איך חיים עם עיניים יבשות? תסמונת יובש בעיניים – מאפיינים ודרכי התמודדות

יובש בעיניים הוא אחד המצבים הנפוצים ביותר בגוף האדם. יובש בעיניים קיים בכל הגילאים ושכיחות התופעה עולה עם הגיל. למרות שאינו מסוכן, יובש בעיניים יכול להוות מטרד רציני ולפגוע באופן משמעותי באיכות חיינו ובתפקוד היום-יומי.
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 29/09/2015יובש בעיניים היא אחת המחלות השכיחות ביותר ברפואת עיניים. על פי מחקרים שונים נמצא שהשכיחות באוכלוסייה היא כ- 15%, בעוד שהשכיחות בקרב מרכיבי עדשות מגע עולה לכ-50%. כמו-כן נמצא שתלונות הקשורות ביובש בעיניים מהוות ביחד את הסיבה השנייה בשכיחותה לפניות הציבור לרופאי עיניים במרפאות העיניים בקהילה.


קראו עוד: עיניים יבשות: 6 טיפולים חדשניים שיכולים לעזור


ישנן דרכים שונות ויעילות לטיפול ביובש בעיניים, וברב המקרים ניתן להקל בצורה משמעותית על הסימפטומים. ראשית, צריך להבין את המאפיינים של תופעת יובש בעיניים והכרת דרכי הטיפול בה.

מהן הסיבות ליובש בעיניים?

קיימים גורמים רבים שיכולים לפגוע בתפקוד התקין של הדמעות וביכולתן להגן על העין.

1. פגיעה באחד ממרכיבי הדמעות – את הדמעות אנחנו צריכים לא רק עבור בכי. הפרשה מתמדת של דמעות מתרחשת כל הזמן, והיא חיונית לשמירה על בריאות העין. הדמעות מורכבות משלושה גורמים עיקריים: מים, שומנים ושכבת חלבונים המחוברים ליחידות סוכר (גליקופרוטאינים).

שכבת השומנים מונעת את התאיידות הדמעות, ומקטינה את החיכוך עם העפעפיים, הנגרם בזמן המצמוץ. דלקות כרוניות של העפעפיים עלולות לגרום לשינוי בהרכב השומנים בדמעות, ולגרום לאובדן יציבות שכבת הדמעות ואידוי מוגבר שלהן.

המים שבדמעות מיוצרים על ידי בלוטות הדמעות. קיימת חשיבות רבה לנפח תקין של הדמעות, החיוני לשטיפה המתמדת של העין מגופים זרים, ומתוצרי חילוף החומרים של תאי הציפוי של משטח העין הקדמי. ירידה בנפח הדמעות עלול להיגרם במחלות של בלוטות הדמעות, כמו לדוגמה בתסמונת סיוגרן.
שכבת הגליקופרוטאינים מיוצרת על ידי תאים מיוחדים בלובן העין (הלחמית) והיא עוזרת ליצור אחיזה בין הדמעות ובין משטח העין הקדמי. מחלות שונות של הלחמית עלולות לפגוע גם שמרכיב זה.

2. ירידה בתחושת הקרנית - הקרנית היא הרקמה הקדמית ביותר של העין ודרכה נכנסות קרני האור אל תוך העין. לקרנית יש מספר רב של סיבי עצב תחושתיים. העצבוב התחושתי של הקרנית מביא מידע תחושתי אל גזע המוח, ממנו יוצאים עצבים המגיעים אל בלוטות הדמעות ואל העפעפיים. לפיכך, התחושה התקינה של הקרנית חיונית הן להפרשה המתמדת של הדמעות והן לפעולת המצמוץ התקינה. תחושת הקרנית היא אחד מהמנגנונים החשובים ביותר ליצירת הדמעות, וירידה בתחושת הקרנית תגרום גם לירידה ביצירת הדמעות.

3. מצמוץ מופחת ומפתח העפעפיים - מצמוץ בתדירות נמוכה יכול לגרום לאידוי יתר של הדמעות בשל חשיפת משטח העין לפרקי זמן ארוכים יחסית בין מצמוץ אחד לשני. דוגמאות למצב כזה שבו יש מצמוץ מופחת והארכה של הזמן בו העין חשופה הוא בזמן עבודה ממושכת מול מסך מחשב, וכן בזמן נהיגה או קריאה.
לעיתים מפתח העפעפיים גדול מדי והעפעפיים לא נסגרות היטב, דבר הגורם לאידוי יתר של הדמעות. דוגמאות לכך הן שיתוק של עצב הפנים, האחראי על סגירת העפעפיים, וכן פעילות יתר של בלוטת התריס, הגורם לבלט של העין ומפתח עפעפיים גדול המאפשר אידוי מוגבר.

4. שינויים הורמונליים - יובש בעיניים נפוץ יותר בנשים בעיקר בגיל הבלות, כתוצאה משינויים הורמונליים המתרחשים בגיל זה. השינויים ברמות האסטרוגן והפרוגסטרון בגיל הבלות גורמים בעיקר לשינויים בתפקוד בלוטות השומן בעפעפיים, ולהחמרת תסמונת העין היבשה.

5. שימוש בעדשות מגע - שימוש ממושך בעדשות מגע גורם לירידה במגע הדמעות עם הקרנית, ולירידה באספקת החמצן אליה. כמו כן עדשות המגע מפחיתות עם הזמן את תחושת הקרנית, ובכך תורמות להחמרת היובש בעין.

6. תרופות - מספר רב של תרופות עלולות לגרום ליובש בעיניים או להחמיר מצב קיים של יובש בעיניים. דוגמאות לכך הן תרופות נוגדות אלרגיה (אנטי-היסטמינים), תרופות משתנות המשמשות בטיפול ביתר לחץ דם, תרופות לשינה, תרופות למניעת הריון, נוגדי דיכאון ומשככי כאבים.


איך מטפלים ביובש בעיניים?

אבחון מוקדם ומודעות לבעיה עשויים לעזור רבות בדרכי ההתמודדות עם יובש בעיניים.
מודעות לבעיה ולהופעת התסמינים שצוינו לעיל, מחייבת פניה לרופא משפחה, שיכול לעזור בטיפול הראשוני ולהפנות בהמשך לרופא עיניים.

תחליפי דמעות ותמיסות לחות ("דמעות מלאכותיות")

תמיסות אלו מכילות חומרים צמיגים המשפרים את לחות העין ומקילים במידה מסוימת על תחושת היובש והצריבה. את אלו ניתן להשיג בבתי המרקחת, ללא צורך במרשם רופא. בנוסף קיימים תחליפי דמעות בצורת משחות או ג'ל (תמיסה צמיגה יותר מהתמיסה הרגילה). אלו מתאימים במיוחד לשימוש לפני השינה ומעניקים לחות לעין במהלך השינה.

תכשירים נוגדי דלקת

יובש בעיניים כרוך בנזק מסוים למשטח העין הקדמי, שכתוצאה ממנו נוצר תהליך של דלקת כרונית מתונה. דלקת זו מחמירה את תחושת הצריבה ואי-הנוחות המאפיינים יובש בעיניים. שימוש בטיפות המכילות תרופות נוגדות דלקת יכול להקל במידה רבה על התחושות הללו. תכשירים כאלו מכילים סטרואידים, והם ניתנים אך ורק במרשם של רופא עיניים, לתקופה קצובה תוך מעקב.

לאחרונה נכנס לשימוש בארץ תכשיר המכיל ציקלוספורין A, שאינו מכיל סטרואידים, ונמצא כיעיל בטיפול ביובש בעיניים במצבים מסוימים. גם תכשיר זה ניתן במרשם רופא, אך הטיפול בו ממושך.

חסימת דרכי ניקוז הדמעות

במצבים בהם קיים חוסר משמעותי בנפח הדמעות (כמו למשל בתסמונת סיוגרן), ניתן לחסום את פתחי הניקוז הללו. החסימה היא פעולה קלה ופשוטה לביצוע, ונעשית בעזרת אטמי סיליקון זעירים המונחים על ידי רופא העיניים בפתחי תעלות ניקוז הדמעות.

פעולה זו מונעת את ניקוז הדמעות אל חלל האף, וגורמת להצטברות מעט הדמעות הקיימות בחולים עם יובש קשה על פני משטח העין. דבר זה מביא להקלה משמעותית בתחושת היובש והצריבה.

פורומים סרטן העין

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הבזקיים בעיינים נתי 20/09/2020 16:34
  • שלום דוקטור, בתחילת השנה בחודש ינואר החלו לי הבהובים שמתאימים לאאורה ללא כאבי ראש שהופיעו מידי פעם במהלך היום. בעקבות כך נשלחתי לשלל בדיקות: ct מוח, ועורקי צוואר, eeg, אקו לב, בדיקות דם alpa לבדיקת כרישיות, mri מח, בדיקות ראייה של אולטרסאונד עצבי הראייה, צילום רשתית , oct , בדיקה נוירואופטלמולוגית, בדיקת שדה ראייה. כלל הבדיקות יצאו תקין ברוך השם ולאורך התקופה שמתי לב כי תדירות ההופעות ובאיזור מרץ, אפריל לאחר בערך שלשה חודשים התופעה נעלמה אך היו ברקים ונקודות שחורות שהופיעו ונעלמות שהעין סגורה. בשבוע האחרון תפועת ההבהוב חזרה יחד עם כאבי ראש בנקודות מסוימות וכאבי צוואר. שמתי לב כאשר אני מזיז אל הראש בצורה מהירה לדוגמא מצד לצד אני רואה מין שני עיגולים במרכז שדה הראיה ללא כאב. אני חייב לציין שפרט לחוסר נעימות אני די טוב ובדיקות הדם שלי תקינות, אך יש לי חוסר שקט למרות שכלל הבדיקות תקינות. הייתי אצל המון רופאים, נורולוגיה, עיניים, נוירואופטלמולוג, קרדיולוג וכולם לא מצאו ממצא שיכול להעיד על משהו, אך התופעה עדין קוראת מידי פעם עם לחץ בצוואר. כן יש לי רגישות מסוימת לאור ואני מסונוור כאשר אני מסתכל על מנורה. אני אשמח לקבל המלצה לגבי המשך בדיקות או דרכי טיפול. ת תודה על הזמן ועבודת הקודש שאתה עושה

  • + הוסף תגובה
הבזקים דר' אהוד רייך 20/09/2020 17:22
  • התלונות אימן בתחום המומחיות שת פורום זה. רפואה שלמה.

  • + הוסף תגובה
cin בעין ג 14/07/2020 08:45
  • שלום, תוכל להסביר קצת על cin בעין?האם מחייב טיפול? באיזו דחיפות? תודה

  • + הוסף תגובה
נקודת חן על העין רוית 14/05/2020 10:53
  • האם נקודת חן על העין מחייבת בדיקה תכופה יותר משאר נקודות החן? נדמה לי שהיא קצת משתנה..

  • + הוסף תגובה
נקודת חן דר' אהוד רייך 14/05/2020 14:09
  • במידה ויש שינוי בהחלט צריך להבדק. חשוב שתמיד יהיה צילום בעת האבחנה.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!