בחנו את עצמכם: האם אתם סובלים מדיכאון?

אחד הקשיים המשמעותיים בטיפול בדיכאון הוא ההכרה בעצם בקיומו. לעתים נוטים שלא להודות בבעיה ולהתייחס לסימני דיכאון כתקופה גרועה. אך ללא טיפול, אנחנו מאפשרים לדיכאון להתעצם ולהשפיע לרעה על איכות חיינו.
כתבה פרסומית כתבת חסות


אחד הקשיים המשמעותיים בטיפול בדיכאון הוא ההכרה בעצם בקיומו. לעתים אנו נוטים, מתוך בושה או פחד שלא להודות בבעיה ולהתייחס לסימני דיכאון כתקופה גרועה. אך אם התחושה הקשה נמשכת ללא טיפול, אנחנו בעצם מאפשרים לדיכאון להתעצם ולהשפיע לרעה על איכות חיינו. 


בהתייחס לתקופה של השבועות האחרונים, אם עניתם בחיוב על השאלה הראשונה ועל ארבע שאלות נוספות לפחות, יש סיכוי סביר כי אתם סובלים מדיכאון, ומומלץ כי תפנו לטיפול בדיכאון:


- האם אתם מרגישים עצב , פסימיות או ייאוש? 


- האם ישנה ירידה בעניין או בהנאה מפעילויות שהסבו לכם הנאה בעבר (פעילות פנאי, חברתית, משפחתית)?


- האם אתם מתקשים להירדם, לישון לאורך זמן או דווקא ישנים המון באופן חריג?


- האם אתם מרגישים עייפים וחסרי אנרגיות?


- האם ישנו שינוי בתיאבון שלכם? אתם חסרי תיאבון או אוכלים יותר מהרגיל?


- האם אתם מתקשים להתרכז בעבודה, או בפעילויות כמו קריאה, צפייה בטלוויזיה, שיחה וכדומה?   


- האם הפכתם איטיים בפעולותיכם או לחילופין תזזיתיים מהרגיל וחסרי מנוחה?


- האם אתם מרגישים רע לגבי עצמכם? חסרי ערך, אשמים או כאילו אתם מהווים מטרד לקרובים אליכם?


- האם אתם חושבים לעיתים קרובות כי עדיף היה לכם למות, או אף שוקלים לפגוע בעצמכם?


טיפול בדיכאון בעזרת תרופות – האם מומלץ?


אם המענה על השאלות נתן לכם בסיס להאמין כי ייתכן ואתם סובלים מדיכאון, הגיע הזמן לקבל החלטה לגבי הטיפול בדיכאון. ישנם אנשים החוששים לפנות לטיפול מקצועי, מתוך סטיגמה שלהם או של הסובבים אותם לגבי טיפול פסיכולוגי, חוסר אמון באפשרות לחוש הקלה או שיפור בעקבות הטיפול או פשוט קושי להודות בחומרת המצב. 


קחו בחשבון כי מחיר ההתלבטות עשוי להיות כבד: דיכאון ממושך ולא מטופל מקבע אצלנו תחושות של פסימיות וחוסר ערך עצמי ואף מסוגל לפגוע בתפקוד היומיומי, הן זה המקצועי והן זה האישי. כך נוצר מעגל קסמים הרסני המשמר את הדיכאון. לכן, אם קיים אצלכם חשש לדיכאון, מומלץ כי לפחות תתייעצו עם איש מקצוע על מנת לקבל הערכת מצב ראשונית והכוונה לגבי הצורך בסיוע מקצועי. 


אם החלטתם לפנות לטיפול בדיכאון, נותרת השאלה לאיזה סוג של טיפול לפנות. דיכאון הוא אחד הקשיים הרגשיים הנפוצים בחברה המערבית של ימינו, ומגוון השיטות הטיפוליות הקיימות היום מציעות מענה לרבים מהסובלים מדיכאון. 


אחת השיטות השכיחות לטיפול בדיכאון היא טיפול תרופתי. מטרתו של טיפול תרופתי בדיכאון הוא להביא להקלה בסימני דיכאון מתונים עד אקוטיים. תרופות לטיפול בדיכאון אמורות ליצור איזון במערכת הכימית במוח, אשר היעדר ויסות שלה קשור בהיווצרות דיכאון. 


על אף הסטיגמות הנלוות, מרבית התרופות לטיפול בדיכאון אינן ממכרות, מלוות בתופעות לוואי או "משנות אישיות". 


למעשה, מחקרים רבים מצביעים על כך כי הטיפול היעיל ביותר למצבי דיכאון, ובפרט דיכאון קליני, הוא שילוב בין טיפול פסיכותרפיה לטיפול תרופתי: הטיפול התרופתי מביא להקלה מהירה יחסית, ואף הופך את הטיפול הפסיכותראפי ליעיל יותר. טיפול פסיכותראפי מעניק מיומנויות להתמודדות ומודעות עצמית, אשר משמרות את השיפור ויכולות למנוע מצבי דיכאון נוספים.


כאשר מדובר במקרי דיכאון קשים, המלווים במצוקה עזה, נטיות אובדנות או פגיעה תפקודית היעזרות בטיפול תרופתי מומלצת במיוחד.פורומים דיכאון וחרדה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דיכאון או השפעת כדור פסיכיאטרי? יוסי 26/02/2020 23:42
 • גבר נשואי אחרי אישפוז בכפר שאול נוטל זיפרקסה 10 מג פעמים ביום. פלוס דיפאלפ 500 פעם ביום. חזר לביתו ואין לו חשק מיני אין חשק ללכת לעבודה רוב היום במיטה מתעייף מהר. האם זה דיכאון או השפעת הכדורים?

 • + הוסף תגובה
דיכאון או השפעת כדור פסיכיאטרי? יוסי 26/02/2020 23:33
 • גבר נשואי אחרי אישפוז בכפר שאול נוטל זיפרקסה 10 מג פעמים ביום. פלוס דיפאלפ 500 פעם ביום. חזר לביתו ואין לו חשק מיני אין חשק ללכת לעבודה רוב היום במיטה מתעייף מהר. האם זה דיכאון או השפעת הכדורים?

 • + הוסף תגובה
גמילה מקלונקס ורד 08/04/2012 22:22
 • שלום רב, אני מטופלת בסרנדה 200 מ"ג שהפסיקו לעזור אחרי 10 שנים. וכבר ארבעה חודשים עם קלונקס 0.5X2 ביום לחרדות קשות מאוד. כמו כן נוטלת נורמיטן 12.5 מ"ג ביום. מאוד חשוב לי להיגמל מהקלונקס. איך עושים זאת ללא פגיעה בגוף ובנפש? היום אני לוקחת 0.5 בבוקר ו- 0.5 בצהריים. תודה רבה וחג שמח.

 • + הוסף תגובה
תשובה דר' אירנה ספקטור סרבנוגור 14/04/2012 20:44
 • שלום ורד, קודם כל המינון של קלונקס שאת נוטלת הוא מינון נמוך ובמידה ורוצים להפסיקו, אין צורך בתהליך גמילה, אלא הפסקה הדרגתית בקצב של חצי כדור פעם ב-5-7 ימים. חשוב להדגיש שבמידה ואת סובלת מחרדה קשה שקלונקס נותן לה מענה, מומלץ קודם כל, לפני הפסקתו, לשקול טיפול בנוגד חרדה שיעזור לך לצאת מהמצב ורק לאחר מכן לרדת מקלונקס. אנא תתיעצי עם הפסיכיאטר המטפל.

 • + הוסף תגובה
גמילה מקלונקס דון 30/01/2015 21:22
 • האם אפשר להיגמל מקלונקס אחרי 20 שנות טיפול והמינון הוא רק רבע כדור ליום. מדוע כאשר מנסה להוריד מקבלת התכווצות בפה ותחושות רעות.

 • + הוסף תגובה
גמילה מקלונקס דון 30/01/2015 21:22
 • האם אפשר להיגמל מקלונקס אחרי 20 שנות טיפול והמינון הוא רק רבע כדור ליום. מדוע כאשר מנסה להוריד מקבלת התכווצות בפה ותחושות רעות.

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר אירנה ספקטור סרבנוגור 04/02/2015 09:18
 • שלום רב, קלונקס הוא כדור הרגעה שמפחית תסמינים של חרדה באופן מהיר יחסית. בדרך כלל, הפסקת הטיפול מומלצת כאשר ניכר שיפור בתסמינים של הפרעת החרדה או תסמינים של חרדה שמלווים הפרעה אחרת (כגון דיכאון). הפסקת הטיפול בדרך כלל הדרגתית: מורידים רבע מהמינון היומי פעם בשבוע. הקושי להפסיק את הטיפול יכול לנבוע מתסמינים של חרדה שמופיעים עם הפסקת הטיפול, כלומר באותם המקרים בהם הפרעת החרדה עדיין פעילה. כמו כן, יתכנו תסמינים של חרדה שנובעים מעצם החשש מהפסקת הטיפול. מאחר ובמסגרת הפורום לא ניתן לבדוק באופן ספציפי מהי הסיבה שמקשה עליך להפסיק את הטיפול, מומלץ כי תפנה להתייעצות עם הרופא המטפל, במידת האפשר פסיכיאטרי.

 • + הוסף תגובה
גמילה מקלונקס גדי 26/02/2020 22:14
 • ב"ה אפשר לקבל הדרכה לגמילה מקלונקס. אני רק 4 חודשים לוקח 0.75 מ"ג ומאד קשה לי להיגמל מזה .

 • + הוסף תגובה
גמילה מקלונקס נץ 14/11/2015 02:02
 • https://klonexwordpresscom.wordpress.com/2015/11/14/%D7%90%D7%99%D7%9A-%D7%A0%D7%92%D7%9E%D7%9C%D7%AA%D7%99-%D7%9E%D7%A7%D7%9C%D7%95%D7%A0%D7%A7%D7%A1/

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!