וירוס CMV בהריון – ממה להיות מודאגים, אם בכלל

אין ספק כי אחד הדברים המפחידים ביותר בזמן הריון הוא הידבקות בוירוסים, ובמיוחד וירוס CMV. אבל כיצד נדע אם אנו נושאים את הוירוס, ומה הסיכוי שאישה בהריון תעביר אותו לעובר?
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 15/09/2016


וירוס ה-CMV הוא וירוס ממשפחת ההרפס ויש נטייה להישאר במצב רדום ולהתפרץ כשמערכת החיסון נחלשת או עוברת דיכוי.

רוב האוכלוסייה בישראל (בין 80-85%) נדבקת ב-CMV בילדות  ומפתחת נוגדנים המעניקים הגנה חלקית בפני הוירוס. אלה שלא נדבקו מעולם נותרים חשופים להדבקה ראשונית ב-CMV, שלרוב עוברת ללא סימפטומים אך לעיתים מתבטאת במחלה דמוית שפעת או מחלת הנשיקה עם חום גבוה מתמשך, כאבי שרירים וחולשה. 


CMV בהריון

הדבקה ראשונה ב-CMV בהריון עלולה לסכן את העובר


הידבקות ב-CMV בהריון

אם ההדבקה ב-CMV מתרחשת בהריון, קיים סיכוי להדבקות העובר על ידי מעבר וירוס דרך השליה אליו.

בניגוד לבוגר, העובר מתקשה להתמודד עם וירוס ה-CMV שתוקף מערכות רבות ומסב להן נזק רב. בעקבות הדבקה ראשונית של האם במהלך הריון, כ-40% מן העוברים ידבקו ב-CMV דרך השליה בעודם ברחם. כלומר, ב-60% מן המקרים העובר לא ידבק כלל ב-CMV, למרות שהאם חלתה.

העובר שנדבק ב-CMV מפריש חלקיקי הוירוס בשתן בכמות הניתנת לאיתור החל משבוע 21 להריון. לכן, אפשר לבצע דיקור מי שפיר לאחר שבוע 21, כדי לדעת אם העובר נדבק או לא.


מהן סכנות ההדבקה ב-CMV לעובר?

כ-81-83% מהעוברים שנדבקו ברחם ב-CMV יוולדו בריאים לחלוטין.

מתוך 10-15% מן העוברים שנדבקו ב-CMV ברחם רק כשליש יפתחו מחלות או מומים המתגלים מיד עם לידתם, כגון חרשות, פיגור, עיכוב גדילה ברחם, צהבת מולדת, מיקרוצפליה (ראש קטן), עיוורון, פגיעה בכבד ובטחול, חסר דם, ירידה במספר הטסיות, דימומים. עם זאת, מקצתם של העוברים הנראים בריאים בלידה, עלולים לפתח ליקויים עצביים, בעיקר ירידה בשמיעה, במהלך השנים הראשונות לחיים. יתכנו גם היקף ראש קטן או הפרעות במוטוריקה.

יתכן מצב נוסף בו יולדת שנדבקה בוירוס בעבר ונחשבת כ"מחוסנת" מפתחת מחלה תוך כדי הריון, עקב התעוררות וירוס ה-CMV שהיה רדום או עקב הידבקות בזן אחר של CMV. במצבים אלה תיתכן הדבקת העובר, אך בשיעור קטן בהרבה (1-2%). המחקרים מראים שרוב העוברים שנדבקים לא יסבלו ממחלת CMV עוברית קשה, בדומה למה שקורה בהדבקה הראשונית, אך חלקם הקטן עלול לפתח בעיקר ליקויים בשמיעה.


כיצד תדעי אם נדבקת ב-CMV בהריון?

כדי לברר אם חלה הדבקה ב-CMV בהריון, האישה תתבקש לבצע בדיקת נוגדנים ל-CMV כחלק מבדיקות הסקר של ההריון.

כאשר גופינו נתקל בפולש, הוא מגן על עצמו על ידי יצירת נוגדנים מכמה סוגים. מיד עם איתור הפלישה, הגוף מייצר נוגדנים "אלימים" הנקראים IgM והם נקשרים לוירוס והורסים אותו.

בשלב מאוחר יותר, מייצר הגוף נוגדני "זיכרון" הקרויים IgGכדי להיות מוכן לפלישה נוספת אם כזו תתרחש. נוגדנים אלה נותרים בגוף לכל החיים ואחראים על תגובה מהירה שמונעת מחלה עם פלישה חוזרת של אותו מחולל מחלה, כמו וירוס CMV


לכן, אם בתוצאות של בדיקת נוגדנים ל-CMV בדם, נמצא רכיב ה-IgG שלילי וה-IgM חיובי, מדובר בשלב החריף של הדבקה, שאירעה לאחרונה. אם שניהם שליליים – אין הידבקות, אך האישה בהריון חשופה להדבקה ראשונית ב-CMV. אם שניהם חיוביים הרי שכנראה מדובר בהידבקות חדשה ב-CMV או התעוררות של וירוס רדום, אך עבר מספיק זמן מההדבקה בכדי שהגוף ייצר את נוגדן הזיכרון. 


האם ניתן למנוע הדבקה של העובר ב-CMV?

כעקרון, עד היום לא נמצא טיפול יעיל נגד CMV. 

ישנה תרופה, גנציקלו-ויר שנועדה לפגוע ב-CMV בהריון אך אין בה בכדי למנוע פגיעה עוברית. כדרך נוספת לטיפול ב-CMV בהריון, שמצויה כעת תחת מחקר אינטנסיבי הינה להזריק ליולדת נוגדנים רבים מאנשים אחרים שכבר נדבקו, ובכך בעצם לנטרל את וירוס ה-CMV ואת השפעותיו. טיפול זה ניתן בישראל במסגרת פרוטוקול מחקרי בלבד.


פורומים דיקור מי שפיר וסיסי שליה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תסמונת דאון במשפחה סיון 15/09/2020 10:38
 • אני בהריון, בת 24, ויש לי קרוב משפחה דרגה 2 עם תסמונת דאון. האם זה מחייב גם אותי לעשות דיקור מי שפיר? עד כמה גנטיקה משפחתית קשורה לעניין? תודה

 • + הוסף תגובה
קרוב משפחה דרגה שניה ד"ר יוסי הר-טוב 16/09/2020 07:26
 • שלום, תסמונת דאון לקרוב משפחה דרגה שניה לא מהווה הוריה לדיקור מי שפיר. בברכה ד"ר יוסי הר-טוב

 • + הוסף תגובה
כאבי בטן התחתונה איתי 16/08/2020 17:44
 • כאבי בטן התחתונה שמושך לגב אני לוקחת יסמין למניעה ותקופה ארוכה לא מקיימת יחסים

 • + הוסף תגובה
כאבים ד"ר יוסי הר-טוב 16/08/2020 22:50
 • שלום, השאלה לא מופנת לפורום הנכון. בכל מקרה- ממליץ לפנות לבדיקת רופא. בברכה ד"ר יוסי הר-טוב

 • + הוסף תגובה
מי שפיר שירי 04/08/2020 13:33
 • האם בבדיקת מי שפיר אפשר להזמין עוד בדיקות גנטיות, מעבר לתסמונת דאון? תודה

 • + הוסף תגובה
בדיקת מי שפיר ד"ר יוסי הר-טוב 04/08/2020 23:31
 • שלום, בדיקור מי שפיר שואבים נוזל מי שפיר עם תאים עובריים מהם ניתן להפיק חומר גנטי עוברי. בבדיקה היום מבצעת בדיקת "צ'יפ" שבודקת מלבד תסמונת דאון גם חסרים או עודפים תת מיקרוסקופים של חומר גנטי. ניתן גם במידה הצורך לבצע ריצוף גנטי (WES WGS) או בדיקות לשינויים גנטיים נקודתיים (מוטציות גנטיות) - לפי הצורך ולפי המלצת יועץ גנטי. בברכה ד"ר יוסי הר-טוב

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!