים

  • + הוסף תגובה
בעיות בליעה וחנק תינוק מלי 23/09/2020 21:24
  • הי, בני בן שבעה חודשים מאז שנולד אני רואה שקשה לו לאכול הוא אוכל לאט ומשמיע קולות של מציצה מהבקבוק רופאי הילדים טוענים שהכל בסדר וזה נורמלי אבל - כבר מספר פעמים שהבאתי לו מוצקים גזר ממש מרוסק והוא נחנק והכחיל עד שהוצאיתי לו באון ידי מהלוע את האוכל מה עלי לעשות בכזה מצב ? מה זה יכול להיות? תודה רבה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!