האם שתלי סיליקון יכולים לגרום לסרטן השד?

עקב פרשיית שתלי הסיליקון והסוגיות שעלו בעקבותיה אודות בטיחות השימוש בשתלי סיליקון בניתוחי הגדלת חזה, נשים רבות נותרו ללא מענה על שאלות בנוגע לשתלי סיליקון, ניתוחי הגדלת חזה ובטיחות. האם שתלי סיליקון יכולים לגרום לסרטן השד? ומה, אם בכלל, ניתן לעשות כדי למנוע זאת?

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 24/04/2019

אמנם פרשיית שתלי הסיליקון כבר מאחורינו מזה מספר שנים, אבל נשים רבות עדיין נותרו עם חששות רבים ושאלות. האם כל שתלי סיליקון עלולים להתפוצץ? האם סיליקון בכלל בטוח לשימוש? מי שעברה ניתוח הגדלת חזה אך השתלים שלה בסדר צריכה לעבור ביקורת? ד"ר נועם חי עונה לשאלות הנפוצות:מה הייתה הבעיה בשתלי ה- PIP?


מהתחקירים והפרסומים השונים אליהם נחשפנו כאשר עלתה לכותרות פרשת שתלי הסיליקון הדולפים עלה כי הסיליקון בה השתמשה חברת PIP היה סיליקון תעשייתי, במקום סיליקון רפואי טהור, וזאת בניגוד לרישיון הייצור שניתן. לפי בדיקות שונות התגלו בשתלי סיליקון אלו תוספים וחומרים שונים שלא אמורים להיות בשתלי סיליקון רפואיים. בנוסף התגלה כי תהליכי ייצור מעטפות השתלים הוזלו ושונו באופן שגרם לעלייה חדה בשיעור הקרעים בהן.


מה קובע את דרגת הבטיחות של שתלי סיליקון?


איכות, עובי וחוזקת המעטפת החיצונית קובעים במידה רבה את עמידותו של שתל סיליקון לאורך שנים. השתלים המודרניים בחברות המובילות בעולם עוברים בקרת איכות קפדנית ביותר ונבדקים בעומסים ולחצים גבוהים בהרבה מהרגיל בשביל לוודא שהמעטפת לא תקרע בתקופת השימוש. הסיליקון הרפואי בתוך השתלים הנו סיליקון מצולב בצורת ג'ל צמיג. ג'ל הצמיג מבטיח שגם במקרה של קרע במעטפת, הסיליקון כמעט שלא יתפזר או ייספג בגוף.


האם שתלי סיליקון יכולים לגרום לסרטן השד?


נשים בעולם המערבי נמצאות בסיכון ללקות בסרטן השד בשיעור שבין 1:8 ל- 1:9 כיום, ונשים בעלות נטייה משפחתית או גנטית נמצאות בסיכון גבוה אף יותר. במחקרים גדולים רבים שנעשו ברחבי העולם עד היום לא הוכח ששתלי סיליקון מגבירים את הסיכון ללקות בסרטן השד.

האם שתלי סיליקון יכולים להתפוצץ?


בניגוד לשתלי מי מלח, שתלי סיליקון אינם ממולאים בלחץ ולכן אין סיבה שיתפוצצו, אך במקרים נדירים מאד ייתכן קרע או נקב במעטפת השתל. קרע או נקב יכולים לנבוע מתהליך הייצור, הניתוח וההשתלה, מחבלה או טראומה לשתל כשהוא בתוך הגוף או מבלאי של המעטפת לאורך שנים ארוכות של שימוש. כאשר השתל ממולא בג'ל סיליקון מוצק, במידה וקיים קרע במעטפת, סביר כי הסיליקון יישאר בתוך השתל ולא יתפזר בגוף.


האם שתלי סיליקון הם לכל החיים?


לרוב, שתל סיליקון שהוחדר אל הגוף יישאר שם לכל החיים אלא אם יוצא בניתוח נוסף, בהיבט הזה השתל הוא לכל החיים. שתלי סיליקון מהדור הקודם מומלץ להחליף לאחר 10 שנים.


האם אצטרך להחליף את השתלים בעתיד?


מטרת ניתוח הגדלת חזה היא להשיג תוצאה אסתטית נאה שתשמר שנים ארוכות ככל שניתן. אך בפועל ככל שחולף הזמן מהניתוח לא מן הנמנע שייווצר צורך להחליף את השתלים. הסיבות להחלפה מגוונות וביניהן: החלפה לשתל גדול יותר עקב התרוקנות השדיים לאורך השנים, טיפול בהתקשות קופסיתית, החלפת שתל בלוי או קרוע וכיוב'.

***חשוב להבדיל בין החלפת שתלים עקב פגם או בלאי לבין החלפה שמטרתה האסתטית היא לתקן את פגמי הזמן שנוצרו בשדיים ברבות השנים לאחר הניתוח.


האם אצטרך לעבור ניתוח נוסף בשדיים בעתיד?


גורמים רבים משפיעים על מבנה ומראה השדיים לאורך השנים וביניהם: הריונות, לידות והנקות, שינויי משקל, מידת ההקפדה על לבישת חזיות תמיכה מתאימות ועוד. נשים צעירות העוברות ניתוח הגדלת חזה צריכות לדעת שקיים סיכוי כי בעתיד יתעורר רצון או צורך לעבור ניתוח נוסף בשדיים שמטרתו לשמר ולתחזק את התוצאה האסתטית. בחירה נכונה של גודל וסוג השתלים חשובה בכדי להבטיח אריכות ימים של התוצאה האסתטית.


איך אדע אם השתלים שלי שלמים?


עלייך להישאר במעקב אצל הרופא שניתח אותך. בדיקות מעקב נעשות תחילה בתכיפות ובהמשך אחת לשנה. אחת ל-2-3 שנים מומלץ לבצע אולטרסאונד של השדיים על מנת לבחון את שלמות מעטפת השתלים. במידה וחל שינוי משמעותי כלשהו בצורת או במרקם השדיים מומלץ לפנות לבדיקה.


מהי האחריות הניתנת מטעם חברות השתלים?


חברות השתלים המובילות בעולם וביניהן אלרגן (ארה"ב), סילימד (ברזיל) ומנטור (ארה"ב) מעניקות אחריות על השתלים שלהן לכל החיים. במידה ובמהלך שנות החיים של השתל בגוף האישה יתגלה קרע במעטפת, תעניק חברת השתלים שתל חדש תמורת השתל הקרוע.

בנוסף על האחריות הבסיסית מעניקה חברת אלרגן לשתלי Natrelle אחריות מורחבת הקרויה אלרגן פלוס שע"פ תנאיה במידה ויתגלה קרע בשתל במהלך עשר השנים הראשונות תספק החברה זוג שתלים חדשים (ולא שתל בודד) וכן 1000 אירו לכיסוי חלקי של הוצאות הניתוח.

חברת סילימד מעניקה לשתלי הפוליאוריתן הייחודיים לה אחריות מורחבת המכסה גם מקרים של התקשות קופסיתית, הסתובבות ותזוזת השתלים למשך 10 השנים הראשונות לאחר הניתוח. האחריות הינה בינלאומית ותהיה תקפה בכל מקום בעולם.


הכתבה בחסות ד"ר נועם חי, כירורג פלסטי, מומחה בניתוחי הגדלת חזה. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר נועם חי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, סרטן העור וניתוחי מוז (מוס)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
גידולים לא בפנים מלי 04/09/2019 12:40
  • יש לי מספר שומות באזור הפנים והמחשוף. במידת הצורך להסירן, האם אפשרי בשיטת מוס?

  • + הוסף תגובה
שומות צבעוניות ד"ר עופר ארנון 18/10/2019 15:34
  • כריתת שומות צבעוניות לא רגילות (אטיפיות), בדרך כלל לא נכרתות בניתוח מוהס. הסיבה - הרצון לאבחנה היסטולוגית רגילה ולא חתך קפוא. רפואה שלמה

  • + הוסף תגובה
הכנות לניתוח Mohs ארי 09/10/2019 18:39
  • שלום רב אני בן 70 לפני 8 שנים עברתי ניתוח מעקפי לב לוקח בקביעות מדלל דם מיקרופרין 75 אני חש בטוב לפני ניתוח MOHS בלחי הרדמה מקומית . שאלתי: א. האם יש צורך בהפסקת מדלל הדם מספר ימים לפני וכמה: ב. האם יש מגבלות שיש להמנע כחודש לאחר הניתוח כגון רחצה בבריכות ים המלח (לא בשמש) תודה ארי

  • + הוסף תגובה
הפסקת אספירין טרם ניתוח ד"ר עופר ארנון 16/10/2019 11:38
  • לא חובה להפסיק אספירין טרם הניתוח. אין אפשרות להכנס למקווה מים, במשך כחודש לאחר הניתוח. רחצה במקלחת אפשרית בדרך כלל יום לאחר הניתוח. רפואה שלמה

  • + הוסף תגובה
שאלון אנונימי בנושא סרטן העור רומי 10/10/2019 17:35
  • שלום, אנחנו עדן קרן, רומי נוף וליה מלמד תלמידות מגמת ביולוגיה בתיכון אלון בכיתה י"ב, ובמסגרת המגמה אנו עושות עבודת ביומד בנושא השפעת חשיפה מוגברת לשמש על הסיכויים לחלות בסרטן העור. השאלון הוא אנונימי ולמטרות המחקר בלבד ומיועד לאנשים שחולים / חלו בסרטן העור. תודה רבה על שיתוף הפעולה ! מאוד נעריך אם תוכלו לשתף את הפוסט לקרוביכם (: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdeVKc5trK9iguNqm-ukChdLqlqruhtIPbXZ8WtAAWcDwo5vw/viewform

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!