רופאים מגדירים יוגה לתינוקות כ"טרנד צפונבוני" חסר מטרה

כשנה לאחר הסרטון שהסעיר את הרשת, היוגה לתינוקות חזרה למוקד לזמן קצר, לאחר חשדות לפיהן התאום בן ה-4 חודשים שנפטר השבוע, נלקח על ידי הוריו (החשודים בהתעללות) ליוגה לתינוקות. אמנם הקישור בין הממצאים אצל התינוק ליוגה תינוקות נשלל, אבל העלו שנית את הוויכוח בין המתנגדים לשיטה אשר טוענים כי היא מסוכנת ומביאה לטלטול לבין קהילת היוגה הטוענת לעיוות המציאות. אז מזה יוגה לתינוקות ומדוע רופאים רבים מתנגדים לשיטה?

כתבה פרסומית כתבת חסות

תאריך עדכון: 02/02/2012
כשנה לאחר הסרטון שהסעיר את הרשת, היוגה לתינוקות חזרה למוקד לזמן קצר, לאחר חשדות לפיהן התאום בן ה-4 חודשים שנפטר השבוע, נלקח על ידי הוריו (החשודים בהתעללות) ליוגה לתינוקות. אמנם הקישור בין הממצאים אצל התינוק ליוגה תינוקות נשלל, אבל העלו שנית את הוויכוח בין המתנגדים לשיטה אשר טוענים כי היא מסוכנת ומביאה לטלטול לבין קהילת היוגה הטוענת לעיוות המציאות. אז מזה יוגה לתינוקות ומדוע רופאים רבים מתנגדים לשיטה?

סרטון שהופץ ברשת לפני כשנה, בו נראית מדריכת יוגה מעיפה והופכת את תינוק באוויר, עורר סערה בקרב הורים רבים ובקרב קהילת היוגה לתינוקות בארץ. לזמן קצר חזרה סוגיית היוגה לתינוקות לכותרות, בעקבות הטענה כאילו התינוק בן 4 החודשים שנפטר כנראה כתוצאה מטלטול נלקח על ידי אמו לביבי יוגה.
רופאי ילדים ומומחים רבים מתנגדים נחרצות ליוגה לתינוקות וטוענים כי מדובר למעשה בטלטול שיכול לגרום נזקים רבים. מאידך מדריכי יוגה תינוקות טוענים כי הסרטון גרם נזק תדמיתי ליוגה וכלל לא מדובר בטלטול והנפות באוויר. פרופ' מתי ברקוביץ', יו"ר האיגוד לרפואת ילדים ומנהל שירות הייעוץ התרופתי באינפומד, טוען כי מדובר בשיטה מסוכנת ומיותרת - "כל החוגים האלה הם לא יותר מטרנד צפונבוני שאין לו שום מטרה מלבד לפרנס את העוסקים בו. תינוק שלא סובל מבעיות התפתחות ושרירים לא צריך יוגה. אני ראיתי חלק מהסרטונים האלו, בהם מניפים תינוקות באוויר בצורה לא אחראית ואפילו ברוטאלית. זה ממש נראה כמו תרנגול כפרות ולכן אנחנו מתייחסים אליהם כתינוקי הכפרות".

מה הסכנות הנשקפות מהנפות במסגרת יוגה לתינוקות?
"זה יכול לגרום לחבלות, כמו בנפילה. יש סכנה להחלקה – שהתינוק פשוט יעוף למטפל מהידיים. וכמו כן פריקה של כתף, מרפקים, קריעה של גידים, מתיחות למיניהן וחבלות קהות בגפיים. מעבר לזה, יש עוד בעיה שיוגה לתינוקות יכולה לגרום והיא להעלים בעיות התפתחותיות. כי אם שרירים מסוימים מתחזקים, וקיימת איזושהי בעיה, הם עלולים להעלים את הבעיה האמיתית שתתגלה בגיל מאוחר יותר".

אחת הסיבות העיקריות המביאה את פרופ' ברקוביץ' ואנשי רופאה נוספים להתנגד ליוגה לתינוקות היא חוסר הנחיצות של כל העניין "אם יש לילד בעיה בהתפתחות, אז צריך לטפל בה וגם אז הבעיה צריכה להיות מטופלת על ידי פיזיותראפיסט בליווי רופא ילדים. כל מדריכי היוגה למיניהם אינם בעלי הסמכה פיזיותרפית ועם כל הכבוד, הסמכה כמדריך יוגה לא נותנת מענה לבעיות התפתחות. על אחת כמה וכמה כאשר אין בעיית התפתחות – הילד לא צריך שום התעמלות מיוחדת. הרי לדור שלנו לא היה יוגה לתינוקות או כל חוג אחר, והתפתחנו בסדר גמור. זו פשוט אופנה ותו לא. היחידים שבאמת מרוויחים מכל זה הם כל מפעילי החוגים האלו".

ובאמת כל סוג של יוגה לתינוקות או פעילות אחרת לתינוק היא נוראית כל כך?
"לא. כל עוד מדובר בפעילויות עדינות ומתונות, כאשר התינוק נמצא בשכיבה, זה בסדר גמור, אם כי עדיין – לא נחוץ. אין שום צורך אמיתי לתינוק שההתפתחות שלו בסדר גמור, ליוגה או פעילות אחרת".

אז עדיף שלא לקחת את הילדים ליוגה לתינוקות או חוגים כאלו ואחרים?
"אני לא נגד באופן גורף. אבל חשוב להבין שהדברים האלו צריכים להיעשות באופן מבוקר. אם יש לתינוק בעיה התפתחותית, צריך לטפל בו במסגרת המתאימה, דרך פיזיותראפיסט מוסמך. ואם אין בעיה התפתחותית – אז יוגה ודברים דומים פשוט אינם נחוצים.מה לגבי הידרותרפיה לתינוקות ושחיה?
"זו עוד פעולה מסוכנת. אני ראיתי את הסרטונים האחרונים שרצים ברשת, ולמען האמת הזדעזעתי. הפעולה שעושים שם היא הטבעה, לשמה. פשוט מכניסים את הראש של התינוק למים ומטביעים אותו. מעבר לסכנות הבריאותיות של כניסת מים לריאות ולקיבה, אתה רואה את התינוקות האלו יוצאים מהמים נשנקים ובוכים ואתה שואל את עצמך – איך דבר כזה אמור לחזק לו את הביטחון העצמי? איך זה אמור ליצור קשר בינו לבין ההורה?"

אז גם לא לקחת לקורס שחיה?
"זה אותו העיקרון כמו ביוגה – צריך להבין שהתינוק לא זקוק לזה ולעשות הכל באופן מבוקר. שחיה זה בסדר, אם לתינוק זה נעים. אבל כמו שיש הבדל בין ליטופים בשכיבה לבין הנפה, כך יש הבדל בין שחיה מתונה במים לבין הטבעה של ממש"

באיזה גיל צריך להתחיל לתינוק פעילות גופנית?
"אם יש בעיה של חולשת שרירים או עיכוב מסוים בהתפתחות – דברים שמתגלים בבדיקות תקופתיות רגילות, אז יש תרגילים מסוימים שהרופא נותן לעשות. יש גם הדרכות בטיפת חלב בנושא. אבל אם אין שום בעיה התפתחותית – אין צורך. הם זוחלים, אחר כך הולכים, משחקים ואין שום צורך אמיתי בפעילות ספציפית כאשר ההתפתחות תקינה"

פורומים, מחלות ריאה ודרכי נשימה - ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תינוק משתעל במשך חודש וחצי משה 12/11/2019 12:12
  • שלום רב תינוק כבן שנה וחודשיים נולד פג, משתעל במשך חודש וחצי, לקחנו פעמיים לרופא שהאזין לריאות ואמר שהכל נשמע תקין, בפעם השניה הפנה לצילום וזה מה שכתוב בפיענוח:צלום בית חזה AP שכיבה, מסובב          ניפוח יתר בראיות. הצללה פריהלרית ­ התעבות דפנות הברונכים סובהלריים במידה קלה מימין. ללא תפליט. צל קרדיוטימי תקין. לדעת הרופא נראה תקין , אבל אמר לחזור אליו עוד כמה ימים שאז יהיה לו עם מי להתייעץ, רציתי לדעת מה זה אומר לדעתך?תודה מראש

  • + הוסף תגובה
משאף כמניעה משה 12/11/2019 09:31
  • אני שנים משתמש המשאף סרטי עד כמניעה, ללא התקפים פעילים. מאוד רוצה להפסיק. לפחות לנסות. מה דעתך? אני בן 19

  • + הוסף תגובה
עישון פסעבי וכושר Yuno 24/10/2019 10:31
  • שלום רב, אני תלמיד כיתה ח, בן 13.עוסק בספורט, וגם בריצה. מתאמן בקביעות. לאחרונה הייתי בין 10-20 דקות, כשבמרחק כמה מטרים ממני ישבו מספר מעשנים. השתדלתי לשאוף כמה שפחות עשן, וגם לשאוף כמה שיותר אוויר כשהם לוקחים הפסקה מעישון.לאחר שעזבתי את המקום הרגשתי מעט חולשה וכאבים ברגליים. השאלה שהיא, מה הנזק שיכל להיגרם לי כתוצאה מהשהייה ליד אותם המעשנים? בפרט הנזק לכושר שלי.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!