איך קוראים עלון תרופות והאם זה בכלל נחוץ?

בכל פעם שאנו פותחים אריזת תרופה, אנו מוצאים בתוכה את העלון לצרכן המצורף. צירוף עלון זה לתרופות הינה חובה חוקית, אולם לא תמיד אנו מתעמקים בעלוני תרופות. עד כמה הוא חשוב עלון תרופות ואיך קוראים אותו?
כתבה פרסומית כתבת חסות


בכל פעם שאנו פותחים אריזת תרופה, אנו מוצאים בתוכה את העלון לצרכן המצורף. צירוף עלון זה לתרופות הינה חובה חוקית, אולם לא תמיד אנו מתעמקים בעלוני תרופות. עד כמה הוא חשוב עלון תרופות ואיך קוראים אותו? החובה לצרף לכל אריזת תרופה עלון לצרכן, המסביר את חוקקה בשנת 1986 על פי תקנת הרוקחים. העלון מכיל את כל הנתונים על התרופה, כגון -

• הרכב התרופה – מה הם החומרים הפעילים והבלתי פעילים אותם מכילה התרופה.

• הדרך בה יש ליטול את התרופה- בליעה, מציצה, מריחה, הדבקה, שאיפה, אינהלציה, הזרקה ועוד.

• הנחיות מתי אין ליטול את התרופה – האם יש מצבים רפואיים איתם התרופה אסורה בשימוש.

• אזהרות כלליות לשימוש בתרופה – האם יש צורך בביצוע בדיקות דם או בדיקות אחרות לפני תחילת השימוש בתרופה. האם יש פעילויות שאסור לבצע בזמן השימוש בתרופה כמו נהיגה.

• תגובות בין תרופתיות – האם עלולים להיות סיבוכים או השפעות שונות על פעילות התרופה כאשר היא משולבת יחד עם תרופות נוספות.

תופעות לוואי של התרופה – בחלק זה היצרן מחויב לציין את כל תופעות הלוואי האפשרויות שתוארו בתרופה זו גם אם מדובר בתופעות לוואי נדירות מאד.

• מינון – מהו המינון המומלץ לתרופה בהתאם לגיל והמשקל. לעיתים אין המלצה אחידה ולכן ההנחיה היא ליטול את המינון בהתאם להנחית הרופא.

• הוראות אחסון – באלו תנאים יש לאחסן את התרופה על מנת לשמור על יעילותה לאורך זמן.

• זמני נטילת התרופה – האם יש לקחת את התרופה לפני האוכל או לאחריו, האם התרופה מרדימה ולכן מומלץ לקחת אותה בשעות הלילה.

על פי ההנחיות המופיעות בעלון לצרכן יש לקרוא את כל העלון עד סופו בטרם תחילת השימוש בתרופה. למרבה הצער עבור מרבית האנשים חלקים נכבדים מהעלון אינם מובנים ולכן הם נוטים לזרוק את העלון מיד עם פתיחת אריזת התרופות.

מה חשוב לקרוא בעלון תרופות?

למרות זאת, לפני תחילת השימוש בתרופה כדאי לכל הפחות לקרוא מספר חלקים חיוניים במיוחד מהעלון לצרכן ולוודא כי:

• אין איסור לקחת תרופה זו במצב הבריאותי הנוכחי.

• אין תרופות אחרות הנמצאות בשימוש יחד עם תרופה זו שעלולות לגרום לפגיעה בריאותית או להשפיע על יעילותה של תרופה זו.

• המינון הוא מינון תרופתי מקובל ואינו מהווה סכנה של מינון יתר.

• מאילו מצבים כדאי להימנע או להיזהר בזמן השימוש בתרופה.

לצד זה יש חלקים שאולי כדאי שלא לקרוא באופן מכוון. בעלון מצוינים כל תופעות הלוואי האפשריות של התרופה גם כאלו המופיעות בשכיחות נמוכה מאד. לכן, יש שממליצים שלא לקרוא את רשימת תופעות הלוואי המופיעות בעלון, בגלל שבחלק מהמקרים חשש מפני תופעת לוואי עלול לגרום להופעתה.

במידה ולאחר תחילת השימוש בתרופה הופיעה תחושה או סימפטום חדש מומלץ לעיין בעלון לצרכן ולבדוק האם תחושה או סימפטום זה הם תופעת לוואי אפשרית של התרופה. במידה ותופעה זו עלולה להיות תופעת לוואי, כדאי להתייעץ עם הרופא שהמליץ על השימוש בתרופה לגבי המשך הטיפול.

תרופות ללא מרשם:

תרופות ללא מרשם הן תרופות אותן ניתן לרכוש בחנויות המורשות לכך ללא מרשם רופא. לרוב מדובר בתרופות ותיקות, להן תופעות לוואי מועטות בשימוש הנכון. כמו כן, ברוב המקרים תרופות ללא מרשם מיועדות לטיפול בבעיות שכיחות כמו חום, כאבים שונים, נזלת שיעול וכדומה.

גם לפני שימוש בתרופות ללא מרשם מומלץ להתייעץ עם הרוקח או רופא לפני תחילת הטיפול. לפני השימוש מומלץ לעיין בעלון ולראות האם התרופה באמת מיועדת לבעיה ממנה אתם סובלים. מומלץ לעיין בעלון לצרכן ולפעול בהתאם להנחיות שפורטו לעיל.

רבים נוטים להחזיק בביתם כמות גדולה של תרופות ללא מרשם ולהשתמש בהן על פי הצורך. לכן, לפני כל שימוש יש להקפיד שהתרופה בתוקף ותאריך התפוגה שלה טרם עבר. יש להקפיד שהתרופה מאוחסנת בהתאם להנחיות. במידה והתרופה אינה מאוחסנת בהתאם להנחיות מומלץ להתייחס אליה בצורה דומה לתרופה שפג תוקפה ולהימנע משימוש בתרופה.

התרופות יכולות לעבור בזרם הדם או בהנקה מהאם לעובר. לכן, בזמן הריון והנקה יש לנהוג במשנה זהירות ולהתייעץ עם רופא או רוקח לפני תחילת שימוש בכל סוג של תרופות ללא מרשם.

תרופות מרשם:

תרופות מרשם אלו ניתנו בהוראת רופא ומסופקות אך ורק על ידי רוקח מוסמך. תרופות מרשם יש ליטול רק בהתאם להנחיית רופא בכל הנוגע למינון התרופה, משך הטיפול וזמני נטילת התרופה.

אולם, גם כאשר מדובר בתרופת מרשם חובה להתייחס לחלקים החשובים בעלון התרופות אותם פירטנו קודם. במידה ומתעוררת שאלה או בעיה יש לפנות לרופא או לרוקח בנושא זה.

למדו עוד על איך לוקחים תרופות בטוח

פורומים ייעוץ תרופתי

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מוקסיפון כשיש פאקטור 5 האם מותר? לי 19/03/2015 15:42
  • מוקסיפון כשיש פאקטור 5 האם מותר לקחת?

שימוש בפרדניזון עינת 18/02/2015 19:28
  • שלום, לפני כחודש אושפזתי בבי"ח עקב וסקוליטיס ואריתריטיס בקרסול וטופלתי בסטרואידים. לאחר השחרור מביה"ח היה עלי להמשיך בטיפול תרופתי בפרדניזון במינון של 30 מ"ג למשך שבוע ובהמשך ירידה הדרגתית של 10 מ"ג במינון אחת לשבוע - עד הגעה למינון של 5 מ"ג. בביקורת אצל רופא עור (4 ימים לאחר האשפוז), הרופא אמר שאני יכולה להוריד מינון ל- 20 מ"ג. כך, שלקחתי 30 מ"ג - 4 ימים , 20 מ"ג - 8 ימים , 10 מ"ג - 8 ימים. האם יש צורך לקחת גם מינון של 5 מ"ג או האם עלי להמשיך במינון של 10 מ"ג עד לבדיקה של ראומטולוג בשבוע הבא או שאני יכולה להפסיק ליטול את התרופה? (אני מאוד חוששת מתופעות הלוואי). אודה על תשובתך, עינת

סירופ ברונכו-ד חושם 18/02/2015 10:56
  • האם סירופ ברונכו-ד מתנגש עם סרנדה? יש לי סחרחורות קלות ועייפות כתוצאה מהסירופ. אני לוקחת את הסירופ כבר מס' ימים. בעלון של הסירופ כתוב שיש לשים לב לתגובה בין תרופתית במיוחד לגבי תרופות נגד דיכאון.


הצטרפו לאינדקס הרופאים!