וירוס CMV בהריון – ממה להיות מודאגים, אם בכלל

אין ספק כי אחד הדברים המפחידים ביותר בזמן הריון הוא הידבקות בוירוסים, ובמיוחד וירוס CMV. אבל כיצד נדע אם אנו נושאים את הוירוס, ומה הסיכוי שאישה בהריון תעביר אותו לעובר?
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 15/09/2016


וירוס ה-CMV הוא וירוס ממשפחת ההרפס ויש נטייה להישאר במצב רדום ולהתפרץ כשמערכת החיסון נחלשת או עוברת דיכוי.

רוב האוכלוסייה בישראל (בין 80-85%) נדבקת ב-CMV בילדות  ומפתחת נוגדנים המעניקים הגנה חלקית בפני הוירוס. אלה שלא נדבקו מעולם נותרים חשופים להדבקה ראשונית ב-CMV, שלרוב עוברת ללא סימפטומים אך לעיתים מתבטאת במחלה דמוית שפעת או מחלת הנשיקה עם חום גבוה מתמשך, כאבי שרירים וחולשה. 


CMV בהריון

הדבקה ראשונה ב-CMV בהריון עלולה לסכן את העובר


הידבקות ב-CMV בהריון

אם ההדבקה ב-CMV מתרחשת בהריון, קיים סיכוי להדבקות העובר על ידי מעבר וירוס דרך השליה אליו.

בניגוד לבוגר, העובר מתקשה להתמודד עם וירוס ה-CMV שתוקף מערכות רבות ומסב להן נזק רב. בעקבות הדבקה ראשונית של האם במהלך הריון, כ-40% מן העוברים ידבקו ב-CMV דרך השליה בעודם ברחם. כלומר, ב-60% מן המקרים העובר לא ידבק כלל ב-CMV, למרות שהאם חלתה.

העובר שנדבק ב-CMV מפריש חלקיקי הוירוס בשתן בכמות הניתנת לאיתור החל משבוע 21 להריון. לכן, אפשר לבצע דיקור מי שפיר לאחר שבוע 21, כדי לדעת אם העובר נדבק או לא.


מהן סכנות ההדבקה ב-CMV לעובר?

כ-81-83% מהעוברים שנדבקו ברחם ב-CMV יוולדו בריאים לחלוטין.

מתוך 10-15% מן העוברים שנדבקו ב-CMV ברחם רק כשליש יפתחו מחלות או מומים המתגלים מיד עם לידתם, כגון חרשות, פיגור, עיכוב גדילה ברחם, צהבת מולדת, מיקרוצפליה (ראש קטן), עיוורון, פגיעה בכבד ובטחול, חסר דם, ירידה במספר הטסיות, דימומים. עם זאת, מקצתם של העוברים הנראים בריאים בלידה, עלולים לפתח ליקויים עצביים, בעיקר ירידה בשמיעה, במהלך השנים הראשונות לחיים. יתכנו גם היקף ראש קטן או הפרעות במוטוריקה.

יתכן מצב נוסף בו יולדת שנדבקה בוירוס בעבר ונחשבת כ"מחוסנת" מפתחת מחלה תוך כדי הריון, עקב התעוררות וירוס ה-CMV שהיה רדום או עקב הידבקות בזן אחר של CMV. במצבים אלה תיתכן הדבקת העובר, אך בשיעור קטן בהרבה (1-2%). המחקרים מראים שרוב העוברים שנדבקים לא יסבלו ממחלת CMV עוברית קשה, בדומה למה שקורה בהדבקה הראשונית, אך חלקם הקטן עלול לפתח בעיקר ליקויים בשמיעה.


כיצד תדעי אם נדבקת ב-CMV בהריון?

כדי לברר אם חלה הדבקה ב-CMV בהריון, האישה תתבקש לבצע בדיקת נוגדנים ל-CMV כחלק מבדיקות הסקר של ההריון.

כאשר גופינו נתקל בפולש, הוא מגן על עצמו על ידי יצירת נוגדנים מכמה סוגים. מיד עם איתור הפלישה, הגוף מייצר נוגדנים "אלימים" הנקראים IgM והם נקשרים לוירוס והורסים אותו.

בשלב מאוחר יותר, מייצר הגוף נוגדני "זיכרון" הקרויים IgGכדי להיות מוכן לפלישה נוספת אם כזו תתרחש. נוגדנים אלה נותרים בגוף לכל החיים ואחראים על תגובה מהירה שמונעת מחלה עם פלישה חוזרת של אותו מחולל מחלה, כמו וירוס CMV


לכן, אם בתוצאות של בדיקת נוגדנים ל-CMV בדם, נמצא רכיב ה-IgG שלילי וה-IgM חיובי, מדובר בשלב החריף של הדבקה, שאירעה לאחרונה. אם שניהם שליליים – אין הידבקות, אך האישה בהריון חשופה להדבקה ראשונית ב-CMV. אם שניהם חיוביים הרי שכנראה מדובר בהידבקות חדשה ב-CMV או התעוררות של וירוס רדום, אך עבר מספיק זמן מההדבקה בכדי שהגוף ייצר את נוגדן הזיכרון. 


האם ניתן למנוע הדבקה של העובר ב-CMV?

כעקרון, עד היום לא נמצא טיפול יעיל נגד CMV. 

ישנה תרופה, גנציקלו-ויר שנועדה לפגוע ב-CMV בהריון אך אין בה בכדי למנוע פגיעה עוברית. כדרך נוספת לטיפול ב-CMV בהריון, שמצויה כעת תחת מחקר אינטנסיבי הינה להזריק ליולדת נוגדנים רבים מאנשים אחרים שכבר נדבקו, ובכך בעצם לנטרל את וירוס ה-CMV ואת השפעותיו. טיפול זה ניתן בישראל במסגרת פרוטוקול מחקרי בלבד.


פורומים אולטראסאונד מילדות וגניקולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מחזור לא סדיר ותוצאה לא ברורה באולטרסאונד אסתר 15/09/2020 19:21
  • שלום פרופ', עברתי גרידה (אחרי הפלה עובר ללא דופק שבוע 8) לפני 11 שבועות (29.06) הגיע מחזור לאחר 4 שבועות בדיוק (27.07) שבוע לאחר מכן ביצעתי היסטרוסקופיה אבחנתית בשל חשד לשארית והכל היה תקין. (03.08) כעת יש לי איחור בווסת של יותר משלושה שבועות, (היום ה- 49) בטא בדם לפני שבוע נמוך מ 2 באולטרסאונד (13.09) רירית עבה 24 ממ, נצפה ברחם תוכן שאינו מובן.... (אציין שאני נוטלת כמוסות ארמה בוסט-אצות יפניות במשך כחודש וחצי). (יש מדי פעם הפרשות לבנות צמיגיות) הייתי אצל רופא והוא לא ידע לאבחן... אשמח לשמוע חוות דעת מקצועית. תודה!

  • + הוסף תגובה
ממצא ברחם צלאל 22/09/2020 17:56
  • אם הרופא לא ידע לאבחן איך נעזור לך דרך המייל? אם את רוצה להגיע לבדיקה בבקשה או למכון אולטרהסאונד של הקופה

  • + הוסף תגובה
אולטרסאונד הריון צעיר ויולטה 22/09/2020 15:06
  • שלום רב, היום ביצעתי אולטרסאונד ראשון, הטכנאית כתבה שיש רושם ששק ההריון קטן ביחס לגודל העובר. נצפתה רקמה עוברית ודופק סדיר. גודל שק ההריון 13*18 ממ מתאים לשבוע 5+5 CRL: 10 ממ מתאים לשבוע 7+1 זה הריון ראשון שלי ואני מודאגת בגלל ששק ההריון קטן מהעובר, ממה זה יכול לנבוע והאם זה מסוכן בהכרח?

  • + הוסף תגובה
שק הריון קטן צלאל 22/09/2020 17:54
  • אני לא מוטרד כל עוד העובר תואם לשבוע ההריון ויש דופק המשיכי כרגיל. בצעי US בקורת עוד כשבועיים בהצלחה

  • + הוסף תגובה
ערכי חלבון בשתן אולגה 06/09/2020 13:45
  • שלום. בהיריון שבוע 25+3. כל הבדיקות תקינות. לחתי דם תקינים. היום בבדיקת שתן יצא לי ערך חלבום- 11-50 בדיקה כמותית למחצה. האם עלי לדאוג? מה זה יכול להעיד? תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!