איך מחסלים פטרת ציפורניים?

היא מכערות את הידיים או הרגליים שלנו, מכאיבה ולעתים אף מסוכנת – פטרת ציפורניים פוגעת ב 10%-20% מהאוכלוסייה, והיא בין מחלות העור הנפוצות ביותר. אז איך בכל זאת אפשר להתמודד איתה?
כתבה פרסומית כתבת חסות


היא מכערות את הידיים או הרגליים שלנו, מכאיבה ולעתים אף מסוכנת – פטרת ציפורניים פוגעת ב 10%-20% מהאוכלוסייה, והיא בין מחלות העור הנפוצות ביותר. אז איך בכל זאת אפשר להתמודד איתה?

מהי פטרת ציפורניים?
פטרת ציפורניים היא מחלה, או יותר נכון זיהום שנוצר כאשר פטריות מיקרוסקופיות חודרות לציפורן האצבע, ברגל או ביד. זיהומים פטרייתיים מתרחשים לעתים יותר קרובות בציפורני הרגליים.
אמנם פטרת ציפורניים יכולה לפגוע בכל אחד, אך זיהומים אלו יותר נפוצים במבוגרים מעל גיל 60. עבור אנשים אשר חולים בסוכרת או במחלות אוטואימוניות אחרות, פטרת ציפורניים יכולה להתפתח ולהוות סכנה של ממש.

מה גורם לפטרת ציפורניים?

בדרך כלל, פטרת ציפורניים מופיעה כאשר פטריה חודרת לציפורן דרך חתך / סדק קטן בציפורן. פטרת ציפורניים איננה נגרמת על ידי היגיינה לא טובה. פטרת ציפורניים יכולה להתפשט ולדבק, ולכן לרוב קשה לקבוע מהיכן הגיעה הפטרת. אך לרוב, מקומות לחים ורטובים הם בדרך כלל כרי גידול נוחים לפטריות לגדול ולדבק.

מהם תסמיני פטרת ציפורניים?


כאשר יש פטרת ציפורניים, הציפורן תהיה עבה, בעלת צורה וצבע מעוותים. חלק מהאנשים יחושו אף כאבים בציפורן.

כיצד מאבחנים פטרת ציפורניים?

רופא יוכל לאבחן פטרת ציפורניים על ידי לקיחת דוגמא משטח הציפורן הנגועה ובדיקתה במיקרוסקופ על מנת לקבוע איזה סוג של זיהום קיים.

כיצד מטפלים בפטרת ציפורניים?

ישנן מספר דרכים לטיפול בפטרת ציפורניים, כאשר אפשרויות הטיפול משתנות בהתאם לחומרת הזיהום ולמידת התגובה של החולה. מגוון הטיפולים נעים מקרמים למריחה על הציפורן, דרך כדורים ועד לטיפולי לייזר, כאשר במקרים קיצוניים ישנו ניתוח להסרת הציפורן.

פטרת בציפורני הרגליים בדרך כלל יותר קשה לטיפול, היות וציפורני הרגליים גדלות באופן איטי יותר יחסית לציפורני הידיים.

מניעת פטרת ציפורניים


ישנם מספר צעדים בעזרתם תוכלו למנוע פטרת ציפורניים, כגון:

• הימנעו מללכת יחפים במקומות ציבוריים, כמו מלתחות וחדרי הלבשה למשל

• שמרו על הנעליים שלכם נקיות ויבשות, והחליפו גרביים לעתים קרובות ככל הניתן (גרביים מ-100% כותנה הם הכי מומלצים)

• השתמשו באבקה אנטי פטרייתית

פורומים יבלות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
יבלת בכף הרגל דורית 15/08/2020 20:55
  • ערב טוב. אני בת 45 סובלת כחצי שנה מחבלת שצמחה הכרית כף הרגל. ניסיתי הכל. פלסטרים, חנקן, פדיקור. שום דבר לא עזר. היבלת לא יורדת. אני מרגישה במהלך היום עיקצוצים פנימיים בכף הרגל. כל דריכה מלווה בכאב עז. שמתי גם מדרסי סיליקון. איך ניתן להסיר את היבלת. תודה רבה

  • + הוסף תגובה
יבלת בכף הרגל ד"ר אביקם הראל 23/09/2020 15:54
  • ממליץ להגיע לרופא עור מומחה ולבצע הסרת של היבלת.

  • + הוסף תגובה
סלאטק גיל כף הרגל והמשך ריקוד בין 12/09/2020 19:43
  • שלום . ילדה בת 11. יבלת ויראלית בכף הרגל רופא עור נתן סלטק גיל למריחה. ( + לעשות פדיקור מקצועי רפואי ואחרי זה להשלים טיפול בחנקן ) השאלה היא כזאת : ילדה שלי רוקדת כל יום . שיעור אחד בשבוע יחפים. כל השאר עם נעליים . האם מותר לרקוד יחפים בזמן הטיפול? או לשים נעלי בלט בכל משך הזמן של טיפול? מסוכן אם יחפה בגלל חשש מזיהום? תודה

  • + הוסף תגובה
יבלת ויראלית בכף הרגל ד"ר אביקם הראל 23/09/2020 15:53
  • שלום רב, על מנת לתת לך תשובה מלאה אני צריך לדעת איזה סוג יבלת. בד"כ על כף הרגל מתפתחת יבלת מסוג HPV - יבלות מקבוצת וירוס הפפילומה (Human Papilloma Virus) ישנם קרוב ל-100 סוגי נגיפים שונים (לסוג הנגיף חשיבות משנית מבחינת האבחנה והטיפול). היבלת עשויה להיעלם לאחר מספר חודשים, אך עלולה להישאר שנים, ואף לחזור לאחר ריפויה. רוב היבלות אינן מידבקות, אך עשויות להיות מידבקות באזור אחד בגוף למשנהו, כאשר מיעוט מטיפוסי נגיפי הפפילומה ידועים כמחוללי סרטן. צמיחה של היבלת קשורה לחדירתו של הנגיף לגוף במקום תורפה בו יש סדק בעור או שהעור נחבל. הנגיף פוגע בתאי אפיתל בלבד כמו עור וריריות, לאחר תקופת דגירה של כמה חודשים. לעיתים הנגיף נמצא בגוף באופן רדום והשפעתו לא ניכרת או שהיא ברמה מיקרוסקופית. ההתמודדות עם הנגיף (כמו בנגיפים רבים אחרים) תלויה ביכולת של המערכת החיסונית של הגוף להתמודד עם היבלת. גודלה וצורתה של היבלת נקבע בהתאם לסוג הנגיף ומיקומה של היבלת. ישנן יבלות המופיעות כבודדות וישנן המופיעות במקבץ. היבלת עשויה להופיע בכל מקום על פני הגוף כאשר המקומות השכיחים בגוף בהם תופענה היבלות הם: יבלות על הידיים, יבלות על הרגליים, במיוחד אנו רואים ריבוי של יבלות על כפות הידיים והרגליים. אף שהיבלת הויראלית עשויה להופיע בכל גיל, היא מצויה במיוחד אצל ילדים. בהרבה מקרים, בהנחה זאת היבלת אני ממליץ על הסרה שלה.

  • + הוסף תגובה
שלבקת חוגרת בגב באזור המותן שיר 22/09/2020 17:37

הצטרפו לאינדקס הרופאים!