11 סוגי כאבי ראש שצריכים לשלוח אתכם לרופא

כאבי ראש היא תופעה אשר כולנו חווים במהלך החיים. לרוב כאבי ראש הם שפירים לחלוטין, אך לעתים הם יכולים להעיד על בעיה חמורה ואף מסכנת חיים.
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 23/02/2020
מכיוון שכאבי ראש כל כך נפוצים, חשוב לזהות את אותו כאב ראש מסוכן, מה שמהווה אתגר אבחנתי לרופאים בכל העולם.

ישנן מספר דרכים להבחין בין כאבי ראש שונים, כאשר הדבר החשוב הוא לאבחן כאבי ראש הנחשבים מסוכנים. הצעד הראשון הוא להכיר את סוגי כאבי הראש השונים.

כאבי ראש באופן כללי מסווגים ל-2 קטגוריות מרכזיות:
1. כאבי ראש ראשוניים- Primary Headaches.
2. כאבי ראש משניים- Secondary Headaches. 
כאבי ראש ראשוניים


כאבי ראש ראשוניים כוללים מיגרנות, כאב ראש מתחי וכאב ראש מקבצי.


כאב ראש מתחי

 הוא הנפוץ ביותר מכאבי הראש. כאב ראש מתחי לרוב אינו ממוקם, קבוע בעוצמתו, ואינו מלווה לרוב בהקאות, הפרעות בראייה, או תסמינים נוירולוגיים אחרים. כ-90% מהמבוגרים יחוו במהלך חייהם כאב ראש מסוג זה, כאשר נשים חווות כאבי ראש אלו יותר מגברים. הסיבה לכאבי ראש אלו אינה ברורה.
מיגרנות

הסיבה השנייה בשכיחותה מבין כאבי הראש הראשוניים. כאבי ראש הנובעים ממיגרנות מאופיינים במשך יחסית ארוך (עד 72 שעות ללא טיפול), כאב פועם, ממוקם לצד אחד של הראש, מתגבר בעת פעילות גופנית, לעיתים מלווה בבחילות והקאות, וברתיעה מאור או מרעש. מיגרנות מופיעות כבר מהילדות, כאשר לפני גיל ההתבגרות הכאבים מופיעים בבנים ובבנות באופן שווה, ואחריו השכיחות גדולה יותר בנשים מאשר בגברים. 
כאב ראש מקבצי

 סוג נדיר יותר של כאב ראש, אשר מופיע ב- 0.1% מהאוכלוסייה. הכאב דומה במאפייניו למיגרנה. כאב ראש זה מופיע יותר בגברים מאשר בנשים, לרוב בשנות ה-20 המאוחרות. כאב ראש מקבצי נחשב לשפיר, ומעצם הגדרתו אינו משני למחלה חמורה או מסכנת חיים. אישה סובלת מכאב ראש יושבת ליד שולחן העבודה שלה
קיימות שתי קטגוריות מרכזיות של כאבי ראש: כאבי ראש ראשוניים ומשניים 
כאבי ראש משניים


כאבי ראש אלו מופיעים באופן משני למחלה או מצב אחר. אמנם קבוצה זו מהווה מיעוט מתוך הסיבות לכאבי ראש, אך חשוב ביותר להכירה מאחר והופעה של כאב ראש עשוי לבשר גם על קיום של מחלה שיש חשיבות רבה לטפל בה.


ישנם מספר מאפיינים בעזרתם נוכל לדעת אם כאב ראש מסוים הוא משני למצב אשר עשוי להיות מסוכן, ויש לגשת לרופא לבירור נוסף:

1. כאב ראש חדש או שונה מזה שהאדם הכיר במהלך חייו, באדם מעל גיל 50.


2. כאב ראש המתפתח תוך דקות. כאב ראש מסוג זה עשוי לרמז על דימום מוחי.


3. כאב ראש המלווה בחוסר יכולת להזיז גפה מסוימת, או מלווה בממצאים אחרים בבדיקה נוירולוגית. כאב ראש עם סימנים אלו עשוי להעיד על כך שהאדם עבר שבץ ויש להביאו לטיפול רפואי באופן מיידי.


4. כאב ראש המלווה בבלבול. סימנים אלו עשויים לרמז על דלקת של המוח.


5. כאב ראש אשר מעיר משינה.


6. כאב ראש אשר מחמיר בשינוי תנוחה. כאב ראש כזה עשוי לרמז על עלייה בלחץ התוך גולגלתי, מצב אופייני לתהליך תופס מקום (גידול למשל) במוח ומצבים נוספים.


7. כאב ראש אשר מחמיר במאמץ או במהלך שיעול.


8. כאב ראש מלווה באובדן ראייה או שינויים בראייה.


9. כאב ראש המלווה בכאבים בלסת, קשיון עורף.


10. כאבי ראש המלווים בחום. כאבי ראש אלו עשויים לרמז על דלקת קרום המוח, בעיקר כאשר מופיעים יחד עם קשיון עורף.


11. כאבי ראש בחולי HIV, סרטן, או בעלי גורמי סיכון לטרשת עורקים.


פורומים פרקינסון והפרעות תנועה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
רעד בשרירי התאומים יוני 25/09/2020 14:27
  • בן 45 שוקל 74 בריא , לאחר דיאטה של 4 חודשים והורדה של 10 קילו . מתאמן סיזיפית ביתר שאת בחודשים האחרונים . לאחר אימון כדורגל רצוף של שעתיים וחצי שמתי לב שלאחר מנוחה קצרה שהתחיל לי רעד בשני הרגלים באזור שרירי התאומים ( רעד לא רצוני ומשתנה ) . לאחר בדיקות דם כלליות תקינות כולל מגנזיום . שאלתי האם סיבת הרעד נוירולוגי ? או עקב מאמץ יתר של שרירי התאומים ? אימונים של יום אחר יום לשירירי התאומים ( ריצה , אינטרוולים , כדורגל ) אחדד את עניין הרעד - הרעד הוא קפיצה של חלק קטן מהשריר לאלפית שנייה כמו שלפעמים קופץ העפעף . הרעד כבר שבוע ולא חלף . הרעד/קפיצה לא כואב ולא מורגש . הרעד כל פעם קופץ באיזור אחר של שריר התאומים ( התפוס מאוד ) שנה טובה

  • + הוסף תגובה
חשד לפרקינסון קלרה 22/09/2020 08:13
  • שלום רציתי לדעת אם אתה מומחה לבעיות תנועה בחשד לפרקינזון כי הניורולוג בקופת חולים לא יודע להחליט אם כן באילו ימים ושעות אפשר להזמין אותך לביקור בית תודה

  • + הוסף תגובה
ירידת לחץ דם וסוכר במחלת פרקינזון ענת 21/09/2020 10:00
  • שלום יש לי פרקינזון הפרעות תנועה התייבש לי הפה אין לי רוק זה מזה וגם יש לי ירידת סוכר ולחץ דם שגורם לתחושת עילפון מה ניתן לעשות

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!