פעם אחת ולתמיד- הנקה או בקבוק?

אימהות רבות מתקשות מאות בקבלת החלטה האם להניק או להאכיל בבקבוק את התינוק. ישנם יתרונות וחסרונות לבקבוק או הנקה, כאשר לכל אם ותינוק הצרכים והנסיבות שלהם. אז פעם אחת ולתמיד, רשימת ה"בעד ונגד" המלאה – הנקה או בקבוק?

כתבה פרסומית כתבת חסות

תאריך עדכון: 09/04/2012
אימהות רבות מתקשות מאות בקבלת החלטה האם להניק או להאכיל בבקבוק את התינוק. ישנם יתרונות וחסרונות לבקבוק או הנקה, כאשר לכל אם ותינוק הצרכים והנסיבות שלהם. אז פעם אחת ולתמיד, רשימת ה"בעד ונגד" המלאה – הנקה או בקבוק? הנקה - היתרונות:

1. זמינות ומחירהנקה תמיד זמינה ואין סכנה שהמזון מקולקל, הטמפרטורה של החלב בהנקה תמיד מתאימה לתינוק ואין צורך בחימום של המזון ומצד שני אין חשש שהוא חם מדי. עם העלייה במוצרי הצריכה בכלל ומוצרי המזון בפרט חלה גם עלייה במוצרי הפורמולות לתינוקות, לכן הנקה יכולה לחסוך עד למאות שקלים בחודש.

2. הנקה מעניקה הגנה ממחלות – בחלב אם נמצאים נוגדנים אימהיים שמסייעים לעובר להילחם בזיהומים ואף למנוע הדבקה במזהמים שונים. הגנה זו חיונית במיוחד בחודשים הראשונים בהם הזיהומים עלולים לסכן את התינוק במיוחד. הנקה הוכחה כמפחיתת זיהומים בדרכי הנשימה, דלקות אוזניים ושלשולים.

3. הנקה מונעת מוות בעריסה – על פי הארגון האמריקאי לרפואת ילדים, הנקה מפחיתה את הסיכון למוות בעריסה.

4. הרכב מושלם – חלב האם מכיל את הרכיבים הדרושים לתזונת התינוק ביחס המתאים ביותר לשלבי ההתפתחות השונים של התינוק כולל חלבונים, פחמימות, שומנים, סידן וכן ויטמינים ומינרלים שונים.

5. קל לעיכול – חלב האם קל יותר לעיכול עבור מרבית התינוקות ולכן תינוקות הניזונים בהנקה, סובלים פחות משלשולים, גזים וכאבי בטן.

6. הנקה מונעת אלרגיות – הוכח שתינוקות הניזונים בהנקה, נוטים לסבול פחות מאלרגיות, אקזמות ואסטמה בהמשך חייהם.

7. הנקה מונעת השמנה – לתינוקות יונקים יש סיכוי נמוך מדי לסבול מהשמנה בהמשך חייהם וכן סיכוי נמוך יותר לחלות בסוכרת.

8. הנקה מעודדת אינטליגנציה - חלב אם מכיל חומצות שומן ייחודיות שחיוניות להתפתחות המוח, כמו כן הוכח שלתינוקות יונקים IQ גבוה יותר בממוצע.

ניתן להניח שחלב אם מכיל רכיבים נוספים שטרם זוהו ולכן אינם נמצאים בתחליפי החלב. בנוסף, הנקה מהווה יתרון לאם, שכן הנקה צורכת קלוריות רבות ובכך מסייעת לאם לרדת במשקל ולחזור בצורה מהירה יותר למשקל של טרם ההיריון והלידה. כמו כן, הנקה מסייעת בכיווץ הרחם לגודלו המקורי, הנקה מפחיתה את הסיכון למחלות שונות אצל האם דוגמת: אוסטיאופורוזיס, סרטן שד, סרטן הרחם וסרטן השחלות.

הנקה גם מחזקת את הקשר והחיבור בין האם לתינוק בשלבים המוקדמים והמאוחרים של הינקות.

בקבוק – היתרונות:

למרות שישנם יתרונות רבים להנקה, גם אם שאינה מניקה לא צריכה לחוש רגשות אשם.

1. ככל שחולף הזמן תחליפי החלב משתכללים ונעשים טובים יותר ודומים יותר לחלב האם.

2. למרות שלחלב אם יש הגנה חיסונית שמגנה מפני זיהומים, מרבית התינוקות לא יסבלו מזיהומים משמעותיים בחודשי החיים הראשונים בכל מקרה בזכות נוגדני האם שהועברו לעובר במהלך ההיריון.

3. עבור נשים שמתקשות בהנקה, שימוש בבקבוק חשוב לבריאותן וחוסנן הנפשי, שכן בסופו של דבר אם רגועה ושקטה יותר היא גם אם טובה יותר עבור התינוק.

4. כל אדם יכול להאכיל את התינוק, כך שהעומס על האם קטן יותר.

5. תינוקות שניזונים מתחליפי חלב אוכלים לעיתים רחוקות יותר, כך שפחות מהזמן מוקדש לצורך ההאכלה במהלך היום.

טיפים לאימהות שאינן מניקות -

• כדאי לשים לב שתחליף החלב מכיל ברזל בכמות מספקת. מחקרים רבים הראו שמחסור בברזל בשנת החיים הראשונה עלול לפגוע משמעותית בהתפתחות המוח.

• עדיף להתחיל בתחליב חלב המבוסס על חלב פרה ולא על סויה.

• תחליף חלב יקר יותר אינו בהכרח אומר תחליף חלב טוב יותר, לכן ניתן להסתפק בתחליפי החלב הזולים, מאחר וכל תחליפי החלב מכילים חומרים פחות או יותר זהים.

לסיכום:

הנקה טומנת יתרונות רבים עבור התינוק בהווה וכן בעתיד, ובנוסף יתרונות רבים עבור האם בהווה ובעתיד. אולם, הנקה אינה חזות הכל וחשוב להתייחס גם לרצונות ולתחושות של האם. בחלק מהמקרים עדיף להשתמש בתחליפי חלב על מנת שהאם תהיה רגועה ונינוחה יותר על פני הנקה במחיר אישי ונפשי כבד.

כמו כן עבור אימהות שאינן יכולות להניק מסיבות בריאותיות, אין צורך להרגיש רע – אין סיבה שהזנה מבקבוק תפגע בתינוק בכל צורה שהיא.

פורומים, מחלות ריאה ודרכי נשימה - ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תינוק משתעל במשך חודש וחצי משה 12/11/2019 12:12
  • שלום רב תינוק כבן שנה וחודשיים נולד פג, משתעל במשך חודש וחצי, לקחנו פעמיים לרופא שהאזין לריאות ואמר שהכל נשמע תקין, בפעם השניה הפנה לצילום וזה מה שכתוב בפיענוח:צלום בית חזה AP שכיבה, מסובב          ניפוח יתר בראיות. הצללה פריהלרית ­ התעבות דפנות הברונכים סובהלריים במידה קלה מימין. ללא תפליט. צל קרדיוטימי תקין. לדעת הרופא נראה תקין , אבל אמר לחזור אליו עוד כמה ימים שאז יהיה לו עם מי להתייעץ, רציתי לדעת מה זה אומר לדעתך?תודה מראש

  • + הוסף תגובה
משאף כמניעה משה 12/11/2019 09:31
  • אני שנים משתמש המשאף סרטי עד כמניעה, ללא התקפים פעילים. מאוד רוצה להפסיק. לפחות לנסות. מה דעתך? אני בן 19

  • + הוסף תגובה
עישון פסעבי וכושר Yuno 24/10/2019 10:31
  • שלום רב, אני תלמיד כיתה ח, בן 13.עוסק בספורט, וגם בריצה. מתאמן בקביעות. לאחרונה הייתי בין 10-20 דקות, כשבמרחק כמה מטרים ממני ישבו מספר מעשנים. השתדלתי לשאוף כמה שפחות עשן, וגם לשאוף כמה שיותר אוויר כשהם לוקחים הפסקה מעישון.לאחר שעזבתי את המקום הרגשתי מעט חולשה וכאבים ברגליים. השאלה שהיא, מה הנזק שיכל להיגרם לי כתוצאה מהשהייה ליד אותם המעשנים? בפרט הנזק לכושר שלי.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!